Προς το περιεχόμενο

Αξία μέσου όρου πτυχίου


dezon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειμαι σε μια σχολη θετικοοικονομικης κατευθυνσης με την μεση βαθμολογια πτυχιου να κυμαινεται γυρω στο 6.3.

το ερωτημα ειναι αμα αξιζει καποιος να κανει αναβαθμολογησεις και να δωσει εξτρα μαθηματα επιλογης για να φτασει το οριο του 6.5 για να εχει πτυχιο με βαθμο λιαν καλως ή να δωσει τα 1-2 μαθηματα που θελει για πτυχιο και να μεινει με εναν βαθμο πτυχιου κατω απο 6.5; θα υπαρξει καποιο οφελος με ενα πτυχιο λιαν καλως ή να 'χαμε να λεγαμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για εμενα αξίζει οχι μονο το 6.5 αλλα και το 7.5+... με κατω απο 6.5 μετα βίας βρίσκεις μεταπτυχιακό να σε δεχτούν (για αρχή...)

 

Ο βαθμός πτυχίου ειναι το Α και το Ω για εναν επιστήμονα, ειτε ειναι γιατρός ειτε τει ιχθυοκομίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εμενα αξίζει οχι μονο το 6.5 αλλα και το 7.5+... με κατω απο 6.5 μετα βίας βρίσκεις μεταπτυχιακό να σε δεχτούν (για αρχή...)

 

Ο βαθμός πτυχίου ειναι το Α και το Ω για εναν επιστήμονα, ειτε ειναι γιατρός ειτε τει ιχθυοκομίας...

7.8 πρεπει να ηταν ο μεγαλυτερος βαθμος πτυχιουχου φετος. :)

 

δεν παιζει κανα ρολο και ποιας σχολης ειναι το πτυχιο; πχ αν ενα μεταπτυχιακο οικονομικης κατ. δεχεται πτυχιουχους μαθηματικων και οικονομικων.πχ αν ο πτυχιουχος μαθηματικων εχει μ.ο 6.5 και ο πτυχιουχος διοικησης επιχειρησεων 7.5 θα προτιμησουν τον πτυχιουχο διοικησης επιχ. αν ολα τα αλλα κριτηρια του μεταπτυχιακου τα εχουν ισοδυναμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο βαθμός πτυχίου ειναι το Α και το Ω για εναν επιστήμονα, ειτε ειναι γιατρός ειτε τει ιχθυοκομίας...

 

Ήμουν έτοιμος να διαφωνήσω από ένστικτο αλλά... "επιστήμονα" με ποιά έννοια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Α και το Ω.

 

LoL. 

 

Αδερφέ dezon, αν πιστεύεις πως αξίζει να χάσεις έστω και μια ώρα από τη ζωή σου, ξαναδιαβάζοντας τα ίδια και δίνοντας τις ίδιες εξετάσεις για να κάνεις τα 0.3 σου 0.5, χάσε την. Η ζωή δεν είναι βαθμοί και πτυχία, και ο χρόνος μας είναι πεπερασμένος. Άποψη μου, βρες τον επόμενο προορισμό σου και μην κωλυσιεργείς με τέτοιου είδους μαλακίες. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7.8 πρεπει να ηταν ο μεγαλυτερος βαθμος πτυχιουχου φετος. :)

 

δεν παιζει κανα ρολο και ποιας σχολης ειναι το πτυχιο; πχ αν ενα μεταπτυχιακο οικονομικης κατ. δεχεται πτυχιουχους μαθηματικων και οικονομικων.πχ αν ο πτυχιουχος μαθηματικων εχει μ.ο 6.5 και ο πτυχιουχος διοικησης επιχειρησεων 7.5 θα προτιμησουν τον πτυχιουχο διοικησης επιχ. αν ολα τα αλλα κριτηρια του μεταπτυχιακου τα εχουν ισοδυναμα;

 

παντα υπαρχει μια ποσόστωση αλλα σκέψου οτι στα περισσότερα μεταπτυχιακά με κάτω απο 6-6.5 δε σε δέχονται οτι και αν εισαι...

 

Ήμουν έτοιμος να διαφωνήσω από ένστικτο αλλά... "επιστήμονα" με ποιά έννοια;

 

με οποιαδήποτε εννοια... εφοσον εκπαιδευεσαι σε κατι με βάση καποια υψηλά κατα κανονα στανταρ θεωρείσαι επιστήμονας... τι δε καταλαβαινεις;

 

το Α και το Ω.

 

LoL. 

 εχεις αντίθετη αποψη; οσους ξερω απο τη γενιά μου με καλο πτυχίο πηγαν μπροστά, οι υπολοιποι ή ειναι άνεργοι και γκρινιάζουν, η άεργοι ή δουλευουν στα μπερσκα και σε καφετεριες... Δε ξερω παντως ουτε εναν με καλο πτυχίο που να μην προχώρησε σοβαρα στο αντικείμενο του...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με οποιαδήποτε εννοια... εφοσον εκπαιδευεσαι σε κατι με βάση καποια υψηλά κατα κανονα στανταρ θεωρείσαι επιστήμονας... τι δε καταλαβαινεις;

 

Δε βοηθάς...  :)

 

Δηλαδή ας πούμε όποιος βγάλει Φυσικό είναι επιστήμονας με τον ορισμό σου; Και ο βαθμός πτυχίου θα του φανεί χρήσιμος ακόμα κι αν τελικά αποφασίσει ότι στη ζωή του θα πουλάει χειροτεχνίες origami? Προφανώς όχι. Επειδή λοιπόν ο βαθμός δε μπορεί να είναι χρήσιμος "σε όλους", προσπαθώ να καταλάβω πού τραβάς τη γραμμή.

 

εχεις αντίθετη αποψη; οσους ξερω απο τη γενιά μου με καλο πτυχίο πηγαν μπροστά, οι υπολοιποι ή ειναι άνεργοι και γκρινιάζουν, η άεργοι ή δουλευουν στα μπερσκα και σε καφετεριες... Δε ξερω παντως ουτε εναν με καλο πτυχίο που να μην προχώρησε σοβαρα στο αντικείμενο του...

 

I have a sudden sense of deja vu γιατί έχω ξανακάνει ακριβώς το ίδιο σχόλιο για το ίδιο θέμα: correlation vs causation.

 

Είναι αρκετά πιθανό όλοι αυτοί που λες να πήγαν μπροστά όχι επειδή είχαν καλό πτυχίο, αλλά επειδή ήταν έξυπνοι και εργατικοί. Και το πτυχίο ήταν απλά ένα από τα πράγματα που τους πήγαν καλά σαν αποτέλεσμα της δουλειάς τους. Αυτό δε σημαίνει ότι αν εγώ έχω άκρη σε όλα τα θέματα των εξετάσεων και πάρω 11 πτυχίο παρότι τεμπέλης θα καταλήξω καθηγητής στο MIT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις στη συνέχεια. Αν πχ ενδιαφέρεσαι για μεταπτυχιακό, ψάξε και δες τι προϋποθέσεις έχουν για την εισαγωγή. Είναι πιθανό να ζητάνε τουλάχιστον "λίαν καλώς". Σε αυτή την περίπτωση, μάλλον αξίζει να διαβάσεις 2-3 μαθήματα για να αυξήσεις τις επιλογές σου. Κατά τα άλλα, το 6.3 με το 6.5 δεν έχει καμιά σπουδαία διαφορά επί της ουσίας. Αλλά αν είναι να αποκτήσεις τυπικά προσόντα για πράγματα που τώρα δεν μπορείς να κάνεις, ξόδεψε και 1-2 μήνες από τη ζωή σου.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ είδα διαφορά. Και θα ήθελα να το είχα προσπαθήσει και για "άριστα", αλλά πού μυαλό τότε...

 

Εννοείται ότι πλέον, με 15 χρόνια εμπειρία, κανένας δεν κοιτάει το πτυχίο, τι έχεις κάνει αυτά τα χρόνια κοιτάζουν. Στην αρχή, όμως, ήταν αλλιώς.

 

Και το ένα μεταπτυχιακό που πήρα με διάκριηση, χρήσιμο φάνηκε, αλλά στο εξωτερικό, όχι εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δε βοηθάς...  :)

 

Δηλαδή ας πούμε όποιος βγάλει Φυσικό είναι επιστήμονας με τον ορισμό σου; Και ο βαθμός πτυχίου θα του φανεί χρήσιμος ακόμα κι αν τελικά αποφασίσει ότι στη ζωή του θα πουλάει χειροτεχνίες origami? Προφανώς όχι. Επειδή λοιπόν ο βαθμός δε μπορεί να είναι χρήσιμος "σε όλους", προσπαθώ να καταλάβω πού τραβάς τη γραμμή.

 

 

I have a sudden sense of deja vu γιατί έχω ξανακάνει ακριβώς το ίδιο σχόλιο για το ίδιο θέμα: correlation vs causation.

 

Είναι αρκετά πιθανό όλοι αυτοί που λες να πήγαν μπροστά όχι επειδή είχαν καλό πτυχίο, αλλά επειδή ήταν έξυπνοι και εργατικοί. Και το πτυχίο ήταν απλά ένα από τα πράγματα που τους πήγαν καλά σαν αποτέλεσμα της δουλειάς τους. Αυτό δε σημαίνει ότι αν εγώ έχω άκρη σε όλα τα θέματα των εξετάσεων και πάρω 11 πτυχίο παρότι τεμπέλης θα καταλήξω καθηγητής στο MIT.

 

ακομα και χειροτεχνίες να πουλας στη ζωή σου αν καποια στιγμή θελησεις να ασκήσεις το επαγγελμα σου με 7.5 πτυχίο θα σε παρει ενας εργοδότης πολυ πιο σοβαρά απο ότι με 6... Το αν εισαι ξύπνιος προφανώς και παίζει ρόλο αλλα ζουμε ακομα στην εποχή που παντού μετράνε τα χαρτιά (ειδικά για καποιον χωρις @@δατη προυπηρεσία 5-10 χρόνων) και δε θα αλλαξει εύκολα ουτε συντομα αυτό οποτε καλο ειναι να προσαρμοζόμαστε. Ο μεγάλος βαθμός πτυχίου ειναι κάτι που μένει και θα το κουβαλας μια ζωή - καλως ή κακώς, οτι και αν κάνεις περα απο το πρώτ πτυχίο σου... 

 

και μια που ειναι ο φιλιππος εδώ και ειναι και γιατρός θα ήθελα να μου πει αν θα έπρεπε να εμπιστευθω γιατρό του 5, γιατι εγω πηγα σε εναν - είδα το 5 απο το καποδιστριακό στον τοίχο και ήταν όντως μαπας και δεν ξαναπήγα... ήταν ή δεν ήταν αντιπροσωπευτικό το 5; γιατι να μην ισχύει το ιδιο και για εναν οικονομολόγο του 6; να παω για επενδυση και να με χαντακώσει επειδη δε διαβασε 2-3 βασικα μαθηματα οταν επρεπε...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα και χειροτεχνίες να πουλας στη ζωή σου αν καποια στιγμή θελησεις να ασκήσεις το επαγγελμα σου με 7.5 πτυχίο θα σε παρει ενας εργοδότης πολυ πιο σοβαρά απο ότι με 6...

 

Τώρα μου λες ότι ακόμα κι αν πουλάς χειροτεχνίες μπορεί να παίξει ρόλο το πτυχίο... αν δεν πουλάς χειροτεχνίες.

 

Όπως και να χει εγώ ενδιαφερόμουν να μάθω πώς ακριβώς εννοείς το "όλοι". Αν εννοείς το 100% των πτυχιούχων, όπως φαίνεται όλο και περισσότερο, διαφωνώ πως παίζει ρόλο. Όχι με την έννοια ότι θα σου κάνει κακό, αλλά με την έννοια ότι δεν αξίζει να βάζεις προτεραιότητες στη ζωή με πρώτο κριτήριο αυτά που δε σ' ενδιαφέρουν σαν άνθρωπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...