Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 6 θα παρουσιαστεί στις 9 Σεπτεμβρίου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου διαφωνώ κάθετα. Το ότι κάτι είναι "μόδα" δε σημαίνει ότι δεν είναι καλό. Έχουν περάσει όλες οι High End συσκευές της  αγοράς από τα χέρια μου και έχω καταλήξει ξανά με iphone. Νομίζεις ότι είναι τυχαίο; Ότι το κάνω "επειδή το κάνουν και οι άλλοι"; Απλά έχει ένα λειτουργικό που φυσάει και είναι fluid όσο δεν πάει άλλο. Η απλότητα που έχει και η έλλειψη παραμετροποίησης είναι επίσης από τα δυνατά του χαρτιά, καθώς ο χρήστης αντί να ασχολείται με 15000 launchers και widgets (τα οποία είναι πραγματικά αχρείαστα) έχει ένα προιόν που είναι άρτιο out of the box. ΝΑΙ γ@#μώ την apple για την τιμολογιακή της πολιτική αλλά προσέχουν μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια. Και τα S5 - M8 - G2 - Note 3 είναι φοβερές συσκευές αλλά...δεν έχουν το fluidity και την απλότητα ενός iPhone.

 

Όσον αφορά το θέμα για το μέγεθος της οθόνης, μπορεί οι 5+ ίντσες να είναι μεγάλες και ωραίες για το μάτι αλλά στο τέλος της μέρας δεν βολεύουν το μέσο χέρι. Θεωρώ ότι αυτό θα είναι και ένας λόγος που το 4.7 iPhone 6 θα κάνει το μεγαλύτερο αριθμό πωλήσεων. Εμένα προσωπικά με έχουν βολέψει πάρα πολύ οι 4 ίντσες του 5s. Είναι η αίσθηση που μου δίνει όταν το κρατάω στο χέρι μου. Αν θέλω μεγαλύτερη οθόνη έχω iPad mini, Laptop και PC.

σωστος ο φιλος ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να το κανεις οτι θες. Γραφεις μια εφαρμογη στο PC σου, τη στελνεις μεσω wifi / bluetooth / καλωδιο / οτι σκατα σου ρθει στο κεφαλι και την τρεχεις.

 

Να υποστηριζει ολους τους τροπους επικοινωνιας και προτυπα της εκαστοτε εποχης. Βluetooth / wifi / videocall / flash / usbotg κλπα.

Απο το πιο απλο (drag & drop απτο PC σου), μεχρι το πιο πολυπλοκο (wifi direct κλπα)

 

Οπως για παραδειγμα, torrent client.

 

 

Αυτο που περιγραφεις είναι απλά εφιαλτικό...

 

Δεν θέλω να φανταστώ πόσο κόλλημα θα τρώει, πόσο χρόνο θα αφιερώνω γιατί μια εφαρμογή άλλαξε εν αγνοία μου τις ρυθμίσεις του Ιντερνετ και δεν μπορώ να διαβασω τα email μου (το έχω πάθει σε Android και έφτυσα αίμα για να καταλάβω τι παίχτηκε), και τι ιούς θα πρέπει να αφαιρέσω για να μην κλέβουν τα προσωπικά μου δεδομένα...

 

Αυτό που πρέπει να γινει κατανοητό, είναι το ότι δεν είναι αναγκασμένη η Volvo να βάλει μια εξάτμιση για τρακτερ στα αυτοκίνητά της, για να γίνουν αποδεκτά από εσένα που σου αρέσει να ακούς το βρουμ βρουμ. Είσαι μειοψηφία.

 

Ο πολύς ο κόσμος δεν θέλει torrent client στο κινητό του. Τόσο απλά...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είμαι περίεργος. Αν όντως βγει σε 4.8/5.5 είμαι περίεργος πως θα δικαιολογήσουν αυτό  

θα βάλουν στη διαφήμιση κάποιον με μεγαλύτερα χέρια και μακρύτερα δάκτυλα!!!! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ως γνωστον τα αιφον μονο οσοι κυκλοφορουνε με φερραρι και κολυμπανε στα πετροδολαρα μπορουνε να δωσουνε τα 700 εκτος, η τα 200 εντος συνδεσης για να το παρουνε...

 

'Αντε πάλι το ιδιο τροπάριο με την Ελληνική πραγματικότητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι ο καθένας αγοράζει ότι θέλει αυτός.....τα iphone δεν είναι τέλεια ( κάτοχος από το 4 και μετά) το 4s με ios7.1 κολαει σαν την πουτάνα....προβλήματα με το wifi έχουν όλα τα apple....τα 5 και 5s λίγο πιο γρήγορα αλλά και πάλι δεν δικαιολογούν την φήμη τους για το καλύτερο λειτουργικό..από την αλλά και τα android με τα δικά τους θέματα....ο καθένας έχει την γνώμη του και αναλόγως το πορτοφορη του θα πράξει.Έλεος με της κόντρες σε όλα τα forum για το πιο είναι το καλύτερο!!!όλα καλά είναι ρε μάγκες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω ποιος θα δωσει εναν μισθο για να παρει iphone??? Και μετα αναρωτιέται γιατι μας ...μανε

  Για καποιους ειναι ενας μισθος. Για καποιους αλλους δυο η μισος. Για καποιους τριτους που θα το παρουνε με συνδεση 1/5 του μισθου. Απλα να αναφερεις σε ποιους το επιτρεπεις ωστε να ξερουνε και οι ανθρωποι τι να κανουνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βαρεθει να ακουω τα ιδια και τα ιδια περι os και καλυτεροτητας.

Γιατι δεν καταλαβαινεται οτι η apple εχει ενα "σταθερο" λειτουργικο διοτι εχει ΜΙΑ συσκευη με ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ hardware οποτε παρεχει παρεχει ενα σταθερο λειτουργικο; Το android ειναι εξισου καλο λειτουργικο ομως ειναι ΕΝΑ λειτουργικο με εκατονταδες συσκευες, οποτε κομματακι δυσκολο να μπορει να τρεχει σε οοοολες τις συσκευες το ιδιο!

Οσο για την apple και τα phablet της θα πρωτιμουσα να δω ενα ipad σε μικροτερες ιντσες το οποιο θα εχει υποστηριξη sim παρα ενα iΠαντοφλα που δεν θα μου παρεχει τιποτα παραπανω.

Οι μεγαλες ιντσες μπορει να ειναι πλεον της "μοδας" αλλα ρε παιδια τσιιιιιιιλ!! Κινητο ειναι!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μεγαλες ιντσες μπορει να ειναι πλεον της "μοδας" αλλα ρε παιδια τσιιιιιιιλ!! Κινητο ειναι!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 Smartphone ειναι οχι κινητο. Αμα θελεις κινητο παιρνεις ενα σαμσυνγκ με οθονη 2 ιντσες και 30 ευρω και εισαι αρχοντας. Αμα επισης θελεις κατι σε σμαρτφοουν παιρνεις ενα με 4 η 4.5 . Γιατι ειναι κακο να εχεις 5.5 οθονη πχ αμα για σενα δεν ειναι προβλημα, δεν εχει κανενα ιδιαιτερο βαρος για να πεις οτι κουραζεσαι. Αμα εισαι γυναικα δεν εχει σημασια γιατι ειτε ειναι 3 ιντσων ειτε 5.5 στην τσαντα θα το εχεις. αμα εισαι αντρας εχει μεγαλυτερη σημασια αλλα εσυ επιλεγεις. 

 

 Tα ιδια λεγαμε και με τα κινητα 4 και 4.5 ιντσων παλιοτερα ετσι ? Οτι ειναι παντοφλες και ποιος μπορει να χρειαζεται οθονη 4.3 ιντσων . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι ο καθένας αγοράζει ότι θέλει αυτός.....τα iphone δεν είναι τέλεια ( κάτοχος από το 4 και μετά) το 4s με ios7.1 κολαει σαν την πουτάνα....προβλήματα με το wifi έχουν όλα τα apple....τα 5 και 5s λίγο πιο γρήγορα αλλά και πάλι δεν δικαιολογούν την φήμη τους για το καλύτερο λειτουργικό..από την αλλά και τα android με τα δικά τους θέματα....ο καθένας έχει την γνώμη του και αναλόγως το πορτοφορη του θα πράξει.Έλεος με της κόντρες σε όλα τα forum για το πιο είναι το καλύτερο!!!όλα καλά είναι ρε μάγκες.

φιλε μου εχω το 4s με ios 7.1 και ειναι μια χαρα μαλλον κατι δεν εχεις κανει καλα. τωρα οσο αφορα το internet και εκει ειναι μια χαρα. 

φιλκα παντα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μαλιστα. Για εμενα αυτο που περιεγραψες αγγιζει το dumpphone. Και το ξεπερνα. Γιατι οχι, απειροελαχιστοι θελουν να γραφουν μονοι τις εφαρμογες τους, δεν υπαρχει κατι που να μην υπαρχει και να το κανει καλυτερα επειδη το εχει κανει ενας επαγγελματιας. Αρα αμα καταληξεις να πρεπει να το κανεις εσυ τοτε το κινητο ειναι ηλιθιο που δεν το ειχε. 

 

 Το οτι επιλεγει η αππλε τις εφαρμογες στο στορε ειναι τουλαχιστον αστειο. Τωρα απο εκει και περα ο ελεγχος μονο αρνητικος δεν ειναι, βλεπεις τι γινεται στο γοογλε στορε που καθε εφαρμογη ανεξαρτητα απο ποσο γνωστη ειναι εχει την πιθανοτητα να ειναι πραγματικα οτι θελει ο δημιουργος της να ειναι χωρις ελεγχο και τιποτα.

 

 Το να ειναι χαμελεοντας αδιαφορο επισης για μενα. Απλα ενας τροπος να σπαταλας τον χρονο σου χωρις αξια και περιεχομενο. Τι να το κανω οταν σπαταλαω 3 ωρες και παλι το ιος ειναι αριστουργημα μπροστα στα αλλα λειτουργικα? Εχεις την δυνατοτητα να αλλαξεις πολλα πραγματα στο αντροιντ ναι. Αλλα αυτο επειδη ειναι απο μονο του τοσο βαρετο που σε ωθει να το κανεις. Το ιος ειναι τοσο αρτιο σχεδιαστικα που δεν σου περνα καν σαν σκεψη αν ασχοληθεις με τετοια αννουσια πραγματα.

 

 

Φιλε μου, το οτι εσενα δεν σε ενδιαφερουν αυτα τα πραματα δεν σημαινει οτι δεν ειναι smart. Σημαινει οτι προτιμας τα dumbphone. Και καλα κανεις, και γω iPhone εχω, αλλα μη τα ισοπεδωνουμε ολα. Επειδη εσυ δεν ξερεις προγραμματισμο για να φτιαξεις μια εφαρμογη, δεν σημαινει οτι δεν ξερει κανεις. Επειδη εσυ δεν θες να εχεις ολα τα μεσα επικοινωνιας διαθεσιμα προς χρηση, δεν σημαινει οτι δεν θελει και κανεις. Δεν ειπα αλλωστε οτι το android ειναι πιο θελκτικο, ειπα οτι ειναι smartphone.

 

Oσο για την εμφανιση, αυτα τα γραφεις για να βγαλεις απο πανω την αγαπημενη σου εταιρια. Δεν εξηγειται αλλιως το να μιλας μειονεκτικα για την εμφανιση ενος λειτουργικου που....εχει ΟΤΙ εμφανιση θες!! Αστεια πραματα

 

 

 Σμαρτ για μενα ειναι να με αφηνει να κανει αυτα που θελω να κανω απροβληματιστα out of the box. Αν σε καλει να ασχοληθεις απειρες ωρες για να το ροοταρεις και να το περασεις ρομ, να αλλαξεις το interface, και μετα απο ΟΛΑ ΑΥΤΑ προσεχε, εχεις ενα κινητο που κανει λιγο καλυτερα αυτα που εκανε στην αρχη και επρεπε να τα κανει απο την αρχη  ειναι ενα ελλειπες dump λειτουργικο. 

 

  Δεν εχεις καταλαβει κατι, το κινητο ειναι εργαλειο. Δεν ειναι η διασκεδαση μου να σπαταλαω ωρες για να φτιαχνω και να παραμετροποιω το κινητο μου ωστε να γινει υποφερτο.

  Δεν πρεπει να δουλευεις για να το υπηρετεις εσυ, να του αφιερωνεις ωρες καθε βδομαδα. Πρεπει να σε υπηρετει αυτο χωρις εσυ να κανεις τιποτα.

Ε αυτο σου εξηγησα και πριν και δεν θες να το καταλαβεις, αυτος που περιγραφεις ειναι ο ορισμος του dumbphone.

Ως κάτοχος iPhone και λάτρης του Appstore, iBook, iTunes δεν με συγκίνουν καθόλου... αλλά το να βγάζεις τέτοιο μίσος... μάλλον κάποιο πρόβλημα υπάρχει...

Eβγαλα μισος που απαντησα στην ερωτηση του παιδιου? Και γω iPhone εχω.......παρε και καταλαβε

Λαθος καταλαβαινεις. Απλα σπαμε πλακα με την ασχετοσυνη οσων τα λενε αυτα,

 

Αυτο που περιγραφεις εσυ ειναι ενα pc like κινητο, κατι που ανηκει στο χρονοντουλαπο της ιστοριας, μιας και ηδη βρισκομαστε στην post pc εποχη. Τα wm ηταν αυτο που περιγραφεις και ηταν ενα αισχος που κατερρευσε αμα τη εμφανισει του ios.

Το pc like κινητο ανηκει στο χρονοντουλαπο της ιστοριας, εξου και το 85% του android...μεσα επεσες

Αυτο που περιγραφεις είναι απλά εφιαλτικό...

 

Δεν θέλω να φανταστώ πόσο κόλλημα θα τρώει, πόσο χρόνο θα αφιερώνω γιατί μια εφαρμογή άλλαξε εν αγνοία μου τις ρυθμίσεις του Ιντερνετ και δεν μπορώ να διαβασω τα email μου (το έχω πάθει σε Android και έφτυσα αίμα για να καταλάβω τι παίχτηκε), και τι ιούς θα πρέπει να αφαιρέσω για να μην κλέβουν τα προσωπικά μου δεδομένα...

 

Αυτό που πρέπει να γινει κατανοητό, είναι το ότι δεν είναι αναγκασμένη η Volvo να βάλει μια εξάτμιση για τρακτερ στα αυτοκίνητά της, για να γίνουν αποδεκτά από εσένα που σου αρέσει να ακούς το βρουμ βρουμ. Είσαι μειοψηφία.

 

Ο πολύς ο κόσμος δεν θέλει torrent client στο κινητό του. Τόσο απλά...

Ο πολυς ο κοσμος δεν θελει ενα PC στην τσεπη του. Εγω δεν ειπα οτι ειναι προτιμητεο το android αλλωστε. Ειπα τι το κανει να ειναι smartphone εναντι του iPhone. To αν εσυ / εγω / η πλειοψηφια το χρειαζεται ειναι αλλο ζητημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να το παρουσιασουν να δουμε τι αλλο θα σκαρφιστουν για να πουλησουν ενα dumbphone με ενα δαγκωμενο μηλο πανω στην τετραπλασια τιμη απο οτι εχει κανονικα.Με jailbreak παει να γινει smartphone αλλα και παλι.

 

Itunes για να περασω τραγουδια απο το pc?Ειμαστε σοβαροι?

 

Τα περι αλουμινιου ποτε δεν καταλαβα γιατι τα εκθιαζετε μιας και μια ζωη σε θηκες τα εχετε και τα βγαζετε μονο για μοστρα.

 

Μακαρι να βγαλει και 5.5" αλλα οχι με τα τεραστια bezels που ειδα μπας και καταλαβει ο κοσμος τι δουλεμα ετρωγε τοσα χρονια με το οτι το τελειο κινητο ειναι με 4" οθονη και οσο πιο μακροστενο γινετε να φτανει και ο αντιχειρας της κουτσης μαριας να το δουλεψει.Ξυπνα apple 3 χρονια πισω εχεις μεινει και αυτο φαινετε και απο το market share που εισαι στο 13% εναντι 85 του android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, το οτι εσενα δεν σε ενδιαφερουν αυτα τα πραματα δεν σημαινει οτι δεν ειναι smart. Σημαινει οτι προτιμας τα dumbphone. Και καλα κανεις, και γω iPhone εχω, αλλα μη τα ισοπεδωνουμε ολα. Επειδη εσυ δεν ξερεις προγραμματισμο για να φτιαξεις μια εφαρμογη, δεν σημαινει οτι δεν ξερει κανεις. Επειδη εσυ δεν θες να εχεις ολα τα μεσα επικοινωνιας διαθεσιμα προς χρηση, δεν σημαινει οτι δεν θελει και κανεις. Δεν ειπα αλλωστε οτι το android ειναι πιο θελκτικο, ειπα οτι ειναι smartphone.

   Μα φιλε μου αυτο σου παρουσιαζω, οτι αυτο που θεωρεις εσυ σαν smartphone ειναι στην πραγματικοτητα dumbphone. Btw, software developer ειμαι, αμα θελω να κανω εφαρμογη για το αιφον, απλα θα την κανω. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι λες οτι δεν μπορεις. Αλλα ο λογος που θελω ΕΞΥΠΝΟ κινητο ειναι για να βρω την εφαρμογη ετοιμη χωρις να χαλασω εκει τον χρονο μου. Αμα ητανε να καθομαι να προγραμματιζω και τις εφαρμογες στο κινητο μου που ισως χρειαζομαι δεν θα επρεπε να κανω αλλη δουλεια 16 ωρες την μερα...

 

  Απλοτητα και αρτιοτητα σε ενα smartphone ειναι η υπερτατη αρετη για μενα. Δεν θελω να κοπιαζω ωρες για να κανω μια δουλεια την θελω ετοιμη. Δεν θελω να εξυπηρετω το κινητο μου βρε αδερφε. Εχω καλυτερες ασχολιες απο το να προσπαθω να φτιαξω το samsung s4 κτλ ωστε να μην λαγκαρει η να μην προσβαλει την αισθητικη μου.

 

Αντε να το παρουσιασουν να δουμε τι αλλο θα σκαρφιστουν για να πουλησουν ενα dumbphone με ενα δαγκωμενο μηλο πανω στην τετραπλασια τιμη απο οτι εχει κανονικα.Με jailbreak παει να γινει smartphone αλλα και παλι.

 

Μακαρι να βγαλει και 5.5" αλλα οχι με τα τεραστια bezels που ειδα μπας και καταλαβει ο κοσμος τι δουλεμα ετρωγε τοσα χρονια με το οτι το τελειο κινητο ειναι με 4" οθονη και οσο πιο μακροστενο γινετε να φτανει και ο αντιχειρας της κουτσης μαριας να το δουλεψει.Ξυπνα apple 3 χρονια πισω εχεις μεινει και αυτο φαινετε και απο το market share που εισαι στο 13% εναντι 85 του android.

 

Το γεγονος οτι το 85% ειναι σε μεγαλο βαθμο απο φτηνα κινητα δεν σου λεει κατι. 

 

 

Τα bezel του πανω και κατω ειναι επικα για 4,7" οθονη.

Και κατι μου λεει οτι και η μπαταρια - αυτονομια μια απο τα ιδια χαλια θα ειναι.

 

Θα πεσει πολυ γελιο.

Να μην σου λεει τιποτα. Δεν εχει βγει ακομη δεν το εχουμε δει. Η μπαταρια σαφεστατα και θα ειναι καλυερη απο τα αντροιντσ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...