Προς το περιεχόμενο

Το ποσοστό των Windows XP πέφτει κάτω από το 25%. Για πρώτη φορά τα Windows 8.1 παρουσιάζουν πτώση!


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί η υποστήριξη της Microsoft για τα Windows XP να έχει οριστικά σταματήσει εδώ και τρεις μήνες αλλά φαίνεται πως η έκδοση αυτή κατέχει ακόμα περίπου το 25% του μεριδίου αγοράς, ενώ το πιο πρόσφατο λειτουργικό σύστημα της εταιρείας, τα Windows 8.1, για πρώτη φορά παρουσιάζουν πτώση, κάτι που σίγουρα αποτελεί έκπληξη.Σύμφωνα με την εταιρεία Net Applications, τα τελευταία δεδομένα σχετικά με τα ποσοστά των λειτουργικών συστημάτων στην αγορά που καταγράφηκαν από 160 εκατομμύρια χρήστες σε περίπου 40.000 ιστοσελίδες κάθε μήνα, δείχνουν πως η έκδοση Windows 8 και Windows 8.1 παρουσίασαν συνολικά πτώση 0,06% (από 12,54% σε 12,48%) μεταξύ των μηνών Ιουνίου και Ιουλίου. Ειδικότερα η έκδοση Windows 8 έχασε μόλις 0,01% (από 5,92% που είχε) των χρηστών της ενώ τα Windows 8.1 περίπου 0,05% (από 6,61% σε 6,56%).

 

Δεν προκαλεί ιδιαίτερη εντύπωση η συνεχής πτώση των Windows 8 που είχαν καταγράψει τη μεγαλύτερη άνοδο τον περασμένο Αύγουστο (κατά 2.01%) και τη μεγαλύτερη πτώση τους το περασμένο Νοέμβριο (περίπου 0,87% πτώση) δεδομένου πως η μετάβαση από την έκδοση 8 στην 8.1 είναι δωρεάν και ένα κλικ μακρυά.

 

Όσο αφορά στα Windows 7, παρουσίασαν αύξηση 0,67% (από 50,55% τον Ιούνιο σε 51,22% τον Ιούλιο) και από ότι φαίνεται, η εταιρεία θα πρέπει να "παλέψει" πολύ περισσότερο από ότι έκανε πρόσφατα με τα Windows XP, για να πείσει τους χρήστες να τα αποχωριστούν. Το τελευταίο δίμηνο τα Windows Vista κατάφεραν να καταγράψουν άνοδο 0,10%, ενώ τα Windows XP σημείωσαν πτώση 0,49% (είναι η πρώτη φορά που πέφτουν κάτω από το 25%).

 

Το 2013 το μεριδίο αγοράς των Windows ήταν πεσμένο εκτός από τους μήνες Μάρτιο, Ιούλιο και Νοέμβριο. Φέτος, τα Windows έχουν παρουσιάσει πτώση μόνο τον Ιανουάριο και Απρίλιο, ενώ τον Ιούλιο το συνολικό ποσοστό υπολογιστών που χρησιμοποιούσαν Windows ήταν 91,68% σχεδόν 0,15% χαμηλότερο από τον προηγούμενο μήνα. Το λειτουργικό σύστημα της Apple για το μήνα Ιούλιο έφτασε το 6,64% σημειώνοντας πτώση 0,09% σε σύγκριση με τον προηγούμενο μήνα και το Linux βρίσκεται στο 1,68% των κατόχων ηλεκτρονικών υπολογιστών για το μήνα Ιούλιο.

 

Μία άλλη εταιρεία που παρακολουθεί τη κίνηση του μεριδίου αγοράς κατέγραψε τα δικά της στοιχεία για mobile λειτουργικά συστήματα αλλά και για σταθερούς υπολογιστές βασισμένη στην επισκεψιμότητα 15 δισεκατομμυρίων σελίδων. Περισσότερες πληροφορίες για τα αποτελέσματα που κατέγραψε η εταιρεία StatCounter μπορείτε να βρείτε εδώ.

 

Link.png Site: TheNextWeb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα windows 8.1 είναι με διαφορά ότι καλύτερο έχει βγάλει η microsoft και δεν βρήκε απόκριση λόγω κάποιων ψυχαναγκαστικών.

 

Επίσης αυτό με το ότι μετράνε σαν διαφορετικά λειτουργικά τα windows 8 με τα 8.1 είναι λίγο αστείο...μια αναβάθμιση είναι.

 

Παλιά τα λέγανε service pack...

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση αυτή την έρευνα τα Vista και τα 7 έχουν άνοδο και τα 8 και 8.1 οριακή πτώση άρα η MS θα πρέπει να κάνει τα windows να μοιάζουν με τα XP ή τα 7.

Τα πλακάκια δεν τραβάνε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδη υπαρχουν καποιοι κολημενοι με το θεμα τον πλακακιων θα πρεπει να παει πισω η εταιρια?!Αν ειναι δυναμον!!Μακραν το καλητερο λειτουργικο που εχει βγαλει η ms μεχρι τωρα,και ειναι αρκετα σφερατο.Εδω εβαλα τα 8.1 στο λαπτοπ που εχω,ειναι acer 6ετιας με 3gb ram και 2core amd 2ghz,ενω πριν με τα 7 ultimate ετρωγε κοληματα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows 8.1 είναι με διαφορά ότι καλύτερο έχει βγάλει η microsoft και δεν βρήκε απόκριση λόγω κάποιων ψυχαναγκαστικών.

 

Επίσης αυτό με το ότι μετράνε σαν διαφορετικά λειτουργικά τα windows 8 με τα 8.1 είναι λίγο αστείο...μια αναβάθμιση είναι.

 

Παλιά τα λέγανε service pack...

Αυτό μου θύμισε τα Windows 2050!!

h0BB16BEB

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows 8.1 είναι εξαίρετο λειτουργικό και σαφής αναβάθμιση από τα Windows 7. 8 και 8.1 έπρεπε να παρουσιάζονται μαζί ως ένα, με ένα ποσοστό γύρω στο 13% όπως δείχνει και το γράφημα. Δεν είναι δυνατόν το start button (που σημειωτέον όποιος θέλει το επαναφέρει πανεύκολα) να καθορίζει την τύχη ενός λειτουργικού. Εντύπωση μου προκαλει για άλλη μια φορά η μιζέρια του Linux....Όσο και να χτυπιέται κάτω, όσο δωρεάν και αν είναι δεν τσουλάει. Αν δεν αλλάξουν κάποια πράγματα δεν πρόκειται να δεί χαϊρι ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τα xp ηταν πολυ γρηγορα και ελαφρυα αλλα με ελειψη drivers....τα 7 δεν ειχαν ελειψη πουθενα πολυ γρηγορα σχετικα ελαφρυα ωραιο interface και τελειωσε εκει τα 8 ειναι γρηγορα επιδιωρθωνται μονα τους ειναι ωραια ειναι πολυ καλα αλλα μεχρι εκει ακομα εχουν σημαντικες ελειψεις σε υποστηριξη καποιων προγραμματων...και ηταν ο λογος που γυρισα στα 7 οσο και αν μου αρεσαν τα 8 ηταν αυτος...εκαναν τα παντα...αλλα οταν πηγαινα να φορτωσω drivers για bootloader για android κλακ τα στυλωσαν....και σε μερικα αλλα προγραμματακια...:/ κριμα γιατι ειναι δυνατο και καλο λειτουργικο κατα τα αλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εγχείρημα να "ταμπλετήσεις" ένα pc και να κονομάς   από τα apps δημιουργώντας τη κότα με τα χρυσά αυγά με πλάγιο τρόπο, δείχνει να πιάνει πάτο. Αυτό είναι το ζουμί των win 8 κατά την άποψή μου. Σαν λειτουργικό όντως είναι το καλύτερο ή αν θέλετε μέσα στα καλύτερα. Ο κΎΡΙΟΣ ΣΚΟΠΟΣ του όμως είναι το παραπάνω που προανέφερα.

Αν ρίξετε μια ματιά τα δισεκατομμύρια που  διακινούνται παγκοσμίως για τα Adroid Apps KAI ios apps , θα καταλάβετε εύκολα γιατί η MS δεν μπορεί να μείνει έτσι απλά παρατηρητής. Γι αυτό και χρησιμοποίησε το δυνατότερο χαρτί της που είναι το λειτουργικό των pc. Το Start Menu απλά είναι ένα ένα πρώτο στάδιο εξαναγκασμού για να υιοθετήσει ο pc χρήστης  τον τρόπο λειτουργίας όπως με ένα tablet . Όπου αυτό συνεπάγεται και την καταναλωτική μανία των apps σε επόμενο στάδιο.

Δυστυχώς για την MS ο πυρήνας των χρηστών των pc πολύ ισχυρός όπως φαίνεται μέχρι τώρα , και το εγχείρημα  παραπατάει δημιουργώντας μεγαλύτερους κινδύνους για την ms.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δοκιμάσει μια φορά win8 (φυσικά με classic shell) και μου άρεσαν.Ο μόνος λόγος που γύρισα πίσω στα 7 ήταν οτι δε παρατήρησα καμια σημαντική (αισθητική ή λειτουργική) βελτίωση και το κυριότερο δεν υπάρχουν drivers για το bluetooth μου.Γενικά δε μπορώ να καταλάβω το hate απο τη στιγμή που υπάρχει το classic shell αλλά εμένα προσωπικά δε με καλύπτουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows 8.1 είναι με διαφορά ότι καλύτερο έχει βγάλει η microsoft και δεν βρήκε απόκριση λόγω κάποιων ψυχαναγκαστικών.

 

Επίσης αυτό με το ότι μετράνε σαν διαφορετικά λειτουργικά τα windows 8 με τα 8.1 είναι λίγο αστείο...μια αναβάθμιση είναι.

 

Παλιά τα λέγανε service pack...

 

 

Τρομερο λειτουργικο τι να σου πω.

σε ολοκαινουργιο Ι3 με 4 γιγα ραμ pc συνολικα εκανα κανα 2ωρο για να βγαλω το custom antivirus και να βαλω ενα αλλο με τα νταβατζιδικα υποχρεωτικα update σε καθε επαννεκινηση.

σιγουρα το ταχυτερο λειτουργικο της αγορας με διαφορα.

τρεχω να βγαλω το παλιο pc απο το παταρι θα αναστηθει με τα 8.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε εδώ έβαλα τα windows 8.1 στο dell του 2007..(core 2 duo, 4gb ram) και πάνε σφαίρα...σε λαπτοπ επταετίας!!

 

Eν τω μεταξύ τα tiles άμα θες δεν θα βλέπεις ποτέ...αλλά αυτό είναι λεπτομέρεια για αυτούς που ζούνε μόνο για να κράζουν. 

 

Haters gonna hate...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δοκιμάσει μια φορά win8 (φυσικά με classic shell) και μου άρεσαν.Ο μόνος λόγος που γύρισα πίσω στα 7 ήταν οτι δε παρατήρησα καμια σημαντική (αισθητική ή λειτουργική) βελτίωση και το κυριότερο δεν υπάρχουν drivers για το bluetooth μου.Γενικά δε μπορώ να καταλάβω το hate απο τη στιγμή που υπάρχει το classic shell αλλά εμένα προσωπικά δε με καλύπτουν.

Το hate είναι από ανθρώπους που απλά δεν θέλουν να πάνε μπροστά,όχι θέμα κάποιον drivers,που λες και εσύ π.χ,αλλά επειδή είναι διαφορετικά στο ανθρώπινο μάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδη υπαρχουν καποιοι κολημενοι με το θεμα τον πλακακιων θα πρεπει να παει πισω η εταιρια?!Αν ειναι δυναμον!!Μακραν το καλητερο λειτουργικο που εχει βγαλει η ms μεχρι τωρα,και ειναι αρκετα σφερατο.Εδω εβαλα τα 8.1 στο λαπτοπ που εχω,ειναι acer 6ετιας με 3gb ram και 2core amd 2ghz,ενω πριν με τα 7 ultimate ετρωγε κοληματα.

 

αυτα πεστα σε καποιους που δεν θελουν να αλλαξουν τα xp...γιατι εχουν παλιους υπολογιστες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...