Προς το περιεχόμενο

Νέα πιο γρήγορα MacBook Pro με Retina οθόνη από την Apple


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πλάκα μας κάνουν, ε; 2500$ και δεν έχει ούτε τουλάχιστον 1 TB δίσκο; Τραγελαφικοί.......

οσοι περνουν macbook για να βλεπουν ταινιες καλυτερα να πανε σε κανα acer ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να σου βρω άλλο αντίστοιχο (χωρίς το μήλο από πίσω) που να προσφέρει ακριβώς τα ίδια σε χαμηλότερη τιμή.

Να το βρεις και να το πάρεις και πιθανότατα θα είσαι πολύ ικανοποιημένος . Όπως είμαι και εγώ άλλωστε με το MacBook μου.

 

Το να κρίνεις προϊόντα με κριτήριο τους μισθούς στην Ελλάδα είναι τουλάχιστον άκυρο. Ποτέ κανείς δεν είπε ότι ένας μακ είναι για κάποιον που παίρνει 500 τον μήνα. Αλλά ούτε και τα ultrabook άλλων εταιριών που κάνουνε 1500 και 2000 παρά είναι. Ούτε και το new xbox είναι. Ούτε η πλειοψηφία των νέων γκατζετς.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, να το θέσω αλλιώς. Έχω ένα laptop με 500gb δίσκο και τον desktop μου με 1tb δίσκο. Στο desktop τον έχω γεμίσει σχεδόν από την πρώτη ημέρα που τον πήρα, ενώ το λάπτοπ δεν το χρησιμοποιώ τώρα πια, όχι λόγω ταχύτητας δίσκου (έλεος) αλλά λόγω του ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα με αυτόν τον δίσκο. με 2-3 παιχνίδια και 2-3 σειρές έχει γεμίσει.

 

Αλλά οκ, το αποδέχομαι το γεγονός ότι για κάποιους τα 500gb είναι μια χαρά. Το θέμα είναι στην τιμή. Ζητάς 2.500$ για κάτι που μπορείς να βρεις από άλλη εταιρία με ένα χιλιάρικο λιγότερο, και δεν βάζεις ούτε κάτι το αυτονόητο, αρκετό αποθηκευτικό χώρο.

στο desktop Μου εχω 120ρη ssd ταχυτατο και καπου 11TB σε hdd για τα αρχεια

η αληθεια ειναι οτι τα 120 δε μου φτανουν,γιατι εχω πολλα παιχνιδια μεσα.

εχω και ενα λαπτοπ το οποιο δε θελω ουτε να το βλεπω γιατι ειναι πιο αργο και απο τον επιταφιο.εχει πιο πολυ σκονη απο αυτον μαλιστα.παιζει και ηλικια.

 

αλλα αν παρεις τετοιο λαπτοπ προφανως δε παιζεις παιχνιδια.

 

αν κανεις επεξεργασια φωτογραφιας η βιντεο τα 500 δεν ειναι αρκετα,

το θεμα ειναι για τι ειδους χρηση προοριζεται αυτο το λαπτοπ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσοι περνουν macbook για να βλεπουν ταινιες καλυτερα να πανε σε κανα acer ;)

Όχι ακριβώς,απλά τις βλέπουνε ονλαιν με streaming, γιατί να έχεις στον σκληρό σου 1tb ταινίες όταν μπορείς να τα δεις σχεδόν όλα online; Να έχεις άντε μερικά gb για όταν δεν έχεις σύνδεση και έχεις ξεχάσεις τον εξωτερικό.

 

στο desktop Μου εχω 120ρη ssd ταχυτατο και καπου 11TB σε hdd για τα αρχεια

η αληθεια ειναι οτι τα 120 δε μου φτανουν,γιατι εχω πολλα παιχνιδια μεσα.

εχω και ενα λαπτοπ το οποιο δε θελω ουτε να το βλεπω γιατι ειναι πιο αργο και απο τον επιταφιο.εχει πιο πολυ σκονη απο αυτον μαλιστα.παιζει και ηλικια.

 

αλλα αν παρεις τετοιο λαπτοπ προφανως δε παιζεις παιχνιδια.

 

αν κανεις επεξεργασια φωτογραφιας η βιντεο τα 500 δεν ειναι αρκετα,

το θεμα ειναι για τι ειδους χρηση προοριζεται αυτο το λαπτοπ?

Άμα θέλεις πολλά tb για φωτός η βίντεο δεν θα τα πάρεις SSD γιατί θα κάνουνε χιλιάδες ευρώ. Και θα θέλεις σίγουρα να τα έχεις σε πολλούς σκληρούς, όχι έναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο και μόνο που θα πρέπει να μπω στη διαδικασία να ψαχτώ και να googlάρω για να δω αν έχουν προβλήματα η οθόνες τους και η απόκριση τους λόγω Retina, με απωθεί.

2,500€ για ένα Laptop... Απίστευτα πράγματα.

 

Καταλαβαίνω ωστόσο πως πρόκειται για Status Symbol. Διαφορετικά σκας σε ένα Meeting εταιρίας με mac book pro και διαφορετικά με Toshiba.

 

Υ.Γ.: Πάντα τα Laptop της Apple μου φαίνονταν τραγικά ακριβά.

 

Οι retina είναι μακράν οι καλύτερες οθόνες για laptops αυτή τη στιγμή, δεν μπορώ να καταλάβω από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι έχει θέμα η απόκρισή τους.

 

Για έναν επαγγελματία αυτό που αγοράζεις με ένα MBP είναι ένα σταθερό λειτουργικό σύστημα με unix console. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

 

Όσον αφορά την τιμή τα MBP είναι κάτι λίγα δολλάρια παραπάνω από τα αντίστοιχα dell, lenovo κτλ και κατά την άποψη μου η ποιότητα κατασκευής τα αξίζει τα χρήματα. 

 

Μην ξεχνάτε επίσης ότι η Apple, δεν βλέπει την οικονομική κατάσταση στην Ελλάδα και λέει, "ά μωρε τους Έλληνες ας βάλω τα μαραφέτια 400 ευρώ να πάρει και η θεία από το χωριό", δεν τους πολυ-αφορά μία τόσο μικρή αγορά όπως η Ελληνική.

 

Αυτά και homebrew ftw

 

ΥΓ. Στο Αγγλικό site το "φθηνό" 15αρι κοστίζει 1600 λίρες, αυτό είναι ενα πολύ λογικό ποσό για λαπτοπ με βάθος 3ετίας, και ένα επίσης πολύ λογικό ποσό για τον μέσο αγγλικό μισθό (λιγότερο του μηνιάτικου)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε καν όμως..... Βέβαια είναι αναλόγως τις ανάγκες του καθενός και το πως βολεύεται ο καθένας.

 

Όντως άλλος θέλει 1Tb σκλήρό και άλλος 512ssd 750/750 sequential...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μην ξεχνάτε επίσης ότι η Apple, δεν βλέπει την οικονομική κατάσταση στην Ελλάδα και λέει, "ά μωρε τους Έλληνες ας βάλω τα μαραφέτια 400 ευρώ να πάρει και η θεία από το χωριό", δεν τους πολυ-αφορά μία τόσο μικρή αγορά όπως η Ελληνική.

 

Αυτά και homebrew ftw

Έτσι ακριβώς. Προτείνω μάλιστα οι αυτοκινητοβιομηχανίες να σταματήσουνε να βγάζουμε δυλιτρους κινητήρες παρόλο που είναι πιο οικονομικοί, επειδή στην Ελλάδα έχουμε φόρους πολυτελείας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ακριβώς,απλά τις βλέπουνε ονλαιν με streaming, γιατί να έχεις στον σκληρό σου 1tb ταινίες όταν μπορείς να τα δεις σχεδόν όλα online; Να έχεις άντε μερικά gb για όταν δεν έχεις σύνδεση και έχεις ξεχάσεις τον εξωτερικό.

 

 

Άμα θέλεις πολλά tb για φωτός η βίντεο δεν θα τα πάρεις SSD γιατί θα κάνουνε χιλιάδες ευρώ. Και θα θέλεις σίγουρα να τα έχεις σε πολλούς σκληρούς, όχι έναν.

το συγκεκριμενο παιρνει μονο ενα ssd.οποτε δε μπορεις να βαλεις μηχανικο

και οταν κανεις τετοιες εργασιες εχεις απαιτησεις σε ταχυτητα,γιατι αλλιως θα το κανες στο...κινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε καν όμως..... Βέβαια είναι αναλόγως τις ανάγκες του καθενός και το πως βολεύεται ο καθένας.

 

 

Όντως άλλος θέλει 1Tb σκλήρό και άλλος 512ssd 750/750 sequential...

 

 

ναι γιατι οταν σε ±3χρονια αυτοι οι ssd και τα καινουρια   ξαδερφακια τους θα γινουν στανταρντ, εσυ δε θα χρειαζεται να ξενοκοιτας για αναβαθμιση γιατι συν τοις αλλοις θαχεις παρει μηχανημα με αντοχη στο χρονο με προοπτικη 5ετιας+ 

 

οποτε μαλλον συμφερει το να δωσεις 2000+ καθε 5 χρονια αντι για 1000 καθε 2 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και με νοιάζουν τα GB και όχι η ταχύτητα. Όχι, τα 500GB δεν είναι αρκετά, και όχι, δεν δικαιολογείται σε καμία περίπτωση σύστημα των δυόμιση χιλιάρικων (4-5 μισθοί) να μην σου έχει τουλάχιστον 1 TB δίσκο. Θα μπορούσαν κάλλιστα να είχαν έναν SSD 160GB για αυτές τις εφαρμογές που λες, και έναν HDD ή υβριδικό 1 ΤΒ δίσκο.

 

 

(1) Καλά τόση ώρα κλαίγεσαι δηλαδή γιατί δεν έμειναν σε σκληρούς δίσκους γιατί με 1TB δίσκο θα το τσίμπαγες? Όχι. Οπότε μου κάνεις τον θιγμένο ενώ το Apple hate θερίζει μέσα σου και επειδή τσουβαλιάζεις flash storage με σκληρό δίσκο θα βγάλεις τους υπόλοιπους fanboys.

 

(2) Άσε την δραματοκλάψα του Έλληνα βιοπαλεστή. Τα mac προορίζονται για ματσό και όχι προλετάριους το ξέρω και εγώ το ξέρεις και εσύ.

 

(3) Με αυτή την επιλογή η Apple σου λέει ξεκάθαρα "εγώ γουστάρω μόνο flash μνήμη". Οπότε το ταρζανικό ημίμετρο που λες δεν ταιριάζει εδώ. Επιλέγουν μόνο ταχύτητα και όχι μέγεθος οπότε δεν υπάρχει λόγος να το λες "τραγελαφικό".

 

Τα 512GB flash μνήμης είναι πολύ ακριβότερα από το 1TB σκληρού,υβριδικού,ιμπρεσιονιστικού δίσκου...οπότε γιατί συνεχίζεις αυτό το κατεστραμένο point ένας Θεός ξέρει...

 

 

Update: Ώπα είδα πως οι ανάγκες σου είναι σειρές και παιχνίδια και γιαυτό θες μέγεθος. Ναι προφανώς αυτό το προιόν δεν απεθύνεται στον τρόπο χρήσης σου ένος λάπτοπ και φυσικά στο βαλάντιο σου. Αλλά δεν είναι λόγως να το υπονομεύεις επείδη δεν είναι για σένα.

 

Είναι σαν να βγει στις ειδήσεις άυριο μια 24" 1280x720 οθόνη που να κάνει 30-40ευρώ και εγώ να την κράζω γιατί είναι 2014 και θέλω μόνο 4K προιόντα...

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι retina είναι μακράν οι καλύτερες οθόνες για laptops αυτή τη στιγμή, δεν μπορώ να καταλάβω από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι έχει θέμα η απόκρισή τους.

 

Για έναν επαγγελματία αυτό που αγοράζεις με ένα MBP είναι ένα σταθερό λειτουργικό σύστημα με unix console. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

 

Όσον αφορά την τιμή τα MBP είναι κάτι λίγα δολλάρια παραπάνω από τα αντίστοιχα dell, lenovo κτλ και κατά την άποψη μου η ποιότητα κατασκευής τα αξίζει τα χρήματα. 

 

Μην ξεχνάτε επίσης ότι η Apple, δεν βλέπει την οικονομική κατάσταση στην Ελλάδα και λέει, "ά μωρε τους Έλληνες ας βάλω τα μαραφέτια 400 ευρώ να πάρει και η θεία από το χωριό", δεν τους πολυ-αφορά μία τόσο μικρή αγορά όπως η Ελληνική.

 

Αυτά και homebrew ftw

 

ΥΓ. Στο Αγγλικό site το "φθηνό" 15αρι κοστίζει 1600 λίρες, αυτό είναι ενα πολύ λογικό ποσό για λαπτοπ με βάθος 3ετίας, και ένα επίσης πολύ λογικό ποσό για τον μέσο αγγλικό μισθό (λιγότερο του μηνιάτικου)

Επίσης, επειδή είδα κάπου να αναφέρονται τα ποσά σαν ευρώ, είναι δολάρια και η ισοτιμία είναι: 

 

1 EURO= 1.341406 USD

 

Κοινώς, είναι 34% φτηνότερο σε ευρώ... Όσο να πεις, έχει μια διαφορά. 

 

Άμα ο φίλος το σκέφτεται με την λογική "σιγά, και με τα 2 θα μπω στο facebook" κοιτάς λάθος. Δεν το εκμεταλλεύεσαι, αυτά που μπορεί να σου δώσει.. Άσε που στα ίδια κυβικά, αν συνυπολογίσεις και την ποιότητα κατασκευής καθώς και το πόσο κρατάει η μπαταρία, δεν απέχουν τόσο πολύ όσο φαντάζεται ο φίλος. 

 

Τώρα, όταν το άλλο παλικάρι έγραψε την ατάκα για το googlarισμα, εντάξει με ξεπέρασε... Μαγεία! Και καλύτερο να είναι, αμα χρειάζεται να το ψάξω για να δω αν είναι καλύτερο, άστο, δεν λέει! Ας μείνω με το χειρότερο! 

 

Εντάξει, για το δίσκο, μπορώ να δω γιατί κάποιος θέλει μεγάλο δίσκο, αλλά μπορώ να δω γιατί είναι πιο σημαντικό να είναι γρήγορος ο δίσκος! Δεν είναι SAN ο φορητός υπολογιστής. Νομίζω αυτό που είπαν οι φίλοι πριν για τον εξωτερικό δίσκο τα λέει ολα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...