Προς το περιεχόμενο

Διακόπτεται το ρεύμα για δευτερόλεπτα


Simos805

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γίνεται αρκετές μέρες όντως. Και μόλις έγινε πάλι πριν 5 λεπτά  :mad:  Παίρνουν τα λεφτά του κοσμάκι, αυξάνονται οι τιμές, μπαίνουν πρόστιμα για χαμηλές καταναλώσεις, χαράτσια, φόροι για τα πάντα στο λογαριασμό κλπ αλλά ένα δίκτυο τις προκοπής δεν έχουν αξιωθεί να φτιάξουν εν έτη 2014.

Παίζει να είμαστε η μοναδική "Ευρωπαϊκή" και όχι μόνο χώρα που το ρεύμα κόβεται:

1) Το καλοκαίρι, λόγω ζέστης

2) το χειμώνα, λόγω βροχής

3) την άνοιξη, λόγω..... αλεργίας των μετασχηματιστών στη γύρη (?)

4) το φθινόπωρο, γιατί έτσι...

α στα διάλα βραδιάτικα πάλι σκατο ΔΕΗ

 

http://news.youropia.gr/post.php?id=62570

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Προσοχή σε όσους έχουν φώτα φθορίου με τις αυξομειώσεις της τάσης. Εμένα έλιωσε ο πυκνωτής σε ένα από αυτά και παραλίγο να πάρει φωτιά. Ο ηλεκτρολόγος μου είπε να τους αφαιρέσω τελείως.

 

Επίσης χτες κάηκε και ένα παλιό pc για τον ίδιο λόγο.

 

Sent from my GT-I9070 using Insomnia

 

Ο πυκνωτής βρίσκεται εκεί για την διόρθωση του P.F., άραγε με το να τον καταργήσεις μολύνεις το δίκτυο. Θα θελα να δω αυτόν τον ηλεκτρολόγο στην βιομηχανία τι λύσεις θα είχε να προτείνει.

Επίσης το PC έχει SMPS, άρα το PC δεν καίγεται από πτώση τάσης.

 

@OP ότι σταθεροποιητή και να πάρεις κοίταξε να έχει χρονικό καθυστέρησης, καθώς η ταλάντωση και τα μεταβατικά φαινόμενα που έπονται μιας διακοπής κάνουν τα ηλεκτρονικά να την ακούνε (κυρίως ψυγεία και πλυντήρια).

Υπάρχουν αρκετές λύσεις, ανάλογα τα φορτία σου, και ένας ηλεκτρολόγος μπορεί να σου προτείνει το αντίστοιχο υλικό.

Τρεις ηλεκτρολόγους έφερα, καθώς αυτός που τα εγκατέστησε απλά με αγνοεί. Εδώ είδα κι έπαθα να μου κόψει τιμολόγιο.Όταν λες μολύνει το δίκτυο, τι ακριβώς εννοείς; Μου είπαν οτι πρόβλημα θα υπήρχε αν ήταν πολλά φώτα στη σειρά. Αυτά που έχω είναι δύο σε κάθε αίθουσα, με δική τους γραμμή και ασφάλεια. Όσο για το pc, ναι κάηκε με την επαναφορά του ρεύματος μετά την πτώση της τάσης ή τη στιγμιαία διακοπή.Sent from my GT-I9070 using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεις ηλεκτρολόγους έφερα, καθώς αυτός που τα εγκατέστησε απλά με αγνοεί. Εδώ είδα κι έπαθα να μου κόψει τιμολόγιο.Όταν λες μολύνει το δίκτυο, τι ακριβώς εννοείς; Μου είπαν οτι πρόβλημα θα υπήρχε αν ήταν πολλά φώτα στη σειρά. Αυτά που έχω είναι δύο σε κάθε αίθουσα, με δική τους γραμμή και ασφάλεια. Όσο για το pc, ναι κάηκε με την επαναφορά του ρεύματος μετά την πτώση της τάσης ή τη στιγμιαία διακοπή.Sent from my GT-I9070 using Insomnia

 

Έφερες 3 άτομα (λόλ) για να σου πούνε και οι 3 να βγάλεις τους πυκνωτές; Δεν βρέθηκε ένας να σου πεί να βάλεις ηλετρονικά μπάλαστς, αν φοβάσαι τόσο πολύ;

Θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω το φαινόμενο όσο πιο απλά γίνεται :

Τα μη γραμμικά φορτία εισάγουν αρμονικές στο δίκτυο (ανάλυση Fourier), πράγμα το οποίο σημαίνει εντελώς μπακαλίστηκα ότι έχουμε υπερθέρμανση των αγωγών. Με το να καταργείς τα φίλτρα επιστρέφεις αρμονικό περιεχόμενο στο δίκτυο, που χώρια ότι υπερθερμένονται οι αγωγοί σου (γι αυτό σου είπε ο ηλεκτρολόγος ότι με λίγα φωτιστικά δεν έχεις πρόβλημα), προκαλείς και το φαινόμενο να σκάνε οι πυκνωτές του δίπλα όπως έσκασαν και στην περίπτωσή σου ;)

Το PC δεν κάηκε γι αυτόν τον λόγο αλλά τέσπα.

*έντιτ τι κάηκε στο PC βασικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η μικροδιακοπή που γίνεται για δευτερόλεπτα,έχει παρατηρηθεί εδώ και μία βδομάδα σε καθημερινή βάση,

μέχρι και σήμερα στις 16΄30 έγινε και στα Νότια προάστια στην Γλυφάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τρεις ηλεκτρολόγους έφερα, καθώς αυτός που τα εγκατέστησε απλά με αγνοεί. Εδώ είδα κι έπαθα να μου κόψει τιμολόγιο.Όταν λες μολύνει το δίκτυο, τι ακριβώς εννοείς; Μου είπαν οτι πρόβλημα θα υπήρχε αν ήταν πολλά φώτα στη σειρά. Αυτά που έχω είναι δύο σε κάθε αίθουσα, με δική τους γραμμή και ασφάλεια. Όσο για το pc, ναι κάηκε με την επαναφορά του ρεύματος μετά την πτώση της τάσης ή τη στιγμιαία διακοπή.Sent from my GT-I9070 using Insomnia

 

Έφερες 3 άτομα (λόλ) για να σου πούνε και οι 3 να βγάλεις τους πυκνωτές; Δεν βρέθηκε ένας να σου πεί να βάλεις ηλετρονικά μπάλαστς, αν φοβάσαι τόσο πολύ;

Θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω το φαινόμενο όσο πιο απλά γίνεται :

Τα μη γραμμικά φορτία εισάγουν αρμονικές στο δίκτυο (ανάλυση Fourier), πράγμα το οποίο σημαίνει εντελώς μπακαλίστηκα ότι έχουμε υπερθέρμανση των αγωγών. Με το να καταργείς τα φίλτρα επιστρέφεις αρμονικό περιεχόμενο στο δίκτυο, που χώρια ότι υπερθερμένονται οι αγωγοί σου (γι αυτό σου είπε ο ηλεκτρολόγος ότι με λίγα φωτιστικά δεν έχεις πρόβλημα), προκαλείς και το φαινόμενο να σκάνε οι πυκνωτές του δίπλα όπως έσκασαν και στην περίπτωσή σου ;)

Το PC δεν κάηκε γι αυτόν τον λόγο αλλά τέσπα.

*έντιτ τι κάηκε στο PC βασικά;

Κι όμως ναι. Κανένας δεν μου είπε για ηλεκτρονικα μπάλαστ και για να έρθουν να δουν το πρόβλημα παίρνουν και 20 ευρώ επίσκεψη + φπα (ταρίφα). Αυτό με τον πυκνωτή το πρωτοέμαθα όταν μου έβαλαν καινούργια ταμπέλα και τον έβγαλαν μόνοι τους από την αρχη.Επιμένουν ότι ο πυκνωτής μπαίνει μόνο όταν υπάρχουν πολλά φώτα στη σειρά.Το pc ανοίγει και μετά από 10 δευτερόλεπτα σβήνει τελείως. Πήγε στον υπεύθυνο τεχνικό συντήρησης.Sent from my GT-I9070 using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...