Προς το περιεχόμενο

BackUp σε linux


orestis000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτό που θέλω να κάνω είναι να κάνω backup στον dropbox φάκελο μου 2-3 φακέλους τα πανεπιστημίου. επειδή παίζει να βάζω και καινούρια πράγματα μέσα απλώς θέλω κάθε βδομάδα να κάνει ένα backup που θα αντικαθιστά τα παλιά αρχεία και θα προσθέτει κ τα καινούρια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

orestis000, οτναν σου ειπα να τρεξεις το προγραμμα απο την κονσολα εννοουσα το gui.

Ανοιξε κονσολα γραψε luckybackup και πατα enter.

Bαλε τον μικροτερο δυνατο χρονο και προγραμματισε ενα μπακαπ για δοκιμη.

Περιμενε μεχρι να τελειωσει ο χρονος και αφου τελειωσει(και λογικα θα επρεπε να ειχε κανει μπακαπ) δες στην κονσολα αν εβγαλε errors.

 

πριν κανεις το παραπανω δωσε τα περιεχομενα των 2 εντολων παρακατω:

crontab -e
sudo crontab -e
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που θέλω να κάνω είναι να κάνω backup στον dropbox φάκελο μου 2-3 φακέλους τα πανεπιστημίου. επειδή παίζει να βάζω και καινούρια πράγματα μέσα απλώς θέλω κάθε βδομάδα να κάνει ένα backup που θα αντικαθιστά τα παλιά αρχεία και θα προσθέτει κ τα καινούρια 

 

Γιατί δεν συγχρονίζεις τους ίδιους του φακέλους με το dropbox; Γίνεται εύκολα με symlinks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν συγχρονίζεις τους ίδιους του φακέλους με το dropbox; Γίνεται εύκολα με symlinks.

αλήθεια; πως ακριβώς; έλεος.... ασχολούμαι με αυτό το πράμα εδώ και 2 βδομάδες χαχαχαχ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις symlinks για τους καταλογους που θελεις μεσα στον καταλογο του dropbox :)

Η εντολη ειναι η ln με την παραμετρο -s, αν έχεις καταλόγο που θες να συγχρονίσεις με ονόμα folder1 μέσα στο home σου και ο κατάλογος του dropbox λέγεται dropbox (πρωτότυπο ε; ) πάλι στο home σου η εντολή θα είναι:

ln -s /home/orestis000/folder1 /home/orestis000/dropbox/

Φυσικά την προσαρμόζεις κατάλληλα...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις symlinks για τους καταλογους που θελεις μεσα στον καταλογο του dropbox :)

Η εντολη ειναι η ln με την παραμετρο -s, αν έχεις καταλόγο που θες να συγχρονίσεις με ονόμα folder1 μέσα στο home σου και ο κατάλογος του dropbox λέγεται dropbox (πρωτότυπο ε; ) πάλι στο home σου η εντολή θα είναι:

ln -s /home/orestis000/folder1 /home/orestis000/dropbox/

Φυσικά την προσαρμόζεις κατάλληλα...

το έκανα ακόμα πιο εύκολα, δεξί κλικ στον φάκελο --> δημιουργία συνδέσμου και μετά μεταφέρω τον σύνδεσμο στο dropbox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...