Προς το περιεχόμενο

Εστιατόριο ανακαλύπτει ότι αργούσε να εξυπηρετήσει τους πελάτες του, εξαιτίας της χρήσης... smartphones


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημάδια ανθρώπινου εθισμού και απομόνωσης. Φάρμακο δεν υπάρχει, γι αυτούς που την έπαθαν, ενώ για τους υπόλοιπους είναι θέμα χρόνου να μολυνθούν. Κάποια στιγμή όλοι θα ενεργούμε όπως οι πελάτες του εστιατορίου, όσο και να αντιστεκόμαστε.

Βλέπουμε και από εμάς τους ίδιους,  ότι άλλοι το βλέπουν ανησυχητικά υποκρύπτοντας ένα φόβο για τα μελλούμενα και άλλοι ζητωκραυγάζουν για την ωραία εποχή της τεχνολογίας που ζούμε. 

Αυτοί όμως που γνωρίζουν πως θα είναι το μέλλον είναι αυτοί που το δημιουργούν . Και σίγουρα δεν είμαστε εμείς. Αυτό που προκαλεί γέλιο είναι ότι επαναστατούμε και ενοχλούμαστε αφάνταστα όταν μας λένε ότι είμαστε απλώς τα πιόνια στο σκάκι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα. Στα άλλα εστιατόρια δεν βγάζουν οι πελάτες τα smartphones? Ποιός ηλίθιος έκανε την έρευνα; Hello. Δεν συγκρίνεις με το παρελθόν σου, αλλά με τους ανταγωνιστές σου στο παρόν.

 

Όσο για την τεχνολογία και την αποβλάκωση, κάνετε λάθος, Δεν είναι κακό ότι υπάρχει η δυνατότητα, είναι κακό ότι την χρησιμοποιούν. Και την χρησιμοποιούν μάλλον γιατί δεν έχουν κάτι καλύτερο να κάνουν.

 

Sorry, αλλά όταν πιάνουν τα αθλητικά, κάτι πρέπει να κάνω και εγώ. Παράδειγμα ήταν αυτό. Δεν το κάνω ποτέ, γιατί σέβομαι αυτούς με τους οποίους κάθομαι. Εκτός και αν δεν με σέβονται και αυτοί και θέλουν να μιλήσουν μια ώρα για αθλητικά, ενώ ξέρουν ότι πεθαίνω στη βαρεμάρα με το θέμα.

 

Το πιο αστείο που είχα δει ήταν δύο που είχαν βγει ραντεβού και καθόντουσαν απέναντι και κοιτούσαν και οι 2 στα iphone. Fail μάλλον το ραντεβού.

 

Πάρτε και μια μελέτη, που λέει ότι και μόνο η παρουσία του κινητού υποβιβάζει τη συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποβλάκωση από την τεχνολογία έχει δύο όψεις. Η μία λέει οτι με την τεχνολογία έχουμε αποβλακωθεί (τι πάει να πει αυτό ?) και η άλλη λέει οτι μέχρι πριν μερικές δεκαετίες έκαναν λιτανείες για να βρέξει. Διαλέξτε ποια αποβλάκωση σας ταιριάζει και προτιμάτε.

 

Κάθε εποχή έχει τα προβλήματα της, οι άνθρωποι παραμένουν ίδιοι σε κάθε εποχή, τα μέσα και οι συνθήκες αλλάζουν.

 

Κανένα παρελθόν δεν είναι καλύτερο από το παρόν και το μέλλον. Αυτά έχω διαπιστώσει έχοντας ως επάγγελμα και πάθος το παρελθόν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα. Στα άλλα εστιατόρια δεν βγάζουν οι πελάτες τα smartphones? Ποιός ηλίθιος έκανε την έρευνα; Hello. Δεν συγκρίνεις με το παρελθόν σου, αλλά με τους ανταγωνιστές σου στο παρόν.

 

Ο αριθμός των πελατών που εξυπηρετεί τα τελευταία 10 χρόνια δεν έχει αλλάξει σε σχέση με το παρελθόν, αλλά παρ' όλο που η διαχείρηση προσέλαβε επιπλέον προσωπικό και μείωσε τον αριθμό των πιάτων στο μενού, η εξυπηρέτηση γινόταν όλο και πιο αργή.

Μάλλον κάτι άλλο έψαχνε ο "ηλίθιος" που έκανε ζήτησε την έρευνα.

 

Όσο για την τεχνολογία και την αποβλάκωση, κάνετε λάθος, Δεν είναι κακό ότι υπάρχει η δυνατότητα, είναι κακό ότι την χρησιμοποιούν. Και την χρησιμοποιούν μάλλον γιατί δεν έχουν ξέρουν κάτι καλύτερο να κάνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολη μερα στο σπιτι στο pc καθομαι και ολο το βραδυ με το ταμπλετ στο κρεβατι.

 

οταν βγαίνω εξω θελω να ξεφευγεω απο αυτα

 

και φυσικα εχω κολλητό που ειναι ολη την ωρα με το iphone στο χερι, πριν κανα χρονο επαιζε games την ωρα που καναμε συζήτηση, και οταν του λεγαμε "σταματα πια ρε" μας ελεγε "τι θελετε αφου μηλαω και εγω αλλα παιζω ταυτοχρονα"

 

ευτιχως τωρα εχει αφισει τα games, αλλα εχει πιασει το facebook/vk

 

ατομα που εχουν 300+ φιλους και εχουν δει απο κοντα τους 20 θα τους δεις στις καφετεριες να ξεχοριζουν. τα like οπως ειπε και ενας απο πανω o razzor333 "ωστε να μαζεψει 10 likes να ανεβει το εγω του και η ματαιοδοξια του"

εχω 27 φιλους στο facebook και ολοι τους ειναι απο σχολειο/σχολη/φιλοι φιλων. βλεπεις χαθηκε και το msn, εκει που ειχαν ολοι msn και λεγαμε καμια κουβεντα εκει ηρθε το facebook. απλα τοτε αν ηθελα να δειξω κατι στους φιλους μου(π.χ. youtube, ανεκδοτα) εκανα 5-6 copy paste τωρα κανω ενα share

 

εχει και το χειριστήριο του ps4 κουμπι share το οποιο μολις ειδα. που φτασαμε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωιμέ.. που καταντησαμε.. "Βασικα αυτοι που εγραφαν τις κακες κριτικες,δλδ οι ιδιοι οι πελατες,ηταν και η αιτια για την ολη κατασταση!" οταν διαβασα αυτο το σχολιο, θυμηθηκα ενα πειραμα που ειχαν κανει οι mythbuster για την κινηση στις λεωφορους, που εβγαλε ως συμπερασμα, οτι αν η διαδρομη ηταν κυκλικη, ενα και μονο αστοχο δικο σου φρεναρισμα, θα ειχε ως αποτελεσμα να πιαστεις ο ιδιος σε μποντιλιαρισμα που εσυ δημιουργησες.. κατι τετοιο συμβαινει και σε αυτην την περιπτωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση ειναι να σου δινει το κωδικό για το wifi μετά που θα ριξεις τη παραγγελία.

μερικά καταστήματα έχουν τον κωδικό στην απόδειξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ατομα που εχουν 300+ φιλους και εχουν δει απο κοντα τους 20 θα τους δεις στις καφετεριες να ξεχοριζουν. τα like οπως ειπε και ενας απο πανω o razzor333 "ωστε να μαζεψει 10 likes να ανεβει το εγω του και η ματαιοδοξια του"

εχω 27 φιλους στο facebook και ολοι τους ειναι απο σχολειο/σχολη/φιλοι φιλων. βλεπεις χαθηκε και το msn, εκει που ειχαν ολοι msn και λεγαμε καμια κουβεντα εκει ηρθε το facebook. απλα τοτε αν ηθελα να δειξω κατι στους φιλους μου(π.χ. youtube, ανεκδοτα) εκανα 5-6 copy paste τωρα κανω ενα share

 

εχει και το χειριστήριο του ps4 κουμπι share το οποιο μολις ειδα. που φτασαμε..

 

 

Τώρα αντί για msn έχουμε τα skype/ viber / whatsup που κατά την ταπεινή μου άποψη είναι πολύ ανώτερα του FB και πολύ πιο "διακριτικά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ σωστα, το ξερω οτι εχουμε skype, αλλα δεν ξερω τι εγινε και εχω μονο εγω απο την παρεα.. μαλον με την αλλαγη ξινισανε και πηγανε ολοι στο facebook.. ε και αναγκάστηκα για να μπορω να μηλαω μαζι τους μπηκα και εγω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ήμαρτον, καλά τα κινητά αλλά όχι να πέφτεις πάνω στον κόσμο γράφοντας.

Τέλοσπάντων αυτά θα μπορούσαν να τα δούν και μόνοι τους, δε χρειαζόταν ειδική ετιαρία. Αλλά στην αμερική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κάτι άλλο έψαχνε ο "ηλίθιος" που έκανε ζήτησε την έρευνα.

 

Δηλαδή;

 

Γιατί σβήνεις αυτά που έγραψα; Έτσι αλλάζει εντελώς το νόημα.

 

 

Να πω και ένα ακόμα σκηνικό για την αποξένωση και την τεχνολογία.

Φίλος είχε σκάσει στη Νέα Υόρκη και έψαχνε μια διεύθυνση. Ρωτούσε στο δρόμο και δεν του απαντούσαν. Ένας του είπε "check your phone, man".

 

Έχει και συνέχεια αλλά αυτή κολλάει σε άλλο μοτίβο.

-I can't get any data on my phone.

-Try harder.

 

Τέρμα, τελείωσε. Είσαι μόνος σου. Η μόνη βοήθεια που θα σου προσφέρουν είναι να σου πουν να κοιτάξεις το τεχνολογικό σου βοήθημα.

Είσαι μόνος σου στη μεγαλύτερη πόλη του δυτικού κόσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποβλάκωση από την τεχνολογία έχει δύο όψεις. Η μία λέει οτι με την τεχνολογία έχουμε αποβλακωθεί (τι πάει να πει αυτό ?) και η άλλη λέει οτι μέχρι πριν μερικές δεκαετίες έκαναν λιτανείες για να βρέξει. Διαλέξτε ποια αποβλάκωση σας ταιριάζει και προτιμάτε.

 

Κάθε εποχή έχει τα προβλήματα της, οι άνθρωποι παραμένουν ίδιοι σε κάθε εποχή, τα μέσα και οι συνθήκες αλλάζουν.

 

Κανένα παρελθόν δεν είναι καλύτερο από το παρόν και το μέλλον. Αυτά έχω διαπιστώσει έχοντας ως επάγγελμα και πάθος το παρελθόν.

Ακριβως αυτο, οι γραφικονοσταλγιες  "τι ωραια που ηταν παλιοτερα "  και παρομοια εμετικα ειναι κλισε κανετε αυτα που κοροιδευατε.Αυτη ειναι η εξελιξη σε οποιον  δεν αρεσει πολυ απλα δεν το κανει η' παει σε μια σπηλια .

Προσπερνω οτι οι περισσοτεροι που κραζουν δεν εχουν smartphone η' εχουν κανενα της ταλαιπωριας που μεχρι να ανοιξει app μας πηρε ο υπνος .Αυτοι χαιρω πολυ τι να τσεκαρουν ?Αγγαρεια ειναι  (εσυ εισαι η εξαιρεση που εισαι ετοιμος να απαντησεις,ο κανονας ειναι αυτο που περιεγραψα εγω  ).

Οταν ακουω τι καλα που ηταν παλια τοτε που ηταν ολοι αγνοι  και ποσο ωραιες ειναι οι αγροτικες εργασιες που ερχεται να βαλω το δαχτυλο και να κανω εμετο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...