Προς το περιεχόμενο

Το ποσοστό των Windows XP πέφτει κάτω από το 25%. Για πρώτη φορά τα Windows 8.1 παρουσιάζουν πτώση!


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5.Το κυριο και πραγματικο UI των windows 8.x και οπως ολα τα windows NT 6.x ,ειναι το aero ui και δεν εχει αλλαξει κατι σ'αυτη την κατασταση,εκτως απο την ηλιθια μαρκετιστικη ιδεα, των πενταχρονων που εχει σ'αυτο το τμημα η ms,να αφαιρεσουν το start menu,που τοσα χρονια ο κοσμος εχει μαθει να δουλευει και προκαλοντα συγχηση με το νεο start menu,αφου δεν ηταν συνηθησμενοι σ'αυτο και μπερδευοντας τους στο τι πραγματικα αντιπροσωπευει το metro(multimedia center,τιποτα αλλο) στα pc τους!

 

6.Το μονο που εχεις δικαιο,αλλα πλεον ολα τα λογισμικα το κανουν,ειναι οι χρονιες αναβαθμισει που προκαλουν αρκετους πονοκεφαλους και στους χρηστες και κυριος στους επαγγελματιες!Και επειδη οι αριθμοι στα windows ειναι πολυ μεγαλυτεροι απο τα αλλα,το προβλημα φαινεται και ειναι εντονοτερο!

5. To αστειο της υποθεσης ειναι οτι το metro ειναι αντιπαραγωγικο, λες και δηλαδη το start menu δεν ηταν. Δεν μπορω, ΑΦΡΙΖΩ καθε φορα που καποιος χρησιμοποιουσε startmenu και παραλληλα τολμαει και αποκαλει το metro αντιπαραγωγικο. Υπαρχουν τοσοι τροποι να ξεκινησεις μια εφαρμογη με 2 μολις click η με ενα συνδυασμο πληκτρων και εδω μαλωνουμε για την παραγωγικοτητα του start menu. Αβυσσος

 

6. Αυτο δεν εχει να κανει με τα 8 ομως αλλα με ολα τα λειτουργικα της MS. 

Το μοναδικο που μου τη βιδωνει στη νοοτροπια της MS ειναι οτι σε ωθει στο νεο λειτουργικο  της με φτηνες μεθοδους (οπως τη μη υποστηριξη των καινουργιων direct X). Sorry ms, you foul. Εγω αναβαθμισα σε 8 απο την πρωτη μερα, οχι για το direct x αλλα γιατι τα 8 μαμανε. Αν πιστευε και η ιδια λιγο στο λειτουργικο της, δεν θα κοιταγε να προσφερει τετοιες βλακειες για να αναβαθμισουν οι χρηστες. Το αστειο ειναι οτι με τα 8 χτυπησε φλεβα, εννοωντας οτι εφτιαξε ενα πραγματικα απιστευτο λειτουργικο, ακομα καλυτερο απο τα τελεια 7, και αντι να προσπαθησει να το προωθησει αναλογα, το εχει θαψει ηδη. Καταρχας οι προσφορες των 30 ευρω και ολες αυτες οι συζητησεις για επαναφορα του start menu και λοιπες βλακειες εχουν πεισει τον μεσο καταναλωτη οτι η MS τελικα εκανε βλακεια με τα 8 και προσπαθει να επανορθωσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5. To αστειο της υποθεσης ειναι οτι το metro ειναι αντιπαραγωγικο, λες και δηλαδη το start menu δεν ηταν. Δεν μπορω, ΑΦΡΙΖΩ καθε φορα που καποιος χρησιμοποιουσε startmenu και παραλληλα τολμαει και αποκαλει το metro αντιπαραγωγικο. Υπαρχουν τοσοι τροποι να ξεκινησεις μια εφαρμογη με 2 μολις click η με ενα συνδυασμο πληκτρων και εδω μαλωνουμε για την παραγωγικοτητα του start menu. Αβυσσος

 

6. Αυτο δεν εχει να κανει με τα 8 ομως αλλα με ολα τα λειτουργικα της MS. 

Το μοναδικο που μου τη βιδωνει στη νοοτροπια της MS ειναι οτι σε ωθει στο νεο λειτουργικο  της με φτηνες μεθοδους (οπως τη μη υποστηριξη των καινουργιων direct X). Sorry ms, you foul. Εγω αναβαθμισα σε 8 απο την πρωτη μερα, οχι για το direct x αλλα γιατι τα 8 μαμανε. Αν πιστευε και η ιδια λιγο στο λειτουργικο της, δεν θα κοιταγε να προσφερει τετοιες βλακειες για να αναβαθμισουν οι χρηστες. Το αστειο ειναι οτι με τα 8 χτυπησε φλεβα, εννοωντας οτι εφτιαξε ενα πραγματικα απιστευτο λειτουργικο, ακομα καλυτερο απο τα τελεια 7, και αντι να προσπαθησει να το προωθησει αναλογα, το εχει θαψει ηδη. Καταρχας οι προσφορες των 30 ευρω και ολες αυτες οι συζητησεις για επαναφορα του start menu και λοιπες βλακειες εχουν πεισει τον μεσο καταναλωτη οτι η MS τελικα εκανε βλακεια με τα 8 και προσπαθει να επανορθωσει.

5.Δεν εχεις σημασια αν ειναι ή οχι παργωγικο για καποιους,αλλα οτι ειναι μακραν πιο καλο με περισσοτερη υποστηριξη απο τους developers και την ιδια την ms,ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕ,ΔΛΔ ΤΟ WMC!

Αυτο ειναι που δεν βλεπουμε στην πραγματικοτητα.

6.Στο θεμα μαρκετινκ,το εχουμε πει 1000 φορες,οτι η MS ειναι ΠΑΝΤΕΛΟΣ ΑΣΧΕΤΗ!!!Ακομη και τα windows tablets/hybrid οι κατασκευαστες συνεργαζονται πιο στενα με την intel,απ'οτι με την ms για την αναπτηξη και προωθηση τους,για η MS,ειναι επιεικος ΑΧΡΗΣΤΗ,σ'αυτο το θεμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιδή η μισή αλήθεια είναι κα μισό ψέμα , έχουμε λοιπον....

 

1.Απο επιχειρηματα σκιζεις.

2.Απο το 2002(που εμφανηστικε το πρωτο windows tablet) μεχρι το 2012(που βγηκαν τα windows 8),ποτε η ms χρησιμοποιησε mobile os για τα tablet της,για να ειναι αυτονοητο,οτι επρεπε να εχει mobile os γι'αυτα τα μηχανηματα?

3.Επισης την x86/x64 πλατφορμα της intel,τι επρεπε να την κανει?Νομιζεις μονο η ms ηθελαν τα υβριδικα και μονο η ms ηθελε να περασει στην αγορα η touch οθονη!Το 80+ της προωθησης και του λογισμικου και των υβριδικων την εχει κανει η intel!

  Γι αυτά τα συγκεκριμένα υπήρχε ειδική έκδοση των XP αν θύμάμε καλά , αλλά θυμάμαι πολύ καλά πως δεν σε υποχρέωνε η MS να πάρεις και πενάκι για την χρήση της βασικής έκδοσης των xp. Για άλλη χρήση μια έκδοση , για άλλη χρήση η άλλη.

 


4.Πιστευεις πραγματικα οτι το metro ui,ειναι αντιγραφη ή το πιο ηλιθιο,οτι μας ηρθε ουρανοκατεβατο?
Το γεγονος οτι η ms πηρε το WMC(windows media center) και το ανεπτηξε και κυριως το ΑΝΗΞΕ για 3rd party developing και απο ενα σχεδον αχρηστο MEDIA center,το εχει κανει ενα τεραστιο και πολυ πιο χρησιμο για πολλες χρησεις και συσκευες,σε universal MULTIMEDIA περιβαλλον,για σενα αυτο ειναι αντιγραφη ή tabletοποιηση των pc???
Βασικα εχεις δυο os(win7&win8.x) με μικρο διαφορες,αλλα το ενα ερχεται με το WMC,ενω το αλλο με metro.
Διαλεξε εσυ το σχεδον αχρηστο wmc και ασε εμας τα "προβατα" να διαλεξουμε το metro,για default multimedia center στο λογισμικο μας!

   Από τη στιγμή που βιάστηκε να βγάλει τα 8 και ξαναχρεώνοντας τα 8.1 μόνη της ξεβρακώθηκε. O βασικός στόχος του WMC εκείνη την εποχή ήταν το μερίδιο αγοράς των λεγόμενων pc για το σαλόνι , που πήρε διαστάσεις μόδας αλλά ξέφτισε σχετικά γρήγορα λόγο, κατά μεγάλο βαθμό, PS και ΧΒΟΧ αργότερα. Έχεις την εντύπωση πως από καλή καρδιά το ANOIΞΕ ? ή έπρεπε να προωθηθεί πάση θυσία το XBOX?...λέω εγώ τώρα....

 


Το γεγονος οτι η ms πηρε το WMC(windows media center) και το ανεπτηξε και κυριως το ΑΝΗΞΕ για 3rd party developing και απο ενα σχεδον αχρηστο MEDIA center,το εχει κανει ενα τεραστιο και πολυ πιο χρησιμο για πολλες χρησεις και συσκευες,σε universal MULTIMEDIA περιβαλλον,για σενα αυτο ειναι αντιγραφη ή tabletοποιηση των pc???
Βασικα εχεις δυο os(win7&win8.x) με μικρο διαφορες,αλλα το ενα ερχεται με το WMC,ενω το αλλο με metro.
Διαλεξε εσυ το σχεδον αχρηστο wmc και ασε εμας τα "προβατα" να διαλεξουμε το metro,για default multimedia center στο λογισμικο μας!

Τελικά είναι τεράστιο ή άχρηστο??

Και να λύσω μια παρεξήγηση : Πρόβατο δεν είσαι επειδή σε αποκαλώ εγώ...Η Ms μας βλέπει έτσι, και μας συμπεριφέρεται ανάλογα.

 

5.Το κυριο και πραγματικο UI των windows 8.x και οπως ολα τα windows NT 6.x ,ειναι το aero ui και δεν εχει αλλαξει κατι σ'αυτη την κατασταση,εκτως απο την ηλιθια μαρκετιστικη ιδεα, των πενταχρονων που εχει σ'αυτο το τμημα η ms,να αφαιρεσουν το start menu,που τοσα χρονια ο κοσμος εχει μαθει να δουλευει και προκαλοντα συγχηση με το νεο start menu,αφου δεν ηταν συνηθησμενοι σ'αυτο και μπερδευοντας τους στο τι πραγματικα αντιπροσωπευει το metro(multimedia center,τιποτα αλλο) στα pc τους!

6.Το μονο που εχεις δικαιο,αλλα πλεον ολα τα λογισμικα το κανουν,ειναι οι χρονιες αναβαθμισει που προκαλουν αρκετους πονοκεφαλους και στους χρηστες και κυριος στους επαγγελματιες!Και επειδη οι αριθμοι στα windows ειναι πολυ μεγαλυτεροι απο τα αλλα,το προβλημα φαινεται και ειναι εντονοτερο!

 

Εδώ συμφωνούνε . Αν διάβασες προσεχτικά αυτά που έγραψα θα καταλάβεις πως δεν είμαι κατά των 8 αλλά κατά των σπασμωδικών και εκβιαστικών πρακτικών της MS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιδή η μισή αλήθεια είναι κα μισό ψέμα , έχουμε λοιπον....

 

  Γι αυτά τα συγκεκριμένα υπήρχε ειδική έκδοση των XP αν θύμάμε καλά , αλλά θυμάμαι πολύ καλά πως δεν σε υποχρέωνε η MS να πάρεις και πενάκι για την χρήση της βασικής έκδοσης των xp. Για άλλη χρήση μια έκδοση , για άλλη χρήση η άλλη.

 

Από τη στιγμή που βιάστηκε να βγάλει τα 8 και ξαναχρεώνοντας τα 8.1 μόνη της ξεβρακώθηκε. O βασικός στόχος του WMC εκείνη την εποχή ήταν το μερίδιο αγοράς των λεγόμενων pc για το σαλόνι , που πήρε διαστάσεις μόδας αλλά ξέφτισε σχετικά γρήγορα λόγο, κατά μεγάλο βαθμό, PS και ΧΒΟΧ αργότερα. Έχεις την εντύπωση πως από καλή καρδιά το ANOIΞΕ ? ή έπρεπε να προωθηθεί πάση θυσία το XBOX?...λέω εγώ τώρα....

 

Τελικά είναι τεράστιο ή άχρηστο??

Και να λύσω μια παρεξήγηση : Πρόβατο δεν είσαι επειδή σε αποκαλώ εγώ...Η Ms μας βλέπει έτσι, και μας συμπεριφέρεται ανάλογα.

 

 

Εδώ συμφωνούνε . Αν διάβασες προσεχτικά αυτά που έγραψα θα καταλάβεις πως δεν είμαι κατά των 8 αλλά κατά των σπασμωδικών και εκβιαστικών πρακτικών της MS.

1.Αυτη η "ειδικη" εκδοση ΕΤΡΕΧΕ ή ΟΧΙ desktop προγραμματα?

Απαντα σ'αυτο το ερωτημα,για να δουμε ποιος λεει μιση αληθεια απο τους δυο μας! ;)

 

Να σου θημησω,οτι αυτο που κανει τωρα και λεγεται windows with bing,ακριβως το ιδιο πραγμα,με τα xp tablet pc edition!Απλα πιο ελαφρια και συμπικνωμενα,αλλα στην ουσια το ιδιο λογισμικο!

 

2.Για να σας δω τι θα κανετε με τα windows 9,που απλα η μονη διαφορα απο τα 8.1,θα ειναι το start menu!Εκει να δεις "προβατα" που τρεχουν να το βαλουν και θα βγενουν να λενε ποσο γαματα ειναι!

Τουλαχιστον καποιοι αλλοι τα 8.x τα εχουν βαλει ΚΑΙ για το metro ui.Αυτοι που θα τρεξουν στα 9 για ποιο λογο θα τρεξουν?Για το start menu,που εχουν και τα 7 ή τις τρελλες επιδοσεις που θα εχουν,σε συστηματα με ssd και ι-core που πετανε?

Aν δεν ειστε προβατα,οπως υποστηριξες,δεν θα πατε κανενας απο σας στα windows 9,ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ!

 

3.Αχρηστο ή οχι,το προβλημα οτι απ'εδω και περα ολα οι multimedia/social εφαρμογες θα βγενουν MONO για το METRO και εσυ θα εισαι stand by,να κλεγεσαι στα φορουμ γιατι δε υπαρχει σε desktop!Δες Facebook app και δες που το shazam βγαινει στο osx και τα windows 7,παιρνουν το ψηλο!Και επεται και συνεχεια!

 

Οι εποχες εχουν αλλαξει και η ms δεν ειναι αυτοι που επιβαλλουν,αλλα εμεις και οι developers!

Και οταν εμεις τρωμε 80% του χρονου μας σε mobile εφαρμογες στα tablets/smartphones,τοτε οι developers ακολουθουν το κοινο και το χρημα!

Ο κοσμος πλεον θελει STORE και ΑΥΤΟ ακριβως τους δεινει.Οι developers θελουν απλες εφαρμογες και ευκολη προσβαση του πελατη σ'αυτη και αυτο τους δινει το store!

 

Αν θες desktop os με τα πληρεις επαγγελματικα desktop προγραματα,ΑΛΛΑ και για multimedia εφαρμογες για τα επομενα χρονια,η λυση ειναι αυτη!Ειτε μας αρεσει,ειτε οχι!

Προσωπικα ειμαι desktop fan,αλλα βλεπω τι γινεται γυρο μου και πως εξελισσετε η κατασταση για το μελλον!Και πρεπει να προσαρμοστω.

Δεν υπαρχει εξεληξη,χωρις προσαρμογη!Κανονας ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΣ!!!

Και δυστυχως η εξεληξη,γινεται με σταδια.

Δεν γινεται να παρω στην γιαγια μου,που δεν εχει πιασει στα χερια της κινητο τηλεφωνο και να της δοσω ενα smartphone και να ΠΕΡΙΜΕΝΩ,οτι θα μπορεσει,εστω,να με παρει τηλεφωνο απ'αυτο!

Οπως δεν γινεται να μας πεταξουν απο την εποχη των keyboard/mouse σε οθονες,απευθειας στην εποχη των ολογραμματων και χρηση μονο με το χερι!

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

εκτορ,ποσα € τον μηνα?ενσημα κολαει?αυξησεις,δωρα κλπ κανει?ταξιδια,παροχες ,δινει;θα εφευγες ποτε απο την ms για αλλη εταιρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτορ,ποσα € τον μηνα?ενσημα κολαει?αυξησεις,δωρα κλπ κανει?ταξιδια,παροχες ,δινει;θα εφευγες ποτε απο την ms για αλλη εταιρια;

Δεν ειμαι ελλαδιτης για να εχω ενσημα! :P

Και δωξα το θεο,εχω και την οικονομικη ανεση να μη χρειαζομαι την καθε ms,να μου προσφερει ολα οσα αναφερες,για να εκφερω απλα μια αποψη!

 

Εσυ ομως γιατι ενδιαφερεσαι και ρωτας?Εχεις κατι υποψη σου?

Μηπως καμια πολυ καλη προσφορα? B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Ξεκινάει το 456.5541.998ό θέμα για το Start Button.</p>

γιαυτο το ηλιθιο κουμπι που ολοι το χρησιμοποιουσαν για να μην βαριουνται!

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι ελλαδιτης για να εχω ενσημα! :P

Και δωξα το θεο,εχω και την οικονομικη ανεση να μη χρειαζομαι την καθε ms,να μου προσφερει ολα οσα αναφερες,για να εκφερω απλα μια αποψη!

 

Εσυ ομως γιατι ενδιαφερεσαι και ρωτας?Εχεις κατι υποψη σου?

Μηπως καμια πολυ καλη προσφορα? B)

 οχι ρε συ,ψαχνω για δουλεια.......αν ειναι καλοπληρωτες,να στειλω βιο.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...