Προς το περιεχόμενο

Μηχανάκια που μπορεί να οδηγήσει κανείς με δίπλωμα Α1


chrisSerres

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισης ειστε σιγουροι παιδια οτι σε δυο χρονια γινεται απεριοριστο; Αυτο ισχυε μεχρι περσι κι οσοι ειχαν βγαλει πριν απο αυτο οντως θα γινει απεριοριστο. Αν τωρα καποιος βγαλει για 250αρι δε γινεται αυτοματα απεριοριστο. Πρεπει να ξαναδωσει εξετασεις, τουλαχιςτον ετσι μου πε ενας δασκαλος περσι. Μπορει και να μην εγινε τελικα απλα ρωτηστε το για σιγουρια οποιος ενδιαφερετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν γίνεται αυτόματα φίλε μου, τα στάζεις, δίνεις κανονικά(εκτός σημάτων) και το παίρνεις ή στα 24, ή μετά από 2 χρόνια κατοχής του A1/A2. εγώ αφού το πείρα στα 21, θα πάρω το άνευ στα 23

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλημέρα σε όλους.Επειδη είναι καινούργιος σε αυτό έχω μερικές απορίες. Η πρώτη μου απορία είναι επειδή σε 2 μήνες κλείνω τα 16 ενδιαφέρομαι για να δώσω δίπλωμα για 50cc γιατί έχω ακούσει επίσης ότι όποιος δίνει δίπλωμα για 50cc μετά δεν χρειάζεται να ξαναδώσει σήματα και εξέτασης απλά πληρωνει έξτρα για την ανσβαθμισει του διπλώματος η (τουλάχιστον έτσι έχω ακούσει).Η άλλη απορία μου είναι ότι έχω ένα μεγάλο πρόβλημα γιατί νεμεν θέλω να δώσω για 50νταρη αλλά έχω σκοπό να αγοράσω το Yamaha crypton x135.Τι γίνεται αν με πιάσουν με δίπλωμα για 50νταρη και γω οδηγαω το crypton x135?Θα πάνε για δικαστήρια? Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη μου απορία είναι επειδή σε 2 μήνες κλείνω τα 16 ενδιαφέρομαι για να δώσω δίπλωμα για 50cc γιατί έχω ακούσει επίσης ότι όποιος δίνει δίπλωμα για 50cc μετά δεν χρειάζεται να ξαναδώσει σήματα και εξέτασης απλά πληρωνει έξτρα για την ανσβαθμισει του διπλώματος η (τουλάχιστον έτσι έχω ακούσει).

 

Δεν ισχύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις διπλωμα 50ρι και σε πιασουν με τον κρυπτον , ειναι πρακτικα σα να οδηγεις διχως διπλωμα :)

Αυτό είναι μικρό πρόβλημα. Αν εμπλακεί σε ατύχημα (γιατί στη ζωή όλα μπορεί να συμβούν)  ...εκεί είναι που θα έχει το πρόβλημα. Κινδυνεύει να καταστρέψει όχι μόνο τη ζωή του αλλά και της οικογένειάς του (μιας και είναι ακόμα ανήλικος).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης πλεον το 50ρακι δεν πηγε στο υπουργειο ?  αρα μετα τον ΚΟΚ τον εχεις ηδη δωσει αν θες για αμαξι ή μεγαλυτερο διπλωμα ?
ετσι ειχα ακουσει δλδ , οτι στη τροχαια εμεινε μονο η ανανεωση της αδειας του μοτοποδηλατου/50ριου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω από σαιτ σχολης οδηγών για το δίπλωμα που σε ενδιαφέρει.

 

Κατηγορία ΑΜ: Μοτοποδήλατα και ελαφρά τετράκυκλα: Δικαίωμα οδήγησης για δίκυκλα ή τρίκυκλα οχήματα, με μέγιστη, εκ κατασκευής, ταχύτητα 45 km/h, και κινητήρα κυβισμού μέχρι και 50 cm3. Το ελάχιστο όριο ηλικίας για την απόκτησή του είναι το 16ο έτος και ισχύει για 15 έτη.

 

Ελάχιστα Υποχρεωτικά Μαθήματα: 21 θεωρητικά ΚΟΚ (αν δεν έχεις άλλο δίπλωμα), 10 θεωρητικά ΜΟΤΟ και 14 πρακτικά ΜΟΤΟ .

 

* Για την αρχική χορήγηση μιας εκ των κατηγοριών ΑΜ, Α1, Α2 και Α, χωρίς προηγουμένως να έχει εκδθεί άδεια οδήγησης κατηγορίας Β, απαιτείται και η παρακολούθηση και των μαθημάτων θεωρητικής εκπαίδευσης Ερωτηματολογίου 2, σύνολο μαθημάτων θεωρητικής εκπαίδευσης τριάντα (30).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα γινει αν οι αστυνομοι με πιάσουν έχοντας δίπλωμα για 50νταρη και γω οδηγαω μηχανάκι με περισσότερα κυβικά... Θα μου την χαρησουν μια φορά η τουλάχιστον να μου βάλουν ένα προστημο για υπερκυβισμο η υπάρχει και η πηθανοτητα να πάω δικαστήριο... Γιατί για να πω την αλήθεια δεν είμαι πολύ αφωσιωμενοσ για τα μηχανάκια δηλαδή δεν τρέχω απλά θέλω να έχω ένα τέτοιο μηχανακη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα γινει αν οι αστυνομοι με πιάσουν έχοντας δίπλωμα για 50νταρη και γω οδηγαω μηχανάκι με περισσότερα κυβικά... Θα μου την χαρησουν μια φορά η τουλάχιστον να μου βάλουν ένα προστημο για υπερκυβισμο η υπάρχει και η πηθανοτητα να πάω δικαστήριο... Γιατί για να πω την αλήθεια δεν είμαι πολύ αφωσιωμενοσ για τα μηχανάκια δηλαδή δεν τρέχω απλά θέλω να έχω ένα τέτοιο μηχανακη ;)

 

Θα σου πουν μάλλον high five επειδή θα είσαι cool τύπος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ειναι ο jason απο το αλλο τοπικ και θα σου πει : οραιο μηχανακη  , τη εξατμιση φοραει ? το παμε μια κωντρα με τη μπατσωμηχανη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας. Θέλω να δώσω για δίπλωμα scouter αυτόματο 250 cc αλλά  οι σχολές που υπάρχουν στην πόλη μου με υποχρεώνουν να δώσω με μηχανή μεγάλου κυβισμού και με συμπλέκτη.  Μία σχολή μόνο έχει ένα αυτόματο 125 cc. η οποία λέει οτι με αυτό το δίπλωμα που θα πάρω με το 125 cc αυτόματο scouter δεν θα μπορώ να οδηγήσω 250 cc αυτόματο scouter.Εγώ όμως άλλα διαβάζω σε διάφορα sites. γνωρίζει κάνεις ακριβώς;Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από carharias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εγω εχω διπλωμα α1 και εχω νιντζα 250 η σχολη μου ειπε οτι μεχει 300cc μπορω να παρω καπως μου το εξηγησαν οτι παει με τους ιππους κ κτ αλλο γενικα που με εχουν σταματησει δεν μου εχουν πει το παραμικρο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...