Προς το περιεχόμενο

Γενόσημα Φάρμακα


subzero9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εδώ θα ακούσετε όλη την αλήθεια...βγάζουν τα δις...κάνουν αυτά που τους λένε να κάνουν...Ο Κινέζος ή ο Πακιστανός πρώτα έπιασε τον πισινό του...ΔΗΘΕΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ...τα χάπια των φτωχών...

 

Απόσπασμα από το νέο βιβλίο τού Δημήτρη Δημοσθένη - άσχετε deesnider! - Λιακόπουλου, με την ευγενική συμμετοχή τού Στέφανου Χίου και τού Νίκου Κωνσταντινίδη:

 

«Φαρμακοβιομηχανίες-Δολοφόνοι Θησαυρίζουν Εμπορευόμενες Την Απόγνωση Τού Ταλαίπωρου Κοσμάκη (Πού Είναι Το Κράτος; ΕΕΕ; )»

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή αυτές οι φαρμακευτικές δεν έχουν ξοδέψει δεκάρα τσακιστή για την έρευνα,

 

  Και νομίζεις φίλε μου ότι σε αυτό το βρόμικο κύκλωμα επειδή πήραν έτοιμη τροφή μερικοί οι μεγαλοκαρχαρίες θα αφήσουν αυτήν την κατάσταση να συνεχίσει ΧΑΝΟΝΤΑΣ εκατομμύρια των εκατομμυρίων σε έρευνες να πάνε χαμένες ;;;;; !!!! για σκέψου λίγο καλύτερα ίσως..!! Αυτο λέω και αναρωτιέμαι.! 

 

Οσο για τις τρίχες κατσαρές ...θα το δούμε στην συνέχεια..!! Εύχομαι στο καλύτερο πάντως αλλά στον βωμό του χρήματος όλα είναι πιθανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διόρθωση, Δημοσθένη Λιακόπουλου, μεγάλος συγγραφέας, μη τον μπερδεύουμε.

 

Έέέέτσι! Από κάτι τέτοιες λεπτομέρειες ξεχωρίζει ο ψαγμένος βιβλιοφάγος. Εγώ ο ερασιτέχνης, έβλεπα «Δημ. Λιακόπουλος» κι έβγαζα το εύκολο συμπέρασμα! :lol:  :lol:  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έέέέτσι! Από κάτι τέτοιες λεπτομέρειες ξεχωρίζει ο ψαγμένος βιβλιοφάγος. Εγώ ο ερασιτέχνης, έβλεπα «Δημ. Λιακόπουλος» κι έβγαζα το εύκολο συμπέρασμα! :lol:  :lol:  :lol:

Αδικαιολόγητος! Όλοι ξέρουν και φωνάζουν τον Δημοσθένη με το μικρό του όνομα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και νομίζεις φίλε μου ότι σε αυτό το βρόμικο κύκλωμα επειδή πήραν έτοιμη τροφή μερικοί οι μεγαλοκαρχαρίες θα αφήσουν αυτήν την κατάσταση να συνεχίσει ΧΑΝΟΝΤΑΣ εκατομμύρια των εκατομμυρίων σε έρευνες να πάνε χαμένες ;;;;; !!!! για σκέψου λίγο καλύτερα ίσως..!! Αυτο λέω και αναρωτιέμαι.!

 

Οσο για τις τρίχες κατσαρές ...θα το δούμε στην συνέχεια..!! Εύχομαι στο καλύτερο πάντως αλλά στον βωμό του χρήματος όλα είναι πιθανά.

Εγώ να σκεφτώ ή εσύ γράφεις ανυπόστατα πράγματα; Δεν είναι μόνο μία η μεγάλη φαρμακοβιομηχανία. Υπάρχουν δεκάδες που ξοδεύουν εκατομμύρια κάθε χρόνο. Από την στιγμή της ανακάλυψης μιας καινούργιας ουσίας μέχρι τις κλινικές δοκιμές του φαρμάκου και ώσπου να φτάσει στην αγορά, η παραγωγός φαρμακοβιομηχανία θα έχει ξοδέψει από 200 ως 800 εκατομμύρια δολλάρια. Αυτά θα πρέπει μέσα σε 10 χρόνια να τα πάρει πίσω. Βάλε και έξοδα σε διαφημίσεις για την προώθηση του καινούργιου φαρμάκου και την γνωριμία του με το κοινό, δωρεάν δείγματα που θα πρέπει να μοιράσει, προσωπικό και άλλες εταιρίες που θα πρέπει να προσεγγίσει για να προωθήσει το προϊόν σε γιατρούς και φαρμακοποιούς και το κεφάλαιο αυξάνεται κατακόρυφα.

 

Όλα αυτά τα έξοδα οι άλλες φαρμακευτικές βιομηχανίες μετά την πάροδο της 20ετίας, μερικές φορές 25ετίας δεν τα έχουν. Το μόνο που πρέπει να κάνουν είναι να παράγουν το φάρμακο και να το ρίξουν στην αγορά και μάλιστα στηρίζονται στην διαφήμιση χρόνων του πρωτότυπου φαρμάκου. Και όταν λέμε άλλες φαρμακοβιομηχανίες δεν εννοούμε μαγαζάκια της γειτονιάς αλλά και άλλους κολοσσούς στον χώρο. Γι'αυτό και χτυπάνε τιμή και το δίνουν πολύ πιο φθηνά για να χτυπήσουν τον ανταγωνισμό του ήδη γνωστού πρωτότυπου. Και επειδή το καταφέρνουν αναγκάζεται μετά και η παραγωγός φαρμακευτική να ρίξει κατά πολύ την τιμή του πρωτότυπου για να μπορέσει να επιζήσει στην αγορά, αλλά πάντα το πρωτότυπο θα είναι πιο ακριβό από το γενόσημο λόγω του ονόματός του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Και νομίζεις φίλε μου ότι σε αυτό το βρόμικο κύκλωμα επειδή πήραν έτοιμη τροφή μερικοί οι μεγαλοκαρχαρίες θα αφήσουν αυτήν την κατάσταση να συνεχίσει ΧΑΝΟΝΤΑΣ εκατομμύρια των εκατομμυρίων σε έρευνες να πάνε χαμένες ;;;;; !!!! για σκέψου λίγο καλύτερα ίσως..!! Αυτο λέω και αναρωτιέμαι.!

 

Εγώ αναρωτιέμαι αν και συ ο ίδιος βγάζεις νόημα απ' αυτά που γράφεις.

 

Επίσης, όταν βρεθείς να πιστεύεις πως "όλοι οι άλλοι" κοιμούνται και την αλήθεια την αντιλαμβάνεσαι μόνο εσύ, είναι μια καλή στιγμή να αναρωτηθείς αν είσαι αποδεδειγμένα μεγαλοφυία. Γιατί αν δεν είσαι είναι λόγος ανησυχίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδικαιολόγητος! Όλοι ξέρουν και φωνάζουν τον Δημοσθένη με το μικρό του όνομα!

 

Ναι, δεν προσπαθώ να δικαιολογηθώ. Ίσα-ίσα που αναγνωρίζω ταπεινά το σφάλμα μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι αλλά θα σας στεναχωρήσω ..!

 

Καταρχήν εδώ θα ακούσετε όλη την αλήθεια για τα γενόσημα φάρμακα ...πάμε λοιπόν .!

 

 

Οποτε ακούω η βλέπω τη φράση "εγώ θα σου πω τι πραγματικά συμβαίνει", είμαι έτοιμος να υποστώ την ολοκληρωτική ήττα της λογικής και την άνευ όρων παράδοση του μη ανεπτυγμένου επαρκώς εγκεφάλου μου.

 

Συνήθως αυτό συμβαίνει με κάποιους μπαρμπαδες, που σου ψιθυρίζουν συνωμοτικά στο αυτί ασυναρτησίες, αφού πρώτα έχουν ρουφήξει ελαφρά τη μύτη τους.

 

Αρχίζεις με τη φράση "εδώ θα ακούσετε όλη την αλήθεια" και αραδιάζεις ένα σωρό ερωτήματα. Εκτός και αν είναι νέα τεχνική αυτή, την οποία ομολογώ δεν μπορώ να την καταλάβω.

 

Δεν με παίρνει να αντιπαρατεθω με το απαύγασμα λογικής των συμπερασμάτων σου. Το οτι ξύνουν τον πισινό τους ή πως τυλίγουν τις συσκευασίες μια μια κλπ ( Και για να το πάω ακόμα παρακάτω, για να τις κλείσουν τις φτύνουν, διότι που να βρουν κόλλα; )

 

Να επισημάνω μόνο, πως είναι άτοπο να ζητάς από κάποιον να σου τεκμηριώσει γιατί δεν υπάρχουν φτερωτοι ελέφαντες. Είναι δικιά σου δουλειά να βρεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-D :-D :-D

 

Περί γεννοσήμων ο λόγος.
Τα γενόσημα είναι αντίγραφα πρωτότυπων φαρμάκων που έληξε η πατέντα τους.

Οι περισσότερες εταιρείες γενοσήμων είναι θυγατρικές των πολυεθνικών, σε χώρες του τρίτου κόσμου (αλλά όχι μόνο), για λόγους κόστους. Ένα γενόσημο πωλείται σε τιμή υποπολλαπλάσια του πρωτότυπου φαρμάκου, συνήθως για λόγους μάρκετινγκ και μόνο.
Γιάννης κερνάει Γιάννης πίνει. (η ίδια φαρμακευτική που βγάζει το πρωτότυπο , μέσω θυγατρικών μπορεί να βγάζει και τα γενόσημα)..

Γενικά η αγορά των γενοσήμων είναι 'όπου σε πιάσω'. Αν είσαι Αντώνης Ταπιάνης (ονόματα δε λέμε για να μην παραβιάσουμε τους όρους του φόρουμ), η τιμή που τα αγοράζεις είναι υψηλότερη από ότι αλλού.
Το χαρτζηλίκι αυξάνει το κόστος..

Πιθανά να υπάρχουν προβλήματα σε ποιότητα σε κάποια γενόσημα, αλλά οι πιθανότητες είναι σχεδόν ίδιες με τα πρωτότυπα.
Και δεν έχει σημασία η προέλευση.

 

Το Τ4 για το θυρεοειδή πχ. πριν μερικά χρόνια βρέθηκε τυχαία ότι είχε τη μισή δραστική ουσία από την αναγραφόμενη , με αποτέλεσμα χιλιάδες υποθυρεοειδικοί να παίρνουν τη μισή δόση από αυτή που έπρεπε για χρόνια.
Και βρέθηκε τυχαία, από ασθενείς που το έψαξαν.

Ούτε ΕΟΦ, ούτε γιατροί ούτε ελεγκτικοί μηχανισμοί.

Σκατά δηλαδή!


Οι περισσότεροι γιατροί είναι πλασιέ φαρμάκων και δεν ξέρουν τι τους γίνεται . Τους πάνε τις μπροσούρες και γράφουν.
Με τη συνταγογράφηση δραστικής ουσίας έχει μπλέξει το πράγμα και οι φαρμακευτικές τρέχουν και στα φαρμακεία αφού από τη συνταγή δεν ξέρουν αν τελικά ο γιατρός έβγαλε το 'μεροκάματο' του και δικαιούται τα 'δώρα'.

Έτσι πλέον ο γιατρός έχει και το φαρμακοποιό του, που ξέρει να βάλει το 'σωστό' φάρμακο στη συνταγή, αλλά έχει δυσκολέψει γενικά το πράγμα. Αν ο πελάτης δε μασάει από 'δεν το έχω αυτό , είναι σε έλλειψη' κλπ. δεν δουλεύει η μηχανή.

 

Το μικρότερο από τα προβλήματα της υγείας στην Ελλάδα είναι τα γενόσημα.
Σε πολλές περιπτώσεις είναι λύση, όχι το πρόβλημα.

Το αν αυτός που πιάνει τον κώλο του και μετά τα χάπια για να τα συσκευάσει είναι Έλληνας - Εσκιμώος ή Πακιστανός δεν ενδιαφέρει κανέναν.


 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Ωραία και χρήσιμη ανάλυση. Δηλαδή γενόσημα καινούργιων φαρμάκων δεν υπάρχουν? Πρέπει να περάσουν κάποια χρόνια για να λήξει η πατέντα τους πρώτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...