Προς το περιεχόμενο

dhl και τελωνειο


georgezaf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν φτάσει το δέμα θα σου ζητήσουν εξουσιοδότηση για τον εκτελωνισμό και απόδειξη για την αγορά (κάρτα ή paypal).

Δεν θα απαντήσω στις ερωτήσεις για τις αποδείξεις.

Όχι δεν έχω link για συμπληρωμένη διασάφηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 599
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ισως θα ηταν καλη ιδεα εφοσον τοσα ατομα εχουν εκτελωνισει μονας τους να υπάρξει κ ενας απλος οδηγος συμπληρωσης της φορμας κ ισως μια διευκρινηση εαν γινεται πια ηλεκτρονικα


Επίσης το παραξενο ειναι ότι στο σαιτ της DHL γραφει clearance στην Ελλαδα δειχνει ότι το δεμα ειναι στη Γερμανια

 

Monday, January 25, 2016 Location Time Piece 8 Arrived at Sort Facility LEIPZIG - GERMANY LEIPZIG - GERMANY 18:39

1 Piece

7 Clearance event ATHENS - GREECE 14:19   6 Customs status updated ATHENS - GREECE 13:40   5 Departed Facility in HONG KONG - HONG KONG HONG KONG - HONG KONG 04:42

1 Piece

4 Processed at HONG KONG - HONG KONG HONG KONG - HONG KONG 04:22

1 Piece

3 Arrived at Sort Facility HONG KONG - HONG KONG HONG KONG - HONG KONG 00:31

1 Piece

Sunday, January 24, 2016 Location Time Piece 2 Processed at HONG KONG - HONG KONG HONG KONG - HONG KONG 23:43

1 Piece

1 Shipment picked up HONG KONG - HONG KONG 14:23

1 Piece

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Οταν ερχεται μηνυμα στο κινητο απο dhl express που λεει

"Παρακαλω καλεστε τη dhl - δεμα στο τελωνειο - φορτωτικη ****κωδικος**** - TEΛ 210... "

τί σημαινει?

οτι απλα θελουν να με βρουμε για επιπλεον στοιχεια παραληπτη (εχω δηλωσει χωριο) ή

να μου πουν τα "καλαντα" για να δωσω και να παραλαβω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, σε καλούν για να σου πουν ότι πρέπει να τους δώσεις την εξουσιοδότηση για τον εκτελωνισμό του δέματος.

Παράλληλα, θα σου ζητήσουν απόδειξη είτε της κάρτας είτε του paypal για να δουν το ακριβές ποσό που πλήρωσες, ώστε το δέμα να εκτελωνιστεί με αυτή την αξία και όχι την πιθανά μικρότερη δηλωμένη πάνω στο αυτοκόλλητο.

 

Τα "κάλαντα" τα περίμενες, έτσι κι αλλιώς, αφού διάλεξες αποστολή με courier.

 

ΥΓ

Αγόρασες από 3η χώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα εψαξα για τροπο αποστολης αλλά δεν ειχε καπου το site κατα την παραγγελια.

 

Κινητο απο gearbest παραγγειλα.

 

Εχω ανοιξει ηδη ticket και ενημερωσα τον πωλητή για το θεμα της ειδοποιησης.

Αυριο θα παρω στο τηλεφωνο του μηνυματος να δω τί θα μου πουν.

Αν μου ζητησουν κανα υπερβολικο ποσό, τοτε θα πω την κατρινα απο την εξυπηρετηση πελατων του gb

οτι δε θα τα παραλαβω και να τα ξαναστειλουν με απλο ταχυδρομειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν η επιλογή της αποστολής με DHL ήταν δική σου, δύσκολα θα δεχτεί το Gearbest το σενάριο που λες.

Αλλά δεν χάνεις τίποτε να δοκιμάσεις.

Πάντως, οι περισσότεροι ψωνίζουν από τα κινεζομάγαζα μα αποστολή με το απλή ταχυδρομείο, ακριβώς, για να μην έχουν πρόβλημα με το τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω αγορασει πολλες φορές απο ebay, everbuying, αμαζον κ.α. . Παντα κοιταζω για τροπο αποστολής.

Δεν επελεξα εγω για την DHL γιατί απλά δεν ελεγε πουθενα για τροπο αποστολης να επιλεξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό κινητό πήρες? Με το gearbest την πατάς αν στο checkout επιλέξεις expedited shipping, ακόμα και αν το κόστος αυτού δε σου κάνει για courier...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν είναι δική σου επιλογή, μπορεί να δεχτούν την επιστροφή του κινητού και την επιστροφή των χρημάτων αλλά, έτσι κι αλλιώς, μπήκες σε περιπέτεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε καλα σιγουρα.

Το πιο κακο σεναριο ειναι να κανουν τα στραβα μάτια και να πρεπει να τα παραλαβω εκτελωνισμενα για να μην τα χασω τελειως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπερα, πηρα 2-3 μικροπραγματα και δυστυχως δεν προλαβα να τους πω να μην τα στειλουν με DHL

και τωρα ειμαι στα δυσκολα....

 

Η ερωτηση ειναι, τα πραγματα ειναι ενα πληκτρολογιο, ενα απλο stylus pen και μια μεβρανη.

Πιστευετε οτι μπορω να αποφυγω τον εκτελωνισμο? δεν προκειται ουτε για κινητο ουτε για πορσε  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Η DHL είναι κουριερ, θα περάσουν τελωνείο 150% εκτός και αν είναι κάτω από την ατελεια των 22€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...