Προς το περιεχόμενο

Νέα πιο γρήγορα MacBook Pro με Retina οθόνη από την Apple


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην ανανέωση της σειράς των MacBook Pro με retina οθόνη προχώρησε σήμερα η Apple, παρουσιάζοντας νέα μοντέλα 13 και 15 ιντσών τα οποία παραδοσιακά θα αντικαταστήσουν τα προηγούμενα.Τα νέα notebooks βασίζονται στην τελευταία γενιά των Haswell επεξεργαστών της Intel με 200Mhz περισσότερα από την προηγούμενη ενώ το μοντέλο των 13 ιντσών έρχεται πλέον με 8GB προεγκατεστημένη (μη αναβαθμιζόμενη) μνήμη και τα μοντέλα των 15 ιντσών με 16GB RAM αντίστοχα.

 

Αναλυτικά τα νέα μοντέλα καθώς και οι τιμές που ισχύουν στις Η.Π.Α

 

13-ιντσών:

- $1299: 2.6 GHz dual-core i5 , 8 GB RAM, 128GB αποθηκευτικού χώρου

- $1499: 2.6 GHz dual-core i5 , 8 GB RAM, 256GB αποθηκευτικού χώρου

- $1799: 2.8 GHz dual-core i7 , 8 GB RAM, 512GB αποθηκευτικού χώρου

 

15-ιντσών:

- $1999: 2.2 GHz quad-core i7 , 16GB RAM, 256GB αποθηκευτικού χώρου

- $2499: 2.5 GHz quad-core i7 , 16GB RAM, 512GB αποθηκευτικού χώρου

 

Οι τιμές των μοντέλων με οθόνη 13' ιντσών είναι οι ίδιες με την προηγούμενη γενιά ενώ κατά $100 φθηνότερα είναι τα μοντέλα των 15' ιντσών από τα μοντέλα που είχαν παρουσιαστεί πέρσι τον Οκτώβρη. Η GPU στα τελευταία παραμένει η GeForce GT-750M η οποία κλείνει ήδη 3 χρόνια παρουσίας στην αγορά.

 

Τα νέα MacBook Pro με Retina οθόνη αναμένονται σύντομα και στη χώρα μας, με τις τιμές τους να γνωστοποιούνται σε λίγες ημέρες.

 

Link.png Site: MacRumors

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο και μόνο που θα πρέπει να μπω στη διαδικασία να ψαχτώ και να googlάρω για να δω αν έχουν προβλήματα η οθόνες τους και η απόκριση τους λόγω Retina, με απωθεί.
2,500€ για ένα Laptop... Απίστευτα πράγματα.

Καταλαβαίνω ωστόσο πως πρόκειται για Status Symbol. Διαφορετικά σκας σε ένα Meeting εταιρίας με mac book pro και διαφορετικά με Toshiba.

 

Υ.Γ.: Πάντα τα Laptop της Apple μου φαίνονταν τραγικά ακριβά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δίσκος θα ναι ssd

Ε και; Εσύ αποθηκευτικό χώρο θέλεις. Τι να το κάνεις να έχεις τον πιο γρήγορο δίσκο στον κόσμο και η ανάγνωση/εγγραφή να γίνεται αστραπιαία και να είναι μόνο 2gb; Ο αποθηκευτικός χώρος είναι αυτό που λέει: αποθηκευτικός χώρος. Περνάς μέσα πράγματα, γεμίζεις. Εδώ εμένα δεν μου φτάνει το 1TB μου.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και; Εσύ αποθηκευτικό χώρο θέλεις. Τι να το κάνεις να έχεις τον πιο γρήγορο δίσκο στον κόσμο και η ανάγνωση/εγγραφή να γίνεται αστραπιαία και να είναι μόνο 2gb; Ο αποθηκευτικός χώρος είναι αυτό που λέει: αποθηκευτικός χώρος. Περνάς μέσα πράγματα, γεμίζεις. Εδώ εμένα δεν μου φτάνει το 1TB μου.....

ε παρε εναν εξωτερικο σκληρο ρε φιλαρακο :)

  • Like 29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε παρε εναν εξωτερικο σκληρο ρε φιλαρακο :)

Δεν είπα ότι δεν υπάρχουν λύσεις, απλά λέω ότι είναι τραγελαφικό να ζητάς 2500$ και να μην προσφέρεις τουλάχιστον λίγο παραπάνω αποθηκευτικό χώρο (όπου όλοι ξέρουμε ότι χρειάζεται και τον θέλουμε).

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δίσκος θα ναι ssd

Flash storage θα είναι λογικά, όπως και στην παρούσα γενιά. Όχι ότι έχει καμια διαφορά σε επιδόσεις με τον ssd, απλά για να είμαστε πιο ακριβείς.

 

Αυτό που δεν μου αρέσει είναι που δεν υπάρχει 13αρι με 16gb ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Flash storage θα είναι λογικά, όπως και στην παρούσα γενιά. Όχι ότι έχει καμια διαφορά σε επιδόσεις με τον ssd, απλά για να είμαστε πιο ακριβείς.

 

Αυτό που δεν μου αρέσει είναι που δεν υπάρχει 13αρι με 16gb ram.

Επίσης δεν υπάρχει 13αρι με την Nvidia 750M.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι δεν υπάρχουν λύσεις, απλά λέω ότι είναι τραγελαφικό να ζητάς 2500$ και να μην προσφέρεις τουλάχιστον λίγο παραπάνω αποθηκευτικό χώρο (όπου όλοι ξέρουμε ότι χρειάζεται και τον θέλουμε).

Τι να τον κανείς 1tb ; Ούτε ταινίες άποιρες θα βάζεις ούτε παιχνίδια θα παίζεις. 512 είναι μια χαρά για λάπτοπ,. Άμα θέλεις χώρο, θα πάρεις έναν εξωτερικό wifi σκληρό, κανά 150 200 ευρώ κάνουνε και θα έχεις τα δεδομένα σου όπως πρέπει, Safe και απομονωμενα. Από εκεί και πέρα ο καθένας κρίνει τι θέλει και τι αξίζει.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο και μόνο που θα πρέπει να μπω στη διαδικασία να ψαχτώ και να googlάρω για να δω αν έχουν προβλήματα η οθόνες τους και η απόκριση τους λόγω Retina, με απωθεί.

2,500€ για ένα Laptop... Απίστευτα πράγματα.

 

Καταλαβαίνω ωστόσο πως πρόκειται για Status Symbol. Διαφορετικά σκας σε ένα Meeting εταιρίας με mac book pro και διαφορετικά με Toshiba.

 

Υ.Γ.: Πάντα τα Laptop της Apple μου φαίνονταν τραγικά ακριβά.

 

 

Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι δεν υπάρχουν λύσεις, απλά λέω ότι είναι τραγελαφικό να ζητάς 2500$ και να μην προσφέρεις τουλάχιστον λίγο παραπάνω αποθηκευτικό χώρο (όπου όλοι ξέρουμε ότι χρειάζεται και τον θέλουμε).

Κοίτα έχεις ένα δίκιο σε αυτό.. Αλλά η Apple δίνει έμφαση στην ταχύτητα και αυτό πληρώνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...