Προς το περιεχόμενο

Εκμεταλλευση απο γνωστο


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχεις σκεφτει την περιπτωση, την ιδια στιγμη που εσυ θεωρεις οτι παει να σε κλεψει, αυτος να θεωρει και να σε χρεωνει φιλικη τιμη;

Πχ μια δουλεια που σε κανονικο πελατη την χρεωνει 200 ευρω, να στη χρεωνει εσενα 150 και να θεωρεις οτι σε εκλεψε;

 

Δεν παιζει αυτο, συνηθως εχουμε συμφωνησει σε μια Χ τιμη που την εχω τσεκαρει αν ισχυει απο αγνωστους μαστορες πριν συμφωνησουμε. Κατοπιν εορτης και αφου εχω φαει φουλ ταλαιπωρια επειδη δεν μου δινει προτεραιοτητα (γνωστοι ειμαστε μωρε!), βλεπω οτι εχει κανει σκατενια δουλεια και ισχυριζεται οτι προεκυψαν διαφορα αλλα προβληματα που δεν τα ειχε υπολογισει, αρα το κοστος ανεβηκε. Αντε να αποδειξεις οτι λεει μαλακιες, την στιγμη που δεν ησουν μπροστα (αλλα και να ησουν, 99% δεν θα ξερεις αν λεει αληθεια γιατι αν ηξερες, θα το εκανες μονος σου).

Θυμαμαι οταν ημουν 19 χρονων μου ειχε στειλει ενας θειος κατι "φιλους" υδραυλικους για ψιλοπραγματα (αντικατασταση λεκανης και μεικτη στο μπανιο). Ηρθαν 3 (!) ατομα, πηραν καφεδες, εστειλαν εναν βοηθο να παρει σιλικονες γιατι τις ειχαν ξεχασει, επιναν καφεδες για κανενα διωρο μεχρι να ερθει ο μικρος, μετα αφησαν την παλια λεκανη στην αυλη, κολλησαν την καινουργια μονο με σιλικονη και οταν τελειωσαν ζητησαν 250 ευρω μαυρα γιατι "ηταν δυσκολη δουλεια, οι σωληνες ειχαν φθορα, κλπ".

Εγω το χαζο τα εδωσα και απλα τους στραβοκοιταξα. Δεν εχω ξαναμιλησει σε αυτον τον θειο.

Μουτζωνετε ελευθερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πχ θέλεις να φτιάξεις κάτι στο σπίτι σου κι έχεις συγγενή που πουλάει οικοδομικά. αν δε πας σ αυτόν θα παρεξηγηθεί.

έλα όμως που αυτός έχει τις τιμές στα ύψη.

"Έλα θείο, να σου πω, θέλω να βάλω μια γυψοσανίδα και έχω βρει έναν που είναι καλός και τις βάζει με 100. Εσύ πόσα θα μου πάρεις;"

 

win-win-win-win

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Έλα θείο, να σου πω, θέλω να βάλω μια γυψοσανίδα και έχω βρει έναν που είναι καλός και τις βάζει με 100. Εσύ πόσα θα μου πάρεις;"

 

win-win-win-win

 

Αν το κανω εγω αυτο με την αναλογη ιστορια που εχω, ο θειος θα μου πει "με 80 παιδι μου", θα μου φερει μια σαπια που ειχε για πεταμα, θα την βαλει στραβα αφου μου ακυρωσει 1-2 φορες το ραντεβου και με στησει στην τοποθετηση και στο τελος θα πει "α, ηθελε εξτρα δουλεια γιατι ο τοιχος ειναι χαλια, μας πηγε 150 αλλα για σενα 130 χωρις αποδειξη".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κανω εγω αυτο με την αναλογη ιστορια που εχω, ο θειος θα μου πει "με 80 παιδι μου", θα μου φερει μια σαπια που ειχε για πεταμα, θα την βαλει στραβα αφου μου ακυρωσει 1-2 φορες το ραντεβου και με στησει στην τοποθετηση και στο τελος θα πει "α, ηθελε εξτρα δουλεια γιατι ο τοιχος ειναι χαλια, μας πηγε 150 αλλα για σενα 130 χωρις αποδειξη".

 

Αν ο θείος κάνει πουστιά, προφανώς ό,τι και αν κάνεις είσαι σε αυτοάμυνα, ευκαιρία του έδωσες, αν δε γούσταρε ας μην έμπλεκε.

Και μάντεψε πού είναι το πρώτο γαμάτο: τα λεφτά τα δίνεις στο τέλος.

 

Οπότε "θείο ή φτιάχτο σωστά για να δεις τα 80, η το γκρεμίζω με το σκεπάρνι εγώ και φέρνω τον άλλο με τα 100".

 

Και μάντεψε που είναι το δεύτερο γαμάτο: αν πληρώσεις 100 τον δεύτερο επειδή ο θείος μαλακίστηκε, μάντεψε ποιον θα πήξουν στη φαρμακόγλωσσα στο σόι. Τον τύπο που αποδεδειγμένα δεν είναι τσιγκούνης γιατί κατέληξε να δώσει 100 αντί για 80; Ή τον τύπο που ανάγκασε τον ίδιο του τον συγγενή να φτάσει εκεί;

 

Μη μασάτε ρε, πουστιά μία αυτοί; Χιλlannister εσείς.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ΟΚ αυτά αλλά σε εντελώς θεωρητικό επίπεδο...

 

Σε πρακτική εφαρμογή κανείς δεν θα νοιαστεί για τα extra στην καλύτερη, σε μία μέση φάση θα πούνε ότι 

"κοίτα τον αχάριστο, αντί να δώσει τα 100 στον θείο του που τον μεγάλωσε τα έδωσε σε ξένο και ήθελε τον θείο του σκλάβο" και σε μία χειρότερη θα του κάνουν και ζημία για να αναγκαστεί να πάρει τον θείο τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Guys guys guys. Business is business. Οποιος εχει καλη σχεση αποτελεσματος/τιμης παιρνει τα γκαφρα. Οι υπολοιποι ας ειναι και θειοι ή ξαδερφοι αλε μπαρντε ψιλοκομμενο και δεν το μαθαινουν και ποτε στην τελικη. Και αν το μαθουν δυο απαντησεις:

1) Ωχ σορι ρε συ πως μου ξεφυγε να στο πω, καλα ειμαι εντελως χαζος. Καλα man την επομενη στανταρ θα σου πω (yeah right)

2) Σορι μην το παιρνεις προσωπικα απλα αυτος μου κανε και καλη τιμη μωρε, τεσπα χεστο τωρα αυτο, η θεια τι λεει ολα καλα, ειδα τον ξαδερφο Βρασιδα τις προαλλες μπλα μπλα μπλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δουλειές καλύτερα με ξένους.

έχει τύχει να κάνω δουλειές με γνωστούς και να μου χρωστάνε λεφτά και να αλλάζουν δρόμο όταν με βλέπουν και έχω δουλέψει (πρόσφατα) με ξένο και να με παίρνει τηλέφωνο για να μου δώσει χρήματα, να του λέω οκ όταν συναντηθούμε και να μου λέει όχι θα έρθω να στα δώσω τώρα.

 

Αυτόν που σε παίρνει να σου δώσει λεφτά μπορείς να μου τον συστήσεις ; :-)

 

Έχω μία βασική αρχή σε τέτοια θέματα. Όταν υπάρχουν λεφτά στη μέση, δεν μπλέκω ποτέ με συγγενείς, γνωστούς ή φίλους. Αν καμιά φορά κανένας πάει να παρεξηγηθεί, του ξεκαθαρίζω ότι αυτή είναι η αρχή μου και αν στραβώσει, στράβωσε. Υπάρχει και το ξυδάκι. Μία και μοναδική φορά παραβίασα αυτήν την αρχή μου, το 2007, και ακόμα το μετανοιώνω.

 

Κι εγώ το ίδιο. Δεν με νοιάζει να πληρώσω κάτι παραπάνω, το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να πεις τίποτα αν υπάρχει πρόβλημα, για να μην τσακωθείς ...

 

Για να μην εμπλακώ σε τέτοια κατάσταση, αποφεύγω να κάνω δουλειές για γνωστούς - σόγια κλπ γιατί η διαχείριση είναι περίπλοκη. Και όταν το κάνω εξηγούμαι από την αρχή σα να είχα τον πιο πούστη πελάτη απέναντι μου, για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις μετά.

 

Και αποφεύγω να απευθυνθώ σε γνωστούς όταν θέλω κάτι. Ανάλογα το τι είναι αυτό..

 

Μιλάμε πάντα για πολύ γνωστούς, που δεν θέλω να χαλάσω τη σχέση μου μαζί τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μάντεψε πού είναι το πρώτο γαμάτο: τα λεφτά τα δίνεις στο τέλος.

 

Οπότε "θείο ή φτιάχτο σωστά για να δεις τα 80, η το γκρεμίζω με το σκεπάρνι εγώ και φέρνω τον άλλο με τα 100".

 

Ειχαμε παρει ενα γνωστο (της πλακας γνωστος/οχι συγγενης) να μας φτιαξει ενα κιοσκι πανω στη ταρατσα για να βαλουμε το λεβητα πετρελαιου και διαφορα μηχανικα μερη του. Του τα δωσαμε τα λεφτα ολα μαζεμενα με την πρωτη (μεγαλη βλακεια) και το κιοσκι εμεινε μισοτελιωμενο (τουλαχιστον σκεπη μας εβαλε). Οποτε τον καλουσαμε να ερθει να φτιαξει κατι λεπτομεριες ολο δεν μπορουσε και τετοια.

Οποτε αλλη φορα δεν την ξαναπαταμε, και ελπιζω ουτε εσεις παιδια. Τα λεφτα (το μεγαλυτερο ποσοστο τους) στο τελος, παντα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγινε μια τηλεφωνικη προσπαθεια αντιπαραθεσης, αλλα αρχισε τα βρισιδια και γιναμε κωλος.

Παντως νομιζω εληξε το θεμα. :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...