Προς το περιεχόμενο

Συντήρηση λέβητα φυσικού αερίου απο ενοικιαστή;


ultraxmode

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! :)

 

Μία ερώτηση βρε παιδιά.

 

Έχω νοικιάσει εδώ και μερικές ημέρες ένα διαμέρισμα το οποίο έχει ατομικό λέβητα φυσικού αερίου και μπορώ να χρησιμοποιήσω το φυσικό αέριο για το καλοριφέρ, το νερό και την κουζίνα. Όμως απο τη μέρα που μπήκα υπάρχει πρόβλημα απο ότι φαίνεται με το νερό τουλάχιστον. (το καλοριφέρ λόγω καλοκαιριού δεν το έχω δοκιμάσει).

 

  • Το ζεστό νερό αργεί (ΠΟΛΥ) να έρθει (μιλάμε για πολλά λίτρα χαμένου νερού)
  • Όταν το νερό έρχεται, έτσι κ του αλλάξεις θέση (λίγο πιο ζεστό, ή λίγο πιο κρύο) το νερό κρυώνει κ αργεί να επανέλθει
  • Πολλές φορές κατα τη διάρκεια που το νερό τρέχει ζεστό, ξαφνικά κρυώνει.. και μετά απο 2-3 λεπτά επανέρχεται ζεστό (δεν θέλω να το φανταστώ πως θα είναι σαν αίσθηση το χειμώνα) :)

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής. 

 

Αν ο λέβητας (καυστήρας?? δεν ξέρω πως λέγεται) χρειαστεί service/συντήρηση, ποιός πληρώνει? ο ιδιοκτήτης ή ο ενοικιαστής? Ρωτάω γιατί νομίζω πως ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ όταν μπαίνεις στο σπίτι για πρώτη φορά δεν πρέπει να είναι ΟΛΑ ΟΚ? 

 

Ευχαριστώ πολύ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω οτι επειδή έχεις μπεί λίγες μέρες μέσα στο διαμέρισμα πρέπει να ειδοποιήσεις τον ιδιοκτήτη για το πρόβλημα που υπάρχει και αυτός πρέπει να αναλάβει την επισκευη του γιατί δεν πιστεύω οτι εσύ το δημιούργησες το πρόβλημα. Άρα για να μην καταλογιστεί η βλάβη σε εσένα το λογικό είναι ενημέρωση άμεση του ιδιοκτήτη και κάλυψη κόστους από μέρους του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω οτι επειδή έχεις μπεί λίγες μέρες μέσα στο διαμέρισμα πρέπει να ειδοποιήσεις τον ιδιοκτήτη για το πρόβλημα που υπάρχει και αυτός πρέπει να αναλάβει την επισκευη του γιατί δεν πιστεύω οτι εσύ το δημιούργησες το πρόβλημα. Άρα για να μην καταλογιστεί η βλάβη σε εσένα το λογικό είναι ενημέρωση άμεση του ιδιοκτήτη και κάλυψη κόστους από μέρους του.

 

πολυ σωστό. Αναφορικά με το θέμα της συντήρησης, αν ήταν τακτική ετήσια συντήρηση πληρώνεται απο τον ενοικιαστη (όπως και για ενα κλιματιστικό) ενώ αν ήταν βλάβη στην οποία ΔΕΝ εχεις υπαιτιότητα απο τον ιδιοκτήτη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας! Ναι, νομίζω πως αυτό είναι το πιο σωστό, μιας και δεν το έχω χρησιμοποιήσει καθόλου ακόμα. Οκ, για ετήσια συντήρηση λογικό είναι να πληρώσω μιας και το χρησιμοποιώ. Για βλάβη βέβαια, πληρώνει ο ιδιοκτήτης (εφόσον δεν την έχω προκαλέσει με κακό χειρισμό ή οτιδήποτε)

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...