Προς το περιεχόμενο

Νέα πιο γρήγορα MacBook Pro με Retina οθόνη από την Apple


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια φορα να μπω να δω ενα post που αναφερεται η λεξη APPLE και να μην υπαρχει ισοπεδωση ή απαξιωση και απο τις δυο πλευρες ... 

Λες και σας αναγκαζει κανεις να παρετε mac ή pc και να πρεπει να δικαιολογησετε μετα και τον λογο αγορας ! 

Παρτε οτι θελετε ο καθενας για οτι χρηση και να ειναι και τα υπολοιπα ... ειναι παραλληλη διαφημιση ... 

Φαινεται σε καποιον ακριβο ??? ας παρει αλλο ! 

Φαινεται σε καποιον μικρο σε δισκο ? ας παρει αλλο ! 

φαινεται σε καποιον πολυ μουρη και το θελει ? ας το πληρωσει για την μοστρα !! 

Αν το θελει καποιος για δουλεια και πιστευει οτι αξιζει τα χρηματα του ... οσο και να τσακωνομαστε εμεις εδω θα το παρει ! 

 

Δικαιωμα του καθενος να επιλεγει οτι θελει με οοοτι κριτηρια πιστευει οτι ειναι σωστα ! 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 254
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλα δεν εχει εντελως αδικο, κυριως επειδη μιλαμε για laptop, που δεν επεκτεινονται. Εμενα θα λεγα μου φτανουν κουτσα στραβα τα 500 gb, αλλα δεν ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ 500gb ssd. Τα περισσοτερα αρχεια δεν εχουν λογο να αποθηκευονται σε sdd ουτως η αλλος, οποτε αν ειχα την επιλογη, θα προτημουσα 128αρι ssd + 1tb hdd. 

 

Μαζί σου το point πηγαίνει όμως στην σύγκριση GB/$ . Όσο για το mixed θεωρώ πως η επιλογή σε flash memory only πλατφόρμα έχει να κάνει με ζήτημα επιδώσεων/σταθερότητας αλλά κυρίως φορητότητας.

 

Όπως και να το πάρεις δύο δίσκοι σε τόσο περιορισμένο χώρο θα αυξήσουν την πρόκληση και στην κατανάλωση (ναι κλειν μειν αλλά μιλάμε για laptop) βάρος, θερμική συμπεριφορά και κυρίως αντοχής (πεσίματα,φαπίδια,κλπ.)

 

Συμπεριλαμβανωμένων όλων μαζί δεν μπορείς για κανέναν αντικειμενικό λόγο να εκτιμήσεις την επιλογή ως "τραγελαφική".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε για αμαξι θα δινε πανω απο 50.000 ευρω αλλα δεν κραζει τη Ferrari, οποτε το παραδειγμα με την αλεπου αστο, παλιωσε :)

 

 

δε κραζει τη Ferrari γιατι δε τον παιρνει ουτε εχει τις γνωσεις για να κρινει κατηγορια Ferrari

 

νομιζει αφελως ομως οτι μπορει να κρινει πραγματα μερικων εκατονταδων ευρω επειδη δε κοστιζουν εκατομμυρια  και δεν ειναι out of his dream range...  πραγματα που αποτι φαινεται ουτε και αυτα ταχει παρει ποτε μυρωδια απο κοντα  κι ουτε προκειται...

 

υγ. δεν εχω δωσει ουτε ενα cent για apple προιοντα αλλα το σωστο να λεγεται..  και γενικα οτι πληρωνεις παιρνεις.

 

οταν το κυριοτερο επιχειρημα που ακουω  ειναι η πουλ-μουρ του brandname μονοι σας εκτιθεστε για τη βαρυτητα που δινετε στις μαρκες και στα επωνυμα παντος ειδους γενικοτερα...

δεν ταχετε οχι επειδη δεν τα θελετε αλλα επειδη δε μπορειτε γεγονος που επαληθευει την αλεπου και τα κρεμασταρια η εως τωρα κριτικη που κινειται στα ορια του γελοιου απο παιδακια που μολις ανακαλυψαν οτι υπαρχουν και λαπτοπ ανω των 2000 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Macbook είναι ότι καλύτερο έχει βγάλει η Apple, μαζί με το iPad.

 

Δεν υπάρχει ανταγωνισμός στην κατηγορία τους.

 

Έψαχνα για Laptop πρόσφατα στο εύρος τιμής 1000€ - 1500€.

 

Όσο και να έψαξα δε βρήκα Laptop με τέτοιο hardware, ποιότητα κατασκευής, οθόνη (ανάλυση και ποιότητα), πάχος και δυνατότητα εγκατάστασης 3 λειτουργικών (Mac OS , Windows και Linux).

 

Είδα την σειρά 7000 της Dell.

Στις φωτογραφίες φαινόταν εξαιρετικό, αλλά από κοντά είναι ένα παχύ και βαρύ μηχάνημα, με καμιά κομψότητα, τραγικό σκληρό δίσκο και υποδεέστερη οθόνη.

 

Τα μόνα Laptop που μπορούν να συγκριθούν μαζί τους είναι τα καινούργια Dell XPS. Σας προκαλώ να αναζητήσετε την τιμή τους. Προσοχή όμως γιατί το εγκεφαλικό έχει σοβαρές επιπτώσεις στην υγεία σας!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί PCIe SSD:

 

Δεν έχω MBP με Sata3 για να αποφανθώ ο ίδιος, πάντως σε όσα reviews συγκρίνουν τα early '13 με τα late '13 όλοι μιλάνε για σημαντικές διαφορές στις ταχύτητες των δίσκων.

 

Και φυσικά οι (καινούριοι) Sata3 SSD που έχω στο desktop μου όντως έχουν διαφορά σε σχέση με τον PCIe του ΜΒΡ. Τώρα αν κάποιοι θέλουν να πιστεύουν ότι οι διαφορές αυτές είναι "αμελητέες", με γεια τους με χαρά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Είδα την σειρά 7000 της Dell.

Στις φωτογραφίες φαινόταν εξαιρετικό, αλλά από κοντά είναι ένα παχύ και βαρύ μηχάνημα, με καμιά κομψότητα, τραγικό σκληρό δίσκο και υποδεέστερη οθόνη.

κάνεις πλάκα τώρα, τα Inspiron δεν παίζουν απέναντι στα Macbook Pro, Precision θα έπρεπε να κοιτάς πχ το M3800...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ποιος θα παρει μεταχειρισμενο mac? δεν ειναι ντροπη? :P

 

Ποιος ξέρει, μπορεί και να είναι. Τον τελευταίο καιρό πάντως τουλάχιστον 4-5 συνάδελφοι πήραν μεταχειρισμένα Mac (κυρίως 13άρια Air και Macbook των 4GB) με τιμές 700-1000 ευρώ.

 

Και απ' ότι βλέπω σε site αγγελιών ακόμα και τα 13άρια Air του 2012 πιάνουν άνετα ένα 800άρι σήμερα. Πιστεύω πως τα 15άρια MBPs του 2013 θα αργήσουν κάμποσο να πέσουν κάτω από τα 1200-1500 (τουλάχιστον όσα έχουν 8/16GB μνήμης).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνεις πλάκα τώρα, τα Inspiron δεν παίζουν απέναντι στα Macbook Pro, Precision θα έπρεπε να κοιτάς πχ το M3800...

 

 

Όχι δεν κάνω πλάκα. 

 

Μίλησα στην αρχή για τιμή 1000€ - 1500€. Το entry level 15άρι MacBook το βρίσκεις στα 1500€ και τα 13άρια ακόμη λιγότερο. Η σειρά 7000 βρίσκεται στο ίδιο εύρος.

 

Ακριβώς μετά ανέφερα αυτό που είπες και εσύ (το Μ3800 είναι σχεδόν ίδιο με τα καινούργια XPS και έχει μεγαλύτερη εγγύηση).

 

Το φθηνότερο Μ3800 είναι αυτό 

http://www.msystems.gr/index.php?category=1138&product=18048 

2270€!!!!

 

και το φθηνότερο XPS 15 με Haswell αυτό 

http://www.syncom.gr/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%97%CE%A4%CE%9F%CE%99%CE%A5%CE%A0%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%95%CE%A3/ME15-16.5%CE%9F%CE%98%CE%9F%CE%9D%CE%97/DELLXPS1515.6(3200x1800)120302.html

2000€

 

 

Μπορείς τώρα να μου πεις γιατί κάνω πλάκα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ξέρει, μπορεί και να είναι. Τον τελευταίο καιρό πάντως τουλάχιστον 4-5 συνάδελφοι πήραν μεταχειρισμένα Mac (κυρίως 13άρια Air και Macbook των 4GB) με τιμές 700-1000 ευρώ.

 

Και απ' ότι βλέπω σε site αγγελιών ακόμα και τα 13άρια Air του 2012 πιάνουν άνετα ένα 800άρι σήμερα. Πιστεύω πως τα 15άρια MBPs του 2013 θα αργήσουν κάμποσο να πέσουν κάτω από τα 1200-1500 (τουλάχιστον όσα έχουν 8/16GB μνήμης).

 

Αν όμως έχεις επιστροφή ΦΠΑ (μεγάλο κομμάτι των Apple users οι επαγγελματίες) το μεταχειρισμένο δεν συμφέρει (αν βρεις με τιμολόγιο, σφύρα μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

στο desktop Μου εχω 120ρη ssd ταχυτατο και καπου 11TB σε hdd για τα αρχεια

η αληθεια ειναι οτι τα 120 δε μου φτανουν,γιατι εχω πολλα παιχνιδια μεσα.

εχω και ενα λαπτοπ το οποιο δε θελω ουτε να το βλεπω γιατι ειναι πιο αργο και απο τον επιταφιο.εχει πιο πολυ σκονη απο αυτον μαλιστα.παιζει και ηλικια.

 

αλλα αν παρεις τετοιο λαπτοπ προφανως δε παιζεις παιχνιδια.

 

αν κανεις επεξεργασια φωτογραφιας η βιντεο τα 500 δεν ειναι αρκετα,

το θεμα ειναι για τι ειδους χρηση προοριζεται αυτο το λαπτοπ?

 

Στο 99% των χρηστων mac η κυρια χρηση ειναι  μουρη\ποζερια\χιπστερια\προσπαθεια να τους παρουν σοβαρα σε αυτο που κανουν\ασχετοσυνη με τεχνολογια.

 

Αφηνω εξω ενα 1% που πραγματι χρειαζονται mac γιατι χρησιμοποιουν απο παλια καποιο απο τα ελαχιστα προγραμματα που τα εχει αγορασει η apple (καθαρα για καροτο) και τα εχει σε αποκλειστικοτητα στα mac,οπως το logic.

 

ορματε φανμπογια,εχω κι αλλα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε κραζει τη Ferrari γιατι δε τον παιρνει ουτε εχει τις γνωσεις για να κρινει κατηγορια Ferrari

 

νομιζει αφελως ομως οτι μπορει να κρινει πραγματα μερικων εκατονταδων ευρω επειδη δε κοστιζουν εκατομμυρια  και δεν ειναι out of his dream range...  πραγματα που αποτι φαινεται ουτε και αυτα ταχει παρει ποτε μυρωδια απο κοντα  κι ουτε προκειται...

 

υγ. δεν εχω δωσει ουτε ενα cent για apple προιοντα αλλα το σωστο να λεγεται..  και γενικα οτι πληρωνεις παιρνεις.

 

οταν το κυριοτερο επιχειρημα που ακουω  ειναι η πουλ-μουρ του brandname μονοι σας εκτιθεστε για τη βαρυτητα που δινετε στις μαρκες και στα επωνυμα παντος ειδους γενικοτερα...

δεν ταχετε οχι επειδη δεν τα θελετε αλλα επειδη δε μπορειτε γεγονος που επαληθευει την αλεπου και τα κρεμασταρια η εως τωρα κριτικη που κινειται στα ορια του γελοιου απο παιδακια που μολις ανακαλυψαν οτι υπαρχουν και λαπτοπ ανω των 2000 ευρω

Με το χερι στη καρδια στο λεω, να μου το χαριζες θα το εβαζα αγγελια την 1η μερα. Οχι επειδη ειναι κακο , αλλα επειδη δεν με καλυπτει ουτε στο ελαχιστο. Οποτε ξαναεπαναλαμβανω, αλλου τα κρεμασταρια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά τα macbook δεν είναι iPhone που το θέλει η κάθε μη πω έφηβη να το δείχνει στις φίλες της και να μπαίνουν όλες μαζί facebook απο εκεί!!! είναι ένα πολύ αξιόπιστο μηχάνημα το οποίο ΝΑΙ έχει διάρκεια στο χρόνο! Μπορεί τα χαρακτηριστικά του να μην είναι αυτά που θέλει ένας gamer ή κάποιος που θέλει να έχει όλη τη ταινιοθήκη του μέσα, αλλά σαν φορητός υπολογιστής είναι ότι καλύτερο! 

αυτά τα γράφω φιλικά, δουλέψτε ένα τέτοιο μηχάνημα και μετά γράψτε εδώ τη γνώμη σας!!! ;)

 

Επίσης σκεφτείται πόσα format το χρόνο κάνετε σε ένα pc και ρωτήστε πόσα format κάνει κάποιος με Mac..!!! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί PCIe SSD:

 

Δεν έχω MBP με Sata3 για να αποφανθώ ο ίδιος, πάντως σε όσα reviews συγκρίνουν τα early '13 με τα late '13 όλοι μιλάνε για σημαντικές διαφορές στις ταχύτητες των δίσκων.

 

Και φυσικά οι (καινούριοι) Sata3 SSD που έχω στο desktop μου όντως έχουν διαφορά σε σχέση με τον PCIe του ΜΒΡ. Τώρα αν κάποιοι θέλουν να πιστεύουν ότι οι διαφορές αυτές είναι "αμελητέες", με γεια τους με χαρά τους.

Σε benchmark σαφως και εχουν διαφορα, το γραψα και πριν...οι PCIe ssd ειναι ιδιοι με τους Sata3. Αυτο που αλλαζει ειναι ο διαυλος (προφανως). Το Sata3 τερματιζει πρακτικα στα 550mb / sec, ενω το PCIe καμποσο παραπανω. Το προβλημα ειναι οτι ο ssd σε καθημερινη χρηση (δηλαδη read / write μικρων αρχειων) δεν προσεγγιζει καν τα 550mb / sec του sata3, οποτε οσο ταχυτερο διαυλο και να βαλεις, διαφορα δεν θα δεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραματα ειναι απλα, πηγεντε σε 2, 3 μαγαζια τεχνικων υπολογιστων και δειτε ποσα ειναι στοιβαγμενα για φτιαξημο της dell sony κτλ και ποσα της apple η ρωτηστε ποσα εχουν φτιαξει στην θητεια τους. Οτι πληρωνεις παιρνεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...