Προς το περιεχόμενο

Dell P2414H - Εμφάνιση οριζόντιων γραμμών (frames)


chris.asl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,


Είχα ρωτήσει πριν κάποιους μήνες εδώ, να αγοράσω μια οθόνη για προγραμματισμό και μου είχατε προτείνει την dell p2414h. 

Την εχω συνδεδεμένη σαν primary monitor στην nVidia GTX280 με VGA καλώδιο (με converter από DVI σε VGA). 

Το θέμα είναι ότι εμφανίζονται μερικές φορές πάντα (απλά δεν διακρίνονται πάντα) κάποιες οριζόντιες γραμμές που κατεβαίνουν προς τα κάτω αργά (όπως φαίνονται τα frames όταν έχουμε την κάμερα πχ του κινητού στραμμένη στην οθόνη - σε λιγότερη ένταση βέβαια). 

Σα να παίζει κάτι με τα frames..
To frame rate είναι στα 60 Hz. 
 
Είμαι σε Ubuntu 14.04. 

Λέτε να είναι πρόβλημα της οθόνης ή πχ του adaptor και του VGA? 


Ευχαριστώ για τον χρόνο σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της οθόνης, δύσκολο. Έχεις δοκιμάσει τίποτα από ρυθμίσεις frame rate; Π.χ. 50Hz;

Είσαι σίγουρος ότι εμφανίζονται κάποιες φορές και όχι πάντα; Μήπως φαίνονται στα σκούρα ή τα ανοιχτά μόνο;

Αν όντως εμφανίζονται κάποιες φορές και όχι πάντα, το καλώδιο είναι ίσως ένας ύποπτος.

Από γείωση πώς πας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@CheOnWeb: Έκανα μια διόρθωση, και γράφω πως πάντα φαίνονται τελικά. 
 
Αλλά τα διακρίνω συνήθως σε σκούρο background..
 
Για το frame rate δοκίμασα να δω τις επιλογές για frame rate με το xrandr και δε μου έβγαλε επιλογή για άλλο frame rate εκτός από 60 (το επιβεβαίωσα και απο windows πως η μόνη επιλογή για την Dell είναι 60 frames). 
 
Από γείωση τι εννοείς?
 
 
@dimitrisOP: Έχω 2 οθόνες πάνω, η μία είναι η Dell και η άλλη μία LG TV Monitor (σε αυτήν δεν φαίνονται). 
Δοκίμασα σε windows, προσπάθησα να δω τις γραμμές αλλα δεν νομίζω πως τα κατάφερα..
 
Άρα κάτι παίζει με τα Ubuntu.. (?)
Τι να κοιτάξω όμως?
Κανένα vSync? 


Να σημειώσω πως έχω εγκαταστήσει το Redshift που κάνει την οθόνη λίγο πιο πορτοκαλί κατά την διάρκεια της ημέρας (μήπως αυτό τις κάνει και φαίνονται πιο έντονα - το απενεργοποίησα και δν παρατήρησα κάποια αλλαγή).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η οθόνη παίζει σωστά σε Windows και με το ίδιο καλώδιο, τα μόνα που μένουν είναι η κάρτα γραφικών (εκτός αν χρησιμοποιείς την ίδια σε dual boot σύστημα) ή οι drivers της, χωρίς να αποκλείω και το τροφοδοτικό.

 

Για την γείωση εννοώ αν ο χώρος σου και οι πρίζες που χρησιμοποιείς είναι σωστά γειωμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Την εχω συνδεδεμένη σαν primary monitor στην nVidia GTX280 με VGA καλώδιο (με converter από DVI σε VGA).

γιατί αν επιτρέπεται? αφού κι η GTX280 κι η Dell έχουν DVI...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η οθόνη παίζει σωστά σε Windows και με το ίδιο καλώδιο, τα μόνα που μένουν είναι η κάρτα γραφικών (εκτός αν χρησιμοποιείς την ίδια σε dual boot σύστημα) ή οι drivers της, χωρίς να αποκλείω και το τροφοδοτικό.

 

Για την γείωση εννοώ αν ο χώρος σου και οι πρίζες που χρησιμοποιείς είναι σωστά γειωμένα.

 

Στο ίδιο desktop μηχάνημα αναφέρομαι (dual boot). 

Για τους drivers, χρησιμοποιώ της nvidia, τον προτεινόμενο από την Canonical.

Τροφοδοτικό, εφόσον είναι στο ίδιο μηχάνημα, όχι ε? 

 

Τώρα για την γείωση που λες, δεν το γνωρίζω..

Πάνω σε ένα πολύπριζο τα έχω όλα, αλλά για γείωση δν ξερω..Πως μπορώ να το ελέγξω? 

 

γιατί αν επιτρέπεται? αφού κι η GTX280 κι η Dell έχουν DVI...

Δυστυχώς δεν έχω προλάβει ακόμη να αγοράσω DVI γιατί έτρεχα με εργασίες..

 

 

 

Εφόσον μάλλον είναι Ubuntu related, μπορεί να στείλω και στο AskUbuntu, παράλληλα με εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

imho πάρε ένα DVI, ακόμα κι αν δεν φταίει το d-sub για το συγκεκριμένο είναι καλύτερο να έχεις την οθόνη με dvi...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...