Προς το περιεχόμενο

Αποριες ραδιοερασιτεχνισμου


basilis-keza

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, διαβαζω διαφορα στο internet για τον ραδιοερασιτεχνισμο αλλα εχω μερικες απορειες που δεν μπορεσα να λυσω. Ισως καποιος απο εδω μεσα να μπορεσει να με βοηθησει !

 

1. ενας πομποδεκτης VHF-UHF που αγοραζεις απο ενα μαγαζι πριν βγαλεις αδεια για να παρεις διακριτικο κλησης θα ακουει τιποτα η θα ειναι αχρηστο και θα πρεπει να σου περασουν απο καπου τις επιτρεπτες συχνοτητες ;

 

2.τα cb ειναι τα βραχεια ; αν καταλαβα καλα πρεπει να υπαρχει οπτικη επαφη για την μεταδοση του σηματος σωστα ;  μπορεις να εχεις ενα cb αυτοκινητου στο σπιτι με τις καταληλες πατεντες πχ. μπαταρια αυτοκινητου η καποιο τροφοδοτικο.

 

3. στην ελλαδα ειναι ελευθερα μονο τα κοινα walkie talkie pmr 446 αυτα σε τι εκπεμπουν uhf-fm ;

εχω τα cobra mt-600 και γραφει το manual διαμορφωση uhf-fm τι εννοει ;

 

4.στα αλλα κρατη τα cd-uhf-vhf θελουν αδεια ; εδω διαβασα διαφορα και δεν ξερω τι ειναι σωστο.

 

5. τα cb τα χρησιμοποιουμε στην ελλαδα αρκετα ; διαβασα οτι πολλοι αφηνουν αυτες τις συχνοτητες.

 

6. ποια η διαφορα uhf-vhf και που τα χρησιμοποιουνε ; δηλαδη στα σκαφη-βαρκες τι εχουν  ; νομιζω vhf 

οι ραδιοερασιτεχντες σε τι εκπεμπουν vhf η uhf ;

 

ενα συμπερασμα που εβγαλα εγω προσωπικα ειναι οτι ειμαστε λιγο μπαχαλο στην ελλαδα με αυτα.

 

ευχαριστω. !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνεις ραδιοερασιτέχνης πρέπει να εχεις άδεια και να δώσεις εξετάσεις, πρέπει να σου αρέσει και να διαθέτεις χρήμα και χρόνο ατελείωτο, οι ραδιοερασιτέχνες στην Ελλάδα ειναι πολυ οργανωμένοι και οχι μπάχαλο όπως λες

 

Οταν θα το αγαπήσεις και θα ασχοληθείς θα σου λυθούν ολες οι παρακάτω απορίες.

 

Τρόπος αποκτήσεις αδείας

http://www.berovalis.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=68:-a-&catid=39:tables&Itemid=63

 

Η ενωση

http://www.raag.org/displayITM1.asp?ITMID=3&LANG=GR

Γεια σας, διαβαζω διαφορα στο internet για τον ραδιοερασιτεχνισμο αλλα εχω μερικες απορειες που δεν μπορεσα να λυσω. Ισως καποιος απο εδω μεσα να μπορεσει να με βοηθησει !

 

1. ενας πομποδεκτης VHF-UHF που αγοραζεις απο ενα μαγαζι πριν βγαλεις αδεια για να παρεις διακριτικο κλησης θα ακουει τιποτα η θα ειναι αχρηστο και θα πρεπει να σου περασουν απο καπου τις επιτρεπτες συχνοτητες ;

 

2.τα cb ειναι τα βραχεια ; αν καταλαβα καλα πρεπει να υπαρχει οπτικη επαφη για την μεταδοση του σηματος σωστα ;  μπορεις να εχεις ενα cb αυτοκινητου στο σπιτι με τις καταληλες πατεντες πχ. μπαταρια αυτοκινητου η καποιο τροφοδοτικο.

 

3. στην ελλαδα ειναι ελευθερα μονο τα κοινα walkie talkie pmr 446 αυτα σε τι εκπεμπουν uhf-fm ;

εχω τα cobra mt-600 και γραφει το manual διαμορφωση uhf-fm τι εννοει ;

 

4.στα αλλα κρατη τα cd-uhf-vhf θελουν αδεια ; εδω διαβασα διαφορα και δεν ξερω τι ειναι σωστο.

 

5. τα cb τα χρησιμοποιουμε στην ελλαδα αρκετα ; διαβασα οτι πολλοι αφηνουν αυτες τις συχνοτητες.

 

6. ποια η διαφορα uhf-vhf και που τα χρησιμοποιουνε ; δηλαδη στα σκαφη-βαρκες τι εχουν  ; νομιζω vhf 

οι ραδιοερασιτεχντες σε τι εκπεμπουν vhf η uhf ;

 

ενα συμπερασμα που εβγαλα εγω προσωπικα ειναι οτι ειμαστε λιγο μπαχαλο στην ελλαδα με αυτα.

 

ευχαριστω. !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπαχαλο ειναι στην νομοθεσια πιστευω δηλαδη επιτρεπουν την αγορα και πωληση μηχανηματων προς τον οποιοδηποτε χωρις να ζητανε πρωτα αν εχεις αδεια κτλ.

 

Πρεπει να εχεις αδεια ωστε να παρεις το αναγνωριστικο κλησης που λενε για να μπορεις να εκπεμπεις νομιμα.

 

Χρημα προσωπικα δεν παιζει και δεν θελω να ασχοληθω προς το παρον με το χομπι αυτο.

Ρωταω επειδη διαβαζοντας διαφορα στο ιντερνετ για τον ραδιοερασιτεχνισμο τα μπερδεψα λιγακι και χρειαζομαι ενα ξεκαθαρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Επισκέπτης

Τωρα διαβαζω αυτο το thread... 3 χρονια μετα.

 

Anyway.

 

Εαν χρειαζεται καποιος πληροφοριες ας το γραψει εδω και θα του πω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...