Προς το περιεχόμενο

Το Samsung Galaxy S5 δεν τα πάει τόσο καλά σε πωλήσεις όσο το iPhone 5s ή όσο το Galaxy S4 παλαιότερα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και δεν είμαι android user ή android fan, λόγω των αποστολών του forum στην IFA Βερολίνου και στο MWC στην Βαρκελώνη έχω δει και έχω πιάσει εκατοντάδες κινητά τηλέφωνα.

 

Ομολογώ οτι εάν αποφάσιζα να πάρω android-powered τηλέφωνο, με έχει κερδίσει η στιβαρότητα και η ποιότητα κατασκευής της LG και της Sony. Η Samsung, παρά το hype (ή ίσως και εξ αιτίας του υπερβολικού hype) ουδέποτε μου είχε προκαλέσει καλή εντύπωση και παρέπεμπε πολύ περισσότερο στον χαρακτηρισμό "πλαστικούρα" απο τις άλλες δύο εταιρείες.

 

Προσωπική γνώμη χωρίς διάθεση για flame... :)

 

Πότε θα καταλάβετε οτι το πλαστικό είναι πιο ανθεκτικό στην κακομεταχείρηση απο το μέταλλο; Αυτή η ατάκα με την πλαστικούρα τσακίζει κόκκαλα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πότε θα καταλάβετε οτι το πλαστικό είναι πιο ανθεκτικό στην κακομεταχείρηση απο το μέταλλο; Αυτή η ατάκα με την πλαστικούρα τσακίζει κόκκαλα.

σύμφωνο απόλυτα............... αλλα όχι τα πλαστικά της samsung με την φτήνια που βγαζει ξεβάφονται και γδέρνονται για πλάκα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την μανία που έχετε ρε παιδιά με τα μεταλλικά και τα πλαστικά δεν την καταλαβαίνω. Κινητό τηλέφωνο αγοράζετε όχι όπλο. Εκτός και αν σκέφτεστε πόση ζημιά μπορεί να κάνει αν το πετάξετε στο κεφάλι κανενός.

Η όλη κατάσταση μου θυμίζει την προσπάθεια ενός φίλου να με πείσει ότι ένα DAC (Digital to Analog Converter) ήταν εκπληκτικό, με βασικό επιχείρημα ότι ήταν κατασκευασμένο από μονοκόμματο κομμάτι αλουμίνιο ποιότητας που χρησιμοποιούν στα αεροσκάφη (Aircraft Grade Aluminum) χωρίς φυσικά να σκεφτεί την απίστευτη αύξηση που έδινε στην τιμή του αυτό το χαρακτηριστικό χωρίς φυσικά προφανή λόγο ύπαρξης πέρα από το design.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει συμφωνω για το s5 αλλα συγνωμη κιολας το iphone γιατι πουλαει;και μην μου πειτε οτι εχουν τις φοβερες διαφορες μεταξυ τους ολα τα i-phone εχουν ελαχιστες διαφορες εξωτερικα και στα χαρακτηριστικα το να κανεις τον επεξεργαστη 0,5 ghz γρηγοροτερο δεν ειναι φοβερες αλλαγες,μεγεθος οθονης ιδιο αναλυση ιδια δεν ειμαι hater αλλα ας μην κοροιδευομαστε οτι το s5 ειναι ιδιο με το 4 και το i phone η τεραστια προτοτυπια σε σχεση με το 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει συμφωνω για το s5 αλλα συγνωμη κιολας το iphone γιατι πουλαει;και μην μου πειτε οτι εχουν τις φοβερες διαφορες μεταξυ τους ολα τα i-phone εχουν ελαχιστες διαφορες εξωτερικα και στα χαρακτηριστικα το να κανεις τον επεξεργαστη 0,5 ghz γρηγοροτερο δεν ειναι φοβερες αλλαγες,μεγεθος οθονης ιδιο αναλυση ιδια δεν ειμαι hater αλλα ας μην κοροιδευομαστε οτι το s5 ειναι ιδιο με το 4 και το i phone η τεραστια προτοτυπια σε σχεση με το 4

εεε βασικά το iphone 4 με το iphone 5s ειναι η μέρα με την νύχτα.Για ψάξε λίγο τα specs του κάθε μοντέλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχουμε πει δεκάδες φορές. H Shamesung "εξαργυρώνει" το ανύπαρκτο design της, το κάκιστο UI και την κατασκευαστική μετριότητα των υπεράριθμων μοντέλων της. Ο κόσμος ξύπνησε και δεν αρκείται στο να χρυσοπληρώνει προβληματικά τηλέφωνα, μόνο και μόνο επειδή μπορεί να βρει custom roms στο xda. Για την ακρίβεια, βλέπω πολύ κόσμο που δε θέλει πια να μπαίνει σε αυτό το τρυπακι, αλλά να παραλαμβάνει συσκευές που λειτουργούν αψεγάδιαστα out of the box, βλέπε HTC One και M8.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα το αχρηστο δακτυλικο αποτυπωμα ηταν ενα απο τα wow effect της apple το οποιο και εκει θεωρω ανουσιο και εδω. απλα οταν βγηκε καποιοι εκαναν πανικο για την πρωτοπορια στο δακτυλικο αποτυπωμα. Οσο αφορα τις πωλησεις να πω οτι απο την στιγμη που το κοστος στην αρχη κτυπα τον ουρανο κανεις δεν βιαζεται να το παρει ,μπορει καλιστα να περιμενει κανα 6μηνο και να το παρει σχεδον μιση τιμη

Ατυχής σύγκριση. Ο τρόπος λειτουργίας του αισθητήρα στο iphone είναι πρωτοποριακος κ όχι η ύπαρξη αυτού.

Ανούσιο; Ή δεν κλειδώνεις το κινητό σου ή δεν βαρέθηκες να βάζεις 100 φορές την ημέρα την ημερομηνία γέννησης σου ή το τάδε σχέδιο στις τελίτσες :-)

 

Πίσω στο θέμα μας,η Sammy πρέπει να προσπαθήσει γιατί η LG k η HTC ανεβαίνουν.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα το αχρηστο δακτυλικο αποτυπωμα ηταν ενα απο τα wow effect της apple το οποιο και εκει θεωρω ανουσιο και εδω. απλα οταν βγηκε καποιοι εκαναν πανικο για την πρωτοπορια στο δακτυλικο αποτυπωμα. 

Το δακτυλικο αποτύπωμα στο iphone λειτουργει αψογα.

 

Σε αντιθεση με της samsung που το εβαλε κουτσα στραβα για να κοροιδεψει κοσμο και να πουλησει συσκευες.

 

Κανεις με samsung δεν κλειδωνει το τηλεφωνο με το αποτυπωμα, ειναι αλλο ενα bloatware για να γεμιζει το τηλεφωνο με μακακιες και να σερνεται.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάντε μια βόλτα από τα κινεζομάγαζα και πείτε μου ποιός θα ασχοληθεί ξανά με τα τρελά 700άρια που ζητάει η Σάμσουνγκ για άσχημα πλάστικά κινητά με bugs.  Αν θέλω τέτοιο δίνω στην τελική 100 δολάρια για ένα Νιούμαν ή ένα Ντούγκι για ένα εξάμηνο και δεν τα κλαίω κι όλας.  Για πραγματικά high-end και όμορφες συσκευές δεν χρειάζεται πλέον πάνω από 2,5κάτι κατοστάρικα (πχ OnePlus One).  Όταν τα κινέζικα ήταν της πλάκας, τότε που ούτε η Σάμμυ χρέωνε τόσα λεφτά, το δίλημμα ήταν πιό πολύ υπέρ της δέυτερης.  Αλλά τώρα με τέτοιες συσκευές (όπως και το Zenfone 5 της Asus που κάθε άλλο παρά κινεζιά το λες) δεν βλέπω κανένα λόγο πλέον.  Ειδικά το τελευταίο κάνει περίπου 140 ευρώ η φούλ έξτρα έκδοση (2g/Atom 2.0/16g/IPS). Α, ναι, δεν έχει fingerprint reader και NFC, πω πω τί θα απογίνουμε τώρα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...