Προς το περιεχόμενο

Νέα πιο γρήγορα MacBook Pro με Retina οθόνη από την Apple


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, επειδή κάποιοι λένε λένε λένε αλλά ότι δεν τους συμφέρει δεν το απαντάνε,

 

Εγώ ως πρόφατος (εδώ και 4 μήνες) κάτοχος ενός macbook retina 13 να ρωτήσω αυτούς που λένε ότι με 1000 και 2000 λιγότερα βρίσκουν ίδιο μοντέλο....

 

Που τα βρίσκετε ρε παιδιά;

 

Όταν έψαχνα, είχα κάτι πολύ συγκεκριμένο στο μυαλό μου:

  • Καλή μπαταρία (desktop έχω, laptop αγοράζουμε)
  • 13άρι
  • Κάτω από 2 κιλά
  • 8 gb ram τουλάχιστον (για VMs)
  • τουλάχιστον 200GB SSD
  • καλή οθόνη
  • δεν με ενδιέφερε η κάρτα γραφικών, αρκεί να μην ήταν καμιά intel hd3000

Βρήκα το macbook σε μεγάλο πωλητή στο ebay μοντέλο αμερικής 1300 ευρώ. (κλειστό στο κουτί του προφανώς)

Όλες οι εναλλακτικές (κυρίως ultrabooks) που πρότιναν στο internet θα μου κόστιζαν από 1400 ευρώ ( lenovo t440s) έως και ... 1800 (asus zenbook infinity)

 

Μάλιστα ακόμη και τώρα, η αντίστοιχη λίστα στο skroutz είναι αυτή.

<sarcasm>

Ας βοηθήσει κάποιος λοιπόν και εμένα τον άσχετο που έπεσα θύμα της apple για να πουλάω μούρη..

</sarcasm>

 

For the record, είμαι φοβερά ικανοποιημένος με το μηχάνημα αφού μπορώ να ανεβαίνω σχολή το πρωί, να κάθομαι μέχρι το βράδυ και να μη κουβάλαω φορτιστή.

 

Edit: Το πρώτο laptop που ικανοποιεί όλα τα ticks στη λίστα του skroutz είναι μάλιστα το  Toshiba Portege Z30, το οποίο έχει χειρότερη μπαταρία, ελαφρώς καλύτερο επεξεργαστή και ελαφρώς χειρότερο sdd

 

Όχι δεν κάνω πλάκα. 

 

Μίλησα στην αρχή για τιμή 1000€ - 1500€. Το entry level 15άρι MacBook το βρίσκεις στα 1500€ και τα 13άρια ακόμη λιγότερο. Η σειρά 7000 βρίσκεται στο ίδιο εύρος.

 

Ακριβώς μετά ανέφερα αυτό που είπες και εσύ (το Μ3800 είναι σχεδόν ίδιο με τα καινούργια XPS και έχει μεγαλύτερη εγγύηση).

 

Το φθηνότερο Μ3800 είναι αυτό 

http://www.msystems.gr/index.php?category=1138&product=18048 

2270€!!!!

 

και το φθηνότερο XPS 15 με Haswell αυτό 

http://www.syncom.gr/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%97%CE%A4%CE%9F%CE%99%CE%A5%CE%A0%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%95%CE%A3/ME15-16.5%CE%9F%CE%98%CE%9F%CE%9D%CE%97/DELLXPS1515.6(3200x1800)120302.html

2000€

 

 

Μπορείς τώρα να μου πεις γιατί κάνω πλάκα;

 

Κάποιος να απαντήσει σε αυτά. Τα είπαμε δύο σελίδες τώρα, αλλά τα κάνατε γαργάρα.

Να δούμε ποια είναι η επιτέλους η γνώμη σας.

Έχετε hate με την apple ή με όλο το manufacturing industry; (αν δείτε τα μοντέλα θα δείτε ότι η τιμολόγηση είναι ίδια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 254
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο τίτλος νέα Macbook Retina είναι λίγο παραπλανητικός καθώς στην ουσία οι υψηλότερα χρονισμένοι επεξεργαστές (έστω και ελάχιστα) δεν μπορούν να προσφέρουν κάτι σημαντικά καλύτερο στην απόδοση. Το ίδιο συνέβει με τα Macbook Air πριν λίγο καιρό (από 1.3ghz στο 1.4ghz κ.ο.κ) αλλά και τα πρώτα Retina. H αναβάθμιση γίνεται κυρίως για λόγους marketing και ανανέωσης της αγοράς.

 

Από εκεί και πέρα ευπρόσδεκτη η μείωση τιμών σε ορισμένα μοντέλα και το βελτιωμένο configuration σε άλλα.

 

Η κατάργηση επίσης των μοντέλων με 4GB RAM και η καθιέρωση των 8GB RAM στα 13αρια και των 16GB αντίστοιχα στα 15αρια, δείχνει κάτι για τις απαίτησεις σε μνήμη του νέου λειτουργικού (Yosemite).

 

Τέλος για το  value for money ενός Macbook, είναι ένα θέμα που λίγο πολύ έχει εξαντληθεί στα forum την τελευταία 5ετία. Προσωπικά εξακολουθώ να θεωρώ την συνολική εμπειρία χρήσης και την ποιότητα κατασκευής ενός Macbook αξεπέραστη ακόμη και σήμερα. Ειδικότερα με τα μοντέλα με Haswell CPU έχω την εντύπωση ότι η ψαλίδα μεγάλωσε ακόμη περισσότερο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1300 το πιο φθηνό ... εντάξει, μπεε.

 

Εσενα σου λοιπον 1000 ακομα ,μπεεε

Στο 99% των χρηστων mac η κυρια χρηση ειναι  μουρη\ποζερια\χιπστερια\προσπαθεια να τους παρουν σοβαρα σε αυτο που κανουν\ασχετοσυνη με τεχνολογια.

 

Αφηνω εξω ενα 1% που πραγματι χρειαζονται mac γιατι χρησιμοποιουν απο παλια καποιο απο τα ελαχιστα προγραμματα που τα εχει αγορασει η apple (καθαρα για καροτο) και τα εχει σε αποκλειστικοτητα στα mac,οπως το logic.

 

ορματε φανμπογια,εχω κι αλλα

Το 99% δεν μπορει να τα αποκτησει και κραζει απο καθαρo κομπλεξισμο .Το 1% κραζει απο αποψη μονο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω ξανά μήπως ξέρει κάποιος. Υπάρχει κάποιος πρακτικός λόγος που η μνήμη είναι μη αναβαθμίσιμη? (κάποιος ειδικός τύπος πχ) ή είναι απλά μια τακτική να σε σπρώξουν προς το πιο ακριβό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσενα σου λοιπον 1000 ακομα ,μπεεε

Το 99% δεν μπορει να τα αποκτησει και κραζει απο καθαρo κομπλεξισμο .Το 1% κραζει απο αποψη μονο .

Ξερω οτι μερικοι γινονται παραλογοι οταν κραζουν, αλλα διαβασε το πρωτο post του παιδιου που εφαγε ολη την επιθεση. Πραγματικα, δεν ειπε κατι παραλογο, οτι τα 500gb δεν φτανουν ουτε για ζητω. Αντι να του εξηγησουν οτι γινεται λογω του πολυ μικρου πλαισιου του mac, οπου δεν χωραει συμβατικος σκληρος, αρχιζανε να του λενε για αλεπουδες κρεμασταρια hating και τετοια.

Ρωτάω ξανά μήπως ξέρει κάποιος. Υπάρχει κάποιος πρακτικός λόγος που η μνήμη είναι μη αναβαθμίσιμη? (κάποιος ειδικός τύπος πχ) ή είναι απλά μια τακτική να σε σπρώξουν προς το πιο ακριβό?

Eιναι soldered και στα air και στα pro

 

*edit : Δηλαδη ειναι chipakia πανω στη motherboard. Δεν υπαρχουν slot για να βγαλεις / βαλεις. Αν μπορει καποιος να το εξηγησει καλυτερα. Ο λογος (φανταζομαι) ειναι οικονομια χωρου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ρωτάω αν υπάρχει κάποιος λόγος που την έχουν έτσι. Ευχαριστώ πάντως

Σου ειπα, ο λογος ειναι οικονομια χωρου. Τα replaceable χρειαζονται υποδοχες / βιδες / καλωδια / ταινιες κλπα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω οτι μερικοι γινονται παραλογοι οταν κραζουν, αλλα διαβασε το πρωτο post του παιδιου που εφαγε ολη την επιθεση. Πραγματικα, δεν ειπε κατι παραλογο, οτι τα 500gb δεν φτανουν ουτε για ζητω. Αντι να του εξηγησουν οτι γινεται λογω του πολυ μικρου πλαισιου του mac, οπου δεν χωραει συμβατικος σκληρος, αρχιζανε να του λενε για αλεπουδες κρεμασταρια hating και τετοια.

 

 

τα δυο κτηνη desktop που εχω φορανε μονο τους 840evo 256gb εκαστο, πριν ειχαν απο εναν 128αρη OCZ Vertex3,  ολα τα υπολοιπα data ειναι σε 2ΤΒ Western Digital Ethernet x2 (ο ενας backup του αλλου)

τα οποια ειναι προσβασιμα απο καθε συσκευη χωρις να προυποθετει να ειναι ανοιχτο καποιο pc αφου κoυμπωνουν πανω στο router

 

500gb σε laptop, για μενα προσωπικα λοιπον, ειναι ηδη overkill!

 

επαναλαμβανω δε ζουμε σε εποχες προ 2000 οπου ολη η προικα ηταν θελοντας και μη σε ενα μηχανημα, δοξα τω Θεω λυσεις για εμας τους χρηστες υπαρχουν πλεον πολλες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μην ξεχνάμε ότι εν έτη 2014 η πιο φυσιολογική χρήση laptop είναι να το έχεις για ταινίες και να το παίρνεις μαζί σου στο σπίτι των φίλων σου για να δείτε εκεί ταινίες... ή στην τάξη ή όπου αλλού για να δεις ταινίες (π.χ.). 

 

 

Εν έτη 2014 το λαπτοπ είναι μόνο για ταινίες...τι άλλο να το κάνεις; 'Ελα μου ντε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα δυο κτηνη desktop που εχω φορανε μονο τους 840evo 256gb εκαστο, πριν ειχαν απο εναν 128αρη OCZ Vertex3,  ολα τα υπολοιπα data ειναι σε 2ΤΒ Western Digital Ethernet x2 (ο ενας backup του αλλου)

τα οποια ειναι προσβασιμα απο καθε συσκευη χωρις να προυποθετει να ειναι ανοιχτο καποιο pc αφου κoυμπωνουν πανω στο router

 

500gb σε laptop, για μενα προσωπικα λοιπον, ειναι ηδη overkill!

 

επαναλαμβανω δε ζουμε σε εποχες προ 2000 οπου ολη η προικα ηταν θελοντας και μη σε ενα μηχανημα, δοξα τω Θεω λυσεις για εμας τους χρηστες υπαρχουν πλεον πολλες

Kαι δεν βρισκεις κατι παραλογο σε ολο αυτο? Ενω απτη μια δηλαδη χρειαζεσαι ταχυτατους ssd στο laptop και ας θυσιαζεις την χωρητικοτητα, απτην αλλη βολευεσαι με το να μεταφερεις δεδομενα μεσω δικτυου, που ειναι 10 φορες πιο αργα απο οποιοδηποτε ssd, και απο συμβατικο hdd. Και εκτος σπιτιους πως ακριβως θα μεταφερεις ενα μεγαλο αρχειο? Μεσω 3g ?

Σου ειπα και γω οτι για μενα τα 500gb λογικα ειναι αρκετα. Το θεμα ειναι οτι οποιοσδηποτε ασχολειται με σοβαρη δουλεια (video editing για παραδειγμα) τα 500gb οχι απλα δεν φτανουν, αλλα τα θεωρει αστεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι δεν βρισκεις κατι παραλογο σε ολο αυτο? Ενω απτη μια δηλαδη χρειαζεσαι ταχυτατους ssd στο laptop και ας θυσιαζεις την χωρητικοτητα, απτην αλλη βολευεσαι με το να μεταφερεις δεδομενα μεσω δικτυου, που ειναι 10 φορες πιο αργα απο οποιοδηποτε ssd, και απο συμβατικο hdd. Και εκτος σπιτιους πως ακριβως θα μεταφερεις ενα μεγαλο αρχειο? Μεσω 3g ?

Σου ειπα και γω οτι για μενα τα 500gb λογικα ειναι αρκετα. Το θεμα ειναι οτι οποιοσδηποτε ασχολειται με σοβαρη δουλεια (video editing για παραδειγμα) τα 500gb οχι απλα δεν φτανουν, αλλα τα θεωρει αστεια. 

 

 

που ειναι το παραλογο ακριβως? 

 

εχω τη σουπερ ταχυτητα ακριβως εκει που τη χρειαζομαι δηλαδη στα προγραμματα στις VMs κλπ.

και τον απλετο αποθηκευτικο χωρο παλι ακριβως εκει που το χρειαζομαι με  ταχυτητες μεταδοσης  παρομοιες με συμβατικους hdd (οι συνδεσεις ειναι GbitLan )

 

οσο για το απιστευτο παραδειγμα του βιντεο εditing -μια και λυσαμε αυτο με τις ταινιες- ουτε 500gb ουτε 1TB ουτε 2ΤΒ του φτανουν οποτε μη το κουραζεις με σεναρια βγαλμενα απτα μαλλια

 

οσο για τα εκτος παλι τα ιδια θα λεμε;

1TB USB3 απο 57 ευρω ειναι πολλα μαστορα;

http://www.skroutz.gr/c/87/eksoterikoi-sklhroi-diskoi/f/342144/751GB-%CE%AD%CF%89%CF%82-1TB.html?keyphrase=skliros+diskos+exoterikos&order_dir=asc

 

προχθες πηγα και πηρα 1TB εξωτερικο για το Lenovo thinkpad 8 tablet μου 

λες ενας που θα δωσει 2500 ευρω να περιμενει να του το κανουν δωρο? 

ή μηπως να  απαιτησει  να του αναβαθμιζουν τους δισκους εφορου ζωης καθε φορα που τους γεμιζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που ειναι το παραλογο ακριβως? 

 

εχω τη σουπερ ταχυτητα ακριβως εκει που τη χρειαζομαι δηλαδη στα προγραμματα στις VMs κλπ.

και τον απλετο αποθηκευτικο χωρο παλι ακριβως εκει που το χρειαζομαι με  ταχυτητες μεταδοσης  παρομοιες με συμβατικους hdd (οι συνδεσεις ειναι GbitLan )

 

οσο για το απιστευτο παραδειγμα του βιντεο εditing -μια και λυσαμε αυτο με τις ταινιες- ουτε 500gb ουτε 1TB ουτε 2ΤΒ του φτανουν οποτε μη το κουραζεις με σεναρια βγαλμενα απτα μαλλια

 

Τα επιχειρηματα σου ειναι του....

 

Παμε αλλη μια. Ενα μηχανημα που λεγεται PRO, και κοστιζει 2.500 ευρω, μου λες οτι δεν κανει για video editing. Ok, τοτε γιατι κανει? Αυτη ειναι η απορια μου. Αρα για δουλεια δεν κανει, κοστιζει 2.500 χιλιαρικα, και κανει τι? Ωραια κορνιζα?

 

[quote[

οσο για τα εκτος παλι τα ιδια θα λεμε;

1TB USB3 απο 57 ευρω ειναι πολλα μαστορα;

http://www.skroutz.gr/c/87/eksoterikoi-sklhroi-diskoi/f/342144/751GB-%CE%AD%CF%89%CF%82-1TB.html?keyphrase=skliros+diskos+exoterikos&order_dir=asc

 

προχθες πηγα και πηρα 1TB εξωτερικο για το Lenovo thinkpad 8 tablet μου 

λες ενας που θα δωσει 2500 ευρω να περιμενει να του το κανουν δωρο? 

ή μηπως να  απαιτησει  να του αναβαθμιζουν τους δισκους εφορου ζωης καθε φορα που τους γεμιζει;

 

Λες ενας που θα δωσει 2500 ευρω να θελει να αγορασει και extra συσκευες? Μα, ο λογος που δινει 2500 ευρω ειναι για να τον καλυψει το μηχανημα. Σαν να παιρνεις rolls royce χωρις γυαλοκαθαριστηρες. Ναι, εχεις λεφτα να παρεις και σιγα το κοστος, αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα επιχειρηματα σου ειναι του....

 

Παμε αλλη μια. Ενα μηχανημα που λεγεται PRO, και κοστιζει 2.500 ευρω, μου λες οτι δεν κανει για video editing. Ok, τοτε γιατι κανει? Αυτη ειναι η απορια μου. Αρα για δουλεια δεν κανει, κοστιζει 2.500 χιλιαρικα, και κανει τι? Ωραια κορνιζα?

 

 

ελεος ρε συ οχι video editing... audio editing  να κανεις χρειαζεσαι εξωτερικο δισκο  μονο για τις ρουτινες και τα φιλτρα οποτε μη το κουραζεις και εκτιθεσαι σε πραγματα που  προφανως δεν κατεχεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε ασε τη γκρινα και τη κλαψα και πες απλα οτι εσυ προσωπικα δε θα εδινες ποτε πανω απο 1000 ευρω για ενα οποιοδηποτε λαπτοπ για να εισαι μεσα 

 

δεν ειναι ολα για ολους  πως να το κανουμε δηλαδη

 

μη γινεστε γραφικοι σα την αλεπου και τα κρεμασταρια..

 

 

ΥΓ. οποιος θελει εξτρα χωρο εξωτερικοι usb3 δισκοι 1TB ξεκινουν απο 60 ευρω

Δεν θα έπαιρνα Laptop γιατί αυτή τη στιγμή δεν μου χρειάζεται.

Λέω ότι η Apple υπερτιμολογεί τα προϊόντα της και με αυτό τον τρόπο δημιουργεί ένα πρεστίζ.

Δεν λέω ότι δεν αξίζουν ακριβως. Σε όλα τα καλά brands πληρώνεις λίγο μάρκα, στην Apple πληρώνεις παραπάνω.

 

Έχεις κάτσει σε mac? Γιατί κάτι τέτοια έχω ακούσει και απο άλλους μέχρι να δουλέψεις σε mac και να ερωτευτείς.

 

 

Εγώ ναι. :)

Δεν είναι καλύτερο από τα Windows. Ούτε τα Windows είναι καλύτερα από αυτό. Είναι τοστιέρα εναντίον aircondition.

 

όσον αφορά την απόδοση την ποιότητα κατασκευής αλλά και στο παρεχόμενο λογισμικό. αν σκεφτεί κανείς ότι με ένα macbook αγοράζεις ταυτόχρονα office, επεξεργασία φωτό και βίντεο και λογισμικό μουσικής, δεν νομίζω ότι η τιμή είναι εξωφρενική. και φυσικά αγοράζεις και ποιότητα κατασκευής όπως προσφέρουν αντίστοιχη και σε ίδιες περίπου τιμές και άλλοι κατασκευαστές.

Είναι ποιότητα κατασκευής να κάνουν burn in οι οθόνες των Mac Book Pro; Είναι ποιότητα κατασκευής να κάνουν σκιές οι iMac και Backlight Bleeding; Είναι ποιότητα κατασκευής να έχουν Lag τα πρώτα mbp Retina;

 

Συγγνώμη, αλλά μπερδεύουμε την ποιότητα κατασκευής με το ωραίο στιβαρό φινίρισμα.

 

Στην αγορά της Νορβηγίας π.χ. που είναι ένας μισθός δικαιολογείται; Στης Ελβετίας που μπορεί να είναι μισός μισθός; Λες άραγε να στοχεύει να πουλήσει εκεί η apple και όχι στην Ελλάδα; Περίεργα πράματα να μην λαμβάνουν υπόψην την Ελλάδα τέτοιες εταιρίες όταν καθορίζουν τις τιμές τους. :rolleyes:

Δεν έχει σημασία στην Ελβετία τι συμβαίνει.

Τα Apple είναι ακριβά για όλους παγκοσμίως. Εκεί στοχεύει το Marketing τους. Κάτι μεγάλο, άπιαστο, το οποίο είναι φοβερό, τελείως διαφορετικό από τα άλλα γι' αυτό και τιμολογείται τόσο διαφορετικά.

 

 

Μια διευκρίνηση μόνο. Ο δίσκος δεν είναι απλώς SSD, αλλά PCIe SSD. Όταν δείτε αυτό το πράγμα να μπουτάρει, θα καταλάβετε γιατί γίνεται η όλη φασαρία (στο δικό μου μετράω 7" μέχρι να βγάλει την login screen και άλλα 2" μέχρι να σηκώσει το προηγούμενο session).

 

Κι εγώ τα ίδια έλεγα, όμως από τότε που πήρα το ΜΒΡ αρνούμαι ακόμα και να ανάψω το παλιό μου Dell. Ενώ πολύ αμφιβάλλω αν θα μπω ξανά στον κόπο να αγοράσω λάπτοπ άλλης εταιρείας.

 

Όχι, δεν το πήρα για τα παιχνίδια (έχω κονσόλες και desktop PC για αυτές τις "δουλειές") και σίγουρα δεν το πήρα για το value for money. Η επίσημη τιμή στην Ελλάδα ήταν 2800 ευρώ αλλά το βρήκα 2200 σε σκρουτζομάγαζο (εννοείται σφραγισμένο στο κουτί του, με US keyboard).

 

Έχοντας κοιτάξει παρόμοια μηχανάκια , το ΜΒΡ έχει τομείς στους οποίους υπερέχει ξεκάθαρα (ποιότητα κατασκευής) ενώ σε άλλους υστερεί (επεκτασιμότητα, αναβάθμιση, επισκευή κλπ).

 

Έχει όμως ανεμιστήρες που τους άκουσα μόνο μια φορά τους τελευταίους 2 μήνες (κατά τ' άλλα είναι εντελώς αθόρυβο), δεν ζεσταίνεται σχεδόν ποτέ (παρά μόνο αν σηκώσω καναδυο virtual machines), είναι λεπτότερο από το μικρό δάκτυλο του χεριού μου (όλο το λάπτοπ είναι λεπτότερο από την οθόνη του Toshiba που είχα αγοράσει το 2010 με 800+ ευρώ).

 

Έχει τα καλύτερα ηχεία που έχω ακούσει ποτέ σε λάπτοπ, την καλύτερη αίσθηση σε αντίστοιχο πληκτρολόγιο, μπαταρία που κρατάει για πλάκα 6-7 ώρες, magsafe για φόρτιση (θυμηθείτε πόσα βύσματα τροφοδοσίας έχετε στραβώσει εσείς ή η γυναίκα σας στο παρελθόν σε άλλα λάπτοπ) κλπ.

 

Για το όλο πακέτο αξίζει τα λεφτά του μέχρι τελευταίου cent.

 

Για την χωρητικότητα του δίσκου (512GB) έχω να πω ότι κι εγώ είχα ενστάσεις στην αρχή αλλά τελικά δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα. Ακόμα και τα 256GB θα ήταν αρκετά, επειδή όμως δεν υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης του σκληρού, καλύτερα να αγοραστεί από την αρχή ο μεγαλύτερος δυνατός. Στο εξωτερικό προσφέρεται και μοντέλο με 1ΤΒ δίσκο, αλλά δεν νομίζω να έρχεται στην Ελλάδα.

 

Δεν βλέπω γιατί πρέπει στο λάπτοπ να έχω μεγαλύτερη χωρητικότητα. Στο PC όντως δεν μου φτάνουν τα 6ΤΒ που ήδη έχω και χρειάζομαι άλλα 3-4, αλλά στο ΜΒΡ μια χαρά είναι τα 512 (ειδικά όταν μιλάμε για τέτοιες ασύλληπτες ταχύτητες).

Μία ψύχραιμη απάντηση με την οποία θα συμφωνήσω.

 

Οι retina είναι μακράν οι καλύτερες οθόνες για laptops αυτή τη στιγμή, δεν μπορώ να καταλάβω από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι έχει θέμα η απόκρισή τους.

 

Για έναν επαγγελματία αυτό που αγοράζεις με ένα MBP είναι ένα σταθερό λειτουργικό σύστημα με unix console. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

 

Όσον αφορά την τιμή τα MBP είναι κάτι λίγα δολλάρια παραπάνω από τα αντίστοιχα dell, lenovo κτλ και κατά την άποψη μου η ποιότητα κατασκευής τα αξίζει τα χρήματα. 

 

Μην ξεχνάτε επίσης ότι η Apple, δεν βλέπει την οικονομική κατάσταση στην Ελλάδα και λέει, "ά μωρε τους Έλληνες ας βάλω τα μαραφέτια 400 ευρώ να πάρει και η θεία από το χωριό", δεν τους πολυ-αφορά μία τόσο μικρή αγορά όπως η Ελληνική.

 

Αυτά και homebrew ftw

 

ΥΓ. Στο Αγγλικό site το "φθηνό" 15αρι κοστίζει 1600 λίρες, αυτό είναι ενα πολύ λογικό ποσό για λαπτοπ με βάθος 3ετίας, και ένα επίσης πολύ λογικό ποσό για τον μέσο αγγλικό μισθό (λιγότερο του μηνιάτικου)

Τα Windows 7 x64 SP1, συμπεριφέρονται πολύ πιο σταθερά από το OS X.  Τα δουλεύω και τα δύο ταυτόχρονα, δεν μου έχει κάνει κιχ το PC. Ωστόσο στο Macintosh όλο και κάτι πηγαίνει παράξενα. Πατάς Restart διάφορες εφαρμογές δεν το αφήνουν, καθυστερίσεις κάποιες φορές, κλπ που πρέπει να τα βάλω κάτω ένα ένα πάνω στη χρήση.

 

Με λίγα λόγια θέλω να πω ότι τώρα μπορεί να σταματήσει η καραμέλα ότι το Macintosh είναι πιο σταθερό από τα Windows και το παίρνουν οι επαγγελματίες για δουλειά. Πλέον τα Windows είναι στη χειρότερη των περιπτώσεων ίσα σε σταθερότητα, μην πως και καλύτερα.

 

(1) Καλά τόση ώρα κλαίγεσαι δηλαδή γιατί δεν έμειναν σε σκληρούς δίσκους γιατί με 1TB δίσκο θα το τσίμπαγες? Όχι. Οπότε μου κάνεις τον θιγμένο ενώ το Apple hate θερίζει μέσα σου και επειδή τσουβαλιάζεις flash storage με σκληρό δίσκο θα βγάλεις τους υπόλοιπους fanboys.

 

(2) Άσε την δραματοκλάψα του Έλληνα βιοπαλεστή. Τα mac προορίζονται για ματσό και όχι προλετάριους το ξέρω και εγώ το ξέρεις και εσύ.

 

(3) Με αυτή την επιλογή η Apple σου λέει ξεκάθαρα "εγώ γουστάρω μόνο flash μνήμη". Οπότε το ταρζανικό ημίμετρο που λες δεν ταιριάζει εδώ. Επιλέγουν μόνο ταχύτητα και όχι μέγεθος οπότε δεν υπάρχει λόγος να το λες "τραγελαφικό".

 

Τα 512GB flash μνήμης είναι πολύ ακριβότερα από το 1TB σκληρού,υβριδικού,ιμπρεσιονιστικού δίσκου...οπότε γιατί συνεχίζεις αυτό το κατεστραμένο point ένας Θεός ξέρει...

 

 

Update: Ώπα είδα πως οι ανάγκες σου είναι σειρές και παιχνίδια και γιαυτό θες μέγεθος. Ναι προφανώς αυτό το προιόν δεν απεθύνεται στον τρόπο χρήσης σου ένος λάπτοπ και φυσικά στο βαλάντιο σου. Αλλά δεν είναι λόγως να το υπονομεύεις επείδη δεν είναι για σένα.

 

Είναι σαν να βγει στις ειδήσεις άυριο μια 24" 1280x720 οθόνη που να κάνει 30-40ευρώ και εγώ να την κράζω γιατί είναι 2014 και θέλω μόνο 4K προιόντα...

2) Έτσι ακριβώς. Σου δίνουν κοινωνικό Status...

Σου δίνουν και άλλα πράγματα όπως CPU, οθόνη, κλπ. Μέσα στην τιμή όμως είναι και αυτό. ;)

 

 

 

Μου αρέσουν και τα αγαπώ πολύ τα Macintosh, ωστόσο όμως πρέπει να λέμε και κάποιες αλήθειες. Ας σταματήσουμε να χαϊδεύουμε συνέχεια...

 

Μία με το iPhone, μία με το iPad, μία με τους iMac, μία με τα Mac Book Pro, έλεος...

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες ενας που θα δωσει 2500 ευρω να θελει να αγορασει και extra συσκευες? Μα, ο λογος που δινει 2500 ευρω ειναι για να τον καλυψει το μηχανημα. 

 

Συγνώμη κιόλας, άλλα γιατί κάποιος που έχει δώσει 2500€ για να κάνει την δουλειά του να θελήσει να έχει όλα του τα αρχεία (σημαντικά και μη) σε ένα σημείο? Έξτρα συσκευές και κυρίως αποθηκευτικούς χώρους θα πάρεις ανεξάρτητα αν έχεις ένα Laptop των 400€ 'η των 2500€. Για backup τουλάχιστον.

 

Δηλαδή ένας που έχει 1ΤΒ σκληρό στο laptop και το έχει γεμίσει με ταινίες, χρειάζεται να τις έχει εκεί ανά πάσα στιγμή; Πιο πολύ χρόνο θα θες για το defrag πάρα για να τις μεταφέρεις από κάποιο εξωτερικό.

 

Εγώ στο σπίτι έχω 3 NAS με συνολική χωρητικότητα περίπου 15ΤΒ. Τα 6GB είναι δεδομένα και τα υπόλοιπα για backup και free space. Προφανώς και δεν χρειάζεται να έχω όλα αυτά τα δεδομένα πάντα μαζί μου. Παρόλα αυτά είναι απίστευτα βολικό να έχεις πρόσβαση στα δεδομένα σου από παντού (κινητό, tablet, σταθερό, laptop, PS3). Ανεξάρτητα αν είσαι στο σπίτι ή εκτός.

 

 

Στο θέμα μας, ξέρει κάνεις γιατί δεν βγάζουν πια 17αρια ΜΒP? Αν θυμάμαι καλά το τελευταίο βγήκε το 2011

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...