Προς το περιεχόμενο

laptop lenovo ideatab a10 149ε you.gr


NICK1982

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ πως είναι απλά ένα tablet με πληκτρολόγιο, αλλά δεν νομίζω πως έχει και κανένα νόημα ο χαρακτηρισμός. Όποιος θέλει το λέει netbook, και στην τελική και τέτοια χρήση καλείται να κάνει. Προσωπικά με έχει βολέψει το συγκεκριμένο. Όταν δεν χρειάζεται να πληκτρολογίσω, ανοίγω την οθόνη σε μικρή γωνία και το κρατάω κάθετα σαν να διαβάζω βιβλίο. Είναι ιδανικό για να διαβάζεις σκαναρισμένα έντυπα όπως κάτι παλιά περιοδικά που θέλω. Βρήκα πως παρά του ότι έχει σαν επιλογή τα ελληνικά στο hardware πληκτρολόγιο, σε μερικά site δεν μπορείς να γράψεις στα πεδία που έχει σωστά (όχι στη μπάρα διεύθυνσης, εκεί δεν έχει πρόβλημα). Δυστυχώς παρά του ότι γυρίζει και γράφει ελληνικά, δεν παίρνει σωστά τον τόνο και τον εμφανίζει πριν το φωνήεν, σαν να πρόκειται για απόστροφο. Μια πατέντα που βρήκα είναι η εγκατάσταση αυτού εδώ του πληκτρολογίου (και φυσικά η επιλογή του στις ρυθμίσεις) και χρήση του firefox για browser. Στο ενσωματωμένο του android αλλά και στον chrome ούτε με αυτό το πληκτρολόγιο γράφει σωστά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tο εχω εδω και 2 εβδομαδες...Ειμαιπολυ ευχαριστημενος...Αν βαλεις οτι εδωσα 139 ευρω και το πηρα εχει οτι ζητουσα...!Σε καμια περιπτωση δεν το κατατασω στα tablet...!Εινα ενα notebook με android λογισμικο...!Εμενα με βολεψε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε για πες ποσο γρήγορο είναι πόσο βολικο πως είναι η οθόνη και τα ηχεία και πάνω κάτω την διάρκεια της μπαταρίας

18381 στο Antutu. Γενικά το βρίσκω αρκετά βολικό στο κράτημα. Μπαταρία με συνεχή χρήση πάνω από 6-7 ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο YouTube είδα να φτάνει 19990,πόσα αληθινά gb χώρο έχει;

Επίσης βολεύει να το γυρνάς 300 μοίρες και να να είναι μόνο η οθόνη;από τι είναι κατασκευασμένο;μετά από δύο χρόνια θα είναι όπως το πήρα αν το προσέχω;ή θα το κλαιω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθόνη είπαμε πως είναι μέτρια. Προσωπικά επειδή είχα ξαναδεί παρόμοια οθόνη σε φθηνό τάμπλετ, θα έλεγα πως με ενοχλεί κυρίως όταν δείχνει κάτι με λευκό/ανοιχτόχρωμο φόντο. Φαίνεται σαν να έχει κάποια επίστρωση που γυαλίζει. Ωστόσο επειδή έχει καλή ανάλυση υποφέρεται. Σε ταινία ή φωτογραφίες δεν είναι τόσο έντονο αυτό. Φυσικά παίζει ρόλο και η γωνία θέασης. Δεν έχει και καμία φοβερή. Αν είχε καμιά οθονούλα IPS θα μιλούσαμε για τέλεια συσκευή. Ωστόσο με αυτό το κόστος, είναι ακόμη αρκετά καλή. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου ειναι δυσκολο να καταλαβω? 3 Tablet και 2 netbook εχω στην κατοχη μου και μου ειναι δυσκολο να καταλαβω? Ο χρηστης tablet ρε αρχοντα που παιρνει θηκη και πληκτρολογιο ανα πασα στιγμη τα βγαζει και το χρησιμοποιει σαν tablet. Αυτο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ TABLET ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ.... ΑΘΗΝΑΙΚΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ .... 

Τεσπα δε τρεχει τπτ κουβεντα να γινεται απλα οταν σε καποιον που ψαχνει tablet του προτεινεις εσυ αυτο επειδη ξαπλωνεις στον καναπε και το ακουμπας στην κοιλια σου τζαμπα θα τον παρεις στο λαιμο σου. Οπως ειπες και εσυ ασε το θεμα στους χρηστες .... 

Καλες διακοπες.

 

Μαλλον θυμα του μαρκετινγ εισαι, οτι ταμπελα σου βαλουν, θα την πιστεψεις, αν ειχε βαση κολλημενη και το ελεγαν desktop, θα ορκιζοσουν οτι ειναι desktop. Θα τους βολευε να το πουλανε σαν desktop, ειναι πιο "πιασαρικο" για μεγαλυτερες πωλησεις, ετσι και αυτο, το βαφτιζουν netbook μπας και πουλησει περισσοτερο ή μπας και νομιζει κανεις οτι αγορασε netbook, ενω οι τεχνικες προδιαγραφες ειναι ξεκαθαρα πανομοιοτυπες με τα κλασσικα tablet της αγορας.

Θα χασω πολυ χρονο να στο αναλυσω περαιτερω και νομιζω δεν προκειται να καταλαβεις.

Εγραψα ομως, γιατι ειπες οτι θα παρω καποιους στο λαιμο μου, ενω συμβαινει το αντιθετο.

Νομιζω παρεθεσα τα συν και τα πλην αρκετα σαφως, ωστε ο οποιος ενδιαφερομενος να αποφασισει αν του κανει.

 

ps. Μη διανοηθει κανεις οτι θα ξαπλωνει στον καναπε του και θα το κραταει με το ενα χερι ....

 

Επισημαινω ξανα, οτι ειναι πολυ βολικοτερο απο τα κλασσικα tablet, λογω του σταντ, τοσο για καναπε, οσο και για κρεββατι κλπ, γιατι δεν χρειαζεται καν να το κρατας. Επειδη εσενα δεν σου αρεσει, δεν χρειαζεται να παραπλανας τον κοσμο, δεν στο εγραψα πριν ανοιχτα αλλα επιμενεις, οποτε θα σου επιστρεψω το "τζαμπα θα τους παρεις στον λαιμο σου".

 

Ουτε στην Αθηνα ειμαι, ουτε θα σου πω τι κατεχω απο μηχανακια, μπορει να κλαψεις.

Στο μονο που θα συμφωνησω, ειναι οι 'Καλες διακοπες'.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το πηρα την προηγουμενη φορα με 139 απο τους κακογουστους (mediamarkt) και το θεωρω σαν ενα android tablet. Μπορειτε να λετε οτι θελετε αλλα ειναι μια χαρα tablet.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας συμβιώσει για ένα μήνα με ένα 7ιντσο τούβλο-x της κακιάς ώρας, το συγκεκριμένο Lenovάκι το βρίσκω μακράν καλύτερο και ευκολότερο στο κράτημα. Εκτός του ότι το ακουμπάς όπως θες. π.χ. όταν κάθεσαι σε καναπέ το έχεις στα γόνατα, όταν ξαπλώνεις μπορείς αν το γυρίσεις και να το έχεις πάνω σου, σε τραπέζι στέκεται τέλεια, και όπως είπα μ'αρέσει να το κρατάω σε portrait mode και να το έχω μισάνοιχτο σαν βιβλίο. Ακόμα και σε μερικές εφαρμογές όπως για παράδειγμα το facebook βολεύει γιατί μου φαίνεται πως σε landscape διάταξη η android εφαρμογή του φατσοβιβλίου δείχνει επιεικώς χάλια. Επίσης μου αρέσει που το wifi του πιάνει αρκετά καλά. Καμία σχέση με τα φθηνά κινέζικα tablets που δεν απέχουν πολύ σε τιμή. Τέλος, μου λύθηκε και ένα πρόβλημα που είχα με το tablet όταν το κράταγα στο κρεβάτι και ενώ χάζευα με έπαιρνε ο ύπνος. Απλά έπεφτε και τώρα το γλύτωσα αυτό, χεχε!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον θυμα του μαρκετινγ εισαι, οτι ταμπελα σου βαλουν, θα την πιστεψεις, αν ειχε βαση κολλημενη και το ελεγαν desktop, θα ορκιζοσουν οτι ειναι desktop. Θα τους βολευε να το πουλανε σαν desktop, ειναι πιο "πιασαρικο" για μεγαλυτερες πωλησεις, ετσι και αυτο, το βαφτιζουν netbook μπας και πουλησει περισσοτερο ή μπας και νομιζει κανεις οτι αγορασε netbook, ενω οι τεχνικες προδιαγραφες ειναι ξεκαθαρα πανομοιοτυπες με τα κλασσικα tablet της αγορας.

Θα χασω πολυ χρονο να στο αναλυσω περαιτερω και νομιζω δεν προκειται να καταλαβεις.

Εγραψα ομως, γιατι ειπες οτι θα παρω καποιους στο λαιμο μου, ενω συμβαινει το αντιθετο.

Νομιζω παρεθεσα τα συν και τα πλην αρκετα σαφως, ωστε ο οποιος ενδιαφερομενος να αποφασισει αν του κανει.

 

 

Επισημαινω ξανα, οτι ειναι πολυ βολικοτερο απο τα κλασσικα tablet, λογω του σταντ, τοσο για καναπε, οσο και για κρεββατι κλπ, γιατι δεν χρειαζεται καν να το κρατας. Επειδη εσενα δεν σου αρεσει, δεν χρειαζεται να παραπλανας τον κοσμο, δεν στο εγραψα πριν ανοιχτα αλλα επιμενεις, οποτε θα σου επιστρεψω το "τζαμπα θα τους παρεις στον λαιμο σου".

 

Ουτε στην Αθηνα ειμαι, ουτε θα σου πω τι κατεχω απο μηχανακια, μπορει να κλαψεις.

Στο μονο που θα συμφωνησω, ειναι οι 'Καλες διακοπες'.

Βρες γκομενα. Καλη συνεχεια στις διακοπες με το tablet  σου. Ελεος να πουμε.

Περιττο να σου πω αρχοντα του Μαρκετινγκ οτι τα netbook ειναι μια πλατφορμα που σιγα σιγα φτανει στο τελος της... ισα ισα εσυ εισαι το θυμα του μαρκετινγκ που αγοραζεις notebook για tablet...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...