Προς το περιεχόμενο

Το νέο Fake ID bug θέτει σε κίνδυνο τους χρήστες Android


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ok συγκρινεις τα παντα με τα παντα και σε οποιαδηποτε χρονικη στιγμη .....

Οταν παρουσιασε το iphone(νομιζω 10 μηνες πριν βγει στην αγορα) και οπου φυσικα δεν υπηρχε κανενα android και η κουτση μαρια καταλαβε οτι αλλαζει η αγορα και παμε σε full touchscreen τηλεφωνα(οχι οτι δεν υπηρχαν πριν οπως το P800 για παραδειγμα). Και δεν ηταν μονο το full touch αλλα και η ολη ιδεα λειτουργιας του με applications και τα γνωστα). Οποτε ολοι αντιληφθηκαν οτι ειναι το next big thing και ολοι στραφηκαν εκει.

Υπηρχε φυσικα και η νοκια,δεν ξερω τη ηλικια εχεις, αλλα η αλαζονεια της νοκια εκεινη την εποχη ηταν το κατι αλλο. Ποτε για παραδειγμα δεν θα ξεχασω δηλωση υψηλου στελεχους της νοκια να λεει οτι το μαρκετιγκ στο χωρο της κινητης τηλεφωνιας το κανουμε εμεις και κανεις αλλος. Φυσικο ηταν να μην ακολουθησουν και τα νουμερα τους να αρχισουν να πεφτουν μεχρι που εξαφανιστηκαν. Η microsoft δεν ενδιαφερθηκε ή θεωρησε οτι ηταν καλυμενη με τα windows mobile( που μονο ευχρηστα δεν τα ελεγες) και αργησε πολυ να ξεκινησει να μπει στο παιχνιδι.

Οποτε ουσιαστικα υπηρχε η apple με ολο το hype που την συνοδευε και η google. Ο ενας πουλουσε ακριβα και δεν εδινε λογισμικο σε κανενα και ο αλλος ειχε φτιαξει κατι παρομοιο που το εδινε δωρεαν(δεν ξερω αν ειχες πιασει στα χερια το android 1.6).

Οποτε οι υπολοιπες εταιριες δεν μπορουσαν να παρουν ios, ηθελαν να ειναι διαφορετικοι απο τη νοκια κυριως που εκεινη την εποχη ηταν το τοπ αλλα φυσικα ηθελαν και κατι να μοιαζει στο ολο χαμο που εφερε η apple. Μονοδρομος το android(φυσικα μαζι με ολα αυτα που εξηγησα στο προηγουμενο ποστ).

Οταν οι υπολοιποι καταλαβαν τι παιζεται ηταν λιγακι αργα..........παρε για παραδειγμα τα wp και τι δυσκολιες αντιμετωπιζουν παροτι ολοι παραδεχονται οτι ειναι ενα καλο λειτουργικο.

Δεν ημουν στα στρατηγεια των μεγαλων επειχηρησεων για να εχω inside info αλλα ολοι οι αντι apple εκεινης της εποχης(και εγω μεσα ημουν) ειχαμε συσπειρωθει γυρω απο το android και καπως ετσι το εζησα ολο αυτο το πανηγυρι.

 

 

Skroutz = παραεισαγωγη...... μονο ελλαντα γινεται αυτο(ισως και σε ανατολικες χωρες)......

http://www.rueducommerce.fr/Telephonie/Smartphone/Smartphone-classique/APPLE/4854609-iPhone-4S-16-Go-Noir.htm#moid:MO-AA79AM22490460

Κλασσικο γαλλικο site πουλαει το 16αρι 499 και το 8αρι 329.......αλλα μιλαμε οτι τωρα ειναι κινητο 3τιας και σε ενα μηνα θα σταματησει να υπαρχει,,,,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα οταν μου λες οι αλλοι δεν ακολουθησαν τις εξελιξεις / ηταν πισω / ειχαν χαλια προιον ισα ισα στα λεγομενα μου ερχεσαι. Οτι το android δεν πουλησε λογω τιμης αλλα λογω του οτι ηταν καλο. Αλλιως αντι για android θα πουλαγε το windows mobile που ηδη υπηρχε.  Η htc γιατι παρατησε το wmo και στραφηκε στο android, παρολο που ειχε βγαλει απιστευτες συσκευες για το 1ο (htc hd2 , ερωτας ακομα και σημερα). ΓΙΑΤΙ ΤΟ ANDROID ΠΟΥΛΑΓΕ! Και μιλαμε για μια εταιρια που το μονο που δεν εβγαζε ηταν φτηνες συσκευες.

 

Και τα φτηνα android παλιες συσκευες ειναι, δεν ειναι καινουργιες. Παρολαυτα πουλανε, ενω τα iPhone οχι. Και δεν καταλαβαινω τι μας επηρεαζει το αν ειναι παλιο η οχι. Ας ειναι και 20ετιας, αν ειναι καλο θα πουλησει. Προφανως δεν ειναι, γιαυτο με τα 300 ευρω προτιμαει ο κοσμος ενα android. ΑΡΑ, δεν πουλαει επειδη κανει 300 ευρω, πουλαει επειδη ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ απο το αντιστοιχο iPhone. Το χουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εγω δεν ειπα οτι το android ηταν κακο. Φυσικα και ηταν καλο αλλα φυσικα επαιξε μεγαλο ρολο οτι απο πισω ηταν η google που θα το υποστηριζε. 

Οσο και να μη θελουμε να το παραδεχτουμε το android πουλαγε στην αρχη γιατι εκανε να μοιαζει οποιοδηποτε κινητο στο iphone.

 

Εγω οταν λεω δεν βγαζει κινητο στα 300 εννοω να βγαλει ενα φετινο μοντελο και να το πουλαει 300, πχ να το εκανε με ενα παρομοιο του 5C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εγω δεν ειπα οτι το android ηταν κακο. Φυσικα και ηταν καλο αλλα φυσικα επαιξε μεγαλο ρολο οτι απο πισω ηταν η google που θα το υποστηριζε. 

Οσο και να μη θελουμε να το παραδεχτουμε το android πουλαγε στην αρχη γιατι εκανε να μοιαζει οποιοδηποτε κινητο στο iphone.

 

Αποψεις ειναι αυτες και διαφωνουμε. Κινητα που μοιαζαν στο iPhone υπηρχαν και υπαρχουν πολλα αλλα, και δεν πουλανε / πουλαγανε. Κινητα με touch υπηρχαν και πριν το android και επισης δεν πουλαγανε. Κινητα με touch υπαρχουν και σημερα και εξακολοθουν να μη πουλανε. 

 

 

Εγω οταν λεω δεν βγαζει κινητο στα 300 εννοω να βγαλει ενα φετινο μοντελο και να το πουλαει 300, πχ να το εκανε με ενα παρομοιο του 5C.

Μα αυτο δεν εχει σχεση ομως με το επιχειρημα οτι το android πουλαει γιατι ειναι φτηνο. Και πως ακριβως περιμενεις να ειναι ενα iPhone των 300 ευρω? Ακριβως οπως το 4s θα ειναι, αλλιως δνε θα κοστιζε 300 ευρω το 4s ;) Αλλωστε, δεν ειναι καν κινητο 3 χρωνων. Το 4s με τα 8gb δεν βγηκε πριν 3 χρονια, το 4s με τα 8gb ειναι η "καινουργια" προταση της Apple στα 300 ευρω. Και δεν πουλαει γιατι ο κοσμος προτιμαει android
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σύμφωνα με έρευνα της Trend Micro 8/10 από τις top apps του Google Play έχουν fake εκδόσεις. H εταιρία εντόπισε 890.482 χιλιάδες πλαστές εφαρμογές εκ των οποίων οι 59.185 έχουν επιθετικό adware και οι 394.263 είναι malware.

http://www.trendmicro.com/cloud-content/us/pdfs/security-intelligence/white-papers/wp-fake-apps.pdf

 

Android Phones Hit by ‘Ransomware’

http://bits.blogs.nytimes.com/2014/08/22/android-phones-hit-by-ransomware/?_php=true&_type=blogs&_r=0

 

Android App Takes Down Heart of National Weather Service Website

http://mashable.com/2014/08/25/national-weather-service-down-android-app/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τςλικα εφυγα απο το αντεοιντ και ησυχασε το κεφαλι μου, windows phone με 8.1 μινιμαλ φαση γρηγορη με ολες τις εφαρμογες που δεν κολλανε και με navigator σαφως ανωτερης μοιρας. τελος λεμε.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ HUAWEI Y530 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΛΗΔΟΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΚΟΣΜΟΤΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΕΧΩ  Q ΚΑΡΤΑ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...