Προς το περιεχόμενο

Κουμπί "Buy" δοκιμάζει το Facebook για την πραγματοποίηση αγορών απευθείας από την ιστοσελίδα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με την πολιτική που έχει το facebook για τα προσωπικά δεδομένα σκεφτείτε πόσο έξυπνο είναι να τους δώσετε και τα στοιχεία της πιστωτικής ή χρεωστικής σας κάρτας.

Not so smart my friends, good luck if you do.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πες μας λοιπον μεγα διανοητη,σε βαθος χρονου τι κακο μπορει να κανει σε μια μικρη επιχειρηση η δυνατοτητα να μπορει ο πελατης με ενα κλικ ενω ειναι στο facebook και χωρις να αλλαξει site να μπορει να αγορασει αμεσα ενα προιον της?Παρε τον χρονο σου

Στην επιχείρηση δεν θα κάνει κανένα κακό φίλε μου, αλλά επειδή το facebook δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα θα πάρει την προμήθεια του. Και μάντεψε ποιος θα την πληρώσει. Σε βάθος χρόνου απλά θα ενσωματωθεί στην τιμή και τέλος.

Είναι όπως ακριβώς συμβαίνει στα μεγάλα καταστήματα ηλεκτρικών που πουλάνε προϊόντα με κάρτες άτοκα. Άτοκα δεν υπάρχει, απλά οι τόκοι είναι μέσα στην τιμή και ισχύουν για όλους. Άσε που αν πας με μετρητά θα πάρεις στο τέλος την εκπτωσούλα σου που πρακτικά είναι οι τόκοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Facebook προσπαθεί με κάθε τρόπο να κρατήσει τους χρήστες στην σελίδα... Να είναι το Facebook η πύλη για όλο το υπόλοιπο διαδίκτυο...

Sent from my Windows phone (Nokia Lumia 630)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι θα την έχει δεμένη από παντού Google & Facebook, χωρίς να τους τα σκάσει δεν θα μπορεί να πουλήσει. Ήδη αυτό συμβαίνει σε μεγάλο βαθμό. Τώρα αν δεν καταλαβαίνετε τι είναι μονοπώλια και ολιγοπώλια και τι κακό κάνουν, τι να σας κάνω εγώ. Παίξετε με το νέο super duper κινητό σας και αποθεώστε τη Google σαν καλά προβατάκια.

Ακόμη και στην Ελλάδα, η οποιαδήποτε μικρή εταιρεία μπορεί να διαφημιστεί εκτός Facebook και Google, σε εκατομμύρια unique visitors (http://www.ened.gr/stats), προσεγγίζοντας σχεδόν όλο το internet community της Ελλάδας. Επίσης μπορεί και στοχευμένα, με βάση το κοινό στο οποίο απευθύνεται, σε πληθώρα από sites ειδικού προσανατολισμού.

 

Ωστόσο για τις εγχρήματες συναλλαγές, τα e-banking συστήματα, το PayPal, η PaySafe και άλλες πλατφόρμες, η τραπεζική κατάθεση και η αντικαταβολή, είναι μακράν πιο δημοφιλείς από το payment σύστημα της Google, πόσο μάλλον του facebook.

 

Ναι το Google και το Facebook είναι one-stop-shop και για τη μικρή επιχείρηση. Και για κάποιον που δεν είναι expert, είναι πολύ βολικό. Ωστόσο παραμένουν μειονότητες VS the internet. Τώρα αν δεν το καταλαβαίνεις, τι να κάνω εγώ; Παίξε με το νέο super duper κινητό σου και βέλαξε κατά της Google σε είδηση για το facebook (...) σαν καλό προβατάκι.

 
 

Στην επιχείρηση δεν θα κάνει κανένα κακό φίλε μου, αλλά επειδή το facebook δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα θα πάρει την προμήθεια του. Και μάντεψε ποιος θα την πληρώσει. Σε βάθος χρόνου απλά θα ενσωματωθεί στην τιμή και τέλος.

Είναι όπως ακριβώς συμβαίνει στα μεγάλα καταστήματα ηλεκτρικών που πουλάνε προϊόντα με κάρτες άτοκα. Άτοκα δεν υπάρχει, απλά οι τόκοι είναι μέσα στην τιμή και ισχύουν για όλους. Άσε που αν πας με μετρητά θα πάρεις στο τέλος την εκπτωσούλα σου που πρακτικά είναι οι τόκοι.

 

Προφανώς και είναι κερδοσκοπικό το facebook. Εκεί αξιολογεί η επιχείρηση κατά πόσο τα έσοδα από τον όγκο συναλλαγών που θα έχει από το Facebook υπερκαλύπτουν τα έξοδα. Μην ξεχνάμε ότι είναι μια εναλλακτική, όχι μονόδρομος. Κανείς δεν υποχρεώνει τη Χ εταιρεία να το κάνει. Ούτε είμαι σίγουρος ότι θα "τραβήξει" ως μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...