Προς το περιεχόμενο

Το snr margin παίζει.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και αρκετό καιρό παρατηρώ ότι το snr margin και ειδικά το down παίζει.

 

Συνήθως είναι 9 με 10 και συγχρονίζει στα 9320 kbs ενώ τώρα είναι στο 6 και κλείδωσε στα 10020 kbs.

 

Να πω ότι είχα πιο παλιά προβλήματα με αποσυνδέσεις και δοκίμαζαν διάφορα profile.

 

Ανεβάζω μια φωτογραφία με το πως είναι τώρα.

post-219161-0-75469000-1407236826_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σήμερα είναι τόσο. (Φωτό 1)

 

 

Edit: Μόλις μπήκα πάλι στα στατιστικά, είναι έτσι. (Φωτό 2)

 

Από την στιγμή που δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα με αποσυνδέσεις (άντε να κάνει 1 αποσύνδεση ανά 2 μέρες) δεν υπάρχει λόγος να το δώσω για βλάβη.

 

Απλά θα ήθελα να ξέρω γιατι αλλάζει συνεχώς το snr margin και ειδικά το down.

post-219161-0-97087800-1407312817_thumb.png

post-219161-0-73259300-1407314304_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο γιατί όσο είχα 2mps δεν είχα πρόβλημα και μόλις έβαλα 24αρα άρχισαν τα disconnect και δοκίμαζαν διάφορα profile για να σταθεροποιηθεί η γραμμή. Επίσης είμαι και αρκετά μακριά από το Α.κ και είμαι και σε νησί.

 

Το θέμα το άνοιξα για να δω αν είναι φυσιολογικό να παίζει το margin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο γιατί όσο είχα 2mps δεν είχα πρόβλημα και μόλις έβαλα 24αρα άρχισαν τα disconnect και δοκίμαζαν διάφορα profile για να σταθεροποιηθεί η γραμμή. Επίσης είμαι και αρκετά μακριά από το Α.κ και είμαι και σε νησί.

 

Το θέμα το άνοιξα για να δω αν είναι φυσιολογικό να παίζει το margin.

Σε τετοιες περιπτωσεις ναι ειναι φυσιολογικο.Καλυτερα να παιζει το snr με αποκλιση 1-2mb max απο τη μεγιστη ταχυτητα παρα να εχεις αποσυνδεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το margin μπορει να παιζει λογω crosstalk λογω παρεμβολων απο αλλες γραμμες ή απο οτιδηποτε αλλο.

συνηθως +-1 ειναι απολυτως φυσιολογικο.αν δεν σου δημιουργει αποσυνδεσεις ή αλλα προβληματα τοτε εισαι μια χαρα.αν πιανουν τα χερια σου να κανεις δοκιμη στον κατανεμητη να δεις αν εκει εισαι σταθερος ή οχι τοτε do it.το λεω μηπως ειναι τιποτα στο δικο σου κομματι καλωδιωσης(σπιτι) αν και δυσκολο.αν θες δοκιμασε χωρις τηλεφωνα και χωρις φιλτρα σπλιττερ και με το ρουτερ στην κεντρικη πριζα να δεις αν θα στο κανει.θα μπορουσες να ζητησεις και μεγαλυτερο margin για μεγαλυτερη σταθεροτητα αλλα θα σου κοψει ταχυτητα οποτε δεν λεει.μεχρι και καμια οξειδωση σε κανα καλωδιο μπορει να στο κανει αυτο.σε καμια χωνευτη δηλαδη να εχει οξειδωθει κανα καλωδιο απο υγρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπίτι δεν έχουμε κατανεμητή. Από την κολώνα έρχεται το καωδιο στο σπίτι κατευθείαν στο ένα και μοναδικό πριζάκι που υπάρχει. Κάποια στιγμή που θα είμαι μόνος μου σπίτι θα δοκιμάσω να βγάλω το τηλέφωνο για να δω έτσι μαπο περιέργεια. 8αντως μετά από τις αλλαγές είμαι κια χαρά, κατεβάζω σταθερά με 1 mbps καιεχω ελάχιστες αποσυνδέσεις και σε βραδυνές ώρες που κοιμάμαι.

 

 

1 αποσύνδεση ανά 2 - 3 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπίτι δεν έχουμε κατανεμητή. Από την κολώνα έρχεται το καωδιο στο σπίτι κατευθείαν στο ένα και μοναδικό πριζάκι που υπάρχει. Κάποια στιγμή που θα είμαι μόνος μου σπίτι θα δοκιμάσω να βγάλω το τηλέφωνο για να δω έτσι μαπο περιέργεια. 8αντως μετά από τις αλλαγές είμαι κια χαρά, κατεβάζω σταθερά με 1 mbps καιεχω ελάχιστες αποσυνδέσεις και σε βραδυνές ώρες που κοιμάμαι.

 

 

1 αποσύνδεση ανά 2 - 3 μέρες.

αν δεν εχεις βαλει να ειναι Up η συνδεση συνεχεια (αλλιως Nailed up connection ή always on) τοτε υπαρχει περιπτωση να κανει Idle timeout μετα απο καποια ωρα αμα δεν χρησιμοποιεις την συνδεση οποτε και να στην ριχνει.δοκιμασεκαι αυτο με το τηλεφωνο.και γενικοτερα οπου υπαρχει ενωση κοιταξε την ειδικα απο εξω προς τα μεσα μην εχει οξειδωθει τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορώ να το κοιτάξω αυτο που λες. Η μόνη διακλάδωση γίνεται σε αυτό το κουτί, στο οποίο φοβάμαι να το πειράξωpost-219161-0-66773800-1407849726_thumb.jpg και μετά το καλώδιο έρχεται κατευθείαν σε αυτό το πριζάκιpost-219161-0-79585500-1407849824_thumb.jpg. Στο σπίτι υπάρχουν 2 τηλεφωνικές γραμμές και η δικιά μου είναι η αριστερή.

 

 

Παω να κουμπώσω απευθείας το modem στην γραμμή και επιστρέφω.

Το έκανα και υπήρξε διαφορά. Τα αποτελέσματα με το τηλέφωνο πάνω στο spliter και το 7μετρο καλώδιο post-219161-0-26582400-1407850836_thumb.png

 

και τα αποτελέσματα με το modem συνδεδεμένο πάνω στην πριζα μόνο του με 1-1,5 μέτρο καλώδιο post-219161-0-50008300-1407851090_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.7 μετρο καλωδιο?βγαλτο δια ροπαλου αλλιως Utp αντι για τηλεφωνικο.δηλαδη χρησιμοποιησε το ενα ζευγαρι απο τα 4 που εχει το Utp για να το κανεις τηλεφωνικο αλλιως ασε το ρουτερ στο πριζακι και ριξε utp σαν ethernet μεχρι το Pc.αυτο το κουτακι δεν μου μοιαζει για οτε αλλα για δεη:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω είναι καπως δύσκολο να μου το φτιάξουν. Μονο ασύρματα μπορώ να μπω γιατι εχω tablet. Οπότε όταν γυρίσω Πειραιά φτιάχνω ένα τέτοιο και μόλις ξανά έρθω το αλλάζω. Τα στατιστικά τώρα. post-219161-0-80556900-1407852321_thumb.png

 

Κατι τελευταίο, στον Πειραιά παλι έχω τόσο μεγαλο κεγαλο καλώδιο και συγχρωνιζω στα 8 (όσο έχω δηλαδή) και κατεβάζω με 750 Kbps. Να το αλλάξω και εκεί?

Επεξ/σία από veteranos123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Poulinos να σε ρωτήσω κάτι, αν βάλω 24αρα θεωρητικά πόσο θα πιάνω?

 

Τα στατιστικά της γραμμής.

 

Μιλάμε για την σύνδεση στον Πειραιά με πάροχο την on telecom.

post-219161-0-24962800-1407945123_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Poulinos να σε ρωτήσω κάτι, αν βάλω 24αρα θεωρητικά πόσο θα πιάνω?

 

Τα στατιστικά της γραμμής.

 

Μιλάμε για την σύνδεση στον Πειραιά με πάροχο την on telecom.

Θεωριτικα ~23Mbps αλλα παρε την on telecom για να σου πουν το Max. Attainable Datarate του ρουτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι οταν είναι να το κάνω θα το ρωτήσω. Είμαι και κοντά στο α.κ του οτε οπότε δεν νομίζω να έχω θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...