Προς το περιεχόμενο

Καινουργιο τροφοδοτικο


Trex123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαρτάται την μητρικη και τον επεξεργαστη αλλα τα περισσοτερα τροφοδοτικα τωρα εχουν 8 pin connector εκτος και αν εχεις κανα πολυ φθηνό η παλιο τροφοδοτικο...

Επεξ/σία από arispattas7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου πιο τροφοδοτικο εχεις!!!


Ετσι και αλλιως δεν χρειαζεται να βαλεις 8 pin αμα δεν εχεις καποιο επεξεργαστη που να θελει πολυ ρευμα η αν δεν κανεις overclock, το 8 pin το μονο που κανει ειναι να στελνει πιο σταθερο και περισσοτερο ρευμα στο cpu αλλα το ρευμα πηγαινει και απο το 4 pin!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρτατε απο τον επεξεργαστη ποιο πολυ ... το 4pino μπορει να μεταφερει εως 75w ενω το 8pin το διπλασιο... τωρα εαν ο επεξεργαστης σου καταναλονει ποιο πολυ απο 75w (που δεν νομιζω) σου κανει και το 4pin... εαν παλι οχι τοτε 8pino... οπως και να εχει σε συμβουλευω να τα βαλεις και 8pin που θα εισαι συγουρα μια χαρα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα και ανταπτορα τιποτα δεν κανει ... παλι δεινει τα ιδια watt και τα ιδια volts σε αυτην την γραμη ... αλλα φανταζομαι πως το τροφοδοτικο δεν θα ειναι και "ποιοτηκο" η "ολοκαινουργιο"για να μην εχει 8pin...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο επεξεργαστης μου καταναλωνει 125w και ειναι ο amd fx 4130 3.8GHz.

 

Εχω ενα τροφοδοτικο που ειναι 550w 4pino εαν βαλω ανταπτορα 8pino θα δουλεψει ικανοποιητικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σου λεω : ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ Ο ΑΝΤΑΠΤΟΡΑΣ, γιατι ο ανταπτορας χρειαζεται μονο αν εχεις τροφοδοτικο με 8 pin και δεν σπαει σε 4+4 και χρειαζεσαι 4 pin...


Χρειαζεσαι αλλο τροφοδοτικο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι με το παλιό τροφοδοτικό που είχα το οποίο δεν είχε 8pin έβαλα το 4pin στο μισό κομμάτι της μητρικής (Asrock P45DE+Intel Q6600)(στα 4 δεξιά pin, βασικά και να πας να το βάλεις λάθος δε γίνεται γιατί έχουν διαφορετικό σχήμα τα pins) και δούλευε μια χαρά. Εντοπίζεται πολύ συχνά αυτό το πρόβλημα και ξέρω μ' αυτό τον τρόπο λειτουργεί άψογα. Το 8pin είναι για cpu που απαιτούν πολύ ρεύμα(συνήθως όταν έχει γίνει overclock). Και αν δε κάνω λάθος το 4pin δίνει περισσότερη ισχύ από 75W. 75W δίνει η PCI-Express slot. Επίσης αν δοκιμάσεις να ανάψεις το pc χωρίς να βάλεις το 4pin-8pin δεν θα ανάψει καθόλου, πολύ απλά γιατί ο επεξεργαστής δε παίρνει ρεύμα. Ορίστε και το thread που είχα ανοίξει εγώ ο ίδιος στο Tom' s Hardware γι' αυτό το λόγο

 

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2225626/watts-motherboard-deliver-cpu-eps-connector.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...