Προς το περιεχόμενο

dhl και τελωνειο


georgezaf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια πληρη ενημερωση απο τα τελονια της dhl..

Σας ενημερώνουμε σχετικά με την άφιξη της αποστολής σας με Αρ. Φορτωτικής
DHL
******* στον Αερολιμένα Αθηνών, η οποία θα χρειαστεί εκτελωνισμό. Σχετικά με την διαδικασία εκτελωνισμού έχετε δύο επιλογές:


  1. Ανάθεση της διαδικασίας εκτελωνισμού στην DHL, η εταιρεία μας αναλαμβάνει τον εκτελωνισμό και τη μεταφορά της αποστολής σε εσάς - κόστος 36,00€ (για αποστολές με αξία μέχρι 150,00€) + Έξοδα Τελωνείου ή κόστος 50,00€ (για αποστολές με αξία 151,00€-800,00€) + Έξοδα Τελωνείου
2.
Ανάληψη από εσάς των τελωνειακών διαδικασιών που απαιτούνται. Στην περίπτωση αυτή τα φορτωτικά έγγραφα παραλαμβάνονται από τα γραφεία μας στο Αεροδρόμιο και θα πρέπει να φροντίσετε για τον εκτελωνισμό και την μεταφορά του δέματός σας. Το κόστος είναι Πρακτορειακά δικαιώματα 33,20 ευρώ + Εργατικά 12,96 ευρώ (έως 5 κιλά) ή 22 ευρώ (από 5 έως 50 κιλά), Αποθήκευτρα (6,65 ευρώ την ημέρα ανά δέμα από την 2η ημέρα της ενημέρωσης άφιξης της αποστολής) + Έξοδα Τελωνείου.


Παρακαλώ βρείτε σε επισύναψη την ενημέρωση σχετικά με τις επιλογές εκτελωνισμού σας, τις σχετικές χρεώσεις καθώς και τα απαραίτητα έγγραφα που θα χρειαστούν για την ολοκλήρωση της διαδικασίας. Επιπλέον, επισυνάπτουμε προς διευκόλυνσή σας και τις οδηγίες ηλεκτρονικής εξουσιοδότησης προς την DHL σε περίπτωση που επιθυμείτε την ανάθεση της διαδικασίας εκτελωνισμού στην εταιρεία.


Παρακαλούμε ενημερώστε μας σχετικά με την επιλογή σας για τον εκτελωνισμό της αποστολής απαντώντας στο παρόν
email
και το Τμήμα Εισαγωγών της εταιρείας μας θα επικοινωνήσει άμεσα μαζί σας.


Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων.


Με
εκτίμηση
,




Μεχρι και κλειδαριθμο απο εφορια θελουν!

 

υ.γ. αποδειξη θα στειλω αυτην που μου εστειλε ο κινεζος σωστα?

αφηστε που εμπλεξα,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 599
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οτιδήποτε εκτός ΕΕ παιρνά τελωνείο. Γνωστό εδω και χρόνια. Γιατί τους βρίζεις δεν κατάλαβα. Επειδή σε τσάκωσαν;

Μίλα με τον πωλητή και την dhl να σταλεί πίσω το δέμα και να στο στείλει πάλι ο πωλητής με απλό ταχυδρομείο, καταβάλλοντας εσύ τα μεταφορικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μια πληρη ενημερωση απο τα κωλοτελονια της dhl..

Σας ενημερώνουμε σχετικά με την άφιξη της αποστολής σας με Αρ. Φορτωτικής
DHL
******* στον Αερολιμένα Αθηνών, η οποία θα χρειαστεί εκτελωνισμό. Σχετικά με την διαδικασία εκτελωνισμού έχετε δύο επιλογές:

 

  1. Ανάθεση της διαδικασίας εκτελωνισμού στην DHL, η εταιρεία μας αναλαμβάνει τον εκτελωνισμό και τη μεταφορά της αποστολής σε εσάς - κόστος 36,00€ (για αποστολές με αξία μέχρι 150,00€) + Έξοδα Τελωνείου ή κόστος 50,00€ (για αποστολές με αξία 151,00€-800,00€) + Έξοδα Τελωνείου
2.
Ανάληψη από εσάς των τελωνειακών διαδικασιών που απαιτούνται. Στην περίπτωση αυτή τα φορτωτικά έγγραφα παραλαμβάνονται από τα γραφεία μας στο Αεροδρόμιο και θα πρέπει να φροντίσετε για τον εκτελωνισμό και την μεταφορά του δέματός σας. Το κόστος είναι Πρακτορειακά δικαιώματα 33,20 ευρώ + Εργατικά 12,96 ευρώ (έως 5 κιλά) ή 22 ευρώ (από 5 έως 50 κιλά), Αποθήκευτρα (6,65 ευρώ την ημέρα ανά δέμα από την 2η ημέρα της ενημέρωσης άφιξης της αποστολής) + Έξοδα Τελωνείου.

 

Παρακαλώ βρείτε σε επισύναψη την ενημέρωση σχετικά με τις επιλογές εκτελωνισμού σας, τις σχετικές χρεώσεις καθώς και τα απαραίτητα έγγραφα που θα χρειαστούν για την ολοκλήρωση της διαδικασίας. Επιπλέον, επισυνάπτουμε προς διευκόλυνσή σας και τις οδηγίες ηλεκτρονικής εξουσιοδότησης προς την DHL σε περίπτωση που επιθυμείτε την ανάθεση της διαδικασίας εκτελωνισμού στην εταιρεία.

 

Παρακαλούμε ενημερώστε μας σχετικά με την επιλογή σας για τον εκτελωνισμό της αποστολής απαντώντας στο παρόν
email
και το Τμήμα Εισαγωγών της εταιρείας μας θα επικοινωνήσει άμεσα μαζί σας.

 

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων.

 

Με
εκτίμηση
,

Μεχρι και κλειδαριθμο απο εφορια θελουν τα καθηκια!

 

υ.γ. αποδειξη θα στειλω αυτην που μου εστειλε ο κινεζος σωστα?

αφηστε που εμπλεξα,,,

 

Τι εννοείς απάτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τη στεναχώρια σου για το μπελά που έχεις, πιστεύεις, πραγματικά, ότι φταίει η DHL, και όποια άλλη εταιρεία courier που κάνει την ίδια δουλειά, και όχι εσύ που επέλεξες να φέρεις το δέμα σου από τρίτη χώρα με courier;

 

Αφού είσαι νέος στο forum, δικαιολογείσαι σε ένα βαθμό να μην γνωρίζεις τα βασικά αλλά αν είχες κάνει ένα γρήγορο διάβασμα στην Ενότητα Internet θα είχες μάθει πολλά πριν κάνεις την παραγγελία.

 

Στην ουσία τώρα. Δεν μπορώ να διαβάσω αυτά που ανάρτησες αλλά καταλαβαίνω ότι το πρώτο είναι η ηλεκτρονική εξουσιοδότηση για τον εκτελωνισμό. Αν είσαι στην Αθήνα και μπορείς να ασχοληθείς με τον εκτελωνισμό του δέματός σου, διάβασε την τελευταία παράγραφο του κεφαλαίου 8 του οδηγού της υπογραφής μου για να μάθεις τα βήματα.

Εάν θέλεις να το αναλάβουν εκείνοι μπορείς να παζαρέψεις μαζί τους για την αμοιβή αλλά τα υπόλοιπα θα τα πληρώσεις.

 

ΥΓ

Πριν ώρα που έγραφα ανέβηκαν τα 2 προηγούμενα posts και βλέπω ότι και οι 2 συμφορουμίτες συμφωνούν ότι η εταιρεία δεν φταίει αλλά εσύ που δεν γνώριζες σε τι μπλέκεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διορθώνεις τουλάχιστον τον τίτλο?

Το γεγονός οτι έχεις πλήρη άγνοια για το πως λειτουργούν βασικά πράγματα (ακόμα και η αναζήτηση στο google) δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση οτι η DHL έχει κάνει κάποια απάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν μπορει να θεωρηθει απατη , αλλα ειναι πολιτικη της συγκεκριμενης εταιρειας να περναει τα παντα απο τελωνειο ασχετως τιμης/ογκου (που συνηθως περνανε αφορολογητα με απλο ταχυδρομειο) για να τσεπωνει τα (υπερβολικα φουσκωμενα) "εξοδα" εκτελωνισμου/αποθηκευτρα κλπ.

Παντα υπαρχει η πιθανοτητα να πληρωσεις δασμους/φπα για οτιδηποτε εκτος Ε.Ε , απλα με την DHL ειναι 100% σιγουρο.

 

Εχει ειπωθει πολες φορες και εδω στο ινσομνια και θα μπορουσες να τα ειχες αποφυγει εαν ειχες κανει μια στοιχειωδη αναζητηση.

Αν διαβασεις τον οδηγο του makfil θα μαθεις οτι χρειαζεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηταν δεδομένο οτι με dhl προιόν εκτος εε θα πέρναγε τελωνείο. ΝΑ ΜΗΝ ΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ, ουτε απα-τη ειναι ουτε τίποτα... απλα κανουν τη δουλειά τους-ισως με υπερβάλοντα ζήλο αλλα σίγουρα οχι έτσι οπως το χαρακτήρισες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιδιά εγώ τους πείρα τηλ. πριν φτάσει το δέμα μου, να τους ρωτήσω τι γίνετε, και μου είπαν ότι στάνταρ θα περάσει τελωνείο αλλά ότι και καλά έχει δηλωθεί όλα τα έξοδα να τα πληρώσει ο αποστολέας. Μου ζήτησαν όμως το ΑΦΜ μου και να τους στήλω το αποδεικτικό mail της αγοράς.

Αφου τους ρώτησα πολλές φορές τι άλλο θα πληρώσω, μου απαντούσαν συνεχώς ότι εγώ δε θα πληρώσω τίποτε άλλο. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Έχει γίνει σε κανέναν?

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ΄αρχάς, καλώς όρισες στο forum και καλές δημοσιεύσεις.

 

Αν δώσεις περισσότερα στοιχεία (από ποια χώρα αγόρασες, link κλπ), ίσως μπορέσουμε να βοηθήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα απο simply ellectronics που γράφει ότι και καλά τα στέλνει απο Αγγλία, αλλα το tracking ID που μου έδωσαν της DHL

λέει απο Honk-Kong προς Θεσσαλονίκη.

Το θέμα είναι ότι πέιρα τηλ. στην DHL και μου έιπαν 3 διαφορετικοί υπάλληλοι ότι όλα τα έξοδα εκτελωνισμου κτλ. θα τα χρεωθούν οι Κινέζοι

Και ότι εγώ δε θα δόσω τίποτε άλλο. Απλά έπρεπε να τους δόσω το ΑΦΜ μου και να τους προωθήσω το  αποδεικτικό mail της αγοράς,

και όλα ok. Έκανα ότι μου είπαν.

Με πείραν σήμερα ένα τηλ. στο σπίτι αλλά έλειπα και είπαν στους δικούς μου ότι θα ξαναπάρουν πράγμα που δεν έγινε (μιας και Σάββατο)

Τι να περιμένω? Ισχύει οτι αναλαμβάνει τους φόρους ο αποστολέας ή με δουλεύουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Μπορει να μου εξηγήσει καποιος τι είναι τα Πρακτορειακά δικαιώματα;

Εχω αυτην την στιγμη ένα πακέτο που μου σταλθηκε από κινα και αν τελικως το δεχθω λογο του κόστους που αναγράφεται στο πακετο ( 72$ ) θα πρέπει να το εκτελωνίσω.

Το πακετο μου είναι στο τελωνείο Αθηνων αλλα λογο του ότι μενω Θεσσαλονίκη ζητησα να ρθει στο τελωνείο της πολης μου ώστε να κανω εγω τον εκτελωνισμό.

Με αυτη την επιλογή μου χρεώνονται 33 ευρω Πρακτορειακά δικαιώματα…

Τι είναι τα Πρακτορειακά δικαιώματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...