Προς το περιεχόμενο

Νέα πιο γρήγορα MacBook Pro με Retina οθόνη από την Apple


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Το φθηνότερο Μ3800 είναι αυτό 

http://www.msystems.gr/index.php?category=1138&product=18048 

2270€!!!!

 

και το φθηνότερο XPS 15 με Haswell αυτό 

http://www.syncom.gr/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%97%CE%A4%CE%9F%CE%99%CE%A5%CE%A0%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%95%CE%A3/ME15-16.5%CE%9F%CE%98%CE%9F%CE%9D%CE%97/DELLXPS1515.6(3200x1800)120302.html

2000€

 

 

Μπορείς τώρα να μου πεις γιατί κάνω πλάκα;

Καλα σοβαρα τωρα, συγκρινεις αυτα τα 2 με το macbook, και βρισκεις και το macbook προτιμοτερο......περι ορεξεως που λενε

παιδιά τα macbook δεν είναι iPhone που το θέλει η κάθε μη πω έφηβη να το δείχνει στις φίλες της και να μπαίνουν όλες μαζί facebook απο εκεί!!! είναι ένα πολύ αξιόπιστο μηχάνημα το οποίο ΝΑΙ έχει διάρκεια στο χρόνο! Μπορεί τα χαρακτηριστικά του να μην είναι αυτά που θέλει ένας gamer ή κάποιος που θέλει να έχει όλη τη ταινιοθήκη του μέσα, αλλά σαν φορητός υπολογιστής είναι ότι καλύτερο! 

αυτά τα γράφω φιλικά, δουλέψτε ένα τέτοιο μηχάνημα και μετά γράψτε εδώ τη γνώμη σας!!! ;)

 

Ισα ισα, τα mac εχουν αρκετα μικροτερη διαρκεια στο χρονο απο ενα οποιοδηποτε windows pc, γιατι πολυ απλα τα windows 8 τρεχουν σε PC 10ετιας.

 

 

Επίσης σκεφτείται πόσα format το χρόνο κάνετε σε ένα pc και ρωτήστε πόσα format κάνει κάποιος με Mac..!!!  :)

Ενα καθε 3/4 χρονια, οποτε βγαινουν καινουργια windows :)
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 254
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με το χερι στη καρδια στο λεω, να μου το χαριζες θα το εβαζα αγγελια την 1η μερα. Οχι επειδη ειναι κακο , αλλα επειδη δεν με καλυπτει ουτε στο ελαχιστο. Οποτε ξαναεπαναλαμβανω, αλλου τα κρεμασταρια

 

 

με το χερι στον αφαλο σου λεω οτι κι εμενα αν μου χαριζαν μια Ρολς Ροις 10 μετρα θα την εβαζα την επομενη σε αγγελια γιατι δε χωραει στο γκαραζ, δε θα την εβγαζα και σκαρτη ομως  επειδη ντε και καλα δεν εξυπηρετει εμενα

 

το αγγιγμα του αφαλου μου αφυπνησε τη λειτουργια της συνειδητοτητας στο να κοιταξω και λιγο παραπερα, εξω απτο καβουκι μου δοκιμασε το μπορει να τα καταφερεις κι εσυ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραματα ειναι απλα, πηγεντε σε 2, 3 μαγαζια τεχνικων υπολογιστων και δειτε ποσα ειναι στοιβαγμενα για φτιαξημο της dell sony κτλ και ποσα της apple η ρωτηστε ποσα εχουν φτιαξει στην θητεια τους. Οτι πληρωνεις παιρνεις..

H dell συγκεκριμενα προσφερει 3 χρονια εγγυηση, γιατι να το πας στο τεχνικο? ;)

 

Στον τεχνικο πας ενα μηχανημα που εχεις χρυσοπληρωσει, εχει μονο 1 ετος εγγυησης (αρα οταν χαλασε εισαι εκτος) και δεν συμφερει να αγορασεις ενα αλλο ιδιο γιατι κοστιζει 2 χιλιαρικα

με το χερι στον αφαλο σου λεω οτι κι εγω αν μου χαριζαν μια Ρολς Ρους 10 μετρα θα την εβαζα την επομενη σε αγγελια γιατι δε χωραει στο γκαραζ, δε θα την εβγαζα και σκαρτη ομως  επειδη ντε και καλα δεν εξυπηρετει εμενα

 

το αγγιγμα του αφαλου μου ξυπναει τη λειτουργια της συνειδητοτητας στο να κοιταξω λιγο κι εξω απτο καβουκι μου δοκιμασε το μπορει να τα καταφερεις κι εσυ!

Με αυτο που γραφεις τωρα ομως αυτοματα αναιρεις αυτο που εγραφες πριν περι αλεπουδων. Τελικα το γουσταρω τρελα και δεν εχω τα λεφτα να το παρω η οχι? Γιατι μια λες το ενα, μια λες το αλλο ;)

 

Επισης, η rolls royce δεν συγκρινεται με ενα MAC (αλλωστε μονος σου αχρηστευσες μια αντιστοιχη συγκριση προηγουμενως), γιατι πολυ απλα και να στη χαρισουν τη rolls, εχει αλλα εξοδα συντηρησης. Το mac δεν εχει κανενα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπώθηκε και παραπάνω, αλλά για να βρεις αντίστοιχο μηχάνημα με ένα Macbook Pro πρέπει να δώσεις αντίστοιχα χρήματα (Dell XPS 15/M3800 ή Zenbook) -και δεν εννοώ τις ελληνικές παραφουσκωμένες τιμές της Apple εν Ελλάδι. Γιατί να δώσει κάποιος τα ίδια χρήματα για να πάρει αντίστοιχο μηχάνημα όταν μπορεί να συνδυάσει Mac OS και Windows, ενώ το ανταγωνιστικό μηχάνημα δε του δίνει τη δυνατότητα. Ακόμα και άχρηστο να σου είναι το Mac OS, βοηθάει στην μεταπώληση.

 

Δεν είμαι οπαδός καμιάς εταιρίας, αλλά αν βάλετε κάποια αυστηρά κριτήρια αγοράς (μικρό βάρος/χαμηλός θόρυβος/ποιοτική οθόνη/καλή ποιότητα κατασκευής-υλικών/δυνατό hardware) θα καταλήξετε σε μηχανήματα που μετριούνται στα δάχτυλα ενός χεριού και η τιμή τους είναι στην ίδια τάξη μεγέθους με την τιμή των MBP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το χερι στη καρδια στο λεω, να μου το χαριζες θα το εβαζα αγγελια την 1η μερα. Οχι επειδη ειναι κακο , αλλα επειδη δεν με καλυπτει ουτε στο ελαχιστο. Οποτε ξαναεπαναλαμβανω, αλλου τα κρεμασταρια

 

 

φιλαρακο σοβαρα τωρα με τετοια επιχειρηματα περιμενεις σοβαρη αντιπαραθεση κι οταν σου κανουν πλακα στο ιδιο υφος -αφου δε το αντεχεις παραπανω- ζητας και τα ρεστα κι απο πανω;

αραγε ποιος επιβεβαιωνει ποιον τελικα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μπορείς τώρα να μου πεις γιατί κάνω πλάκα;

γιατί είναι διαφορετική κατηγορία, τα Inspiron είναι τα "φτηνιάρικα"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά τα ίδια.

Αυτοί οι υπολογιστές και πόσο μάλλον τα high end μοντέλα ΔΕΝ είναι για καθημερινούς χρήστες,ούτε για ταινίες,ούτε για gaming.

Eγω που ασχολούμε επαγγελματικά με την μουσική θα το πάρω για να κάνω την δουλειά μου και δεν βασίζομαι ξανά σε win μηχάνημα.

Ότι και να πείτε για το άν είναι ακριβά,κάποιοι θα το αγοράσουν γιατί πολύ απλά αποτελεί το βασικό μέσο για να εξασφαλίσουν χρήματα δουλεύοντας με αυτό.

Τώρα όποιος πεί ότι κάνει την δουλεία του κανονικά σε ένα win μηχάνημα,μιλώντας πάντα για μουσική παραγωγή,μαγκία του αλλά εγώ προσωπικά δεν κάνω αυτό το σφάλμα ξανά.

και γω ασχολουμαι επαγγελματικα με την μουσικη και μπορω να δηλωσω οτι αυτα που λες ισχυουν μονο στο μυαλο σου.Η σε μια παραλληλη πραγματικοτητα που ειναι ακομα 1999 και τα mac ειναι πιο σταθερα απο τα pc.Αλλα δεν ειναι.Ειμαστε στο 2014 wake up and smell the coffee,η τεχνολογια αλλαξε,τα windows αλλαξαν και τα mac σιγουρα δεν ειναι τα σταθερα μηχανηματα που ηταν καποτε.

 

O μονος τροπος που δικαιολογει mac για μουσικη το 2014 ειναι να χρησιμοποιουσες το logic απο κεινα τα χρονια και να αναγκαστηκες να πας η μεινεις σε mac οταν αγορασε την εταιρια η apple για να προσελκυσει χρηστες και το εκανε mac only.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλαρακο σοβαρα τωρα με τετοια επιχειρηματα περιμενεις σοβαρη αντιπαραθεση κι οταν σου κανουν πλακα στο ιδιο υφος -αφου δε το αντεχεις παραπανω- ζητας και τα ρεστα κι απο πανω;

αραγε ποιος επιβεβαιωνει ποιον τελικα;

O ανθρωπος που θεωρει οσους δεν εχουν mac ζηλιαριδες γιατι δεν εχουν λεφτα να παρουν ενα, μιλαει για επιπεδο επιχειρηματων. Εζησα να το δω και αυτο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω ασχολουμαι επαγγελματικα με την μουσικη και μπορω να δηλωσω οτι αυτα που λες ισχυουν μονο στο μυαλο σου.Η σε μια παραλληλη πραγματικοτητα που ειναι ακομα 1999 και τα mac ειναι πιο σταθερα απο τα pc.Αλλα δεν ειναι.Ειμαστε στο 2014 wake up and smell the coffee,η τεχνολογια αλλαξε,τα windows αλλαξαν και τα mac σιγουρα δεν ειναι τα σταθερα μηχανηματα που ηταν καποτε.

 

O μονος τροπος που δικαιολογει mac για μουσικη το 2014 ειναι να χρησιμοποιουσες το logic απο κεινα τα χρονια και να αναγκαστηκες να πας η μεινεις σε mac οταν αγορασε την εταιρια η apple για να προσελκυσει χρηστες και το εκανε mac only.

Ωραία δούλεψε σε win 7 η win 8 που κάνεις και format κάθε 3/4 χρόνια.

Το θέμα είναι πώς όσο και να προσπαθείς να δείξεις πώς έχεις δίκιο και ότι εσύ είσαι ο σωστός,δεν θα επηρεάσεις κάποιον με το να μειώνεις κάτι το οποίο δεν σου αρέσει,μόνο και μόνο για να υποστηρίξεις την αποψή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 99% των χρηστων mac η κυρια χρηση ειναι  μουρη\ποζερια\χιπστερια\προσπαθεια να τους παρουν σοβαρα σε αυτο που κανουν\ασχετοσυνη με τεχνολογια.

 

Αφηνω εξω ενα 1% που πραγματι χρειαζονται mac γιατι χρησιμοποιουν απο παλια καποιο απο τα ελαχιστα προγραμματα που τα εχει αγορασει η apple (καθαρα για καροτο) και τα εχει σε αποκλειστικοτητα στα mac,οπως το logic.

 

ορματε φανμπογια,εχω κι αλλα

 

σε θέματα παραγωγικότητας το OSX υπερέχει έτη φωτός από τα Windows. Και σε πολλά προγράμματα για web development με έχει καταβοηθήσει και έχει αυξήσει την παραγωγικότητα μου κατά πολύ. Άσε που το UX είναι το κατι άλλο. Desktop pc είχα, το έκανα hackintosh, ερωτεύτηκα και τσίμπησα και ένα MBP Retina 13" για να το κουβαλάω παντού. Εγώ δηλαδή που δεν λειτουργώ logic ή δεν είμαι "DJ" (που μέχρι και η κουτσή μαρία στην Ελλάδα είναι dj), και εχω mac το πήρα για ποζεριά και είμαι τέρμα άσχετος με την τεχνολογιά ε; Δεν με βολευει δηλαδή που το mac έχει προεγκατεστημένη την ruby, την php, την python κτλ και λειτουργούν όλα ρολόι, ή πχ το terminal του που κανει τα παντα και που συνδέομαι στα vps μου χωρίς ανάγκη 3ου τριτοκοσμικού προγράμματος(putty) ή ακόμα και ο κορυφαίος για μένα FTP Client, Transmit, που κάνει παπάδες και πατάει κάθε open-source-hipsteriko προγραμματάκι, όπως και το codekit που μου έχει λύσει τα χέρια. Για την δουλειά μου λουκούμι είναι. Και όποιος είναι συνάδελφος και καταλαβαίνει τι λέω νιώθει. Δεν παίζω games, με ενδιαφέρει η παραγωγικότητα, η ταχύτητα και η σταθερότητα. Δεν μου το πρόσφεραν αυτά τα windows. Όποιος δεν γουστάρει απλά να μην πάρει. Κάθε φορά η ίδια ιστορία και κλάψα του μίζερου Ελληνα που κράζει τα mac αλλά έχει το τελευταίο iPhone. Δεν γούσταρα ποτέ να μπω σε τέτοιες συζητήσεις αλλά το ψοφήσατε. Από τις καλύτερες επενδύσεις που έχω κάνει μετά την εσπρεσσιέρα μου. 

 

ΥΓ

 

Έχω να στείλω τέτοια έκθεση από τότε που μάλωνα με γκόμενα. Συμπέρασμα: Προτιμώ να βάλω το χέρι στην τσέπη για τέτοια επένδυση γιατί θα γίνει πολύ γρήγορα απόσβεση. Ούτε τo linux ούτε το windows τα προσφέρει αυτά(ή τουλάχιστον να τα προσφέρει χωρίς προβλήματα)

 

ΥΓ2

όσοι λένε και υποστηρίζουν ότι τα mac είναι καλά μόνο για μουσική παρατήστε το άθλημα και πηγαίνετε να μάθετε κλαρίνο.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσιμπησατε αμεσως ε?!Γι αυτο εδωσα και το 1% ρε κουτα για χωρεσετε ολοι μεσα στους ''παραγωγικους'' ..! Τι ασχολειστε με το 99%..!?

 

megaLOL

 

γιατί είσαι πολύ απόλυτος και τόσο σίγουρος για τους αριθμούς που έδωσες. Μου αρέσει που το παραγωγικούς το βάζεις σε εισαγωγικά. Όχι που θα με πεις εμένα χιπστερ, με πλήγωσες  :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας τιμολογεί τόσο όσο πιστεύει ότι θα του αποφέρει τα μεγαλύτερα κέρδη! Μπορεί η αντικειμενική αξία να απέχει παρασάγγας. Δεν έχει καμία σημασία...Και αυτό ισχύει και για τα συνοικιακά μπακάλικα και για την apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι oι retina ξερεις να μας πεις, χωρις να με στειλεις σε link? Να μαθω και γω επιτελους :D

 

Retina είναι apple speak για τις οθόνες high dpi. Η apple χρησιμοποιεί 200% dpi scaling, έτσι για παράδειγμα το 15αρι rMBP έχει ανάλυση 2880x1800 και στο default scaling η επιφάνεια εργασίας έχει φυσικό μέγεθος 1440x900.

 

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα κάθε pixel να αναπαρίσταται από 4 φυσικά pixel της οθόνης.

 

Γενικά δεν ήμουν ποτέ apple fan, θεωρώ το iphone υπέρ κοστολογημένο (ειδικά τα τελευταία χρόνια), αλλά πραγματικά το macbook air για παράδειγμα είναι πολύ τίμιο μηχάνημα για αυτά που προσφέρει. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι καλύτερο σε χαμηλότερη τιμή.

 

Αντίστοιχα το rMBP είναι state of the art πραγματικά, όποιος έχει ψάξει για laptop σοβαρά ξέρει πόσο δύσκολο είναι να βρεις κάτι με σοβαρή οθόνη / ανάλυση. Ένα Thinkpad T440s πχ με i7, 14' 1080p, 256GB ssd, 8GB ram, χωρίς dedicated gpu έχει ~2k, γιατί να μην πάρεις το retina; Ασύγκριτα καλύτερη οθόνη, καλύτερο σασί, touchpad / keyboard + gpu

 

Αντίστοιχα συγκρίνετε το X1 carbon με το AIR

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ανθρωπος που θεωρει οσους δεν εχουν mac ζηλιαριδες γιατι δεν εχουν λεφτα να παρουν ενα, μιλαει για επιπεδο επιχειρηματων. Εζησα να το δω και αυτο...

 

 

οταν βλεπω οτι η αντιπαραθεση της απεναντι πλευρας εχει φτασει ταβανι με αστεια επιχειρηματα μπορω πλεον να κανω και τη πλακα μου στο ιδιο μοτιβο δε νομιζεις;

μηπως αυτο μας κανει ισα κι ομοια;

 

εχουν γραφτει παμπολλα επιχειρηματα στις προηγουμενες σελιδες που παραμενουν αναπαντητα και τα οποια αφορουσαν και δικα σου ποστ τα οποια εκανες αβαβα, οποτε αν θες να εισαι σοβαρος και να σε παρουν στα σοβαρα ξεκινα απο κει καλυτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...