Προς το περιεχόμενο

Το ποσοστό των Windows XP πέφτει κάτω από το 25%. Για πρώτη φορά τα Windows 8.1 παρουσιάζουν πτώση!


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υποτιθεται ρε γαμωτο οτι ειστε σε site τεχνολογιας και καποια πραγματα ειναι ευρεως γνωστα... και δεν εκπροσωπειτε τη θειτσα που παιρνει τηλ στο χελπ ντεσκ για να μαθει πως να γυρισει το πληκτρολογιο στα ελληνικα...

 

There Will Be One Windows for All Your Devices. Soon.

http://mashable.com/2014/07/23/microsoft-windows-unification/

 

Apple's IBM Deal Marks the Real Beginning of the Post-PC Era

http://mashable.com/2014/07/17/ibm-apple-deal-analysis/

 

Nadella’s “one operating system” ain’t new and won’t be one OS

http://arstechnica.com/information-technology/2014/07/nadellas-one-operating-system-aint-new-and-wont-be-one-os/

 

Ballmer explicitly described the way Windows would evolve. Talking at the Gartner Symposium 2013 last October, he clearly described how "Windows Everywhere" would work, with a common developer platform, common user interface concepts

απο το 25:45

 

το οραμα περι ενοποιησης της microsoft -κι οχι μονο απο αυτην- ειναι γνωστο και συζητιεται εδω και μια 15ετια, ΤΩΡΑ πλεον εχει ωριμασει το hardware για τη μεταβαση η οποια φυσικα δε θα περιοριστει στα tablets, smartphones, watches κλπ αλλα και στις εξυπνες λευκες συσκευες του σπιτιου οπως ειχαμε πρωτοδει ενα glimpse απο το Back to the future 30 χρονια πριν...

 

αν ωστοσο εσενα προσωπικα σου ειναι αδιαφορα ολα αυτα μπορεις να παραμεινεις στα 7 για την επομενη δεκαετια οπως ακριβως καποιοι παραμενουν ακομη στα Xp...

εξακολουθωντας να κανεις τη δουλεια σου ομορφα ωραια και νοικοκυρεμενα οπως την εκανες μεχρι τωρα B)

 

   Τα ευρέως γνωστά που αναφέρεις δεν έχουν καμία σχέση με τις ανάγκες τις αγοράς. Τράβα πες σε εταιρία που βγάζει 1000000 παραστατικά την ημέρα αυτά τα ευρέως γνωστά και να αλλάξει τον τρόπο τιμολόγησης ή αλλαγή φορολογικών μηχανισμών κτλπ. να δεις που θα σου βάλει το keyboard. Kαι μη μου πεις την εύκολη καραμέλα ..κάτσε τότε στα xp, γιατί αν ήταν έτσι θα συνέχιζε η ms να τα υποστηρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Τα ευρέως γνωστά που αναφέρεις δεν έχουν καμία σχέση με τις ανάγκες τις αγοράς. Τράβα πες σε εταιρία που βγάζει 1000000 παραστατικά την ημέρα αυτά τα ευρέως γνωστά και να αλλάξει τον τρόπο τιμολόγησης ή αλλαγή φορολογικών μηχανισμών κτλπ. να δεις που θα σου βάλει το keyboard. Kαι μη μου πεις την εύκολη καραμέλα ..κάτσε τότε στα xp, γιατί αν ήταν έτσι θα συνέχιζε η ms να τα υποστηρίζει.

 

 

κατσε στα 7 ρε ανθρωπε οταν εβγαλε τα 8 δεν διεκοψε δια παντος ολα τα προηγουμενα λειτουργικα,

αν εκανε κατι τετοιο θαμουν κι εγω μαζι σου αλλα απο τη στιγμη που εχεις τα 7 για την επομενη 10ετια γιατι να το συζηταμε ακομα σε αυτη τη βαση;

εγω απλα σου δειχνω που οδευουν νομοτελειακα τα πραγματα...

μηπως εχεις υπογραψει συμβολαιο με τη μαικροσοφτ να αγοραζεις ντε και καλα το τελευταιο λειτουργικο που βγαζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσε στα 7 ρε ανθρωπε οταν εβγαλε τα 8 δεν διεκοψε δια παντος ολα τα προηγουμενα λειτουργικα,

αν εκανε κατι τετοιο θαμουν κι εγω μαζι σου αλλα απο τη στιγμη που εχεις τα 7 για την επομενη 10ετια γιατι να το συζηταμε ακομα σε αυτη τη βαση;

εγω απλα σου δειχνω που οδευουν νομοτελειακα τα πραγματα...

μηπως εχεις υπογραψει συμβολαιο με τη μαικροσοφτ να αγοραζεις ντε και καλα το τελευταιο λειτουργικο που βγαζει;

 Μα αυτό είναι το θέμα... από τη στιγμή που δεν έχω υπογράψει κανένα συμβόλαιο με MS  να παίρνω το τελευταίο λειτουργικό. είναι τουλάχιστον ανήθικο να με αναγκάζει με πλάγιους τρόπους να τα αγοράζω το καινούριο. Πλάγιοι τρόποι : Τερματισμός υποστήριξης WIN XP.....  Αφαίρεση start menu από τα 8 ή κάνοντάς το δύσχρηστο....και πολλα άλλα... ( θέλω 1000000 σελίδες για να τα αναφέρω όλα)

  Και για να πάρεις μια ιδέα τι γίνεται εκεί έξω , υπάρχουν ακόμα πάρα πολλές εταιρίες που χρησιμοποιούν εφαρμογές κάτω από περιβάλλον DOS... NAI DOS καλά δίαβασες. EUROFASMA για παράδειγμα. Φορολογικοί μηχανισμοί που σου βγαίνει η πίστη να παραμετροποποιήσεις σε 7 γιατί  δεν βλέπει σωστά τη σειριακή, ή γιατί η σειριακή δεν είναι onboard και είναι ασύμβατη , ή σου τρώει εκτυπώσεις ή χίλια άλλα διό κέρατα.

Με λίγα λόγια.. ένα λειτουργικό σύστημα δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται με ελαφρότητα ή επιπόλαια , είτε από τον κατασκευαστή είτε από τους χρήστες . Δεν είναι απλά ένα παιχνίδι πχ WOW να  αλλάζω τους κανόνες όποτε μου γουστάρει . Και σαν χρήστες μή νομίζουμε πως ένα λειτουργό είναι απλά ένα setup υπόθεση, για να δούμε καινούρια εικονίδια στην επιφάνια  εργασίας στο σπίτι και να παίξουμε το πουλάκι μας πειραματίζοντας ακίνδυνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ονομα του θεου γιατι να χρησιμοποιει καποιος software του 2014 σε hardware 15ετιας;

στη τελικη υπαρχει και το virtual xp mode ταχουμε  πει  1000000000000000  φορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω θα συμφωνησω οτι η MS τα εχει κανει μανταρα οσο αφορα τα updates/upgrades!

 

 

Δωσε κανενα link απο παραπονεμενους χρηστες του classic shell,για να δουμε αν δουλευει ή οχι σωστα και οπως πρεπει!Αλλιως σοβαρη συζητηση με υπολογισμους και θεωρειες δεν γινεται.

 

Να κανουμε και μια μικρη ερευνουλα ποσες εφαρμογες BLOATWARE(με κεφαλαιο) στα windows 7,που οχι απλα σε πετανε στο desktop,αλλα σου μαμανε ολο το "συμπα"?εκει να δεις βρισηδι πεφτει! :devil:

 

Δεν υπαρχει student edition,ΔΕΝ ειναι office.

Για τα λεφτα συμφωνω οτι για upgrade απο 7 σε 8.x/9 δε θα επρεπε να ξεπερνουν τα 15ευρω τα απλα και 30ευρο τα pro.

 

Link please,για τα προβληματα που αντιμετοπιζουν τα windows 8.1(ΟΧΙ για τα windows 8 του 2012 που μολις πρωτοβγηκαν),για να δουμε αν αυτο που περιγραφεις σαν ασυμβατοτητα,υπαρχουν ή οχι αντιστοιχα περιστατικα και στα 7.

Ετσι θα ξερουμε,οτι αυτο ειναι γενικο θεμα,λογο λογισμικου(windows 8.1) ή μερικες μεμονομενες περιπτωσεις για αλλους λογους,ασχετους με το αν ειναι 7 ή 8.1!

 

My 3 cents... να γινει 5αρακι! :P

 

Τα windows 7 δεν έχουν windows apps από το windows store..

 

Link για τα προβλήματα συμβατότητας -> xillinx

http://forums.xilinx.com/t5/New-Users-Forum/64-bit-Project-Navigator-crash/td-p/297307

 

Link για προβλήματα που κολάει το shell..εγώ το κατέβασα και κολάει όταν ανοίγω διάφορα games :P Επίσης όταν πατάω στην γραμμή αναζήτησης για κάτι και είναι στα αγγλικά πολλές φορές θα με πετάξει κάποιο metro app από τα προεγκατεστημένα που έχουν τα win 8.

Αν θες λινκ από bugs δες αυτό

http://www.classicshell.net/forum/viewforum.php?f=12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ονομα του θεου γιατι να χρησιμοποιει καποιος software του 2014 σε hardware 15ετιας;

στη τελικη υπαρχει και το virtual xp mode ταχουμε  πει  1000000000000000  φορες

 Βασικά το λες ανάποδα.... και κατά 2ον επειδή σε κόβω της θεωρίας και μόνο... κάντω πράξη πρώτα και μετά να το προτείνεις.

και ξαναλέω :Σαν χρήστες μή νομίζουμε πως ένα λειτουργό είναι απλά ένα setup υπόθεση, για να δούμε καινούρια εικονίδια στην επιφάνια  εργασίας στο σπίτι και να παίξουμε το πουλάκι μας πειραματίζοντας ακίνδυνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Βασικά το λες ανάποδα.... και κατά 2ον επειδή σε κόβω της θεωρίας και μόνο... κάντω πράξη πρώτα και μετά να το προτείνεις.

και ξαναλέω :Σαν χρήστες μή νομίζουμε πως ένα λειτουργό είναι απλά ένα setup υπόθεση, για να δούμε καινούρια εικονίδια στην επιφάνια  εργασίας στο σπίτι και να παίξουμε το πουλάκι μας πειραματίζοντας ακίνδυνα.

 

 

βασικα οτι παιζει απο vista και δωθε οπου εγινε και το περασμα σε αμιγως 32/64bit drivers απο τους 16bit των Xp

παιζει και στα 7 και στα 8 και θα παιζει και στα 9 οποτε ειναι λιγο ακυρο και αφελες να θυμαται και να επικαλειται καποιος λογους συμβατοτητας στα 8 για κατι που δεν επαιζε ουτε στα 7 ουτε στα vista εδω και μια 7ετια και ηδη κανει τα κουμαντα του αναλογως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows 7 δεν έχουν windows apps από το windows store..

 

Link για τα προβλήματα συμβατότητας -> xillinx

http://forums.xilinx.com/t5/New-Users-Forum/64-bit-Project-Navigator-crash/td-p/297307

 

Link για προβλήματα που κολάει το shell..εγώ το κατέβασα και κολάει όταν ανοίγω διάφορα games :P Επίσης όταν πατάω στην γραμμή αναζήτησης για κάτι και είναι στα αγγλικά πολλές φορές θα με πετάξει κάποιο metro app από τα προεγκατεστημένα που έχουν τα win 8.

Αν θες λινκ από bugs δες αυτό

http://www.classicshell.net/forum/viewforum.php?f=12

Νομιζω ειμαι και σαφης και ξεκαθαρος.

Ειπα για ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ του desktop που σου μπορει να σου κολλησει το συστημα και να τρεχεις!Αυτες ειναι ΠΡΟΒΛΗΜΑ και οχι καποια apps που απλα θα σε πεταξει στο startmenu,και κλαιν μαιν.

 

Kαι για την ασυμβατοτητα,ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ οταν σου ειπα για τα windows 8.1 και ΟΧΙ τους ΠΡΩΤΟΥΣ μηνες κυκλοφωριας του λογισμικου( windows 8)?

 

 

Επίσης όταν πατάω στην γραμμή αναζήτησης για κάτι και είναι στα αγγλικά πολλές φορές θα με πετάξει κάποιο metro app από τα προεγκατεστημένα που έχουν τα win 8.

 

Αλλαζουμε τα default,των εφαρμογων,οπως κανουμε και με το vlc ή bs στα 7,για να μην μας πετα οπου θελει η microsoft.Τα windows 8.1 γιατι να διαφερουν απο αυτη τη τακτικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα οτι παιζει απο vista και δωθε οπου εγινε και το περασμα σε αμιγως 32/64bit drivers απο τους 16bit των Xp

παιζει και στα 7 και στα 8 και θα παιζει και στα 9 οποτε ειναι λιγο ακυρο και αφελες να θυμαται και να επικαλειται καποιος λογους συμβατοτητας στα 8 για κατι που δεν επαιζε ουτε στα 7 ουτε στα vista εδω και μια 7ετια και ηδη κανει τα κουμαντα του αναλογως

 Έξω απ το χορό πολλοί χορεύουν ..... δεν ξέρω αν ασχολήθηκες  ποτέ επαγγελματικά με το αντικείμενο , αλλά αν ποτέ ασχοληθείς και φας στη μάπα αυτά που τρώω εγώ τώρα , και καλείσαι σαν τεχνικός να δώσεις άμεσα λύσεις στα πιο απίθανα πράγματα.... πράγματα που μόνο αν μπεις στο λάκκο θα συναντήσεις. Γιατί στη σχολή - forums -  κανά pc του γείτονα.. κτλπ δεν θα τα δεις αυτά ποτέ και ούτε κανένας καθηγητής θα στα πει ποτέ. Τότε φίλε μου θα με καταλάβεις γιατί μου τη σπάει ο επιβλητικός τρόπος της MS.

Οι ατάκες τύπου "υποτιθεται ρε γαμωτο οτι ειστε σε site τεχνολογιας και καποια πραγματα ειναι ευρεως γνωστα... και δεν εκπροσωπειτε τη θειτσα που παιρνει τηλ στο χελπ ντεσκ για να μαθει πως να γυρισει το πληκτρολογιο στα ελληνικα..."

όπως προ ανέφερες καλώς ή κακός στον τελικό πελάτη - εταιρία..δεν περνάνε. Αλλιώς αν πας με τέτοιο ύφος ετοιμάσου να πεινάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Έξω απ το χορό πολλοί χορεύουν ..... δεν ξέρω αν ασχολήθηκες  ποτέ επαγγελματικά με το αντικείμενο , αλλά αν ποτέ ασχοληθείς και φας στη μάπα αυτά που τρώω εγώ τώρα , και καλείσαι σαν τεχνικός να δώσεις άμεσα λύσεις στα πιο απίθανα πράγματα.... πράγματα που μόνο αν μπεις στο λάκκο θα συναντήσεις. Γιατί στη σχολή - forums -  κανά pc του γείτονα.. κτλπ δεν θα τα δεις αυτά ποτέ και ούτε κανένας καθηγητής θα στα πει ποτέ. Τότε φίλε μου θα με καταλάβεις γιατί μου τη σπάει ο επιβλητικός τρόπος της MS.

Οι ατάκες τύπου "υποτιθεται ρε γαμωτο οτι ειστε σε site τεχνολογιας και καποια πραγματα ειναι ευρεως γνωστα... και δεν εκπροσωπειτε τη θειτσα που παιρνει τηλ στο χελπ ντεσκ για να μαθει πως να γυρισει το πληκτρολογιο στα ελληνικα..."

όπως προ ανέφερες καλώς ή κακός στον τελικό πελάτη - εταιρία..δεν περνάνε. Αλλιώς αν πας με τέτοιο ύφος ετοιμάσου να πεινάσεις.

 

 

 

βασικα ουσιαστικη απαντηση δεν πηρα παρα μονο γκρινιες απο τη καθημερινοτητα ενος τεχνικου, που μαλλον επιβεβαιωνουν τις υποψιες μου οτι και εσεις φταιτε σε μεγαλο ποσοστο και χαλατε τη πιατσα αφου δε θελετε να ξεβολευεστε και να παρεκλινετε ουτε εκατοστο απο αυτα που ηδη γνωριζετε, οποτε γιατι να ανοιγετε νεα μετωπα με τα 8 και να υποστηριζετε νεο ui κανε του ενα format με 7ρια και καθαρισες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ουσιαστικη απαντηση δεν πηρα παρα μονο γκρινιες απο τη καθημερινοτητα ενος τεχνικου, που μαλλον επιβεβαιωνουν τις υποψιες μου οτι και εσεις φταιτε σε μεγαλο ποσοστο και χαλατε τη πιατσα αφου δε θελετε να ξεβολευεστε και να παρεκλινετε ουτε εκατοστο απο αυτα που ηδη γνωριζετε, οποτε γιατι να ανοιγετε νεα μετωπα με τα 8 και να υποστηριζετε νεο ui κανε του ενα format με 7ρια και καθαρισες...

 

Συγνώμη ..... Είσαι εκτός τόπου και χρόνου.... ο οποιοσδήποτε τεχνικός νομίζεις πως έχει κανά πρόβλημα με οποιοδήποτε ui? Πλάκα μου κάνεις ή ζείς σε άλλο πλανήτη ?. Για το ui των 8 μιλάμε τόση ώρα? Απ όλα όσα είπαμε αυτό κατάλαβες?

 Σου παραθέτω το αρχικό μου post....

 

Το εγχείρημα να "ταμπλετήσεις" ένα pc και να κονομάς   από τα apps δημιουργώντας τη κότα με τα χρυσά αυγά με πλάγιο τρόπο, δείχνει να πιάνει πάτο. Αυτό είναι το ζουμί των win 8 κατά την άποψή μου. Σαν λειτουργικό όντως είναι το καλύτερο ή αν θέλετε μέσα στα καλύτερα. Ο κΎΡΙΟΣ ΣΚΟΠΟΣ του όμως είναι το παραπάνω που προανέφερα.

Αν ρίξετε μια ματιά τα δισεκατομμύρια που  διακινούνται παγκοσμίως για τα Adroid Apps KAI ios apps , θα καταλάβετε εύκολα γιατί η MS δεν μπορεί να μείνει έτσι απλά παρατηρητής. Γι αυτό και χρησιμοποίησε το δυνατότερο χαρτί της που είναι το λειτουργικό των pc. Το Start Menu απλά είναι ένα ένα πρώτο στάδιο εξαναγκασμού για να υιοθετήσει ο pc χρήστης  τον τρόπο λειτουργίας όπως με ένα tablet . Όπου αυτό συνεπάγεται και την καταναλωτική μανία των apps σε επόμενο στάδιο.

Δυστυχώς για την MS ο πυρήνας των χρηστών των pc πολύ ισχυρός όπως φαίνεται μέχρι τώρα , και το εγχείρημα  παραπατάει δημιουργώντας μεγαλύτερους κινδύνους για την ms.

 

 

Άλλο είναι να θέλεις σαν κατασκευαστής να λανσάρεις μία νέα τεχνολογία με πολλές εφαρμογές και πρακτικές στο μέλλον και άλλο είναι να προσπαθείς να επιβάλεις έμμεσα μια κακόγουστα αντιγραμμένη από άλλους , για μπεις όσο πιο γρήγορα στο φαγοπότι μήπως χάσεις κανά μπούτι.

 

Στη τελική βγάλε 2 εκδόσεις ... η μια να έχει σαν OS για  PC και ταμπλετοκαγκουριές για τα πρόβατα που έχεις βασικό πλέον target group,και μια άλλη που  θα κρατήσει το κύρος ενός σύγχρονου os για τα τελευταίας γενιάς pc , για τους και καλά κομπλεξικούς που αντιδράνε σε κάθε πρωτοποριακή πρακτική (προβατοποίηση) .  -------> ΣΑΡΚΑΖΩ

 

 

Ερώτηση: O τεχνικός έχει πρόβλημα ή ο τελικός χρήστης - πελάτης - εταιρία..?.( όχι αυτός που περνάει την ώρα του στο σπίτι). Έχεις ιδέα για το κόστος μιας εταιρίας για αναβάθμιση τερματικών - περιφερειακών - server - λογισμικών.. κτλπ ? Νομίζεις πως αυτοί αλλάζουν για παράδειγμα pc και λειτουργικά κάθε χρόνο για να είναι στη μόδα? ή για τα τα "ευρέως γνωστά" που προανέφερες?

Νομίζεις πως 'έχεις να κάνεις με fanboys κάνουν κωλοτούμπες γιατί η nVidia έβγαλε νέα κάρτα γραφικών και θα παρακαλάνε τη γιαγιά τους να τους την πάρει???

Φίλε μου μη μας μπερδεύεις με τον μπάρμπα-ηλεκτρολόγο που έχει ξεμείνει στις λυχνίες και φοβάται το καινούριο... ούτε όλοι οι τεχνικοί είναι παπατζήδες που βολεύονται σ αυτά που μάθανε.... που στην τελική τεχνικός έτσι όπως το λες δεν επιβιώνει σήμερα.

 

Παράδειγμα: Τα ΑΤΜ των τραπεζών μέχρι πρόσφατα δούλευαν με XP...για μαμάκες τους έχεις??? ή τους είχε πιάσει κορόιδο κάποιος  τεχνικός επειδή ήταν βολεμένος σε αυτά που ήξερε όπως αναφέρεις????

 

Σκέψου και προβληματίσου όπως θα λεγε και ο Γεωργίου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη ..... Είσαι εκτός τόπου και χρόνου.... ο οποιοσδήποτε τεχνικός νομίζεις πως έχει κανά πρόβλημα με οποιοδήποτε ui? Πλάκα μου κάνεις ή ζείς σε άλλο πλανήτη ?. Για το ui των 8 μιλάμε τόση ώρα? Απ όλα όσα είπαμε αυτό κατάλαβες?

 Σου παραθέτω το αρχικό μου post....

 

Το εγχείρημα να "ταμπλετήσεις" ένα pc και να κονομάς   από τα apps δημιουργώντας τη κότα με τα χρυσά αυγά με πλάγιο τρόπο, δείχνει να πιάνει πάτο. Αυτό είναι το ζουμί των win 8 κατά την άποψή μου. Σαν λειτουργικό όντως είναι το καλύτερο ή αν θέλετε μέσα στα καλύτερα. Ο κΎΡΙΟΣ ΣΚΟΠΟΣ του όμως είναι το παραπάνω που προανέφερα.

Αν ρίξετε μια ματιά τα δισεκατομμύρια που  διακινούνται παγκοσμίως για τα Adroid Apps KAI ios apps , θα καταλάβετε εύκολα γιατί η MS δεν μπορεί να μείνει έτσι απλά παρατηρητής. Γι αυτό και χρησιμοποίησε το δυνατότερο χαρτί της που είναι το λειτουργικό των pc. Το Start Menu απλά είναι ένα ένα πρώτο στάδιο εξαναγκασμού για να υιοθετήσει ο pc χρήστης  τον τρόπο λειτουργίας όπως με ένα tablet . Όπου αυτό συνεπάγεται και την καταναλωτική μανία των apps σε επόμενο στάδιο.

Δυστυχώς για την MS ο πυρήνας των χρηστών των pc πολύ ισχυρός όπως φαίνεται μέχρι τώρα , και το εγχείρημα  παραπατάει δημιουργώντας μεγαλύτερους κινδύνους για την ms.

 

 

Άλλο είναι να θέλεις σαν κατασκευαστής να λανσάρεις μία νέα τεχνολογία με πολλές εφαρμογές και πρακτικές στο μέλλον και άλλο είναι να προσπαθείς να επιβάλεις έμμεσα μια κακόγουστα αντιγραμμένη από άλλους , για μπεις όσο πιο γρήγορα στο φαγοπότι μήπως χάσεις κανά μπούτι.

 

Στη τελική βγάλε 2 εκδόσεις ... η μια να έχει σαν OS για  PC και ταμπλετοκαγκουριές για τα πρόβατα που έχεις βασικό πλέον target group,και μια άλλη που  θα κρατήσει το κύρος ενός σύγχρονου os για τα τελευταίας γενιάς pc , για τους και καλά κομπλεξικούς που αντιδράνε σε κάθε πρωτοποριακή πρακτική (προβατοποίηση) .  -------> ΣΑΡΚΑΖΩ

 

 

Ερώτηση: O τεχνικός έχει πρόβλημα ή ο τελικός χρήστης - πελάτης - εταιρία..?.( όχι αυτός που περνάει την ώρα του στο σπίτι). Έχεις ιδέα για το κόστος μιας εταιρίας για αναβάθμιση τερματικών - περιφερειακών - server - λογισμικών.. κτλπ ? Νομίζεις πως αυτοί αλλάζουν για παράδειγμα pc και λειτουργικά κάθε χρόνο για να είναι στη μόδα? ή για τα τα "ευρέως γνωστά" που προανέφερες?

Νομίζεις πως 'έχεις να κάνεις με fanboys κάνουν κωλοτούμπες γιατί η nVidia έβγαλε νέα κάρτα γραφικών και θα παρακαλάνε τη γιαγιά τους να τους την πάρει???

Φίλε μου μη μας μπερδεύεις με τον μπάρμπα-ηλεκτρολόγο που έχει ξεμείνει στις λυχνίες και φοβάται το καινούριο... ούτε όλοι οι τεχνικοί είναι παπατζήδες που βολεύονται σ αυτά που μάθανε.... που στην τελική τεχνικός έτσι όπως το λες δεν επιβιώνει σήμερα.

 

Παράδειγμα: Τα ΑΤΜ των τραπεζών μέχρι πρόσφατα δούλευαν με XP...για μαμάκες τους έχεις??? ή τους είχε πιάσει κορόιδο κάποιος  τεχνικός επειδή ήταν βολεμένος σε αυτά που ήξερε όπως αναφέρεις????

 

Σκέψου και προβληματίσου όπως θα λεγε και ο Γεωργίου...

 

 

εχουμε αποδειξει 1000000000 φορες  σαυτο το φορουμ οτι το μετρο ui ειναι απειρως πιο πρακτικο και βολικο απο το κλασσικο ακομα και για desktop χρηση, τα νεα ποντικια με το windows logo , τα πληκτρολογια που το ειχαν επι χρονια και touch συσκευες σαν αυτες που εδειξα πιο πανω απλα προσανατολιζονται στο να κανουν τη desktop χρηση ακομα πιο ευκολη,

σοβαρα επειδη μερικοι επαγγελματιες εχουν hardware 16bit 15ετιας που δεν αναβαθμιζεται ο κοσμος ολος θα συμβαδιζει συμφωνα με αυτους;

'η νομιζεις αφελως οτι στο σημερινο ανταγωνιστικο περιβαλλον η microsoft εχει τη πολυτελεια και τα resources να βγαζει και να υποστηριζει 2-3 διαφορετικα λειτουργικα;

ειλικρινα φιλε που ζεις;

σε καθε windows θρεντ υπαρχει κι ενας νιουμπας που εχει χασει επεισοδια, σαυτο παιζεις εσυ αυτο το ρολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουμε αποδειξει 1000000000 φορες  σαυτο το φορουμ οτι το μετρο ui ειναι απειρως πιο πρακτικο και βολικο απο το κλασσικο ακομα και για desktop χρηση, τα νεα ποντικια με το windows logo , τα πληκτρολογια που το ειχαν επι χρονια και touch συσκευες σαν αυτες που εδειξα πιο πανω απλα προσανατολιζονται στο να κανουν τη desktop χρηση ακομα πιο ευκολη,

σε καθε windows θρεντ υπαρχει κι ενας νιουμπας που εχει χασει επεισοδια, σαυτο παιζεις εσυ αυτο το ρολο...

 

Σηκώνω τα χέρια ψιλά... παραδίνομαι..... η μαμακία είναι ανίκητη. Σ αυτό έχουν βρει πάτημα όλες η εταιρίες τύπου MS και Aple και πουλάνε ό ,τι παπαριά τους κατέβει.

Να φανταστώ ότι είσαι απ αυτούς που στήνουν αντίσκηνο μια βδομάδα πριν απ το μαγαζί που θα διαθέσει το νέο iphone. Για να μη σου πει πως έχασες επεισόδια ή είσαι εκτός μόδας. Αν έχεζε μια κουράδα με σήμα Aple o SJ και το φώναζε καινοτομία θα έτρεχες να τη χρυσοπλήρωνες εστι?

Οκ παραδίνομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σηκώνω τα χέρια ψιλά... παραδίνομαι..... η μαμακία είναι ανίκητη. Σ αυτό έχουν βρει πάτημα όλες η εταιρίες τύπου MS και Aple και πουλάνε ό ,τι παπαριά τους κατέβει.

Να φανταστώ ότι είσαι απ αυτούς που στήνουν αντίσκηνο μια βδομάδα πριν απ το μαγαζί που θα διαθέσει το νέο iphone. Για να μη σου πει πως έχασες επεισόδια ή είσαι εκτός μόδας. Αν έχεζε μια κουράδα με σήμα Aple o SJ και το φώναζε καινοτομία θα έτρεχες να τη χρυσοπλήρωνες εστι?

Οκ παραδίνομαι...

 

εξακολουθεις να σκιζεις απο επιχειρηματα!

βουλωμενο γραμμα διαβαζεις ρε μπαγασα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη ..... Είσαι εκτός τόπου και χρόνου.... ο οποιοσδήποτε τεχνικός νομίζεις πως έχει κανά πρόβλημα με οποιοδήποτε ui? Πλάκα μου κάνεις ή ζείς σε άλλο πλανήτη ?. Για το ui των 8 μιλάμε τόση ώρα? Απ όλα όσα είπαμε αυτό κατάλαβες?

 Σου παραθέτω το αρχικό μου post....

 

Το εγχείρημα να "ταμπλετήσεις" ένα pc και να κονομάς   από τα apps δημιουργώντας τη κότα με τα χρυσά αυγά με πλάγιο τρόπο, δείχνει να πιάνει πάτο. Αυτό είναι το ζουμί των win 8 κατά την άποψή μου. Σαν λειτουργικό όντως είναι το καλύτερο ή αν θέλετε μέσα στα καλύτερα. Ο κΎΡΙΟΣ ΣΚΟΠΟΣ του όμως είναι το παραπάνω που προανέφερα.

Αν ρίξετε μια ματιά τα δισεκατομμύρια που  διακινούνται παγκοσμίως για τα Adroid Apps KAI ios apps , θα καταλάβετε εύκολα γιατί η MS δεν μπορεί να μείνει έτσι απλά παρατηρητής. Γι αυτό και χρησιμοποίησε το δυνατότερο χαρτί της που είναι το λειτουργικό των pc. Το Start Menu απλά είναι ένα ένα πρώτο στάδιο εξαναγκασμού για να υιοθετήσει ο pc χρήστης  τον τρόπο λειτουργίας όπως με ένα tablet . Όπου αυτό συνεπάγεται και την καταναλωτική μανία των apps σε επόμενο στάδιο.

Δυστυχώς για την MS ο πυρήνας των χρηστών των pc πολύ ισχυρός όπως φαίνεται μέχρι τώρα , και το εγχείρημα  παραπατάει δημιουργώντας μεγαλύτερους κινδύνους για την ms.

 

 

Άλλο είναι να θέλεις σαν κατασκευαστής να λανσάρεις μία νέα τεχνολογία με πολλές εφαρμογές και πρακτικές στο μέλλον και άλλο είναι να προσπαθείς να επιβάλεις έμμεσα μια κακόγουστα αντιγραμμένη από άλλους , για μπεις όσο πιο γρήγορα στο φαγοπότι μήπως χάσεις κανά μπούτι.

 

Στη τελική βγάλε 2 εκδόσεις ... η μια να έχει σαν OS για  PC και ταμπλετοκαγκουριές για τα πρόβατα που έχεις βασικό πλέον target group,και μια άλλη που  θα κρατήσει το κύρος ενός σύγχρονου os για τα τελευταίας γενιάς pc , για τους και καλά κομπλεξικούς που αντιδράνε σε κάθε πρωτοποριακή πρακτική (προβατοποίηση) .  -------> ΣΑΡΚΑΖΩ

 

 

Ερώτηση: O τεχνικός έχει πρόβλημα ή ο τελικός χρήστης - πελάτης - εταιρία..?.( όχι αυτός που περνάει την ώρα του στο σπίτι). Έχεις ιδέα για το κόστος μιας εταιρίας για αναβάθμιση τερματικών - περιφερειακών - server - λογισμικών.. κτλπ ? Νομίζεις πως αυτοί αλλάζουν για παράδειγμα pc και λειτουργικά κάθε χρόνο για να είναι στη μόδα? ή για τα τα "ευρέως γνωστά" που προανέφερες?

Νομίζεις πως 'έχεις να κάνεις με fanboys κάνουν κωλοτούμπες γιατί η nVidia έβγαλε νέα κάρτα γραφικών και θα παρακαλάνε τη γιαγιά τους να τους την πάρει???

Φίλε μου μη μας μπερδεύεις με τον μπάρμπα-ηλεκτρολόγο που έχει ξεμείνει στις λυχνίες και φοβάται το καινούριο... ούτε όλοι οι τεχνικοί είναι παπατζήδες που βολεύονται σ αυτά που μάθανε.... που στην τελική τεχνικός έτσι όπως το λες δεν επιβιώνει σήμερα.

 

Παράδειγμα: Τα ΑΤΜ των τραπεζών μέχρι πρόσφατα δούλευαν με XP...για μαμάκες τους έχεις??? ή τους είχε πιάσει κορόιδο κάποιος  τεχνικός επειδή ήταν βολεμένος σε αυτά που ήξερε όπως αναφέρεις????

 

Σκέψου και προβληματίσου όπως θα λεγε και ο Γεωργίου...

1.Απο επιχειρηματα σκιζεις.

 

2.Απο το 2002(που εμφανηστικε το πρωτο windows tablet) μεχρι το 2012(που βγηκαν τα windows 8),ποτε η ms χρησιμοποιησε mobile os για τα tablet της,για να ειναι αυτονοητο,οτι επρεπε να εχει mobile os γι'αυτα τα μηχανηματα?

 

3.Επισης την x86/x64 πλατφορμα της intel,τι επρεπε να την κανει?Νομιζεις μονο η ms ηθελαν τα υβριδικα και μονο η ms ηθελε να περασει στην αγορα η touch οθονη!Το 80+ της προωθησης και του λογισμικου και των υβριδικων την εχει κανει η intel!

 

4.Πιστευεις πραγματικα οτι το metro ui,ειναι αντιγραφη ή το πιο ηλιθιο,οτι μας ηρθε ουρανοκατεβατο?

Το γεγονος οτι η ms πηρε το WMC(windows media center) και το ανεπτηξε και κυριως το ΑΝΗΞΕ για 3rd party developing και απο ενα σχεδον αχρηστο MEDIA center,το εχει κανει ενα τεραστιο και πολυ πιο χρησιμο για πολλες χρησεις και συσκευες,σε universal MULTIMEDIA περιβαλλον,για σενα αυτο ειναι αντιγραφη ή tabletοποιηση των pc???

Βασικα εχεις δυο os(win7&win8.x) με μικρο διαφορες,αλλα το ενα ερχεται με το WMC,ενω το αλλο με metro.

Διαλεξε εσυ το σχεδον αχρηστο wmc και ασε εμας τα "προβατα" να διαλεξουμε το metro,για default multimedia center στο λογισμικο μας!

 

5.Το κυριο και πραγματικο UI των windows 8.x και οπως ολα τα windows NT 6.x ,ειναι το aero ui και δεν εχει αλλαξει κατι σ'αυτη την κατασταση,εκτως απο την ηλιθια μαρκετιστικη ιδεα, των πενταχρονων που εχει σ'αυτο το τμημα η ms,να αφαιρεσουν το start menu,που τοσα χρονια ο κοσμος εχει μαθει να δουλευει και προκαλοντα συγχηση με το νεο start menu,αφου δεν ηταν συνηθησμενοι σ'αυτο και μπερδευοντας τους στο τι πραγματικα αντιπροσωπευει το metro(multimedia center,τιποτα αλλο) στα pc τους!

 

6.Το μονο που εχεις δικαιο,αλλα πλεον ολα τα λογισμικα το κανουν,ειναι οι χρονιες αναβαθμισει που προκαλουν αρκετους πονοκεφαλους και στους χρηστες και κυριος στους επαγγελματιες!Και επειδη οι αριθμοι στα windows ειναι πολυ μεγαλυτεροι απο τα αλλα,το προβλημα φαινεται και ειναι εντονοτερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...