Προς το περιεχόμενο

crystal audio Prime-HD vs Premium-HD


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και έρχεται 1/8 το σήμα στην Μυτιλήνη και μου έχουν προτείνει να κοιτάξω για crystal audio και όντως έχω καταλήξει σε αυτήν για αποκωδικοποιητή.Στο site τους μέσα,έχει δυο σχεδόν ίδιους HD mpeg4 αποκωδικοποιητές στην ίδια τιμή(εντάξει η τιμή παίζει από αλλού και πιο χαμηλά).Όμως θα ήθελα αν γίνεται να εντοπίσουμε διαφορές!Πέρα από το μέγεθος και το χρώμα,έχω εντοπίσει κάτι.Οπότε σας βάζω τα στοιχεία,μήπως βρείτε κάτι που δεν βλέπω.

Prime-HD

 


Τεχνικά Χαρακτηριστικά

Περιοχή Συχνοτήτων
VHF (MHz):
174 - 230 MHz
UHF (MHz):
470 - 860 MHz
Αποκωδικοποίηση Εικόνας
MPEG-4 AVC:
Ναι
H.264 HP L4:
Ναι
MPEG-2:
Ναι
Ανάλυση Εικόνας
1920 x 1080p:
Ναι
1920 x 1080 i:
Ναι
720 x 576 i:
Ναι
720 x 576 p:
Ναι
720 x 480 i:
Ναι
720 x 480 p:
Ναι
Αναλογία Οθόνης
Auto:
Ναι
16:9:
Ναι
4:3:
Ναι
Αποκωδικοποίηση Ήχου
MPEG-1:
Ναι
MPEG-2 (Layer I/II):
Ναι
Dolby Digital (AC-3):
Ναι
AAC / HE-AAC:
Ναι
Επεξεργασία Ήχου
Μετατροπή Dolby AC3 σε Stereo:
Ναι
Έξοδος πολυκάναλου ήχου Dolby AC3:
Ναι
Έξοδος πολυκάναλου ήχου DTS:
Ναι
Υποστηριζόμενα Αρχεία Video
MKV:
Ναι
AVI:
Ναι
DIVX:
Ναι
MPEG:
Ναι
Υποστηριζόμενα Αρχεία Υποτίτλων
SRT:
Ναι
Υποστηριζόμενα Αρχεία Ήχου
MP3:
Ναι
WMA:
Ναι
WAV:
Ναι
Υποστηριζόμενα Αρχεία Εικόνας
BMP:
Ναι
JPEG:
Ναι
Συνδεσιμότητα
Ομοαξονική Έξοδος Ψηφιακού Ήχου:
Ναι
SCART:
Ναι
HDMI:
Ναι
USB:
Ναι
ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ
Εύρος Συχνοτήτων:
6 / 7 / 8 MHz
Μεγ. Αριθμός Αποθηκευμένων Καναλιών:
1000
Διαμόρφωση Σήματος:
QPSK / 16QAM / 64QAM
Τάση Λειτουργίας:
230V / 50Hz
Κατανάλωση σε λειτουργία < (W):
6,0
Κατανάλωση σε αναμονή < (W):
1
Πλάτος (cm):
13,0
Μήκος (cm):
10,0
'Υψος (cm):
3,0
Βάρος (gr):
230

 

 

Premium-HD

 

 

Τεχνικά Χαρακτηριστικά

Περιοχή Συχνοτήτων
VHF (MHz):
   174 - 230 MHz
UHF (MHz):
   470 - 860 MHz
Αποκωδικοποίηση Εικόνας
MPEG-4 AVC:
   Ναι
H.264 HP L4:
   Ναι
MPEG-2:
   Ναι
Ανάλυση Εικόνας
1920 x 1080p:
   Ναι
1920 x 1080 i:
   Ναι
720 x 576 i:
   Ναι
720 x 576 p:
   Ναι
720 x 480 i:
   Ναι
720 x 480 p:
   Ναι
Αναλογία Οθόνης
Auto:
   Ναι
16:9:
   Ναι
4:3:
   Ναι
Αποκωδικοποίηση Ήχου
MPEG-1:
   Ναι
MPEG-2 (Layer I/II):
   Ναι
Dolby Digital (AC-3):
   Ναι
AAC / HE-AAC:
   Ναι
Επεξεργασία Ήχου
Μετατροπή Dolby AC3 σε Stereo:
   Ναι
Έξοδος πολυκάναλου ήχου Dolby AC3:
   Ναι
Έξοδος πολυκάναλου ήχου DTS:
   Ναι
Υποστηριζόμενα Αρχεία Video
MKV:
   Ναι
AVI:
   Ναι
DIVX:
   Ναι
MPEG:
   Ναι
Υποστηριζόμενα Αρχεία Υποτίτλων
SRT:
   Ναι
Υποστηριζόμενα Αρχεία Ήχου
MP3:
   Ναι
WMA:
   Ναι
WAV:
   Ναι
Υποστηριζόμενα Αρχεία Εικόνας
BMP:
   Ναι
JPEG:
   Ναι
Συνδεσιμότητα
RF IN / LOOP THROUGH:
   Ναι
Ομοαξονική Έξοδος Ψηφιακού Ήχου:
   Ναι
SCART:
   Ναι
HDMI:
   Ναι
USB:
   Ναι
ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ
Εύρος Συχνοτήτων:
   6 / 7 / 8 MHz
Μεγ. Αριθμός Αποθηκευμένων Καναλιών:
   1000
Διαμόρφωση Σήματος:
   QPSK / 16QAM / 64QAM
Τάση Λειτουργίας:
   230V / 50Hz
Κατανάλωση σε λειτουργία < (W):
   5,0
Κατανάλωση σε αναμονή < (W):
   0,5
Πλάτος (cm):
   15,5
Μήκος (cm):
   9,5
'Υψος (cm):
   3,5
Βάρος (gr):
   230

 

 

 

έχω βρει ότι ο ένας έχει

RF IN / LOOP THROUGH

και ο άλλος όχι

 

και μετά στην κατανάλωση ενέργειας..

 

Υπάρχει κάτι άλλο;Γιατί πέρα από αυτά,δεν βρίσκω τρομερές αλλαγές.

Ευχαριστώ,αν κάποιος έχει κάποιον από τους 2 ή και ξέρει,θα με βοηθούσε να με διαφώτιζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ίδιες συσκευές είναι εσωτερικά και το μόνο που αλλάζει είναι το εξωτερικό. Ο prime HD είναι πιο μαζεμένος με μεταλλικό σασί (αυτόν έχω σε μια πιο παλιά tv). Στα αρνητικά βάζω το remote control της πλάκας το οποίο πρέπει να κοιτάζει εντελώς στην ευθεία τη συσκευή για να "πιάσει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες πήρα το premium. Μια χαρά για την ώρα. Το κοντρόλ πιάνει και ανάποδα, αλλά θα το αντικαταστήσω μαζί με αυτό της τηλεόρασης με κάποιο προγραμματιζόμενο... και αν έχει αγοράσει κανείς πρόσφατα, ακούω προτάσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κοντρόλ πιάνει και ανάποδα, αλλά θα το αντικαταστήσω μαζί με αυτό της τηλεόρασης με κάποιο προγραμματιζόμενο... και αν έχει αγοράσει κανείς πρόσφατα, ακούω προτάσεις!

 

Tele USB-300 | skroutz | e-shop

 

Η επιλογή είναι μονόδρομος. Μπορείς να το διαπιστώσεις σε δεκάδες σχετικές συζητήσεις. Λέγεται ότι 1-2 στα 10 βγαίνουν ελαττωματικά και χρειάζονται αντικατάσταση μέσω εγγύησης, άλλα κατά τα υπόλοιπα είναι σκυλιά. Είναι πλήρως προγραμματιζόμενα μέσω σύνδεσης USB και έχουν πολύ εύχρηστο μέγεθος. Στην τιμή των 5€ δεν υπάρχει κάτι καλύτερο.

 

Χθες πήρα το premium. Μια χαρά για την ώρα.

 

Μια χαρά είναι ο δέκτης για μικρή τηλεόραση CRT, αλλά προσωπικά παρατηρώ πολλά compression artifacts. Δοκίμασες να τον συνδέσεις σε τηλεόραση HD μέσω HDMI ώστε να συγκρίνεις την εικόνα με αυτή του εσωτερικού δέκτη της τηλεόρασης; Δεν λέω ότι είναι τραγική η διαφορά, αλλά προσωπικά τη βρίσκω απαράδεκτη. Ίσως βέβαια η εικόνα να είναι καλύτερη από αυτή των άλλων εξωτερικών δεκτών, οπότε ο Crystal Audio Premium-HD μπορεί και να είναι ο καλύτερος εξωτερικός ψηφιακός δέκτης.

 

Επίσης, το RF IN / LOOP THROUGH είναι ελαφρώς για τα πανηγύρια. Ακόμα και στο παλιό μου βίντεο, όπως και σε ένα Philips DVD+R, η εικόνα των αναλογικών καναλιών που λαμβάνει η τηλεόραση μέσω του RF out είναι ίδια με αυτή που λαμβάνει απευθείας από την πρίζα. Η αντίστοιχη εικόνα μέσω του RF out του Crystal Audio Premium-HD είναι απαράδεκτη.

 

Μόλις σκέφτηκα ότι για να βγάζει ο δέκτης μου κακή αναλογική εικόνα από το RF out, ίσως να έχει κάποιο πρόβλημα στην είσοδο του σήματος, οπότε και ο ίδιος να επεξεργάζεται παραμορφωμένο ψηφιακό σήμα και για αυτό το λόγο η εικόνα του να έχει κακή ποιότητα.

 

Άρα μπορεί να έχω παραλάβει ελαττωματικό προϊόν, αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να ρισκάρω να αγοράσω και άλλον μέχρι να δοκιμάσω και τον Ferguson Ariva T650i. Τελικά, μετά τις συγκρίσεις, και ιδίως εάν μου έχει τύχει ελαττωματικό προϊόν, μπορεί και να γίνω υποστηρικτής του Crystal Audio Premium-HD.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το usb-300 έχει learning mode;

 

Όσο για την ποιότητα εικόνας του Premium, δεν έχω δοκιμάσει vs δέκτη τηλεόρασης για να συγκρίνω. Έτσι και αλλιώς, η τηλεόραση που το έχω πάνω είναι παλιά lcd χωρίς εσωτερικό ψηφιακό δέκτη. Όταν πάρω καλύτερη, δε θα το χρειάζομαι το Premium.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το usb-300 έχει learning mode;

 

Αναζήηηηηηηηηητησηηηηηηηηηη..........

 

Βρίσκονται και στο ίδιο forum και subforum με το παρόν!!!

 

USB-300 TV remote control με USB προγραμματισμό

 

Τις εντυπώσεις βέβαια δεν μας τις είπε, αλλά λέμε τώρα...

 

Πρόβλημα με TELE USB-300 - δεν αναγνωρίζεται

 

Και εδώ για περισσότερες ενδιαφέρουσες πληροφορίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν είπα ότι ψάχνω ΚΑΤΙ άσχετο για να κοιτάξω στο φόρουμ,για τους 2 αυτούς ήθελα!

 

ίδιες συσκευές είναι εσωτερικά και το μόνο που αλλάζει είναι το εξωτερικό. Ο prime HD είναι πιο μαζεμένος με μεταλλικό σασί (αυτόν έχω σε μια πιο παλιά tv). Στα αρνητικά βάζω το remote control της πλάκας το οποίο πρέπει να κοιτάζει εντελώς στην ευθεία τη συσκευή για να "πιάσει".

οκ ευχαριστώ!

Τώρα θα τον παραγγείλω αν είναι!

http://www.e-shop.gr/one-for-all-smart-control-urc-7960-p-PER.703132

αυτό θα μου κάνει;έχω LG τηλεόραση,και philips home cinema (βλέπω ότι τα έχει στις μάρκες)και τον αποκωδικοποιητή

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-shop.gr/one-for-all-smart-control-urc-7960-p-PER.703132

αυτό θα μου κάνει;έχω LG τηλεόραση,και philips home cinema (βλέπω ότι τα έχει στις μάρκες)και τον αποκωδικοποιητή

 

Δεν σου κάνει το Tele USB-300 των 6 ευρώ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου κάνει το Tele USB-300 των 6 ευρώ;

να πω την αλήθεια,δεν μου αρέσει καθόλου η εμφάνιση του :P συν τα προβλήματα που διαβάζω,να μου πεις σιγά μην τύχει σε όλους,αλλά ευχαριστώ δεν θα πάρω..Δηλαδή αν είναι να φτύσω αίμα για να καταφέρω κάτι,δεν θέλω καν.

Μου κάνει αυτός που έδειξα;

_----

 

λοιπόν ο αποκωδικοποιητής hd premium,μεταλλικός είναι και αυτός, ήρθε(σε μια μέρα από το media markt!!) ,να κάνω μια ερώτηση όμως!

Στην τηλεόραση,είχαμε πάνω έναν ενισχυτή για το σήμα,χωρίς αυτόν δεν έπαιζε κανένα κανάλι.Τώρα θα το βγάλω τελείως σωστά; και θα συνδέσω το καλώδιο της κεραίας απευθείας πάνω στον αποκωδικοποιητή; ή θα αφήσω και τον ενισχυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά εμφάνιση έχει το Tele USB-300, και θα το διαπιστώσεις μόλις το πιάσεις στα χέρια σου. Απλώς η κατασκευή του είναι μετριότατης ποιότητας. Επίσης, είναι πανεύκολο στον προγραμματισμό και τη χρήση του. Ένα άλλο θετικό του είναι ότι μπορείς να προγραμματίσεις 4+4 σετ εντολών, και μπορείς σε κάθε σετ να προγραμματίσεις κάθε πλήκτρο ανεξάρτητα, ώστε να χειρίζεσαι ταυτόχρονα διαφορετικές συσκευές από το ίδιο σετ, π.χ. τηλεόραση και αποκωδικοποιητή. Για τιμή πώλησης 6 ευρώ, αξίζει με το παραπάνω. Ο μόνος λόγος για να μην το προτιμήσεις είναι εάν θέλεις κάποια διαφορετική διάταξη πλήκτρων, ή εάν είσαι όλη την ώρα με το τηλεκοντρόλ στο χέρι και θέλεις κάτι ποιοτικότερο.

 

Το τηλεχειριστήριο που έδειξες μάλλον θα κάνει τη δουλειά που θέλεις, αλλά δεν μου αρέσει καθόλου η διάταξη των πλήκτρων του, και ιδίως τα αριθμητικά πλήκτρα που είναι μικρού μεγέθους και στο κάτω μέρος.

 

Όσον αφορά την εγκατάσταση της κεραίας, δεν θα πειράξεις τίποτα, απλώς θα βάλεις στην είσοδο κεραίας του αποκωδικοποιητή το βύσμα του καλωδίου της κεραίας που παλαιότερα ήταν τοποθετημένο στην τηλεόραση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά εμφάνιση έχει το Tele USB-300, και θα το διαπιστώσεις μόλις το πιάσεις στα χέρια σου. Απλώς η κατασκευή του είναι μετριότατης ποιότητας. Επίσης, είναι πανεύκολο στον προγραμματισμό και τη χρήση του. Ένα άλλο θετικό του είναι ότι μπορείς να προγραμματίσεις 4+4 σετ εντολών, και μπορείς σε κάθε σετ να προγραμματίσεις κάθε πλήκτρο ανεξάρτητα, ώστε να χειρίζεσαι ταυτόχρονα διαφορετικές συσκευές από το ίδιο σετ, π.χ. τηλεόραση και αποκωδικοποιητή. Για τιμή πώλησης 6 ευρώ, αξίζει με το παραπάνω. Ο μόνος λόγος για να μην το προτιμήσεις είναι εάν θέλεις κάποια διαφορετική διάταξη πλήκτρων, ή εάν είσαι όλη την ώρα με το τηλεκοντρόλ στο χέρι και θέλεις κάτι ποιοτικότερο.

 

Το τηλεχειριστήριο που έδειξες μάλλον θα κάνει τη δουλειά που θέλεις, αλλά δεν μου αρέσει καθόλου η διάταξη των πλήκτρων του, και ιδίως τα αριθμητικά πλήκτρα που είναι μικρού μεγέθους και στο κάτω μέρος.

 

Όσον αφορά την εγκατάσταση της κεραίας, δεν θα πειράξεις τίποτα, απλώς θα βάλεις στην είσοδο κεραίας του αποκωδικοποιητή το βύσμα του καλωδίου της κεραίας που παλαιότερα ήταν τοποθετημένο στην τηλεόραση.

εε μετριότατης ποιότητας είναι και του αποκωδικοποιητή και θέλει αλλαγή,βασικά είναι μπέρδεμα να έχω 3 τηλεκοντρολ πλεον γιαυτό σκέφτομαι 1 ενιαίο κοντρολ.

εγώ νορμαλ τα βλέπω τα πλήκτρα,όπως και το κοντρολ της lg,και ας είναι στον πάτο,αλλά και πάλι θα κάθεσαι όλη την ώρα με το τηλεκοντρολ στο χέρι για να σε πειράξει αυτό :P ;

 

ναι.εγώ μίλησα για τον ενισχυτή που έχουμε,θα τον βγάλω;Αφού ουσιαστικά τώρα πλέον πάμε σε άλλη μπάντα με το ψηφιακό..Εκτός και αν δεν δημιουργεί προβλήματα αν είναι και αυτό ενδιάμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπάντα του ψηφιακού σήματος δεν είναι άλλη, είναι η ίδια ακριβώς με αυτή του αναλογικού σήματος, οπότε και για αυτό το λόγο χρησιμοποιείται η ίδια διάταξη.

 

Το ψηφιακό σήμα ναι μεν μπορεί να δουλέψει με λιγότερη ένταση σε σχέση με το αναλογικό, αλλά αφού χωρίς τον ενισχυτή δεν έπαιζε τελείως κανένα αναλογικό κανάλι, τότε δεν θα παίζει και κανένα ψηφιακό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...