Προς το περιεχόμενο

Το ποσοστό των Windows XP πέφτει κάτω από το 25%. Για πρώτη φορά τα Windows 8.1 παρουσιάζουν πτώση!


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ετσι... λυσάξτε!!! Ποσά σας πληρώνει η MS για να υποστηρίζετε τα 8άρια στα φόρα? :)

 

 

ΔΕ τα βάζουμε ρε!!!

 

 

Και άμα δε βγάλει αυτό που θέλουμε θα πάμε στο Linux!

Έτοιμη για κλείσιμο η MS αν δεν βάλεις εσύ τα 8.1 .......

Αν δεν μπορείς να χειριστείς τα 8.1, δεν φταίει η MS...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε ότι θέλει βάζει ο καθένας..αλλά το αντικειμενικό γεγονός που δεν αλλάζει είναι ότι τα Windows 8.1 είναι καλύτερα από τα 7..(πιο ελαφριά, πιο γρήγορα και πιο ασφαλή)..χωνέψτε το!

 

Τώρα του ότι σε κάποιους για δικούς τους λόγους δεν αρέσουν είναι κάτι τελείως διαφορετικό και φυσικά 100% σεβαστό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρέ παιδιά όταν ένα λειτουργικό 10 μήνες πρίν αντικατασταθεί έχει καταφέρει να πιάσει μόνο 12.5%, όταν υπολογίσουμε πόσοι φορητοί με λειτουργικό έχουν πωληθεί στο διάστημα που κυκλοφορούν (δε βάζω τους σταθερούς) και όταν η Microsoft έχει κάνει τα πάντα να τα προωθήσει τότε υπάρχει πρόβλημα. Δε νομίζω το πρόβλημα να λέγεται start button η γνώμη μου είναι πολύ απλά ότι οι σύγχρονοι υπολογιστές δε χρειάζονται ένα λειτουργικό διαφορετικό από το win7. Όλα τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες. Ισως τα win 9 έχουν καλύτερη τύχη. Και πάλι όμως ΄άμα σε 2-3 χρόνια βγάλει τα win 10 και εξέλιξη ουσιαστική δεν υπάρχει στο hardware τότε και εκείνα άπατα θα πάνε.    

Το προβλημα λεγεται εχω καλο hardware (icore) και ενα καλο λογισμικο(windows 7) και δεν εχω ωρεξη να δινω 500+αρες καθε 2-3χρονια για να αλλαζω laptop και λογισμικο,απ'την στιγμη που δεν εχω προβλημα με το μηχανημα μου!

Το δευτερο προβλημα ειναι οτι τα ποσοστα και ο πραγματικος αριθμος σε pc καθε χρονο αλλαζει!Δλδ αρχες του 2010 το 15% ηταν 90 000 000 αδειες και το 2013 το 200 000 000 αδειες δεν ειναι καν το 13%!

Προβλημα τριτο,το 2009-2011 ουσιαστικα ολες οι δουλειες σους και ιδιως στο internet και καθημερινες απλες εργασιες ηθελαν pc,απο το 2011 και μετα ο χρηστες αρχισαν να βλεπουν ως εναλλακτηκη τα tablets&smartphones για τις καθημερινες ιντερνικες δουλειες του,πιο σοβαρα και το χρημα για αναβαθμησεις και συχνες αγορες,πηγαν προς αυτη την κατηγορια!

Ετσι... λυσάξτε!!! Ποσά σας πληρώνει η MS για να υποστηρίζετε τα 8άρια στα φόρα? :)

 

 

ΔΕ τα βάζουμε ρε!!!

 

 

Και άμα δε βγάλει αυτό που θέλουμε θα πάμε στο Linux!

Και αν δεν πιστει,OYTE με αυτο,τοτε αυτομαστιγομα στις κεντρικες πλατειες! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι... λυσάξτε!!! Ποσά σας πληρώνει η MS για να υποστηρίζετε τα 8άρια στα φόρα? :)

 

 

ΔΕ τα βάζουμε ρε!!!

 

 

Και άμα δε βγάλει αυτό που θέλουμε θα πάμε στο Linux!

σύντομα η ms θα έρθει σε επικοινωνία μαζί σου για να σε πάρουν στην εξέλιξη των επόμενων windows.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χω ξαναπεί ,είμαι κουραστικός αλλά τι να κάνω πρέπει να το ξαναπώ.

Τα προβλήματα με τα windows 8 είναι πολλά και δεν είναι το start button.Τα γράφω από τα λιγότερο στα πιο άσχημα:

 

-(φήμες) Πρόβλημα στην αναβάθμιση από 8 σε 8.1 .Υπάρχουν υπολογιστές που εμφανίζουν προβλήματα στην αναβάθμιση.

-Το start button ΔΕΝ αντικαθίσταται τόσο εύκολα με το shell.Το Shell έχει προβλήματα και κολάει σε αργούς υπολογιστές και δεν είναι όσο γρήγορο είναι το Start button των win 7/xp.Επίσης έχει αρκετά bugs (όπως το να πατάς στο search ένα κουμπί και ενεργοποιεί την συντόμευση για ένα windows metro app ! )

-Bloatware.Υπάρχουν πάρα πολλά άχρηστα metro apps τα οποία μπορεί να τρέχουν στο backround ή να σου πετάνε ειδοποιήσεις -> back to metro interface .Και εκεί είναι που τρελαίνονται αρκετοί.

-Κόστος.Το κόστος για να πάει κάποιος σε windows 8 είναι κάπου στα 80 ευρώ (student edition ?).Για τους περισσότερους είναι πεταμένα λεφτά.Και εγώ δωρεάν τα κατέβασα από αναφανδόν.

 

-Συμβατότητα.Αν θεωρήσουμε ελάχιστα τα προηγούμενα προβλήματα το πιο χοντρό πρόβλημα που έχουν τα windows 8 και τα 8.1 είναι η συμβατότητα με developer tools .Βλέπετε χρησιμοποιώ κάποια developer tools για hardware (vhdl) και εμφανίζουν ΤΡΕΛΑ προβλήματα με τα windows 8.Ξέρω πολλούς που έκαναν downgrade γιατί υπήρχαν προβλήματα ασυμβατότητας με τα windows 8 και δυστυχώς δεν τα υποστηρίζουν δυναμικά και οι εταιρίες.

 

 

Άρα ποιός έχει μείνει που του αρέσουν τα windows 8?Αυτός που προγραμματίζει σε java/c++ (που έχω ακούσει και για αυτούς προβλήματα),αυτός που θέλει κάτι καινούριο και ο hardcore gamer?

Ε αυτοί κάνουν την δουλειά τους άνετα και με windows 7 :D

 

My 2 cents..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματα ειναι απλα, ξηλωνεις το metro ui ή για την ακριβεια το αφηνεις καπου στην ακρη να σαπιζει, βεβαια, θες third party εφαρμογη, αν ειναι και της προκοπης, πληρωνεις (λεμε τωρα). Μετα ψαχνεις που εχει θαψει η ms τον πινακα ελεγχου (desktop οχι tablet) τις θεσεις δικτυου και τον υπολογιστη μου, γιατι ως χρηστης tablet, δεν τα χρειαζεσαι ολα αυτα πλεον, επισης αλλαζεις default προγραμμα φωτογραφιων, βιντεο, internet, βασικα καθε μορφης αρχειου και εισαι ετοιμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nope :P

Εγω παντως δεν εχω δει Pc εκτος καταστηματος με win8. Μονο δυο laptop και αυτα δεν ξερω κατα ποσο εμειναν με τα 8 επανω...

Απο την αλλη βλεπω αρκετα imac , ειτε σε σπιτια ειτε σε γραφεια. Μπορει να τα εχουν για διακοσμηση , δεν ξερω  :-D Παντως τα win8 για εμενα ειναι σπανιο ειδος λειτουργικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι είστε το 10% και προσπαθείτε να το 50% ότι έχετε δίκιο

Προσπαθείτε μάλλον να πείσετε τους εαυτούς σας ότι δεν κάνατε πατάτα

Εδώ η ίδια η ms παραδέχεται ότι τα win 8 δεν είναι επιτυχημένα και εσείς επιμένετε και βάζετε μονοί σας την σύγκριση.

Είμαστε 50% είστε 10% αυτό φτάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το χω ξαναπεί ,είμαι κουραστικός αλλά τι να κάνω πρέπει να το ξαναπώ.

Τα προβλήματα με τα windows 8 είναι πολλά και δεν είναι το start button.Τα γράφω από τα λιγότερο στα πιο άσχημα:

 

-(φήμες) Πρόβλημα στην αναβάθμιση από 8 σε 8.1 .Υπάρχουν υπολογιστές που εμφανίζουν προβλήματα στην αναβάθμιση.

Εδω θα συμφωνησω οτι η MS τα εχει κανει μανταρα οσο αφορα τα updates/upgrades!

 

 

-Το start button ΔΕΝ αντικαθίσταται τόσο εύκολα με το shell.Το Shell έχει προβλήματα και κολάει σε αργούς υπολογιστές και δεν είναι όσο γρήγορο είναι το Start button των win 7/xp.Επίσης έχει αρκετά bugs (όπως το να πατάς στο search ένα κουμπί και ενεργοποιεί την συντόμευση για ένα windows metro app ! )

Δωσε κανενα link απο παραπονεμενους χρηστες του classic shell,για να δουμε αν δουλευει ή οχι σωστα και οπως πρεπει!Αλλιως σοβαρη συζητηση με υπολογισμους και θεωρειες δεν γινεται.

 

-Bloatware.Υπάρχουν πάρα πολλά άχρηστα metro apps τα οποία μπορεί να τρέχουν στο backround ή να σου πετάνε ειδοποιήσεις -> back to metro interface .Και εκεί είναι που τρελαίνονται αρκετοί.

Να κανουμε και μια μικρη ερευνουλα ποσες εφαρμογες BLOATWARE(με κεφαλαιο) στα windows 7,που οχι απλα σε πετανε στο desktop,αλλα σου μαμανε ολο το "συμπα"?εκει να δεις βρισηδι πεφτει! :devil:

 

-Κόστος.Το κόστος για να πάει κάποιος σε windows 8 είναι κάπου στα 80 ευρώ (student edition ?).Για τους περισσότερους είναι πεταμένα λεφτά.Και εγώ δωρεάν τα κατέβασα από αναφανδόν.

Δεν υπαρχει student edition,ΔΕΝ ειναι office.

Για τα λεφτα συμφωνω οτι για upgrade απο 7 σε 8.x/9 δε θα επρεπε να ξεπερνουν τα 15ευρω τα απλα και 30ευρο τα pro.

 

-Συμβατότητα.Αν θεωρήσουμε ελάχιστα τα προηγούμενα προβλήματα το πιο χοντρό πρόβλημα που έχουν τα windows 8 και τα 8.1 είναι η συμβατότητα με developer tools .Βλέπετε χρησιμοποιώ κάποια developer tools για hardware (vhdl) και εμφανίζουν ΤΡΕΛΑ προβλήματα με τα windows 8.Ξέρω πολλούς που έκαναν downgrade γιατί υπήρχαν προβλήματα ασυμβατότητας με τα windows 8 και δυστυχώς δεν τα υποστηρίζουν δυναμικά και οι εταιρίες.

Link please,για τα προβληματα που αντιμετοπιζουν τα windows 8.1(ΟΧΙ για τα windows 8 του 2012 που μολις πρωτοβγηκαν),για να δουμε αν αυτο που περιγραφεις σαν ασυμβατοτητα,υπαρχουν ή οχι αντιστοιχα περιστατικα και στα 7.

Ετσι θα ξερουμε,οτι αυτο ειναι γενικο θεμα,λογο λογισμικου(windows 8.1) ή μερικες μεμονομενες περιπτωσεις για αλλους λογους,ασχετους με το αν ειναι 7 ή 8.1!

 

Άρα ποιός έχει μείνει που του αρέσουν τα windows 8?Αυτός που προγραμματίζει σε java/c++ (που έχω ακούσει και για αυτούς προβλήματα),αυτός που θέλει κάτι καινούριο και ο hardcore gamer?

Ε αυτοί κάνουν την δουλειά τους άνετα και με windows 7 :D

 

My 2 cents..

My 3 cents... να γινει 5αρακι! :P Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 7 δικαιως κατεχουν τετοιο ποσοστό στην πίτα της αγοράς..Αποψη μου.Τα vista επρεπε να πανε προς καταργηση μαζί με τα xp..Eίναι πολύ οπισθοδρομικά και δεν ανοίγουν χώρο στην πίτα των windows για τις επόμενες εκδόσεις..Ειδικά τα vista που αποτέλεσαν αποτυχία για την μς...10 στους 10 κατασκευαστες υπολογιστών συνιστούν να μην βάλετε τα vista στον υπολογιστή σας . Θα ήταν έξυπνη κίνηση επομένως να σταματησει υποστηριξη στα vista,έτσι ώστε να κάνουν όλοι την μετάβαση σε 7 τουλάχιστον και να μην έχουν απώλειες του τύπου 3%,24%. Εαν είχαν μάλιστα και τα 7 σε συμφέρουσες τιμές θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγω παντως δεν εχω δει Pc εκτος καταστηματος με win8. Μονο δυο laptop και αυτα δεν ξερω κατα ποσο εμειναν με τα 8 επανω...

Απο την αλλη βλεπω αρκετα imac , ειτε σε σπιτια ειτε σε γραφεια. Μπορει να τα εχουν για διακοσμηση , δεν ξερω  :-D Παντως τα win8 για εμενα ειναι σπανιο ειδος λειτουργικου.

τότε να σταματήσουν να κρατάγε usage share τα γνωστά sites, όταν έχεις τέτοιο στατιστικό δείγμα, δεν τα χρειαζόμαστε... :P

Κύριοι είστε το 10% και προσπαθείτε να το 50% ότι έχετε δίκιο

Προσπαθείτε μάλλον να πείσετε τους εαυτούς σας ότι δεν κάνατε πατάτα

Εδώ η ίδια η ms παραδέχεται ότι τα win 8 δεν είναι επιτυχημένα και εσείς επιμένετε και βάζετε μονοί σας την σύγκριση.

Είμαστε 50% είστε 10% αυτό φτάνει.

επιτυχημένα<>καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε εδώ έβαλα τα windows 8.1 στο dell του 2007..(core 2 duo, 4gb ram) και πάνε σφαίρα...σε λαπτοπ επταετίας!!

 

Eν τω μεταξύ τα tiles άμα θες δεν θα βλέπεις ποτέ...αλλά αυτό είναι λεπτομέρεια για αυτούς που ζούνε μόνο για να κράζουν. 

 

Haters gonna hate...

προς εσενα και ολους τους αλλους που δεν δεχονται οτι ειναι μαπα το καρπουζι:

γιατι εχουν πτωση μετα απο τοσο καιρο αντι να εχουν ανοδο εφοσον ολο το θεμα οπως υποστηριζετε ειναι ενα προγραμματακι για τα κανει οπως πριν???εδω ειναι φορουμ κομπιουετραδων ολοι ξερουν πως να βαλουν αυτο το προγραμμα.

κατα τα αλλα haters gonna hate...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...