Προς το περιεχόμενο

Γενόσημα Φάρμακα


subzero9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ανάλογα την δραστική ουσία μερικά μπορει να ειναι εξίσου καλά.

 

Αυτή την στιγμη ακολουθώ μια αγωγή με δυο φάρμακα που ειναι και τα δυο γεννοσημα και τα αποτελέσματα ειναι ιδιαίτερα θετικά.

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι αλλά θα σας στεναχωρήσω ..!

 

 Καταρχήν εδώ θα ακούσετε όλη την αλήθεια για τα γενόσημα φάρμακα ...πάμε λοιπόν .!

 

[1] Οι εταιρίες φαρμάκων βγάζουν τα δις από την πώληση των φαρμάκων γενικά . Μεγάλες εταιρίες παγκοσμίως γνωστές στον χώρο "αφησαν" άλλες μικρές τύπου "εταιριούλες" να παράγουν τα ίδια ακριβώς φάρμακα χωρίς αυτές να χάσουν το παραμικρό . Ετσι ; ΛΑΘΟΣ.

Αρα λοιπόν τι κάνανε ; γιατί άφησαν να έρθουν φθηνά δήθεν φάρμακα στην παγκόσμια αγορά ; τι συμβαίνει εδώ ; αναρωτήθηκε κανείς ; Μπαααα....

 

[2]  Με ποιες εγγυήσεις λοιπόν σας λένε ότι έχουν τις ίδιες δραστικές ουσίες ; μα θα μου πείτε οι Ιατροί ; ε λοιπόν και εκείνοι κάνουν αυτά που τους λένε να κάνουν. Δεν συμφωνείτε ; 

 

[3] Αν όντως έχουν την ίδια χημική σύσταση (που προσωπικά αμφιβάλλω ) τότε θα πρέπει να άλλαξαν οι συνθήκες παραγωγής .. τι εννοώ : π.χ. η καθαρότητα του περιβάλλοντος μέσα στο οποίο παρασκευάζεται το εν λόγω φάρμακο. ( Ο Κινέζος ή ο Πακιστανός που θα το πιάσει με το χέρι ή θα το τυλίξει αφού δεν θα υπάρχει ειδικό μηχάνημα , αφού πρώτα έπιασε τον πισινό του.) Μη γελάτε , διότι έδωσα ένα απλό παράδειγμα και μπορεί στην πραγματικότητα τα πράγματα να είναι τραγικότερα...

 

[4] Το γεγονός ότι τα γενόσημα γεννήθηκαν στην ουσία κατα την διάρκεια της ΔΗΘΕΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ (αυτό το συζητάμε σε άλλο μου πόστ) δεν είναι κάτι που μας βάζει σε σκέψεις ; Θα μου πείτε ότι υπήρχαν και παλιότερα .. ΝΑΙ αλλά στην Ελλάδα ήρθαν στα μέσα του 2012 αν ενθυμούμε καλώς. 

 

[5] Αν όντως αυτό προχωρήσει και τα γενόσημα κατακλύσουν την Ελληνική Αγορά (38% μεχρι τώρα ) τότε φοβάμαι ότι θα έρθουν και τα φάρμακα των φτωχών που θα είναι τα γενόσημα των γενοσήμων ...χα χα χα ... πάντως απο τις προηγμένες χώρες έχουν χαρακτηριστεί ώς "τα χάπια των φτωχών" ..

 

Τα σχόλια δικά σας.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λυπάμαι αλλά θα σας στεναχωρήσω ..!

 

 Καταρχήν εδώ θα ακούσετε όλη την αλήθεια για τα γενόσημα φάρμακα ...πάμε λοιπόν .!

 

[1] Οι εταιρίες φαρμάκων βγάζουν τα δις από την πώληση των φαρμάκων γενικά . Μεγάλες εταιρίες παγκοσμίως γνωστές στον χώρο "αφησαν" άλλες μικρές τύπου "εταιριούλες" να παράγουν τα ίδια ακριβώς φάρμακα χωρίς αυτές να χάσουν το παραμικρό . Ετσι ; ΛΑΘΟΣ.

Αρα λοιπόν τι κάνανε ; γιατί άφησαν να έρθουν φθηνά δήθεν φάρμακα στην παγκόσμια αγορά ; τι συμβαίνει εδώ ; αναρωτήθηκε κανείς ; Μπαααα....

 

[2]  Με ποιες εγγυήσεις λοιπόν σας λένε ότι έχουν τις ίδιες δραστικές ουσίες ; μα θα μου πείτε οι Ιατροί ; ε λοιπόν και εκείνοι κάνουν αυτά που τους λένε να κάνουν. Δεν συμφωνείτε ; 

 

[3] Αν όντως έχουν την ίδια χημική σύσταση (που προσωπικά αμφιβάλλω ) τότε θα πρέπει να άλλαξαν οι συνθήκες παραγωγής .. τι εννοώ : π.χ. η καθαρότητα του περιβάλλοντος μέσα στο οποίο παρασκευάζεται το εν λόγω φάρμακο. ( Ο Κινέζος ή ο Πακιστανός που θα το πιάσει με το χέρι ή θα το τυλίξει αφού δεν θα υπάρχει ειδικό μηχάνημα , αφού πρώτα έπιασε τον πισινό του.) Μη γελάτε , διότι έδωσα ένα απλό παράδειγμα και μπορεί στην πραγματικότητα τα πράγματα να είναι τραγικότερα...

 

[4] Το γεγονός ότι τα γενόσημα γεννήθηκαν στην ουσία κατα την διάρκεια της ΔΗΘΕΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ (αυτό το συζητάμε σε άλλο μου πόστ) δεν είναι κάτι που μας βάζει σε σκέψεις ; Θα μου πείτε ότι υπήρχαν και παλιότερα .. ΝΑΙ αλλά στην Ελλάδα ήρθαν στα μέσα του 2012 αν ενθυμούμε καλώς. 

 

[5] Αν όντως αυτό προχωρήσει και τα γενόσημα κατακλύσουν την Ελληνική Αγορά (38% μεχρι τώρα ) τότε φοβάμαι ότι θα έρθουν και τα φάρμακα των φτωχών που θα είναι τα γενόσημα των γενοσήμων ...χα χα χα ... πάντως απο τις προηγμένες χώρες έχουν χαρακτηριστεί ώς "τα χάπια των φτωχών" ..

 

Τα σχόλια δικά σας.!

 

Έλα πες μας και για τους μυστικούς ψεκασμούς τώρα, για να ολοκληρωθεί το θέμα...  :P

 

Είναι καλό να έχουμε αμφιβολίες για κάτι αλλά πολύ κακό όταν νομίζουμε πως μόνο εμείς γνωρίζουμε "την αλήθεια"...

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είναι καλό να έχουμε αμφιβολίες για κάτι αλλά πολύ κακό όταν νομίζουμε πως μόνο εμείς γνωρίζουμε "την αλήθεια"...

 

Και ποια είναι η αλήθεια για τα γενόσημα ; μπορείς να αντιπαραθέσεις ή μαλλον να απαντήσεις στα ερωτήματα που έθεσα ;

 Καλό θα είναι να μας πεις εσύ για τους ψεκασμούς αλλά άρχισε πρώτα από τα γενόσημα και μετά τα λέμε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, κατεβάζει ένα κάρο μπούρδες απ το κεφάλι του χωρίς ίχνος απόδειξης και ζητάει απ τους άλλους απαντήσεις. Δε λειτουργεί ρε μάστορα έτσι το πράμα, πως να το κάνουμε;

 

Τσίμπα εδώ τώρα και μη το κλείσεις μέχρι το Σεπτέμβρη.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μάλιστα, κατεβάζει ένα κάρο μπούρδες απ το κεφάλι του χωρίς ίχνος απόδειξης και ζητάει απ τους άλλους απαντήσεις. Δε λειτουργεί ρε μάστορα έτσι το πράμα, πως να το κάνουμε;

 

 

  Ερωτήματα και διαπιστώσεις έκανα σύμφωνα με αυτά που ακούμε και βλέπουμε ..  . ! Αφού λοιπόν τα λες μπούρδες , θα σου πω και εγώ οτι είσαι ανάγωγος και όσα η αλεπού δεν φτάνει τα κάνει .... Αν είναι μπούρδες οι ερωτήσεις μου , τότε μην απαντάς και κάνεις εφέ για να πεις τις δικές σου μπούρδες και να μειώσεις τον άλλον . Κράτα τις απόψεις σου για σένα ή πες τες και αντιπαραθέσου με επιχειρήματα και ερωτήματα. Το θέμα το ψάχνουν και διακεκριμένοι επιστήμονες που δεν συμφωνούν με τέτοιου είδους πολιτικές , διότι αυτά αν θες να ξέρεις είναι παιχνίδια που παίζονται στις πλάτες όλων μας ακόμα και στην δική σου. 

Παρε λοιπόν θέση και άσε τα εφέ και τις ηλίθιες φρασιολογίες.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και ποια είναι η αλήθεια για τα γενόσημα ; μπορείς να αντιπαραθέσεις ή μαλλον να απαντήσεις στα ερωτήματα που έθεσα ;

 Καλό θα είναι να μας πεις εσύ για τους ψεκασμούς αλλά άρχισε πρώτα από τα γενόσημα και μετά τα λέμε ....

 

Καταρχάς είδες πόσο καλά σε "ξέρω" ενώ δεν σε γνωρίζω προσωπικά ε! :P

 

Τα γενόσημα φάρμακα, από τη στιγμή που έχουν την ίδια δραστική ουσία δεν είναι κάτι κακό. Οι τιμές των φαρμάκων δεν καθορίζονται μόνο από τα συστατικά τους αλλά κουβαλάνε και το όνομα της εταιρίας, τη διαφήμιση, τις πατέντες κλπ κλπ. Άρα ένα γενόσημο μη επώνυμο μπορεί να έχει την ίδια δράση και να κοστίζει φθηνότερα.

 

Προφανώς όμως μπορούν να συμβούν και διάφορα με εταιρίες που δεν ακολουθούν όλους τους κανόνες, που ψάχνουν "αρπαχτές" κλπ αλλά αυτό συμβαίνει παντού και πάντα (ακόμη και στις τροφές που τρώμε καθημερινά). Υπάρχουν μηχανισμοί που τα ελέγχουν όλα αυτά ώστε να έχουμε μια τυπική προστασία. Και μεγάλες εταιρίες κατά καιρούς έχουν κάνει χοντρά λάθη σε παρτίδες φαρμάκων...

 

Για τους ψεκασμούς δεν θέλω να το συνεχίσω. Κατάλαβα ήδη τις απόψεις σου! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι αλλά θα σας στεναχωρήσω ..!

 

 Καταρχήν εδώ θα ακούσετε όλη την αλήθεια για τα γενόσημα φάρμακα ...πάμε λοιπόν .!

 

[1] Οι εταιρίες φαρμάκων βγάζουν τα δις από την πώληση των φαρμάκων γενικά . Μεγάλες εταιρίες παγκοσμίως γνωστές στον χώρο "αφησαν" άλλες μικρές τύπου "εταιριούλες" να παράγουν τα ίδια ακριβώς φάρμακα χωρίς αυτές να χάσουν το παραμικρό . Ετσι ; ΛΑΘΟΣ.

Αρα λοιπόν τι κάνανε ; γιατί άφησαν να έρθουν φθηνά δήθεν φάρμακα στην παγκόσμια αγορά ; τι συμβαίνει εδώ ; αναρωτήθηκε κανείς ; Μπαααα....

 

[2]  Με ποιες εγγυήσεις λοιπόν σας λένε ότι έχουν τις ίδιες δραστικές ουσίες ; μα θα μου πείτε οι Ιατροί ; ε λοιπόν και εκείνοι κάνουν αυτά που τους λένε να κάνουν. Δεν συμφωνείτε ; 

 

[3] Αν όντως έχουν την ίδια χημική σύσταση (που προσωπικά αμφιβάλλω ) τότε θα πρέπει να άλλαξαν οι συνθήκες παραγωγής .. τι εννοώ : π.χ. η καθαρότητα του περιβάλλοντος μέσα στο οποίο παρασκευάζεται το εν λόγω φάρμακο. ( Ο Κινέζος ή ο Πακιστανός που θα το πιάσει με το χέρι ή θα το τυλίξει αφού δεν θα υπάρχει ειδικό μηχάνημα , αφού πρώτα έπιασε τον πισινό του.) Μη γελάτε , διότι έδωσα ένα απλό παράδειγμα και μπορεί στην πραγματικότητα τα πράγματα να είναι τραγικότερα...

 

[4] Το γεγονός ότι τα γενόσημα γεννήθηκαν στην ουσία κατα την διάρκεια της ΔΗΘΕΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ (αυτό το συζητάμε σε άλλο μου πόστ) δεν είναι κάτι που μας βάζει σε σκέψεις ; Θα μου πείτε ότι υπήρχαν και παλιότερα .. ΝΑΙ αλλά στην Ελλάδα ήρθαν στα μέσα του 2012 αν ενθυμούμε καλώς. 

 

[5] Αν όντως αυτό προχωρήσει και τα γενόσημα κατακλύσουν την Ελληνική Αγορά (38% μεχρι τώρα ) τότε φοβάμαι ότι θα έρθουν και τα φάρμακα των φτωχών που θα είναι τα γενόσημα των γενοσήμων ...χα χα χα ... πάντως απο τις προηγμένες χώρες έχουν χαρακτηριστεί ώς "τα χάπια των φτωχών" ..

 

Τα σχόλια δικά σας.!

Sorry αλλά βλακείες λες. Ένα φάρμακο πριν βγει στην αγορά χρειάζεται εκατομμύρια ευρώ για έρευνες κτλ. Ο νόμος (διεθνής) δίνει στην παραγωγό φαρμακευτική εταιρία το δικαίωμα της 20ετίας να κάνει απόσβεση του κεφαλαίου που έχει τσοντάρει. Μέσα στην 20ετία όμως συμπεριλαμβάνονται και τα χρόνια των κλινικών ερευνών σε ζώα και ανθρώπους που διαρκούν από 7-12 χρόνια. Οπότε κατά μέσο όρο η παραγωγός φαρμακευτική εταιρία έχει μια 10ετία στην διάθεσή της να κάνει απόσβεση του κεφαλαίου που έχει ρίξει στην παραγωγή του φαρμάκου. Εξ ου και η αυξημένη τιμή του πρωτότυπου φαρμάκου.

 

Όταν περάσει η 20ετία, γίνεται άρση του μονοπωλίου και δίνεται το δικαίωμα και σε άλλες φαρμακευτικές εταιρίες να παράγουν και να πουλήσουν το ίδιο φάρμακο. Τα λεγόμενα γενόσημα. Επειδή αυτές οι φαρμακευτικές δεν έχουν ξοδέψει δεκάρα τσακιστή για την έρευνα, τεστάρισμα και παραγωγή του φαρμάκου, έχουν την άνεση να ρίξουν κατά πολύ την τιμή πώλησής του. Και εξαιτίας του ανταγωνισμού πέφτει μετά και η τιμή του πρωτότυπου φαρμάκου.

 

Τα υπόλοιπα όσα γράφεις σόρι αλλά είναι τρίχες κατσαρές και ανυπόστατες.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

subzero9, καλής ποιότητας γενόσημα δεν μπορούν να υπάρξουν? Δηλαδή, είναι στάνταρ το ότι επειδή είναι πιο φτηνά θα είναι στην καλύτερη άχρηστα και στη χειρότερη επικίνδυνα? Εγώ τα είχα στο μυαλό μου περίπου σαν τα προϊόντα ετικέτας στα σούπερ μάρκετ. Πολλά είναι επώνυμα σε άλλη συσκευασία, αλλά δεν το έχω ψάξει και ιδιαίτερα. Πάντως καλό είναι να υπάρχει ένας έλεγχος στις φαρμακοβιομηχανίες....μιλάμε για τρελά λεφτά και βρώμικο κύκλωμα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...