Προς το περιεχόμενο

Νέα πιο γρήγορα MacBook Pro με Retina οθόνη από την Apple


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πια η διαφορά δηλαδή, το σχήμα;

O SSD μπαίνει πάνω στον SATA Controller ενώ το flash storage σε PCIe θύρα. Οπότε η μόνη διαφορά σε επιδόσεις είναι το overhead του SATA Controller το οποίο είναι αμελητέο. Απλά είναι χρήσιμο να το ξέρει κάποιος μη νομίζει ότι θα μπορεί να τον αλλάξει αργότερα κια να βάλει τον εργοστασιακό σε κάποια θήκη σαν εξωτερικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη καποιος μηλησε για mac και μουσικη. Εγω εχω macbook pro αλλα ειδικα οταν παιζω on stage και ειδικα το καλοκαιρι περνω το lenovo τον 300ε γιατι το mac ανεβαζει τρελες θερμακρασιες ειδικα οταν παιζω κανα μεσημέρι και το βαραει ο ηλιος και γινεται παρα πολυ ασταθες. Το φτηνιαρικο lenovo δρ μασαει και στη κολαση να επαιζα μου φενεται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά τα ίδια.

Αυτοί οι υπολογιστές και πόσο μάλλον τα high end μοντέλα ΔΕΝ είναι για καθημερινούς χρήστες,ούτε για ταινίες,ούτε για gaming.

Eγω που ασχολούμε επαγγελματικά με την μουσική θα το πάρω για να κάνω την δουλειά μου και δεν βασίζομαι ξανά σε win μηχάνημα.

Ότι και να πείτε για το άν είναι ακριβά,κάποιοι θα το αγοράσουν γιατί πολύ απλά αποτελεί το βασικό μέσο για να εξασφαλίσουν χρήματα δουλεύοντας με αυτό.

Τώρα όποιος πεί ότι κάνει την δουλεία του κανονικά σε ένα win μηχάνημα,μιλώντας πάντα για μουσική παραγωγή,μαγκία του αλλά εγώ προσωπικά δεν κάνω αυτό το σφάλμα ξανά.

Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω μαζι σου...

Λογο του FL Studio που χρησιμοποιειται απο αρκετους παραγωγους με παγκοσμια φημη, δεν απαιτειται το mac.

Το FL Studio υπαρχει μονο για windows αυτη τη στιγμη και σε Beta μορφη για το Mac.

Προσωπικα, γραφω με Ableton σε Windows σε HP Laptop των 490 ευρω. Δε μπορω να πω , για μακ το πηγαινα και εγω αλλα με το 500ρικο που εσκασα (+ μεταφορικα δηλαδη) το Ableton με 50-60 καναλια δε μπορω να πω οτι μου κολλαει...

(i5 3230M, 4gb ram και intel hd 4000)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eλα και εφτασε ο καιρος για αντικατασταση. 

 

 

 

 

Υ.Γ: Παλι ΤΣΟΥΡΕΚΙΑ μας τα κανατε με τις τιμες και οτι αλλο σκαρφηστειτε για να τα βγαλετε σκαρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα μας κάνουν, ε; 2500$ και δεν έχει ούτε τουλάχιστον 1 TB δίσκο; Τραγελαφικοί.......

Αυτο σε πειραξε?

Μια χαρά αποκρύνονται οι retina!

Τι ειναι oι retina ξερεις να μας πεις, χωρις να με στειλεις σε link? Να μαθω και γω επιτελους :D

Έλα έλα την πέταξες και συνεχίζεις να το στηρίζεις. Μιλάμε για SSD χώρο και μισό TB είναι υπέραρκετό. Εάν εσύ έχεις ανάγκες 1TB σε SSD χώρο (που δεν) με γεια σου.

 

Ο SSD δεν είναι αποθήκη για τις ταινιούλες και παιχνιδάκια σου αλλά είναι αποθηκευτικός χώρος υψηλής ταχύτητας για σημαντικά αρχεία και εφαρμογές που έχουν ανάγκη από την ταχύτητα που προσφαίρει.

 

Οπότε είναι ακόμα πιο τραγελαφικό in the first place το να θεωρείς "τι SSD τι HDD τα Γιγαμπίτια με νοιάζουν εμένα". 

Καλα δεν εχει εντελως αδικο, κυριως επειδη μιλαμε για laptop, που δεν επεκτεινονται. Εμενα θα λεγα μου φτανουν κουτσα στραβα τα 500 gb, αλλα δεν ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ 500gb ssd. Τα περισσοτερα αρχεια δεν εχουν λογο να αποθηκευονται σε sdd ουτως η αλλος, οποτε αν ειχα την επιλογη, θα προτημουσα 128αρι ssd + 1tb hdd. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάτσει σε mac? Γιατί κάτι τέτοια έχω ακούσει και απο άλλους μέχρι να δουλέψεις σε mac και να ερωτευτείς.

 

 

δε πειράζει οι υπόλοιποι θα βολευτούν μόνο με 500MB/s με 2000€ λιγότερα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε ασε τη γκρινα και τη κλαψα και πες απλα οτι εσυ προσωπικα δε θα εδινες ποτε πανω απο 1000 ευρω για ενα οποιοδηποτε λαπτοπ για να εισαι μεσα 

 

δεν ειναι ολα για ολους  πως να το κανουμε δηλαδη

 

μη γινεστε γραφικοι σα την αλεπου και τα κρεμασταρια..

 

 

ΥΓ. οποιος θελει εξτρα χωρο εξωτερικοι usb3 δισκοι 1TB ξεκινουν απο 60 ευρω

Ουτε για αμαξι θα δινε πανω απο 50.000 ευρω αλλα δεν κραζει τη Ferrari, οποτε το παραδειγμα με την αλεπου αστο, παλιωσε :)

Έχεις κάτσει σε mac? Γιατί κάτι τέτοια έχω ακούσει και απο άλλους μέχρι να δουλέψεις σε mac και να ερωτευτείς.

 

 

Aπτα benchmark του σκληρου την μετρας την ταχυτητα? Η απλα δεν ξερεις η απλα πας να κοροιδεψεις οσους δεν ξερουν. Σε πραγματικες συνθηκες χρησης, η μεταφορα αρχειων περιοριζεται σε ταχυτητες πολυ χαμηλοτερες απο τα 700 mb. Ο δικος μου ssd για παραδειγμα, οταν φορτωνο ενα μεγαλο προγραμμα δουλευει καπου στα ~60, με peak τα 110. Οποτε ο διαυλος των sata3 που χρησιμοποιουν τα windows δεν περιοριζουν την ταχυτητα τους, και ανιστροφως το μεγαλυτερο peak που προσφερουν τα mac δεν χρησιμευουν σε τιποτα περι απο επιδειξη σε bench

Μια διευκρίνηση μόνο. Ο δίσκος δεν είναι απλώς SSD, αλλά PCIe SSD. Όταν δείτε αυτό το πράγμα να μπουτάρει, θα καταλάβετε γιατί γίνεται η όλη φασαρία (στο δικό μου μετράω 7" μέχρι να βγάλει την login screen και άλλα 2" μέχρι να σηκώσει το προηγούμενο session).

 

Eιδικα οταν bootari ομως 0δενικη σημασια εχει αν ειναι PCIe η sata3....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η GPU στα τελευταία παραμένει η GeForce GT-750M η οποία κλείνει ήδη 3 χρόνια παρουσίας στην αγορά.

 

H GT 750M είναι GPU του 2013 αν δεν κάνω λάθος, όχι του 2011. Παρόλ'αυτά φυσικά θα έπρεπε σε αυτό το μικρό facelift να γίνει τουλάχιστον GTX 850Μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά τα ίδια.

Αυτοί οι υπολογιστές και πόσο μάλλον τα high end μοντέλα ΔΕΝ είναι για καθημερινούς χρήστες,ούτε για ταινίες,ούτε για gaming.

Eγω που ασχολούμε επαγγελματικά με την μουσική θα το πάρω για να κάνω την δουλειά μου και δεν βασίζομαι ξανά σε win μηχάνημα.

Ότι και να πείτε για το άν είναι ακριβά,κάποιοι θα το αγοράσουν γιατί πολύ απλά αποτελεί το βασικό μέσο για να εξασφαλίσουν χρήματα δουλεύοντας με αυτό.

Τώρα όποιος πεί ότι κάνει την δουλεία του κανονικά σε ένα win μηχάνημα,μιλώντας πάντα για μουσική παραγωγή,μαγκία του αλλά εγώ προσωπικά δεν κάνω αυτό το σφάλμα ξανά.

1)Eσυ που ασχολεισαι επαγγελματικα μαλιστα με τη μουσικη διαλεγεις MAC?? Mα....σοβαρα τα λες τωρα αυτα? Θες να μου το εξηγησεις λιγο, σε τι υπερτερουν απτα windows?

 

2)Αν ασχολιοσουν με video παντως, τα 500gb δεν θα φταναν ουτε για ζητω, και ας ειναι και υπεργρηγορος ssd...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ως πρόφατος (εδώ και 4 μήνες) κάτοχος ενός macbook retina 13 να ρωτήσω αυτούς που λένε ότι με 1000 και 2000 λιγότερα βρίσκουν ίδιο μοντέλο....

 

Που τα βρίσκετε ρε παιδιά;

 

Όταν έψαχνα, είχα κάτι πολύ συγκεκριμένο στο μυαλό μου:

  • Καλή μπαταρία (desktop έχω, laptop αγοράζουμε)
  • 13άρι
  • Κάτω από 2 κιλά
  • 8 gb ram τουλάχιστον (για VMs)
  • τουλάχιστον 200GB SSD
  • καλή οθόνη
  • δεν με ενδιέφερε η κάρτα γραφικών, αρκεί να μην ήταν καμιά intel hd3000

Βρήκα το macbook σε μεγάλο πωλητή στο ebay μοντέλο αμερικής 1300 ευρώ. (κλειστό στο κουτί του προφανώς)

Όλες οι εναλλακτικές (κυρίως ultrabooks) που πρότιναν στο internet θα μου κόστιζαν από 1400 ευρώ ( lenovo t440s) έως και ... 1800 (asus zenbook infinity)

 

Μάλιστα ακόμη και τώρα, η αντίστοιχη λίστα στο skroutz είναι αυτή.

<sarcasm>

Ας βοηθήσει κάποιος λοιπόν και εμένα τον άσχετο που έπεσα θύμα της apple για να πουλάω μούρη..

</sarcasm>

 

For the record, είμαι φοβερά ικανοποιημένος με το μηχάνημα αφού μπορώ να ανεβαίνω σχολή το πρωί, να κάθομαι μέχρι το βράδυ και να μη κουβάλαω φορτιστή.

 

Edit: Το πρώτο laptop που ικανοποιεί όλα τα ticks στη λίστα του skroutz είναι μάλιστα το  Toshiba Portege Z30, το οποίο έχει χειρότερη μπαταρία, ελαφρώς καλύτερο επεξεργαστή και ελαφρώς χειρότερο sdd

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

αυτό το "καλή οθόνη" τα σκοτώνει όλα, κάτω από 1000ρικο δεν νομίζω ότι υπάρχει laptop με full hd (ok μην το πάμε πιο πάνω :P ) non TN panel και quad core i7... :-(

 

πονεμένη ιστορία δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Eσυ που ασχολεισαι επαγγελματικα μαλιστα με τη μουσικη διαλεγεις MAC?? Mα....σοβαρα τα λες τωρα αυτα? Θες να μου το εξηγησεις λιγο, σε τι υπερτερουν απτα windows?

 

 

Οι under the hood μηχανισμοί της Apple είναι μακράν ό,τι καλύτερο υπάρχει για audio αυτή την στιγμή. Εκτίθεσαι λέγοντας τέτοια. 

 

Βέβαια, για να πούμε και του στραβού το δίκιο, η απάντηση όσων ασχολούνται με μουσική και παίρνουν mac το κάνουν "γιατί δεν κολλάει".

Υ.Γ. Για να μπορεί κανείς να έχει γνώση του τι ακριβώς λέω θα πρέπει έστω να έχει γράψει 10 γραμμές κώδικα με χρήση audio frameworks για Linux, Apple και Windows. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το "καλή οθόνη" τα σκοτώνει όλα, κάτω από 1000ρικο δεν νομίζω ότι υπάρχει laptop με full hd (ok μην το πάμε πιο πάνω :P ) non TN panel και quad core i7... :-(

 

πονεμένη ιστορία δυστυχώς...

Πολύ πονεμένη, αλλά κάποιοι εδώ μέσα συγκρίνουν τα 1080p IPS με τη 768p TN ...

Δυστυχώς, όταν κάθεσαι πολλές ώρες στον υπολογιστή και προσπαθείς να δουλέψεις επάνω του, η οθόνη γίνεται το πιο σημαντικό component.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...