Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 6 θα παρουσιαστεί στις 9 Σεπτεμβρίου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν μου ειπες γιατι το νοτε 3 πουλιεται φτηνοτερα και δεν μπορει να κρατησει τιμη.

Επειδη υπαρχει ανταγωνισμος? το iphone ειναι εκτος ανταγωνισμου? δηλαδη δεν μπορει ο οποιοσδηποτε να αγορασει το νοτε3 αντι του iphone?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μπερδεύεις τα ποσοστα πωλήσεων με τα κέρδη?

Τι να το κάνεις το 85% όταν το 75% (λέω έναν αριθμό) είναι κινητα απο 50-200 ευρώ?τι κέρδος περιμένεις να βγάλει απο το υπόλοιπο 10% που και σε αυτό το 10% μετά απο λίγο πέφτει η τιμή του,δεν λέω ότι καλώς πουλάει η apple στις τιμές που πουλάει και εγώ θεωρώ το iphone πολύ ακριβό,απλά αυτή είναι και η διαφορά στον τρόπο λειτουργίας μεταξύ τον δύο.

Και μονο τα κινητα ανω των 300 να βαλουμε θεωρεις φυσιολογικο να πουλαει το αρχαιο 4s 8gb στα 300 οταν το nexus 5/g2 παιζουν στα 290?Πως παει ο αλλος και το αγοραζει?Το κερδος της apple απο αυτο το κινητο ειναι 250 ευρω.Για μας ως καταναλωτες ειναι οτι χειροτερο αυτο που κανει η apple.

Δεν μου ειπες γιατι το νοτε 3 πουλιεται φτηνοτερα και δεν μπορει να κρατησει τιμη.

Επειδη υπαρχει ανταγωνισμος? το iphone ειναι εκτος ανταγωνισμου? δηλαδη δεν μπορει ο οποιοσδηποτε να αγορασει το νοτε3 αντι του iphone?

Το note 3 πουλιετε φθηνοτερα και λογου του ανταγωνισμου στα android(flex/xperia ultra/htc max).Στα 700-800 οχι δεν θα πουλουσε ενα android κινητο οποιο και αν ηταν.Το iphone ειναι αλλη ιστορια.Ενας που εχει 100 εφαρμογες στο iphone αγορασμενες απο το 2007 και εχει μαθει ετσι δεν προκειτε να παει σε αλλο λειτουργικο οσο καλυτερο και αν ειναι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μονο τα κινητα ανω των 300 να βαλουμε θεωρεις φυσιολογικο να πουλαει το αρχαιο 4s 8gb στα 300 οταν το nexus 5/g2 παιζουν στα 290?Πως παει ο αλλος και το αγοραζει?Το κερδος της apple απο αυτο το κινητο ειναι 250 ευρω.Για μας ως καταναλωτες ειναι οτι χειροτερο αυτο που κανει η apple.

Το note 3 πουλιετε φθηνοτερα και λογου του ανταγωνισμου στα android(flex/xperia ultra/htc max).Στα 700-800 οχι δεν θα πουλουσε ενα android κινητο οποιο και αν ηταν.Το iphone ειναι αλλη ιστορια.Ενας που εχει 100 εφαρμογες στο iphone αγορασμενες απο το 2007 και εχει μαθει ετσι δεν προκειτε να παει σε αλλο λειτουργικο οσο καλυτερο και αν ειναι.

Δεν νομιζω. Εγω ειχα 200 εφαρμογες αγορασμενες στο android και πηγα στο ios. (Και δουλευω και android παραλληλα βεβαια, σαν δευτερο ).

Σιγα... Αυτες τις δικαιολογιες τις ακουω χρονια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω. Εγω ειχα 200 εφαρμογες αγορασμενες στο android και πηγα στο ios. (Και δουλευω και android παραλληλα βεβαια, σαν δευτερο ).

Σιγα... Αυτες τις δικαιολογιες τις ακουω χρονια.

Εσυ και εγω ειμαστε power users.Οταν εμενα θα με πειραξει να παω σε ενα 5.5" iphone και ας εχω μαθει με android.Σε 2 μερες εχω μαθει και το ios.Το 90% ομως των χρηστων android/ios που ξερουν μονο να ανεβαζουν photos στο facebook αν μαθουν κατι δυσκολα αλλαζουν σε αλλο λειτουργικο.Αν ξερουν και τι λειτουργικο εχει το τηλεφωνο που εχουν.Δεν ειναι δικαιολογιες ειναι τα πραγματα οπως πραγματικα ειναι.Μην κοιτας στα forums που ακομα και εκει εχουμε πολλους κολλημενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και σου απαντησα, οτι η δικια μου ερμηνια με το εξυπνο ειναι οτι μπορει να τα κανει οπως θελω out of the box με μηδεμινη προσπαθεια απο μενα. Αρα για μενα το android ειναι πιο χαζο γιατι οσα ειχα επρεπε να σπαταλησω ωρες να τα πειραξω ωστε να γινουνε οπως επρεπε να ειναι απο την αρχη κατεμε. Δεν με απασχολει να μπορει να αλλαζω interface.

 

Nαι, και το iPhone μεχρι πριν λιγο καιρο δεν ανοιγε καν χωρις συνδεση με PC, ποιο out of the box μου λες???

 

Επισης, αν χρειαζεσαι ωρες να περασεις 3rd party keyboard / widgets / messenger κλπα, τοτε αστο, μην παρεις android. Μεινει στο iPhone

 

 

 Και για να εξυγουμαστε, το να βαλεις εναν launcher και να αλλαξεις 3 πραγματα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αλλαγη interface. Ριζικη αλλαγη στο notification bar sta settings και στο launcher ειναι αλλαγη interface. Και για να το κανεις αυτο θελει ωρες. Πρεπει να το κανω ομως στα αντροιντ γιατι αισθητικα με εκνευριζει, αλλα λιγοτερο (htc) και αλλα αφορητα , lg, samsung, και το στοκ.

Ολα αλλαγη interface ειναι. Το τι σαρεσει και τι οχι ειναι θεμα γουστου. Σε οσους δεν αρεσει το interface του iPhone, εχουν μια επιλογη, να το πεταξουν στη θαλασσα. Σε οσους ομως δεν αρεσει το interface της HTC (sense), εχουν δεκαδες επιλογες παραμετροποιησης. 

 

  Στο ιος καταλαβαινεις οτι το interface ειναι απο designers, στα αντροιντ μεχρι τωρα τουλαχιστον φαινοτανε οτι ητανε απο programmers. Και οχι, οσες επιλογες και ωρες σπαταλησεις δεν θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα απο εναν designer.

Και το Fiat Dublo designers το σχεδιασαν, και το αμαξι δεν βλεπεται. Δεν μου λεει κατι το ποιος το σχεδιασε. Το οτι σαρεσει εσενα δεν σημενει οτι πρεπει να μαρεσει και μενα.

 

Αυτο που προσπαθησεις να κανεις ειναι με τα προσωπικα κριτηρια σου πας να βγαλεις το ενα ανωτερο απο το αλλο. Ασφαλως για ΕΣΕΝΑ το iPhone ειναι ανωτερο, γιαυτο το επελεξες. Δεν χρησιμοποιεις τις χιλιαδες επιπλεον λειτουργιες του android, αρα δεν σου κανει. Και για μενα αντιστοιχα το fiataki μου ειναι καλυτερο απτη Ferrari, γιατι το πηρα για οικονομια στο καυσιμο. Το οτι εγω προτιμω το fiat και το θεωρω καλυτερο ομως ειναι η υποκειμενικη μου αποψη. Αντικειμενικα ομως, ferrari > fiat. Ε αντιστοιχα και με το android > iOS. Ναι, το iOS ειναι απλο στη χρηση και δεν σου δινει πολλες επιλογες / λειτουργιες κλπα πραματα. Για εναν απειρο χρηστη η καποιον που δεν ζηταει πολλα πολλα ειναι πολυ καλυτερη επιλογη απο το android. Αντικειμενικα ομως, δεν υφισταται καν συγκριση. Το android ειναι αρκετα καλυτερο σαν smart os

Φυκια για μεταξωτες κορδελες πουλανε οι αλλοι. Γι αυτο και αμεσα οι τιμες τους κατρακυλουν. Δεν πιστευω να εχεις αντιρρηση σε αυτο? αν το νοτε3 ειναι τοσο πολυ καλυτερο , γιατι πουλιεται φτηνοτερα?

Γιατι εχει πολλους ανταγωνιστες στην κατηγορια smartphone, οπως LG / HTC  η ακομα και εσωτερικο ανταγωνισμο με αλλες συσκευες samsung. Απτην αλλη το iPhone παιζει μπαλα μονο του στα ακριβα featurephone, μιας και κανεις δεν ασχολειται με την κατηγορια αυτη

 

Επισης, καθε τι τεχνολογικο χανει την αξια του οσο προχωραει η τεχνολογια. Κατι που μεχρι χτες κοστιζε Χ σε μια εταιρια, τωρα που εγινε πιο mainstream κοστιζει Χ/2. Αυτα οσον αφορα τις τεχνολογικες εταιριες που παραγουν τεχνολογικα προιοντα. Για τις σχεδιαστικες εταιριες που πουλανε design, τα προιοντα τους κρατανε τις τιμες, γιατι το design ειναι διαχρονικο.Ετσι και με το iPhone, δεν θα το διαλεξεις λογω της τεχνολογιας του, αλλα λογω του design του (το οποιο ειναι παρα πολυ ομορφο ομολογω). Και αφου το design δεν παλιωνει (σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα), γιατι να πεσει η τιμη του?

Δεν μου ειπες γιατι το νοτε 3 πουλιεται φτηνοτερα και δεν μπορει να κρατησει τιμη.

Επειδη υπαρχει ανταγωνισμος? το iphone ειναι εκτος ανταγωνισμου? δηλαδη δεν μπορει ο οποιοσδηποτε να αγορασει το νοτε3 αντι του iphone?

Οχι. Οποιος θελει smartphone με μεγαλη οθονη, θα αγορασει Note 3 (η τις αντιστοιχες προτασεις απο LG / HTC η και την ιδια τη samsung). Αυτος λοιπον που θελει smartphone, με ποια λογικη να αγορασει iPhone που δεν ειναι smartphone?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, και το iPhone μεχρι πριν λιγο καιρο δεν ανοιγε καν χωρις συνδεση με PC, ποιο out of the box μου λες???

 

Επισης, αν χρειαζεσαι ωρες να περασεις 3rd party keyboard / widgets / messenger κλπα, τοτε αστο, μην παρεις android. Μεινει στο iPhone

 

 

Γιατι εχει πολλους ανταγωνιστες στην κατηγορια smartphone, οπως LG / HTC η ακομα και εσωτερικο ανταγωνισμο με αλλες συσκευες samsung. Απτην αλλη το iPhone παιζει μπαλα μονο του στα ακριβα featurephone, μιας και κανεις δεν ασχολειται με την κατηγορια αυτη

 

Επισης, καθε τι τεχνολογικο χανει την αξια του οσο προχωραει η τεχνολογια. Κατι που μεχρι χτες κοστιζε Χ σε μια εταιρια, τωρα που εγινε πιο mainstream κοστιζει Χ/2. Αυτα οσον αφορα τις τεχνολογικες εταιριες που παραγουν τεχνολογικα προιοντα. Για τις σχεδιαστικες εταιριες που πουλανε design, τα προιοντα τους κρατανε τις τιμες, γιατι το design ειναι διαχρονικο.Ετσι και με το iPhone, δεν θα το διαλεξεις λογω της τεχνολογιας του, αλλα λογω του design του (το οποιο ειναι παρα πολυ ομορφο ομολογω). Και αφου το design δεν παλιωνει (σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα), γιατι να πεσει η τιμη του?

Design του 2007 ειναι ακομα διαχρονικο?

 

hqdefault.jpg

 

Το μονο που αλλαζει ειναι οτι μακραινει η οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν και εγώ παλιότερα σ' αυτό το τρύπακι του "δουλειά δεν είχε ο διάολος μαμούσε τα παιδιά του" μετά κατάλαβα οτι ο χρόνος ειναι χρήμα και τώρα θέλω συσκευή απροβλημάτιστη με τις καλύτερα optimized apps στην αγορά να να κάνει την δουλειά μου χωρις να σπάω τα @@ μου.

 

PS όταν βλέπω κάποιον που χειρίζεται smartphone να αναφέρεται ως power user μου παει το μυαλό σε κάποιον που είχε το PC μόνο για facebook, έκανε ένα root στο smartphone και κάνει σαν να έχει ανακαλύψει τον τροχό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Design του 2007 ειναι ακομα διαχρονικο?

 

hqdefault.jpg

 

Το μονο που αλλαζει ειναι οτι μακραινει η οθονη.

Δεν ειναι του 2007, ας μη λεμε οτι θελουμε. Τα iPhone μεχρι το 3gs ηταν πανασχημα, απτο 4 και μετα στρωσανε

Ήμουν και εγώ παλιότερα σ' αυτό το τρύπακι του "δουλειά δεν είχε ο διάολος μαμούσε τα παιδιά του" μετά κατάλαβα οτι ο χρόνος ειναι χρήμα και τώρα θέλω συσκευή απροβλημάτιστη με τις καλύτερα optimized apps στην αγορά να να κάνει την δουλειά μου χωρις να σπάω τα @@ μου.

 

 

PS όταν βλέπω κάποιον που χειρίζεται smartphone να αναφέρεται ως power user μου παει το μυαλό σε κάποιον που έχει το PC μόνο για facebook, έκανε ένα root στο smartphone και κάνει σαν να έχει ανακαλύψει τον τροχό.

Δεν χρειαζεται root για να προγραμματιζεις εφαρμογες και να τις στελνεις στο κινητο σου. Απο κει και υστερα αν θεωρεις το root το ιδιο ευκολο με το να μπαινεις στο facebook, μαλλον πρεπει να κανεις μαθηματα στο facebook. Δεν το πολυεχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι του 2007, ας μη λεμε οτι θελουμε. Τα iPhone μεχρι το 3gs ηταν πανασχημα, απτο 4 και μετα στρωσανε

 

Δεν χρειαζεται root για να προγραμματιζεις εφαρμογες και να τις στελνεις στο κινητο σου

Γουστα ειναι αυτα.Το 4/4s ειναι τα πιο ομορφα.Απο το 5 και μετα τα θεωρω πραγματικα εκτρωματα τοσο μακροστενα και στενα που ειναι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Atzamestatos

Λαθος κανεις. Κραταει την τιμη του επειδη μπορει.

Τα αλλα κινητα δεν μπορουν να πουλησουν σε τιμη ανω των 500 ευρω, για αυτο ριχνουν τιμη.

Οποιος ειναι αποφασισμενος να δωσει πανω απο ενα ποσο για κινητο, παει καρφι για iphone, ειναι γνωστο αυτο.

Τα αλλα τα βλεπει σαν συμβιβασμο, λογω τιμης.

Αυτο ισχυει για τους περισσοτερους. Γι αυτο και η απλ μαζευει ολο το χαρτι στην κορυφαια κατηγορια τιμης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαθος κανεις. Κραταει την τιμη του επειδη μπορει,

Τα αλλα κινητα δεν μππρουν να πουλησουν σε τιμη ανω των 500 ευρω, για αυτο ριχνουν τιμη.

Οποιος ειναι αποφασισμενος να δωσει πανω απο ενα ποσο για κινητο, παει καρφι για iphone, ειναι γνωστο αυτο.

Τα αλλα τα βλεπει σαν συμβιβασμο, λογω τιμης,.

Αυτο ισχυει για τους περισσοτερους. Γι αυτο και η απλ μαζευει ολο το χαρτι στην κορυφαια κατηγορια τιμης.

Δηλαδη αν ηθελα οθονη 5+ ιντσων και ειχα να διαθεσω 800 ευρω θα πηγαινα σε iphone?Ποιος ο λογος?Το 2007 ειχα δωσει 650 για ενα n80.Μπορουσα να ειχα παρει iphone αλλα το symbian τοτε ηταν τοπ και δεν με εκανε αισθηση το ios.

 

Ξερω πολλα ατομα που περνουν iphone και κανουν αναπαντητες μονο και μονο για να το πεταξουν πανω στο τραπεζι στην καφετερια.Ειναι fact.Δεν ειναι θεμα τα χρηματα σε καμια περιπτωση.Αν κατι ειναι καλο οσο και να εχει θα τα δωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν ηθελα οθονη 5+ ιντσων και ειχα να διαθεσω 800 ευρω θα πηγαινα σε iphone?Ποιος ο λογος?Το 2007 ειχα δωσει 650 για ενα n80.Μπορουσα να ειχα παρει iphone αλλα το symbian τοτε ηταν τοπ και δεν με εκανε αισθηση το ios.

Ξερω πολλα ατομα που περνουν iphone και κανουν αναπαντητες μονο και μονο για να το πεταξουν πανω στο τραπεζι στην καφετερια.Ειναι fact.Δεν ειναι θεμα τα χρηματα σε καμια περιπτωση.Αν κατι ειναι καλο οσο και να εχει θα τα δωσω.

Δεν αναφερομαι σε εσενα. Μιλαω για τους περισσοτερους που αποφασιζουν να δωσουν πολλα για την αγορα κινητου.

Ο περισσοτερος κοσμος δεν διαθετει πανω απο 200-300 ευρω βια για κινητο και με αυτα τα χρηματα αγοραζει καποια περσυνη ναυαρχιδα android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Atzamestatos

Λαθος κανεις. Κραταει την τιμη του επειδη μπορει.

Τα αλλα κινητα δεν μπορουν να πουλησουν σε τιμη ανω των 500 ευρω, για αυτο ριχνουν τιμη.

 

Mα συμφωνησα σε αυτο, πως κανω λαθος. Ειπαμε, στα smartphone παιζει τρελη μαχη και ανταγωνισμος. Η καθε εταιρια εχει τουλαχιστον 3 high end προτασεις, και με 5-6 εταιριες στο τραπεζι, υπαρχουν 20 συσκευες που ανταγωνιζονται μεταξυ τους. Λογικο ειναι να κατρακυλανε οι τιμες. 

 

Στα feature phones απο την αλλη χλιαρα πραματα. Ουτε ανταγωνισμος φοβερος υπαρχει ουτε τιποτα. ΕΙδικα στα ακριβα feature phones μονο το iPhone υπαρχει.

 

 

Οποιος ειναι αποφασισμενος να δωσει πανω απο ενα ποσο για κινητο, παει καρφι για iphone, ειναι γνωστο αυτο.

Τα αλλα τα βλεπει σαν συμβιβασμο, λογω τιμης.

Αυτο ισχυει για τους περισσοτερους. Γι αυτο και η απλ μαζευει ολο το χαρτι στην κορυφαια κατηγορια τιμης.

Λαθος κανεις. Τα iPhone, λογω και της αξιας μεταπωλησης ειναι φτηνοτερα απο τα high end android. Μπορει να πληρωσεις 50 ευρω παραπανω οταν το αγορασεις, αλλα θα το πουλησεις 200+ ευρω περισσοτερα. Ο κοσμος παρολαυτα προτιμαει android, και ας ειναι ακριβοτερο.

Δεν αναφερομαι σε εσενα. Μιλαω για τους περισσοτερους που αποφασιζουν να δωσουν πολλα για την αγορα κινητου.

Ο περισσοτερος κοσμος δεν διαθετει πανω απο 200-300 ευρω βια για κινητο και με αυτα τα χρηματα αγοραζει καποια περσυνη ναυαρχιδα android.

Με 300 ευρω αγοραζεις και iPhone παντως τα τελευταια 4 χρονια....και εν τελει σου ερχονται φθηνοτερα λογω της αξιας μεταπωλησης. Αλλα παρολαυτα ο κοσμος παλι android αγοραζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφερομαι σε εσενα. Μιλαω για τους περισσοτερους που αποφασιζουν να δωσουν πολλα για την αγορα κινητου.

Ο περισσοτερος κοσμος δεν διαθετει πανω απο 200-300 ευρω βια για κινητο και με αυτα τα χρηματα αγοραζει καποια περσυνη ναυαρχιδα android.

Θα σε χαλουσε δηλαδη ενα nexus 5/g2 στα 300 ευρω?Ενας που θελει να δωσει πολλα ζυγιζει τι θελει και αγοραζει αναλογα.Για αλλον ενα iphone ειναι το ιδανικο αλλος θελει s5 να ειναι και αδιαβροχο.Υπαρχουν πολλες αναγκες και καλο ειναι να βγαινουν ολων των ειδων κινητα σε ολες τις κατηγοριες τιμης.Μονο καλο μας κανει.Σκεψου αν υπηρχε ακομα μια εταιρια που εβγαζε ios τι τιμες θα ειχαν τα iphone.Ο ανταγωνισμος μονο καλο σε μας κανει.Αν επαιζε μονη η samsung στα android ακομα 800 θα ειχε το νοτε 3.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...