Προς το περιεχόμενο

Κόψιμο κάρτας sim


Giorgos3924

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε γερμανό και στην cosmote μου είπαν πως μόνο αντικατάσταση κάνουν.
Πήγα για δοκιμή και στην wind και ξύνησαν με την κάρτα cosmote.

Ψαλίδι κι αν δεν πετύχει αντικατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορω την Micro sim na tin kano κανονικη?

 

Ναι με αντάπτορα, δεν σε κανα ebay, στοιχίζουν και ελάχιστα.

Το μειονέκτημα σε σχέση με την αντικατάσταση είναι πως μπορεί να κολήσει στην θύρα και να τρέχεις.

 

Εγώ πχ έτυχε να έχω έναν αντάπτορα από nano σε micro και δεν μπαίνει στην micro θύρα. Ότιναναι δηλαδή.

Σε γερμανό και στην cosmote μου είπαν πως μόνο αντικατάσταση κάνουν.

Πήγα για δοκιμή και στην wind και ξύνησαν με την κάρτα cosmote.

Ψαλίδι κι αν δεν πετύχει αντικατάσταση.

 

Σκατά. Ευτυχώς μου έκοψε και την δοκιμή την έκανα σε μια άχρηστη sim.

Την έκοψα τέλεια αλλά και πάλι δεν έμπαινε. Την λίμαρα αλλά και πάλι τίποτα. Σαν να ήταν πιο χοντρή, δεν κολούσε στα άκρα νομίζω αλλά στο πάχος. Δεν έβγαλα άκρη και το παράτησα.

 

Με βλέπω να σκάω τα 5 ευρώ για αντικατάσταση εκτός αν ξέρει κανείς κάπου που να κόβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκατά. Ευτυχώς μου έκοψε και την δοκιμή την έκανα σε μια άχρηστη sim.

Την έκοψα τέλεια αλλά και πάλι δεν έμπαινε. Την λίμαρα αλλά και πάλι τίποτα. Σαν να ήταν πιο χοντρή, δεν κολούσε στα άκρα νομίζω αλλά στο πάχος. Δεν έβγαλα άκρη και το παράτησα.

 

Με βλέπω να σκάω τα 5 ευρώ για αντικατάσταση εκτός αν ξέρει κανείς κάπου που να κόβουν.

 

Τελικά εγώ την έβαζα λάθος, είμαι μλκς, μια χαρά κόπηκε η κάρτα.

Το ανακάλυψα πριν λίγο, έκοψα και την κανονική και δουλεύει μια χαρά.

 

Τελικά ήταν πάρα πολύ εύκολο αρκεί να το οργανώσεις λίγο.

Αφού το κατάφερα εγώ που είμαι τσαπατσούλης με τις χειροτεχνίες μπορεί ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω εχει?

Πήγαινε σε ένα κατάστημα της Vodafone και με 3 ευρώ σου δίνουν ένα πακετάκι που έχει αντάπτορες για micro sim, mini sim και ακόμα ένα που δεν θυμάμαι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/2/2015 στις 11:48 ΜΜ, AngelMobile93 είπε

Σε οποιοδήποτε κατάστημα - σκρουτζομάγαζο και να πας κάνουν αυτή τη διαδικασία δωρεάν. μην ακούω χαζομάρες...

γεια σας!περσι αγορασα κοπτη καρτας micro sim κ εχω καρτα σιμ vodafone 2016, θελω να την κοψω σε nano sim λετε θα δουλεψει; μιλησα με βονταφον κ μου ζηταν 7€ για αντικατασταση σιμ... + 15€ αν θυμαμαι καλα για αποθηκευση αρχειων κ επαφων κοροιδια δεν ειναι;;;

Επεξ/σία από paraske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, paraske είπε

γεια σας!περσι αγορασα κοπτη καρτας micro sim κ εχω καρτα σιμ vodafone 2016, θελω να την κοψω σε nano sim λετε θα δουλεψει; μιλησα με βονταφον κ μου ζηταν 7€ για αντικατασταση σιμ... + 15€ αν θυμαμαι καλα για αποθηκευση αρχειων κ επαφων κοροιδια δεν ειναι;;;

Αν είσαι προσεκτική στο κόψιμο, και η κάρτα δεν ειναι απο τις αρχαίες (με ππολύ μεγαλη μεταλλικη επαφή) μια χαρά θα κοπει. Σιγουράκι θα πρεπει να πρεπει να της λιμαρεις τα άκρα και ίσως να φας και λιγο πλαστικό (πχ με ενα μαχαιράκι με δοντια). Προσοχή στο κοψιμο μη φας μεταλλο. 

Για το 15αρι:

Οι επαφές ειναι αποθηκευμένες στην sim; Αν ειναι στο κινητό δε σε νοιαζει, γιατι ακομα κι αν κοψεις ή αλλαξεις sim, οι επαφες θα συνεχίσουν να ειναι στο κινητο. Αν οι επαφες ειναι στη sim, αντεγραψε τις στο κινητό και μετα κανε δοκιμή με κοψιμο. 

Τα αρχεία ετσι κι αλλιως ειναι στο κινητο οποτε δε σε νοιαζει τι θα γινει με την sim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, isay είπε

Αν είσαι προσεκτική στο κόψιμο, και η κάρτα δεν ειναι απο τις αρχαίες (με ππολύ μεγαλη μεταλλικη επαφή) μια χαρά θα κοπει. Σιγουράκι θα πρεπει να πρεπει να της λιμαρεις τα άκρα και ίσως να φας και λιγο πλαστικό (πχ με ενα μαχαιράκι με δοντια). Προσοχή στο κοψιμο μη φας μεταλλο. 

Για το 15αρι:

Οι επαφές ειναι αποθηκευμένες στην sim; Αν ειναι στο κινητό δε σε νοιαζει, γιατι ακομα κι αν κοψεις ή αλλαξεις sim, οι επαφες θα συνεχίσουν να ειναι στο κινητο. Αν οι επαφες ειναι στη sim, αντεγραψε τις στο κινητό και μετα κανε δοκιμή με κοψιμο. 

Τα αρχεία ετσι κι αλλιως ειναι στο κινητο οποτε δε σε νοιαζει τι θα γινει με την sim.

Και στο gmail με έναν συγχρονισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, isay είπε

Μπα, εγω είμαι απο τους περιεργους που δεν θελω τους συγχρονισμους. 

Ναι και εγω δινω ψευδωνυμο στην πιτσαρια και συναντηση διπλα στους καδους στην γωνια :) Με εχει καταστρεψει ο σνοουντεν λεμε...τι μαλακας και αυτος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...