Προς το περιεχόμενο

επιλογή φθηνής τηλεόρασης


sintalkas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Το σκέφτομαι για TV με full HD και όχι turbo-X (είδα ότι και σε άλλα θέματα πέφτει πολύ κράξιμο στις turbo-X). Προσανατολίζομαι προς τις προτάσεις του nickmanak, αν και ξεπερνούν τα χρήματα που σκεφτόμουν αρχικά να δώσω.

Θα ήθελα να ρωτήσω όμως και ένα τελευταίο για τα Hz. Ποιά η διαφορά 100 Hz με 60 Hz. Είδα για παράδειγμα αυτή την τηλεόραση: http://www.public.gr/product/sound-and-vision/tv/monitor-tv/lg-27mt46d-monitor-tv-27/prod6130265pp/. Είναι LG, Full HD, 27' (δε θα με πείραζε να κατέβω λίγο στις ίντσες) και κοντά στο αρχικό ποσό που σκεφτόμουν να διαθέσω.Αλλά είναι στα 60 Hz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε frostie, υπαρχουν καποια "αγραφα ορια" που καλο ειναι να μην τα κατεβαινουμε, για πολλους λογους...!! 

 

οπως πχ.  εγω θεωρω οτι οι 32" για TV ειναι το Minimum οριο μεγεθους. δεν αξιζει ουτε οικονομικα να κατεβεις σε 27-28"...!!  

 

οπως επισης και αποφευγουμε τις μαιμουδο εταιριες τυπου Turbo-X, Funai, Thomson, Αrrieli. κλπ...!! ΑΝ θελουμε κατι ποιοτικο...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα μοντελα που σου προτεινα, εχω το 1ο και ειναι αψογο. Βαζω στικακι USB με ταινια και ελληνικο υποτιτλο και παιζει αψεγαδιαστα. Μιλαμε για αρχεια full HD 1080p μεγεθους 1,5GB και ανω (βλεπε yify).

Το 2ο μοντελο ειναι το φετινο καινουργιο, διαδοχος του πρωτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα μοντελα που σου προτεινα, εχω το 1ο και ειναι αψογο. Βαζω στικακι USB με ταινια και ελληνικο υποτιτλο και παιζει αψεγαδιαστα. Μιλαμε για αρχεια full HD 1080p μεγεθους 1,5GB και ανω (βλεπε yify).

Το 2ο μοντελο ειναι το φετινο καινουργιο, διαδοχος του πρωτου.

 

εχεις δοκιμασει και 1080p.mkv με DTS ηχο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σελιδα υποστηριξης εχει 2 pdf και στο ενα αναφερει ολα τα υποστηριζομενα αρχεια.

Ειναι και αυτα που αναφερεις αλλα εγω νομιζω δεν τα εχω δοκιμασει.

 

http://m.lg.com/gr/televisions/lg-32LN5400-led-tv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ρωταω για μενα, για να κατσω να ψαξω και να διαβαζω εγχειριδια.  ρωταω για να μαθουν και οσοι ενδιαφερονται, αν εσυ εχεις δοκιμασει να παιξεις αρχει βιντεο με DTS ηχο..!!

 

η δικη μου (42LM620S) παιζει χαλαρα ο,τι και να της βαλω. ομως το ακριβως μικροτερο μοντελο (LM615S), ΔΕΝ επαιζε DTS ηχο...!!!  αυτο θελω να εξακριβωθει..!!   

 

By the way, ριχνοντας μια ματια δεν ξεκαθαριζει αν παιζει 

 

"mkv

[Βίντεο] H.264/AVC, XViD, MPEG-4 Part2
[Ήχος] HE-AAC, Dolby Digital, MPEG-1 Layer III (MP3), *DTS
.ts, .trp, .tp, .mts, .m2ts
[Βίντεο] H.264/AVC, MPEG-2
[Ήχος] MPEG-1 Layer I, II, MPEG-1 Layer III (MP3), Dolby Digital, 
Dolby Digital Plus, AAC
.vob
[Βίντεο] MPEG-1, MPEG-2
[Ήχος] Dolby Digital, MPEG-1 Layer I, II, DVD-LPCM
.mpg, .mpeg, .mpe
[Βίντεο] MPEG-1
[Ήχος] MPEG-1 Layer I, II 
*DTS : ανάλογα με το μοντέλο"   
 
Για αυτο ρωταμε τους κατοχους αν στην πραξη παιζει DTS...!!!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω επειδη κοιταω αρκετο καιρο κυριως για 32αρες εχω καταληξει σε αυτη...

http://www.iking.gr/gr/prdid/521e53326f5e44c390594f8898652319/productinfo.aspx

 

-: Οχι σουπερ επωνυμη, 720p, 

 

+: 3D, σμαρτ, οχι turbo-x/neo κτλ, 2 usb, πιθανον εχει και wifi στικακι η συσκευασια, pvr με pause.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω επειδη κοιταω αρκετο καιρο κυριως για 32αρες εχω καταληξει σε αυτη...

 

http://www.iking.gr/gr/prdid/521e53326f5e44c390594f8898652319/productinfo.aspx

 

-: Οχι σουπερ επωνυμη, 720p, 

 

+: 3D, σμαρτ, οχι turbo-x/neo κτλ, 2 usb, πιθανον εχει και wifi στικακι η συσκευασια, pvr με pause.

ξερεις μια παροιμια που λεει, "οπου ακους πολλα κερασια, μικρο καλαθι κρατα"..? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι οτι ειναι παρομοιας ποιοτητας με F&U, Τelefunken, Grunding κτλ, ειναι ομως μια μαρκα και εχει και μια παρουσια σε αλλες χωρες και βρισκεις καποια στοιχεια παραπανω, δεν ειναι turbo-x, neo κτλ...

 

Θεωρω δεδομενο οτι θα ειναι κατωτερης ποιοτητας απο LG, samsung κτλ αλλα κανενας δεν σου εγγυαται οτι δεν θα εχεις προβληματα και με μια πιο επωνυμη τηλεοραση...

 

βεβαια απο το καταληξω μεχρι στο να την παρω ειναι καποια διαδικασια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά ήρθε η Arielli μου αλλά έφυγε όπως ήρθε και εξηγούμαι 

 

Μόλις την παρέλαβα και μετά από αγωνιώδεις προσπάθειες να βάλω την βάση της που αν δεν είχα βοήθεια από άνωθεν ακόμα θα προσπαθούσα ,την βάζω μπρος και τι να δω ένα καμένο πίξελ σε μορφή σταγόνας ,άρα θα πρέπει να είναι 3 καμένα πίξελ (2 πάνω,1 κάτω) και μάλιστα τα αναθεματισμένα ακριβώς στο κέντρο ,παίρνω άμεσα το eshop και ζητώ αντικατάσταση κάτι που το δέχθηκαν,μάλλον .Και έτσι την πακετάρισα και την έστειλα πίσω κακήν κακώς.

 

Γνώμες και πρόχειρη αξιολόγηση

Η ποιότητα κατασκευής είναι μέτρια σαν της Τουρκικής vestel αλλά όχι τίποτα τραγικό

Τα χρώματα της οθόνης είναι καλά ,τυπικά για την τιμή της αλλά όχι κάτι τραγικό απλά δεν έχει εικόνα όπως Lg,Samsung ,ειδικά αν ανεβάσεις πολύ την φωτεινότητα θολώνει η εικόνα.

Ο ήχος είναι σχετικώς δυνατός μιας και έχει 2 ηχεία μικρά αλλά παράγουν αρκετά ποιοτικό ήχο

Ο media player της επίσης είναι καλός αλλά όχι όπως lG samsung μιας και έχει κάποιες δυστροπίες και δεν μου έπαιζε τους υπότιτλους αλλά δεν το έψαξα πολύ.

 

Αξίζει η αγορά της ?Με δεδομένη την τιμή της και αν το eshop μου δώσει σωστή τηλεόραση και χωρίς καμένα πιξελ, είναι μια φθηνή και μάλλον καλή λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 29€ και 31€ παραπάνω έπαιρνες: LG 24MN43D και Samsung T24C300EW αντιστοιχα.

 

Θα ειχες σοβαρότερη ποιότητα κατασκευής, μακραν καλυτερη εικονα, δυνατότητα επισκευής στο μελλον καθως ανταλλακτικές πλακέτες για arrili δεν θα βρίσκεις ουτε στο ebay και τελος στην περίπτωση της LG 0 καμμενα πιξελ εγγύηση.

 

Πολυ κακη επιλογη. Δεν νομιζω οτι τα 30€ ειναι ποσο που δεν μαζεύεται ευκολα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως και να έχεις δίκιο αλλά ας δούμε και τι θα  κάνει το eshop σε περίπτωση που μου δώσουν πιστωτικό ίσως να πάρω την LG ή την samsung .

Εσύ τις έχεις δοκιμάσει τις τηλεοράσεις αυτές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά μακρυά από arielli και eshop μετά από ένα μήνα στο περίμενε μου ανακοίνωσαν πως δεν καλύπτεται λέει από την εγγύηση το ένα καμένο pixel και να την πάρω πίσω.Να αναφέρω πως με το που ήρθε την έδωσα ως dead on arrive την επόμενη κιόλας μέρα και πως το κουτί της δεν έφερε καμία ταινία γνησιότητας (warranty void if removed) πάρα μόνο ένα χοντρό ζελοτειπ άσπρο και πως μέσα έλειπε τελείως το Ελληνικό βιβλιαράκι αφού είχε μόνο ένα στα βουλγάρικα και Αγγλικά.

Μεγάλη πατάτα η Arielli δεν την προτείνω σε κανένα ,όσο για το eshop από τώρα και στο εξής μόνο μικροπράγματα μικρής αξίας λόγω του απαράδεκτου after sales service...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...