Προς το περιεχόμενο

σογια fytro. Ειναι γενετικα μεταλλαγμενη;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν βλεπω πουθενα στις ετικετες ή στο site να λενε το αντιθετο, οτι ειναι δλδ non-gmo. Τι γνωριζετε;

Βασικα η λογικη θα ηταν να εγραφε πανω gmo αν ηταν gmo και οχι να γραφει πανω κατι που δεν ειναι.

 

Με την ιδια λογικη που σκεφτεσαι σχεδον ολα τα προιοντα, απο μακαρονια, φασολια κλπ δεν γραφουν πανω non-gmo. Αυτο τι σημαινει πως ειναι gmo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα η λογικη θα ηταν να εγραφε πανω gmo αν ηταν gmo και οχι να γραφει πανω κατι που δεν ειναι.

 

Με την ιδια λογικη που σκεφτεσαι σχεδον ολα τα προιοντα, απο μακαρονια, φασολια κλπ δεν γραφουν πανω non-gmo. Αυτο τι σημαινει πως ειναι gmo?

Τελειως ακυρο αυτο που ειπες.. Παραλιγο να τυφλωθω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δεν καταλαβες παλικαρι μου;

Αν ενα προιον ειναι γενετικα τροποποιημενο υποχρεουται να το γραφει πανω στη συσκευασια.

 

Εφοσον δεν γραφει πως ειναι γενετικα τροποποιημενο δεν ειναι.

 

Το να θελεις να γραφει στη συσκευασια πως δεν ειναι gmo ειναι πλεονασμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δεν καταλαβες παλικαρι μου;

Αν ενα προιον ειναι γενετικα τροποποιημενο υποχρεουται να το γραφει πανω στη συσκευασια.

 

Εφοσον δεν γραφει πως ειναι γενετικα τροποποιημενο δεν ειναι.

 

Το να θελεις να γραφει στη συσκευασια πως δεν ειναι gmo ειναι πλεονασμος.

Μου θύμισε το αστείο που έλεγε (δε θυμάμαι ποιος) : ΔΕΝ συμμετέχει ο Γιώργος Νταλάρας!  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μου θύμισε το αστείο που έλεγε (δε θυμάμαι ποιος) : ΔΕΝ συμμετέχει ο Γιώργος Νταλάρας!  :-D

 

O Τζίμης Πανούσης το έγραφε στις αφίσες του για κάποιο live του. 

Αργότερα εξελίχθηκε:

 

 

 

poph1a.jpg

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δεν καταλαβες παλικαρι μου;

Αν ενα προιον ειναι γενετικα τροποποιημενο υποχρεουται να το γραφει πανω στη συσκευασια.

 

Εφοσον δεν γραφει πως ειναι γενετικα τροποποιημενο δεν ειναι.

 

Το να θελεις να γραφει στη συσκευασια πως δεν ειναι gmo ειναι πλεονασμος.

Το αντιθετο συμβαινει. Κανε μια βολτα στα σουπερ μαρκετ. Εχεις να πας χρονια μου φαινεται.. Ειδες σε κανενα προϊον να γραφει γενετικα τροποποιημενο; Αντιθετως οσα δεν ειναι το γραφουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες ρε φιλε.

Δηλαδη οσα δεν γραφουν ειναι γενετικα τροποποιημενα; Με αλλα λογια το 90 τοις εκατο τουλαχιστον των σουπερ μαρκετ ειναι Γ.Τ;

 

Ο νομος ειναι ξεκαθαρος. Αν κατι ειναι Γ.Τ πρεπει να το γραφει στη συσκευασια. Δεν βλεπεις πολλα να το γραφουν γιατι δεν υπαρχουν στην αγορα πολλα που κυκλοφορουν.

 

Τωρα αν καποια προιοντα γραφουν πανω non gmo αυτο οπως ειπα ειναι πλεονασμος και δεν απαιτειται. Ουσιαστικα η αναγραφη αυτηςτης αχρηστης πληροφοριας γινεται απο καποιες εταιρειες για να ξεγελασει αδαεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αναφερομαι αποκλειστικα στη σογια.. Που στη πλειονοτητα της ειναι μεταλλαγμενη.

 

Btw και τα mcdonalds,kfc και λοιπες αηδιες εχουν μεταλλαγμενα. Γραφουν κατι πουθενα; Δε τα λες σωστα, αλλα δε επιμενω, γιατι δε με ενδιαφερει κιολας τι πιστευει ο καθενας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και συγκεκριμενα στη σογια να το παμε το ιδιο ακριβως ισχυει.

 

Αν ενα προιον ειναι γενετικα τροποποιημενο ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να το γραφει πανω στη συσκευασια.

 

Αν δεν γραφει τιποτα σημαινει πως δεν ειναι ΓΤ. Το να αναγραφει πως δεν ειναι ΓΤ ειναι πλεονασμος.

 

Το να αγοραζεις επομενως προιον που γραφει πανω πως δεν ειναι ΓΤ ειναι παραπλανητικο, γιατι και αυτο που δεν γραφει τιποτα δεν ειναι ΓΤ. Με λιγα λογια οι πρωτοι πανε να κοροιδεψουν τον κοσμο βαζοντας στην επιγραφη και τονιζοντας ενα χαρακτηριστικο που ουσιαστικα ισχυει για ολα τα προιοντα.

Σαν να γραφει π.χ. ενας παραγωγος πως τα πορτοκαλια του εχουν βιταμινη C. Λες και τα αλλα που δεν το γραφουν δεν εχουν...

 

 

Για mcdonalds κλπ τωρα.

Καταρχην μιλαμε για εντελως διαφορετικο κλαδο απο supermarket κλπ μην τα μπερδευεις. Μιλαμε για χωρο εστιασης εκει. Δεν ξερω τι ακριβως προβλεπει η νομοθεσια εκει.

Δευτερον εσυ πως ξερεις πως στα mcdonald της Ελλαδας χρησιμοποιουν ΓΤ? Εχεις καποια αξιοπιστη πηγη ή διαβαζεις τις σαχλαμαρες που κυκλοφορουν στο ιντερνετ απο site της πλακας για μεταλλαγμενα ζωα χωρις ποδια κλπ.

 

Α βρηκα και αυτο. Και απο την (υπερβολικη) greenpeace μαλιστα για να εισαι σιγουρος

http://www.greenpeace.org/greece/el/getinvolved/137368/137393/metallagmena_pos_na_kserw/

 

Με λιγα λογια. Αν κατι ειναι ΓΤ το γραφει πανω στη συσκευασια.

Επισης δεν υπαρχουν ουσιαστικα ΓΤ σε ελληνικα supermarket ή το ποσοστο τους ειναι απιστευτα μικρο αν θες... Για αυτο δεν βλεπεις σχεδον ποτε σε προιον να αναγραφει πως ειναι ΓΤ. Γιατι ουσιαστικα δεν υπαρχουν στα ραφια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...