Προς το περιεχόμενο

Νέα πιο γρήγορα MacBook Pro με Retina οθόνη από την Apple


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι τόση φαγομάρα δεν μπορώ να καταλάβω.. 

Είναι ακριβά λέτε μερικοί, άλλος πως θα πάρει τα ίδια χαρακτηριστικά με 1000 διαφορά...

Ας μου βρει κάποιος ένα λαπτοπ με:

  • i7
  • 16gb ram
  • 512GB ssd
  • πάνω από full hd οθόνη..

Ζήτημα να έχει 200 ευρώ διαφορά.... 

Άρα τί γρινιάζεται?? Άμα πάρει κάποιος δηλαδή ένα DELL σε αυτή την τιμή είναι ΟΚ, αλλά σε APPLE είναι πεταμένα λεφτά?!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζητουν 2 φιλοι στο καφενείο του χωριού...

 

- Θέλω να πάρω αυτοκίνητο και σκέφτομαι το Toyota το 4x4

- Ρε Μπάμπη, πάρε μια mercedes E320 ! Πετάει το μηχάνημα. Αεροπλάνο !
Στις 6 η ώρα θα ξεκινάς από το χωριό και στις 7 θα είσαι στην Αθήνα

 

Την άλλη μέρα τα ίδια...

- Μπααα, θα πάρω το Toyota

- Ρε συ, στις 6 θα ξεκινάς από το χωριό, και στις 7 θα είσαι στην Αθήνα...

 

Κάθε μέρα τα ίδια

- Στις 6 θα φευγεις απο το χωριό, στις 7 θα εισαι Αθήνα...

 

 

Ώσπου μια μερα πάει ο 2ος φιλος στο καφενείο και βλέπει το Toyota παρκαρισμένο απ έξω.

- Καλά ρε Μπάμμπη, γιατί δεν πήρες την Mercedes?

- Ε, τα άκουσα αυτά που μου είπες, και σκέφτηκα:
Και τι να κάνω εγώ από τις 7 η ώρα στην Αθήνα;

 

 

 

 

 

 

 

Συμπέρασμα:

Δεν έχουν όλοι τις ίδιες αναγκες. Αλλά σταματήστε να κράζετε τη mercedes :-)
Κρατήστε το Toyota που δεν κολλάει και στις λακκούβες και ας ηρεμήσουμε...

Πολλές δυνάμεις σπαταλάμε για το τίποτε

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έχω ψαχτεί πολλές φορές με εναλλακτικές στο παρελθόν. Από Dell XPS μέχρι carbon Sony. Κανένα μα κανένα δεν αγγίζει την -απτή έστω- ποιότητα των φορητών της Apple. Αν έχεις το κόλλημα με την κατασκευή, το Mac είναι η μόνη γιατρειά σου.

ρίξε μια ματιά στα Dell Precision όπως το Μ3800 που ανέφερα σε προηγούμενο post...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εαν και κατα ποσο δεν κανει για audio-video editing το εβγαλες απο το μυαλο σου αυθαιρετα εσυ επειδη και καλα δεν εχει -συμφωνα με τη δικη σου παγκοσμια σταθερα παντα- 10tb  500gb ssd  1tb συμβατικο δισκο 

περαστικα.

Δεν θελω να σε στεναχωρησω γλυκε μου, αλλα εσυ εισαι που ειπες οτι ουτε για audio editing δεν κανει, οχι εγω..Τελικα φτανουν τα 512gb για video / audio editing η οχι? Γιατι καθε λιγο μας τα αλλαζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρίξε μια ματιά στα Dell Precision όπως το Μ3800 που ανέφερα σε προηγούμενο post...

Όπως αυτό εδώ:http://www.amazon.com/Precision-M3800-15-6-Touchscreen-Notebook/dp/B00HVW3JLW/ref=sr_1_fkmr0_3?ie=UTF8&qid=1406736097&sr=8-3-fkmr0&keywords=Dell+Precision+Μ3800

με 3 ώρες μπαταρία και 3,8 κιλά μόλις 3.200 δολάρια αρχική τιμή είναι σχεδόν τζάμπα και συγκρίνεται άνετα και με mac με τόσο δυνατά specs. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όπως αυτό εδώ:http://www.amazon.com/Precision-M3800-15-6-Touchscreen-Notebook/dp/B00HVW3JLW/ref=sr_1_fkmr0_3?ie=UTF8&qid=1406736097&sr=8-3-fkmr0&keywords=Dell+Precision+Μ3800

με 3 ώρες μπαταρία και 3,8 κιλά μόλις 3.200 δολάρια αρχική τιμή είναι σχεδόν τζάμπα και συγκρίνεται άνετα και με mac με τόσο δυνατά specs.

https://www.skroutz.gr/c/25/laptop.html?from=catspan&keyphrase=m3800

 

όπως αυτά, βάρος βλέπω 1.88kg και 5 χρόνια εγγύηση...

 

 

δεν το αναφέρω ως καλύτερη επιλογή, απλά ως αντίστοιχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

no idea, στα ίδια παίζουν πάνω κάτω ειδικά σε αυτά τα μοντέλα...

 

ram προσθέτεις και δίσκο αλλάζεις εύκολα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ψαχτεί πολλές φορές με εναλλακτικές στο παρελθόν. Από Dell XPS μέχρι carbon Sony. Κανένα μα κανένα δεν αγγίζει την -απτή έστω- ποιότητα των φορητών της Apple. Αν έχεις το κόλλημα με την κατασκευή, το Mac είναι η μόνη γιατρειά σου.

αφου εχουν τοσο μεγαλη ποιοτητα γιατι εχουν 1 χρονο εγγυηση μονο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ, ένα 300άρη ακόμα δηλαδή για άλλα 8Gb RAM και έναν 512 SSD, ε φτάσαμε το mac..

Σε αυτά τα χαρακτηριστικά κατά την άποψη μου παίζει καθαρά το τί λειτουργικό θέλει ο καθένας..

Δεν γίνεται από την μία όμως να ειρωνεύονται μερικοί αυτούς που έχουνε mac pro και από την άλλη να είναι φυσιολογικό το αντίστοιχο dell..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι οκ, ένα 300άρη ακόμα δηλαδή για άλλα 8Gb RAM και έναν 512 SSD, ε φτάσαμε το mac..

Σε αυτά τα χαρακτηριστικά κατά την άποψη μου παίζει καθαρά το τί λειτουργικό θέλει ο καθένας..

Δεν γίνεται από την μία όμως να ειρωνεύονται μερικοί αυτούς που έχουνε mac pro και από την άλλη να είναι φυσιολογικό το αντίστοιχο dell..

μα δεν το πρότεινα για φτηνότερο, απλά για αντίστοιχο :)

 

δεν με νοιάζει τι λένε/κάνουν οι άλλοι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται και τι εννοεί ο καθένας Video Editing. Εμένα δεν μου φτάνει ούτε 1, ούτε 2, ούτε 4TB. Άρα πάω ούτως ή άλλως για εξωτερικό (οπότε και τα 256 μου αρκούν για System Disk) και οι μοναδικοί εξωτερικοί που φτάνουν τις ταχύτητες που θέλω είναι Thunderbolt. Όπερ σημαίνει... Mac και ένα χιλιαρικάκι για κάθε 12TB που θα χρειαστώ... αλλά κάνω δουλειά.

Γενικά ο Mac είναι γι' αυτούς που "τα έχουν" ή γι' αυτούς που ο Mac τους "τα φέρνει πίσω". Την πρώτη περίπτωση δεν την εξετάζω. Στη δεύτερη αξίζει τα λεφτά του.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτο που λες συμφωνω. αλλα τι να κανουμε ετσι ειναι η apple. overpriced αλλα ο,τι πληρωνεις παιρνεις!

Το οτι πληρωνεις περνεις δεν ισχυει για την Apple.Υπαρχει το value for money.Ενα laptop με windows στο χιλιαρικο ειναι πολυ καλυτερο απο το mac των 2500.Το μεν εχει vfm πολυ μεγαλο και το apple στον πατο.Για οποιον εχει αντιρηση αρκει να δει τα κερδη της apple.Αυτο φτανει.

 

Πουλαει iphone που κανουν 200 δολλαρια στα 900ευρω

Πουλαει macbook που κανουν 1000 στα 2000+ευρω

 

Τωρα το αν αξιζουν τα παραπανω χρηματα για το prestige ειναι αλλη ιστορια και ειναι στην ιδεολογια που εχει ο καθενας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εξαρτάται και τι εννοεί ο καθένας Video Editing. Εμένα δεν μου φτάνει ούτε 1, ούτε 2, ούτε 4TB. Άρα πάω ούτως ή άλλως για εξωτερικό (οπότε και τα 256 μου αρκούν για System Disk) και οι μοναδικοί εξωτερικοί που φτάνουν τις ταχύτητες που θέλω είναι Thunderbolt. Όπερ σημαίνει... Mac και ένα χιλιαρικάκι για κάθε 12TB που θα χρειαστώ... αλλά κάνω δουλειά.

Γενικά ο Mac είναι γι' αυτούς που "τα έχουν" ή γι' αυτούς που ο Mac τους "τα φέρνει πίσω". Την πρώτη περίπτωση δεν την εξετάζω. Στη δεύτερη αξίζει τα λεφτά του.

 

Γιατι ο HDD τερματιζει το USB 3 ξερω γω, οποτε με thunderbolt βλεπεις διαφορα...πλακα μας κανεις? Kαι τον πιο γρηγορο ssd να βαλεις, διαφορα δεν θα δεις.

Μετα ΚΑΙ απο αυτο το ignorant post, καταλαβαμε. Χρησιμοποιειται / αγοραζετε mac γιατι νομιζετε οτι ειναι πιο γρηγοροι...

 

Εσυ και οι 3 που σου κανανε like, μεταξεταστεοι και πισω στα θρανια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...