Προς το περιεχόμενο

Εστιατόριο ανακαλύπτει ότι αργούσε να εξυπηρετήσει τους πελάτες του, εξαιτίας της χρήσης... smartphones


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε κούκλε μου δεν είναι θέμα διαμονοποιήσης είναι θέμα εθισμού. Εγώ όταν βγαίνω κυκλοφορώ με 2 smartphone στην τσέπη μου και είμαι ο μόνος που το βγάζει από την τσέπη για να απαντήσει στο τηλέφωνο/στείλει μήνυμα σε κάποιον να έρθει κλπ.

 

Παώ στα μπαράκια τελευταία και βλέπω να βλέπως φωτιζόμενες χαζεμένες φάτσες σκυφτές να ζουν την ζωή τους μέσα από το "retina display" και να παρακαλάω να έρθει κανένας να τους δώσει μια φάπα να ξυπνήσουν.

 

 

Και πρόσεχε αυτά τα λέω εγώ έτσι, όχι κάποιος γέρος οπισθοδρομικός τεχνοφοβικός αλλά εγώ...που πέρασα την νεαρή εφηβεία μου στο να πηγαίνω pikatchu στα 100lvl χωρίς καραμέλες και να μπανάρω κλεφτρόνια στον L2 e-global

 

Ίσως φταίει το οτι δεν συχνάζω σε clubs και σε μπαράκια και σε τοιούτου είδους διασκεδάσεις και γι αυτό δεν μου κακοφαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

έχει χαζέψει ο κοσμοσ!

βλέπεις νέα παιδιά σε καφετέρια κ αντί να μιλούν μεταξύ τουσ είναι όλοι με ΤΟ κινητό στο χέρι !

απορώ γιατί βγήκαν απ το σπίτι τουσ!

 

πρώτα θα κάνουν κοινοποίηση που είναι κ με ποια παρέα κ μετά θα ασχοληθούν με αλλά πράγματα.

 

καταντια !

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ αστείο να βλέπεις κόσμο να συμπεριφέρεται τόσο γελοία αλλά και θλιβερό ταυτόχρονα, όμως ίσως έτσι ξεχωρίζουν οι σοβαροί απ' τα βούρλα.

 

Βέβαια απ' την άλλη όσοι τα κάνουν αυτά, είναι σίγουρο ότι τα θεωρούν εντελώς φυσιολογικά όπως για παράδειγμα κάτι γονείς που βγάζουν βίντεο το παιδί τους με το παραμικρό. Παλιές συνήθειες. Γίνε ο πρωταγωνιστής του εαυτού σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπίζω να μη πλήρωσαν γι΄αυτό!!! Είναι οφθαλμοφανές ότι όλοι είμαστε σαν ζόμπι με τα κινητά μας, είτε περπατάμε στο δρόμο είτε καθόμαστε με τη παρέα μας για καφέ και φαγητό..

Οχι δεν πληρωσαν γιατι ως γνωστον ειναι δωρεαν οι ερευνες ,,,,Για την ψυχη της μανας τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως φταίει το οτι δεν συχνάζω σε clubs και σε μπαράκια και σε τοιούτου είδους διασκεδάσεις και γι αυτό δεν μου κακοφαίνεται.

 

Αλλά το φαινόμενο υπάρχει παντού σε καφετέριες/εστιατόρια/κινηματογράφους/θέατρα.

 

Άμα την βγάζεις στο υπόγειο του πατρικού σου τότε οκ πάω πάσο :P...

 

Ακόμα και για τουρισμό στην Ακρόπολη θα δεις κόσμο να να περνάει 3" να δει τον Παρθενώνα άλλα 2" για να βγάλει φωτογραφία, 5' να επιλέξει τι φίλτρα θέλει και την υπόλοιπη ώρα να τσεκάρει τα notification των πόσων likes πήρε....

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλιά επερνα το ποδήλατο και έψαχνα που ειναι η παρέα μου και τωρα κοιτάω το φαρσοτεφτερο για να τους βρω

(το διέγραψα και βρίκα την υγεία μου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φαινόμενο δεν είναι κάτι καινούργιο απλά πλέον έχει διαδοθεί. 

 

Πιο πάνω ο MavroManitari έδωσε ένα ωραίο παράδειγμα. Παλιά πήγαιναν στην Ακρόπολη και αντί να θαυμάσουν τον Παρθενώνα έβγαζαν 1152 φωτογραφίες. 2 λεπτά να τον δουν, 10 για τις φωτογραφίες. Το ίδιο συνέβαινε και συμβαίνει στις διακοπές.

 

Ε στις φωτογραφίες προστέθηκε και το like τώρα με το κινητό.

 

Μην αρχίζετε την κλάψα παλιά ήταν καλύτερα και παλιά έτσι και αλλιώς. Παλιά ο άνθρωπος που δεν μιλούσε στη καφετέρια απλά καθόταν σε μια γωνία και αγνάντευε το κενό. Ε τώρα ασχολείται με το κινητό του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση ειναι να σου δινει το κωδικό για το wifi μετά που θα ριξεις τη παραγγελία.

 

και να μη ξεχναει ο σερβιτορος να κλεινει το wifi οταν βλεπει οτι πελατες αρχιζουν να παραπονιουνται για να μη γραφουν κακες κριτικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω με αυτούς που λένε ότι το ίδιο ήταν κ παλιότερα με τις εφημερίδες και τα περιοδικά. Ο περισσότερος κόσμος σήμερα ΈΧΕΙ ΑΠΟΒΛΑΚΩΘΕΙ με τα smartphones και τις ταμπλέτες. Εγώ προσωπικά δε θυμάμαι να βγαίνω για καφέ κ να κρατάνε τα 4 με 5 άτομα περιοδικά ή εφημερίδες και να μη μιλάνε μεταξύ τους. Άντε να σήκωνε κανένας το τηλέφωνο να τεξτάρει ή να έδειχνε τίποτα κάποιος σε κανα περιοδικό και το υπόλοιπο ήταν τάβλι ή κουβέντα για καμια γκόμενα. Σεβασμός στους τύπους κ στις τύπισσες που ενώ έχουν smartphone και άψογη σχέση με τη τεχνολογία όταν βγαίνουν με παρέα το έχουν πολύ χαμηλά στις προταιρεότητες. Όσοι/ες με γνωρίζουν από το φόρουμ ξέρουν οτι μιλάω για αυτούς. Κ επιτέλους όσοι είστε εθισμένοι με τα "social" media κόφτε επιτέλους το τροπάρι "όποιος δεν είναι χωμένος στην οθόνη=λουδίτης". Υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί να βγαίνουν έξω για καφέ κ να θέλουν να ξεφύγουν από την ηλεκτρονική ρύπανση όσο μπορούν. Μαζί τους κι εγώ σαν ηλεκτρονικός κ gamer από το 1990.

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστείτε σε τι επίπεδο μπορεί να έχει φτάσει η αδιαφορία ενός ατόμου που ζητάει να του ξανά ζεστάνουν το φαγητό γιατί αντί να το φάει έπαιζε στο κινητό του. Ούτε καν είχα σκεφτεί ότι μπορείς να ζητήσεις κάτι τέτοιο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστείτε σε τι επίπεδο μπορεί να έχει φτάσει η αδιαφορία ενός ατόμου που ζητάει να του ξανά ζεστάνουν το φαγητό γιατί αντί να το φάει έπαιζε στο κινητό του. Ούτε καν είχα σκεφτεί ότι μπορείς να ζητήσεις κάτι τέτοιο.

Στην ευρωπη γενικα,δεν ειναι τοσο "εξυπηρετικοι" ακομη και στα κορυφαια εστιατόρια!

Το πολυ να στο κανουν πακετο να το ζεστανεις σπιτι σου!:P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστείτε σε τι επίπεδο μπορεί να έχει φτάσει η αδιαφορία ενός ατόμου που ζητάει να του ξανά ζεστάνουν το φαγητό γιατί αντί να το φάει έπαιζε στο κινητό του. Ούτε καν είχα σκεφτεί ότι μπορείς να ζητήσεις κάτι τέτοιο.

 

Ηθελε να βρει πρωτα το wifi pass του μαγαζιου, να θυμηθει πως βαζει νεο δικτυο στο smartphone του, να κανει check in στο facebook να δουνε πρωτα ποσο γαμιστερο τυπακι ειναι οι φιλοι του, και φυσικα να βγαλει/ανεβασει και 10 φωτο, απο το πιατο που πηρε, απο καθε δυνατη γωνια, ωστε να μαζεψει 10 likes να ανεβει το εγω του και η ματαιοδοξια του, βεβαια μετα ηρθε η ωρα να φαει και ξενερωσε η ζωη του. Ροχαλα και φουρνο μικροκυματων για τον κυριο στο 4.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...