Προς το περιεχόμενο

Βασικός Οδηγός για τα Δικαιώματα του Καταναλωτή - feedback - κουβεντα


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

saxos55

Nα πω και εγώ την άποψη μου πως έχουν τα πράγματα, όλα αυτά είναι πολύ σωστά αλλά!!!! το κατάστημα θα κάνει ότι είναι δυνατό από το χέρι του να μην το πάρει πίσω επιστροφή ,(το γιατί είναι προφανές)  δεν υπάρχει φορέας σοβαρός στον έλεγχο σε αυτές τις περιπτώσεις (Γεν. Γραμ. κ.τ.λ. ) εμένα μου έχει τύχη 2 φορές να έχω πρόβλημα με αυτούς και με καταγγελίες που είχαν ακόμα και τους κανονισμούς της Ε.Ε. ( μια φορά μάλιστα με πήραν τηλ. και μου είπαν που το λέει αυτό που γράφετε :-D  :-D ) την τρίτη τους την χάρισα γιατί μπήκε το κατάστημα σε διαδικασία να μου κάνει δώρο κάτι για την τεράστια χαζομάρα που είχε κάνει και έτσι είπα σε αυτούς ότι τα βρήκαμε και αρχειοθετήθηκε η καλύτερη τους καλοκαιρίατικα κιόλας.

 

Στην καταγγελία μου με επιστροφή προϊόντος μέσα σε 2 ημέρες μετά την αγορά  του και με χρήση μόνο απλά δοκιμή ΔΕΝ δέχτηκαν επιστροφή του προϊόντος στην αρχική συσκευασία με τα σακουλάκια όλα κλειστά ( εκτός της τροφοδοσίας! ) γιατί μου λέει ''ρε φίλε τι να το κάνω τώρα αυτό! με δουλεύεις? ''.

Το προϊόν ήταν videocamera και έγινε καταγγελία στην Γ.Γ. για 3 λόγους και όχι έναν :

1. Δικαίωμα επιστροφής μιας και η αγορά έγινε από απόστασή και είχα δικαίωμα δοκιμής όπως λες! απ τον νόμο (και πληρούσα όλα τα κριτήρια επιστροφής με βάση τα ευρωπαϊκά πρότυπα και το απλό test που έγινε) 

2. Το μαγαζί δεν είχε πλήρης περιγραφή στοιχείων για το προϊόν με αποτέλεσμα κάποια σημαντικά για εμένα στοιχεία να μην αναγράφονται και να μην ξέρει ούτε ο ίδιος να απάντησή μιας και είναι κλειστό όπως είχε πει.

3. Το προϊόν δεν πληρούσε τα χαρακτηριστικά που εγώ επιθυμούσα και δεν ανταποκρινόταν σε αυτό που ήθελα να αγοράσω. 

Στα  γράφω στο περίπου αν και θυμάμαι καλά

 

Για όλα αυτά δεν έγινε να ξέρεις τίποτα , έστειλε και αυτός μια απάντηση κουκουρούκου στην Γ.Γ.  και τέλος ή Γ.Γ. με ενημέρωσαν ότι πρέπει να το πάω δικαστικά για να βρω το δίκαιο μου.

Όλα αυτά στα λέω για να δεις πόσο σχετικοί είναι όλοι αυτοί οι κανονισμοί και αν συναινεί ο εκάστοτε φορέας τότε είναι δύσκολο να κάνεις κάτι εκτός αν θες να βάλεις δικηγόρο! και να δόσεις ένα σορό λεφτά.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ θα σταθώ σε αυτό που ειπώθηκε σε προηγούμενα πόστς, αλλά με 4 ερωτήματα.

 

Υπάρχει το δικαίωμα επιστροφής ανοιγμένης συσκευασίας, αλλά στην περίπτωση που κάποιο προϊόν επιστραφεί εμφανώς χρησιμοποιημένο (άρα όχι στην αρχική κατάσταση που επωλήθη), τότε ο πωλητής έχει το δικαίωμα να επιβαρύνει τον πελάτη με έξοδα για την επαναφορά του στην αρχική κατάσταση κλπ.

 

Το ερώτημά μου σε αυτό είναι γιατί μετά από ένα τέτοιο είδος χρήσης ο πωλητής να είναι υποχρεωμένος να το πάρει πίσω?

 

 

 

Δεύτερο ερώτημά μου είναι το εξής.

 

Σε περίπτωση αγοράς ενός προϊόντος που διαφημίζεται ως καινούριο, είναι νόμιμο να παραλάβω ένα μηχάνημα το οποίο είναι καινούριο μεν στην αρχική του κατάσταση, αλλά όχι σφραγισμένο? Κατά το ίδιο σκεπτικό ως αγοραστής μπορώ να επιστρέψω ένα προϊόν αφού το αποσφραγίσω και το δουλέψω σε βαθμό που να μην αλλάζω την αρχική του κατάσταση. Ως αγοραστής έχω το δικαίωμα να παραλάβω κάτι αντίστοιχο?

Με απλά Ελληνικά, ένας πωλητής έχει το δικαίωμα να μου μεταπωλήσει κάποιο τέτοιο προϊόν επιστροφής ως καινούριο, εφόσον κι εγώ ως αγοραστής έχω το δικαίωμα να το επιστρέψω χωρίς αιτιολογία?

 

 

Τρίτο ερώτημα:

Αν υποθέσουμε ότι ισχύει το δεύτερο μου ερώτημα κι από τις 2 πλευρές και τύχει κι επιστρέψω στον πωλητή το προϊόν κι εγώ με τη σειρά μου, τότε πώς μπορώ να αποδείξω τυχόν "κακή" χρήση που δε προήλθε από εμένα αλλά από τον προηγούμενο σε περίπτωση άρνησης του πωλητή να με πιστώσει στο 100% της αξίας που έδωσα?

 

 

Τέλος 4ο ερώτημα, ως αξία θεωρείται το ποσό που έδωσα στο ακέραιο ή η τρέχουσα τιμή που μπορεί να έχει μετά από 14 ημέρες (΄ή μετά από 12 μήνες εφόσον δε μου έχει δωθεί το σχετικό έγγραφο των δικαιωμάτων μου για υπαναχώρηση από τον πωλητή)?

 

 

Εγώ αυτές θεωρώ ότι είναι οι πραγματικές ασάφειες που δεν καλύπτονται από το νόμο και για τις 2 μεριές.

 

 

Στα ανωτέρω ερωτήματα έθεσα τον εαυτό μου τον Απρίλιο για την απόκτηση ενός ZBOOK 17 για κάποιο project μου.

 

Ως φανατικός Lenovo ThinkPad user, έβλεπα με δυσπυστία την αλλαγή σε HP παρόλες τις καλές κριτικές που είχε το εν λόγω μοντέλο.

 

Κάλεσα μια μεγάλη εταιρία στην Αγγλία και τους ρώτησα τί γίνεται στην περίπτωση που το προϊόν δεν είναι αντάξιο των προσδοκιών μου. Η απάντησή τους ήταν ότι από τη στιγμή που το βάλω στο ρεύμα κι αποδεχτώ την άδεια χρήσης κατά το πρώτο customization των Windows, δε θα το δεχτούν πίσω.

 

Κάλεσα μια δεύτερη εταιρία η οποία επειδή μου φάνηκε πιο φιλική και είχα ξανασυνεργαστεί στο παρελθόν, μου πρότεινε το εξής.

Να πάω από εκεί, να το ανοίξουμε μαζί να το δουλέψω όση ώρα θέλω κι αν δε μου κάνει φεύγω.

Το μοντέλο που μου δώθηκε δεν ήταν σφραγισμένο μεν (εκτός αν τα κουτίά τα HP δεν έχουν πάνω τους ταινία όπως τα Lenovo), ήταν όμως εντελώς καινούριο χωρις την παραμικρή δαχτυλιά και με τα Windows ακόμα στο αρχικό στάδιο της παραμετροποίησης πρίν να κάνεις αποδοχή την άδεια κλπ και τέλος με την εγγύηση του κατασκευαστή (κοινώς όχι κάποιο refurbished κλπ).

Στην περίπτωση που μου έκανε, μου δήλωσαν ότι ανα πάσα ώρα και στιγμή μπορώ να τους το επιστρέψω στην αρχική κατάσταση μέσα σε 30 μέρες. Μετά από 45 λεπτά ξεψυρίσματος του μηχανήματος να σιγουρευτώ ότι μου κάνει, προχώρησα σε αγορά. Δεν ήταν οι 30 μέρες, όσο το ότι μπόρεσα να δω και να δουλέψω το μηχάνημα πριν το πάρω χωρίς τί και πώς και χωρίς να φοβάμαι ότι θα μου έμενε ώστε να έχανα λεφτά από το ποσό που έδωσα αν δε με κάλυπτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Σε περίπτωση που η αγορά γίνει από φυσικό κατάστημα με φυσική παρουσία του πελάτη, υπάρχει δυνατότητα επιστροφής του προϊόντος, μέσα σε κάποιο χρονικό διάστημα, με επιστροφή των χρημάτων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πήρα 2 καρεκλάκια απο το jumbo στα Βριλήσσια 15 ευρώ έκαστος για την παραλία..

 

Μετα απο 4 μέρες άλλαξα γνώμη  και τα πήγα πίσω με τις ζελατίνες τους και χωρίς να έχουν βγεί απο την σακούλα!

 

Ζήτησα επιστροφή χρημάτων και μου την αρνήθηκαν επειδή αντίκειται στην πολιτική τους η επιστροφή των εποχιακών ειδών. Για να είμαι ξεκάθαρος την επιστροφή χρημάτων αρνήθηκαν και όχι να τα αλλάξω με κάτι άλλο.

Φυσικά αν δεν υπήρχαν λέει εποχιακά είδη θα έπρεπε να περιμένω 1 χρόνο για τη νέα season! 

 

1)Δεν ξαναψωνίζω ουτε γόμα απο τα jumbo.

 

2) Δευτερο έχουν δικαίωμα να το κάνουν και ειδικά σε ολοκαίνουργιο αχρησιμοποίητο προιόν; εστω και αν είναι εποχιακό είδος.

Εγώ λέω βάση αστικού δικαίου πως ΟΧΙ .

 

Επειδή το έχω σπουδάσει το αστικό δίκαιο και τα δικαιώματα του καταναλωτή δεν μπήκα στην διαδικασία αντιπαράθεσης γιατι φεύγω για διακοπές και λόγω του χαρακτήρα μου ενα "συμβάν" είναι ικανό να μου χαλάσει απίστευτα την ψυχολογία.

 

Πείτε μου εσείς τώρα θα ξαναψωνίσετε απο τα JUMBO?

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε ψωνίζω ήδη από Jumbo καιρό πριν φύγω από Ελλάδα.

 

Το θεωρώ πανάκριβο στα όσα ποιοτικά έχει και στα όσα δεν είναι πανάκριβο είναι είδη της κακιάς ώρας.

 

Οι πολιτικές επιστροφών όσες φορές χρειάστηκα ήταν για πιστωτικό, αλλά αν δεν απατώμαι υπήρξε και μια φορά που πήρα λεφτά πίσω (ασήμαντο ποσό γύρω στο 10αέυρω), χωρίς να κάνω φασαρία κι επιστρέφοντας προϊόν την επόμενη μέρα άθικτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@clevercitizen και @prof_chaos

 

Χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου prof_chaos, από όσα διάβασα (το τονίζω: από όσα διάβασα, δεν ισχυρίζομαι ότι ξέρω καλύτερα από σένα) αυτές τις μέρες που ετοίμαζα τον οδηγό, δεν μπορείς να υπαναχωρήσεις από αγορά που έκανες σε φυσικό κατάστημα και να δικαιούσαι επιστροφή χρημάτων. Η επιστροφή προϊόντος εξαρτάται από την πολιτική του καταστήματος. Άλλα δίνουν πιστωτικό, άλλα δίνουν τα χρήματα πίσω, άλλα απαιτούν να το επιστρέψεις και να πάρεις επι τόπου κάτι άλλο ίσης ή μεγαλύτερης αξίας (δε δίνουν καν πιστωτικό). Φαντάζομαι το σκεπτικό του νομοθέτη είναι ότι στο φυσικό κατάστημα έχεις τη δυνατότητα να δεις το προϊόν από κοντά, να το δοκιμάσεις, κτλ κτλ, άρα μετά δε δικαιούσαι να πεις δεν ήξερα, δεν το θέλω, θέλω τα χρήματά μου πίσω.

 

Εννοείται ότι μιλάμε για λειτουργικά προϊόντα με όλες τις συνομολογημένες ιδιότητες, που απλά άλλαξες γνώμη. Αλλιώς δικαιούσαι τα χρήματά σου πίσω χωρίς καμία επιβάρυνση και ανεξάρτητα από την πολιτική του καταστήματος.

 

Ανεξάρτητα του τι προβλέπει η νομοθεσία, δε θεωρώ σοβαρό ένα κατάστημα τέτοιο μεγέθους να μην έχει μία περίοδο χάριτος όπου να μπορείς να επιστρέψεις σφραγισμένα προϊόντα και να σου επιστρέφουν τα χρήματά σου πίσω. Δε μιλάμε για το συνοικιακό παιχνιδάδικο που ίσως να μην έχει την οικονομική δυνατότητα να εφαρμόσει μια τέτοια πολιτική επιστροφής χρημάτων.

 

Ορμώμενος από αυτό που έγραψε ο plpapadopoulos να γράψω κάτι προσωπικό που ίσως θα έπρεπε να το έχω συμπεριλάβει στον οδηγό:

Η καλύτερη προστασία δεν είναι οι νόμοι. Νόμοι υπάρχουν πολλοί. Κανένας καταναλωτής δε φτάνει όμως μέχρι τα δικαστήρια, γιατί δεν έχει το χρόνο και τα χρήματα να ασχοληθεί όταν η τιμή ενός προϊόντος είναι μικρή/μεσαία. Η καλύτερη προστασία είναι να επιλέγουμε να αγοράζουμε από σοβαρούς και σωστούς επαγγελματίες και να αγνοούμε τους υπόλοιπους. Πλέον άγνοια δε δικαιολογείται από μέρους μας. Υπάρχουν φόρουμ, site αξιολογήσεων, reviews προϊόντων κτλ κτλ. Δε λέω πως δεν πρέπει να διεκδικούμε το δίκαιο μας από τους κακούς επαγγελματίες. Εννοείται πως θα το διεκδικήσουμε μέχρι εκεί που μας επιτρέπουν οι δυνατότητες και οι δυνάμεις μας. Λέω πως θα πρέπει να επιβραβεύουμε τους καλούς επαγγελματίες. Στο παράδειγμα του plpapadopoulou, όταν έχεις μια εταιρεία που σου δίνει δικαιώματα ΠΑΝΩ από αυτά που σου δίνει ο νόμος και σου λέει έλα σκάλισε το laptop όση ώρα θες και μετά μην το πάρεις, είναι δυνατό να μη την προτιμήσεις; Εγώ στη θέση του plpapadopoulou και να μη μου έκανε τελείως το laptop θα το έπαιρνα, μόνο και μόνο για το support.

 

Να κλείσω με ένα δικό μου, αντίστροφο παράδειγμα.

Σχεδόν πριν δύο χρόνια έγινα μπαμπάς και πήρα μια κούνια από μεγάλο κατάστημα με βρεφικά. Εγγύηση εφ'όρου ζωής. Πριν ένα μήνα, σκύβοντας να πάρω το μωρό από την κούνια πίεσα το κάγκελο λίγο παραπάνω με τη μέση μου με αποτέλεσμα να σπάσει στην ένωση. Παίρνω τηλ. το κατάστημα, τους εξηγώ, μου ζητούν να μιλήσουν με την αντιπροσωπεία. Με παίρνουν τηλ μετά από λίγο, μίλησαν με την αντιπροσωπεία, θέλουν να τους στείλω φωτογραφίες με mail της ζημιάς γιατί τους κάνει "εντύπωση" πως έσπασε. Μου δίνει το mail, τις στέλνω μαζί με την εξιστόρηση του τι είχε συμβεί. Αυτό Παρασκευή απόγευμα. Σάββατο πρωϊ μου απαντά η αντιπροσωπεία ότι αφού το έσπασα εγώ πιέζοντάς το είμαι εκτός εγγύησης (μάλιστα μου έδωσε λεπτομέρειες της προδιαγραφής βάρους που αντέχει η συγκεκριμένη ένωση και πως το μετράνε, τόσο επαγγελματίες!). Παρόλα αυτά, έχουν ετοιμοπαράδοτο το ανταλλακτικό και Δευτέρα πρωί θα το στείλουν στο κατάστημα, χωρίς επιβάρυνση δική μου. Χωρίς να τους πιέσω, χωρίς τίποτα!!! Τρίτη πρωί πέρασα από το κατάστημα, πήρα το κάγκελο και έφυγα.

 

Ρωτάω εγώ τώρα το αντίστροφο από ότι ρώτησες prof_chaos:

Υπάρχει περίπτωση μετά από αυτό να αγοράσω παιδικό έπιπλο από άλλο εισαγωγέα; Υπάρχει περίπτωση να μην ξαναπροτιμήσω το συγκεκριμένο κατάστημα με βρεφικά;

 

Ευχαριστώ όλους για τις ευχαριστίες τους και τη συνεισφορά τους στη διαμόρφωση του οδηγού. 

Επεξ/σία από saxos55
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το παράδειγμα που έδωσες είναι πολύ ευστοχο. 

 

Εχεις απόλυτο δίκιο είναι καθαρά θέμα πολιτικής καταστήματος αν θα σου επιστρέψει τα χρήματα σε φυσικό κατάστημα.

Δεν ισχύει σε online καταστήματα.

Μου το επιβεβαίωσε και η ΓΓΚ.

 

Μάλλον το θυμόμουν λάθος ή δεν το κάνει ξεκάθαρο στο κομμάτι αστικού που αναφέρει τα δικαιώματα του καταναλωτή . Πρέπει ωστόσο να το δώ μετα τις διακοπές γιατι δεν είμαι πεπεισμένος στο τι πραγματικά ισχύει.

 

Με την ίδια λογική το jumbo μόλις περάσεις ταμείο και αλλάξεις γνώμη δεν σου επιστρέφει χρήματα. Τρελό; ή μόνο εμένα μου φαίνεται έτσι;

 

Τραγική πολιτική. Ακομη και συνοικιακά μαγαζία κάνουν επιστροφή χρημάτων. Γνώμη μου είναι να στραφούμε προς τα εκεί και να τα στηρίξουμε παρά να αγοράζουμε τα κινέζικα 3ής διαλογής του jumbo.

Σε αυτό βοηθάει και αρκετά το skroutz.

 

οι περισσότερες αλυσίδες που σέβονται τον καταναλωτή κάνουν επιστροφή χρημάτων σε ολοκαίνουργια προιόντα για να κρατήσουν τους πελάτες τους. 

 

Επιλογές όπως είπες πολύ σωστά έχουμε οπότε για μένα μαύρο στο jumbo και σε κάθε τέτοιου είδους πολιτικές που δεν σέβονται τον πελάτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με αφορμή την ερώτησή σου, πρόσθεσα το κομμάτι

 

"Επιστροφές μη ελαττωματικών προϊόντων αγορασμένων σε φυσικά καταστήματα"

 

στο άρθρο. Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από saxos55
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13.06.2014 τέθηκε σε ισχύ η νέα Οδηγία 2011/83/ΕΕ σχετικά με τα δικαιώματα των καταναλωτών, η οποία ενσωματώθηκε στο ελληνικό δίκαιο με την Κοινή Υπουργική Απόφαση Ζ1-891 (ΦΕΚ Β΄ 2144/30.08.2013) και οι σχετικές διατάξεις εφαρμόζονται για συμβάσεις που θα συναφθούν από τις 13.06.2014.

Οι κυριότερες αλλαγές είναι οι εξής: 

 

 

■ Μεγαλύτερη διαφάνεια στις τιμές

Οι έμποροι πρέπει να αναφέρουν το συνολικό κόστος του προϊόντος ή της υπηρεσίας, καθώς και κάθε άλλη πρόσθετη δαπάνη. Όσοι κάνουν αγορές μέσω ∆ιαδικτύου δεν θα είναι υποχρεωμένοι να πληρώνουν επιβαρύνσεις ή άλλες δαπάνες, εάν δεν έχουν πλήρως ενημερωθεί πριν κάνουν μια παραγγελία.

■ Απαγόρευση προσημειωμένων επιλογών

Κατά τη διάρκεια μιας ηλεκτρονικής αγοράς (π.χ. αγοράς αεροπορικού εισιτηρίου) μπορεί να υπάρχουν συμπληρωματικές επιλογές με τετραγωνίδια, όπως η ασφάλεια ταξιδιού. Τα προσημειωμένα τετραγωνίδια θα απαγορευθούν σε ολόκληρη την Ευρωπαϊκή Ένωση και ο καταναλωτής θα δικαιούται την επιστροφή των σχετικών χρεώσεων εκτός αν έχει δώσει ρητά τη συγκατάθεση του.

■ Κατάργηση πρόσθετων επιβαρύνσεων για τη χρήση πιστωτικών καρτών

Οι έμποροι δεν θα μπορούν πλέον να επιβαρύνουν τους καταναλωτές για τις πληρωμές με πιστωτική κάρτα (ή άλλο μέσο πληρωμής) επιπλέον του κόστους που όντως συνεπάγεται η χρήση αυτών των μέσων πληρωμής.

■ Κατάργηση πρόσθετων επιβαρύνσεων για τις τηλεφωνικές γραμμές εξυπηρέτησης

Οι έμποροι που χρησιμοποιούν τηλεφωνικές γραμμές εξυπηρέτησης, δεν θα μπορούν πλέον να χρεώνουν αυτές τις τηλεφωνικές κλήσεις περισσότερο από τη βασική τιμή χρέωσης.

■ Προθεσμία υπαναχώρησης 14 ημερών

Η περίοδος εντός της οποίας οι καταναλωτές μπορούν να υπαναχωρήσουν από
σύμβαση πώλησης παρατείνεται σε 14 ημερολογιακές ημέρες. Αυτό σημαίνει ότι οι
καταναλωτές μπορούν να επιστρέψουν τα εμπορεύματα, εάν για οποιονδήποτε λόγο αλλάξουν γνώμη.

Εφόσον ο πωλητής δεν έχει ενημερώσει σαφώς τους καταναλωτές για το δικαίωμά τους να υπαναχωρήσουν, η προθεσμία επιστροφής θα παρατείνεται κατά 12 μήνες.

■ Ενίσχυση του δικαιώματος επιστροφής χρημάτων

Ο έμπορος πρέπει να επιστρέψει το τίμημα του προϊόντος στον καταναλωτή εντός 14 ημερών από την υπαναχώρηση. Ο έμπορος θα αναλαμβάνει τον κίνδυνο για κάθε ζημία κατά τη μεταφορά, μέχρις ότου το εμπόρευμα περιέλθει στην κατοχή του αγοραστή.

■ Σαφέστερες πληροφορίες για τα έξοδα επιστροφής των εμπορευμάτων 
Εάν ο έμπορος επιθυμεί να αναλάβει ο καταναλωτής -ο οποίος έχει αλλάξει γνώμη- το κόστος επιστροφής των εμπορευμάτων, πρέπει να τον ενημερώσει σαφώς για το θέμα αυτό εκ των προτέρων. ∆ιαφορετικά, θα πρέπει να πληρώσει ο ίδιος τα έξοδα επιστροφής.

■ Θέσπιση τυποποιημένου πανευρωπαϊκού εντύπου για την υπαναχώρηση

Οι καταναλωτές θα προμηθεύονται ένα τυποποιημένο έντυπο υπαναχώρησης το οποίο θα διευκολύνει και θα επιταχύνει τη διαδικασία υπαναχώρησης για τις συμβάσεις που έχουν συναφθεί οπουδήποτε εντός της ΕΕ.

■ Καλύτερη προστασία των καταναλωτών όσον αφορά τα ψηφιακά προϊόντα

Οι πληροφορίες σχετικά με το ψηφιακό περιεχόμενο θα πρέπει επίσης να είναι
σαφέστερες και να περιέχουν στοιχεία σχετικά με τη συμβατότητα του περιεχομένου με το υλικό και το λογισμικό, καθώς και σχετικά με την εφαρμογή όλων των τεχνικών μέτρων προστασίας.

Ο Συνήγορος του Καταναλωτή, κ. Ευάγγελος Ζερβέας καλεί τους καταναλωτές ενημερωθούν για τα δικαιώματα τους και εφιστά την προσοχή των επιχειρήσεων για την άμεση ενσωμάτωση των σχετικών αποφάσεων στις συμβάσεις τους.

 

 

πηγή ημερησία 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26510&subid=2&pubid=113292153

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εννοείται ότι μιλάμε για λειτουργικά προϊόντα με όλες τις συνομολογημένες ιδιότητες, που απλά άλλαξες γνώμη. Αλλιώς δικαιούσαι τα χρήματά σου πίσω χωρίς καμία επιβάρυνση και ανεξάρτητα από την πολιτική του καταστήματος.

 

 

 

 

 

Όταν δε σε ενημερώνει το κατάστημα αλλά ανακαλύπτεις εκ των υστέρων ότι το προϊόν δεν έχει εγγύηση από την επίσημη αντιπροσωπεία επειδή είναι προϊόν παραεισαγωγής τότε δε νομίζω να έχει και μεγάλο περιθώριο να μη σου επιστρέψει το κατάστημα τα χρήματά σου, σωστά?

 

 (Σε ευχαριστώ για την απάντηση, το ερώτημά μου μάλλον ρητορικό είναι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στις 13.06.2014 τέθηκε σε ισχύ η νέα Οδηγία 2011/83/ΕΕ σχετικά με τα δικαιώματα των καταναλωτών, η οποία ενσωματώθηκε στο ελληνικό δίκαιο....

Ναι αυτή η ειδηση παιζει 2-3-4 μηνες, και λεει τα ιδια πραγματα με τις αντιστοιχες 10αδες σελιδες ειδησεογραφικης φυσης. Το επεσημανα και πριν λιγες μερες, δινοντας και το συνδεσμο της σχετικης κουβέντας στο ινσομνια - στις ειδήσεις.

Ο οδηγος του συμφορουμιτη τα εχει συμπεριλαβει όλα αυτά. ;) [Αφορα αυτή η ειδηση μονο τις συναλλαγες από αποσταση.]

 

Η κουβεντα βλεπω ξεφευγει εντελως...

 

Αυτά που λεμε στα 6 τελευταια ποστς θα επρεπε να είναι στο παρακατω (ισως δεν το εχετε δει), σε μια κουβεντα που εχει προηγηθεί, υπαρχει 2+ μηνες, θεμα στο οποιο εχουμε ηδη διαβασει παρα πολλα γενικα σχολια-αποψεις-κουβεντες σαν τα παραπανω.

http://www.insomnia.gr/topic/528184-νέοι-κανόνες-σε-αγορές-από-e-shops-από-τις-13-ιουνίου

 

Στο παρον τοπικ είναι χρήσιμα μονο σχολια (αφου το ηθελε ετσι ο TS) περι του οδηγου του , προτασεις για βελτιωση του και ό,τι άλλο νομιζετε ότι εχει αμεση σχεση με τον οδηγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

O TS με ενημερωσε ότι ολοκληρωσε τη διαδικασια βελτιωσεων στον οδηγο του.

 

Ευχαριστούμε ολους για τη συμμετοχη στο τοπικ, το οποιο θα διαχωριστεί από τον οδηγο και θα μεινει ως εχει για "ιστορικους" λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...