Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 6 θα παρουσιαστεί στις 9 Σεπτεμβρίου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Atzamestaos το ρουταρισμα ειναι της πλάκας, είπαμε facebook root το επόμενο βήμα power user

Για να σου φαινεται τοσο δυσκολο το facebook, τι να πω. Κατι δεν παει καλα. Εγω πηρα τωρα μια μια τις επαφες που εχω στο facebook και το χειριζονται για πλακα και τους ρωταγα αν ξερουν να κανουν root. Η απαντηση ηταν "τι ειναι το root?" Μαλλον δεν μας τα λες καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Atzamestaos το ρουταρισμα ειναι της πλάκας, είπαμε facebook root το επόμενο βήμα power user. Σε τεχνολογικό forum γράφεις όχι στον κολλητό σου τον φαναρτζή.

Δεν οριζω power user εναν που ξερει να κανει ρουτ.Facebook μπαινω μια φορα τη βδομαδα και αν.

 

Power user ειναι αυτος που ξερει το κινητο του οσο καλυτερα γινετε το εχει με custom rom/jailbreak και το χαιρετε στο επακρο και κανει την ζωη του πιο ευκολη.Τα κοριτσακια που το εχουν για check in στο facebook κλησεις και μηνυματα και κανα candy crush θα βολευονταν και με ενα lumia 520 που ειναι εξαιρετικο για την τιμη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε χαλουσε δηλαδη ενα nexus 5/g2 στα 300 ευρω?Ενας που θελει να δωσει πολλα ζυγιζει τι θελει και αγοραζει αναλογα.Για αλλον ενα iphone ειναι το ιδανικο αλλος θελει s5 να ειναι και αδιαβροχο.Υπαρχουν πολλες αναγκες και καλο ειναι να βγαινουν ολων των ειδων κινητα σε ολες τις κατηγοριες τιμης.Μονο καλο μας κανει.Σκεψου αν υπηρχε ακομα μια εταιρια που εβγαζε ios τι τιμες θα ειχαν τα iphone.Ο ανταγωνισμος μονο καλο σε μας κανει.Αν επαιζε μονη η samsung στα android ακομα 800 θα ειχε το νοτε 3.

Καθολου δεν θα με χαλουσε. Αλλα ο συνδυασμος iphone + ipad ειναι για εμενα κορυφαιος. Μαζι με την πιο απτη ποιοτητα των προιοντων της απλ, εναντι των νεξους,

Nαι, και το iPhone μεχρι πριν λιγο καιρο δεν ανοιγε καν χωρις συνδεση με PC, ποιο out of the box μου λες???

 

Επισης, αν χρειαζεσαι ωρες να περασεις 3rd party keyboard / widgets / messenger κλπα, τοτε αστο, μην παρεις android. Μεινει στο iPhone

 

 

 

 

Ολα αλλαγη interface ειναι. Το τι σαρεσει και τι οχι ειναι θεμα γουστου. Σε οσους δεν αρεσει το interface του iPhone, εχουν μια επιλογη, να το πεταξουν στη θαλασσα. Σε οσους ομως δεν αρεσει το interface της HTC (sense), εχουν δεκαδες επιλογες παραμετροποιησης. 

 

 

Και το Fiat Dublo designers το σχεδιασαν, και το αμαξι δεν βλεπεται. Δεν μου λεει κατι το ποιος το σχεδιασε. Το οτι σαρεσει εσενα δεν σημενει οτι πρεπει να μαρεσει και μενα.

 

Αυτο που προσπαθησεις να κανεις ειναι με τα προσωπικα κριτηρια σου πας να βγαλεις το ενα ανωτερο απο το αλλο. Ασφαλως για ΕΣΕΝΑ το iPhone ειναι ανωτερο, γιαυτο το επελεξες. Δεν χρησιμοποιεις τις χιλιαδες επιπλεον λειτουργιες του android, αρα δεν σου κανει. Και για μενα αντιστοιχα το fiataki μου ειναι καλυτερο απτη Ferrari, γιατι το πηρα για οικονομια στο καυσιμο. Το οτι εγω προτιμω το fiat και το θεωρω καλυτερο ομως ειναι η υποκειμενικη μου αποψη. Αντικειμενικα ομως, ferrari > fiat. Ε αντιστοιχα και με το android > iOS. Ναι, το iOS ειναι απλο στη χρηση και δεν σου δινει πολλες επιλογες / λειτουργιες κλπα πραματα. Για εναν απειρο χρηστη η καποιον που δεν ζηταει πολλα πολλα ειναι πολυ καλυτερη επιλογη απο το android. Αντικειμενικα ομως, δεν υφισταται καν συγκριση. Το android ειναι αρκετα καλυτερο σαν smart os

 

 

Γιατι εχει πολλους ανταγωνιστες στην κατηγορια smartphone, οπως LG / HTC  η ακομα και εσωτερικο ανταγωνισμο με αλλες συσκευες samsung. Απτην αλλη το iPhone παιζει μπαλα μονο του στα ακριβα featurephone, μιας και κανεις δεν ασχολειται με την κατηγορια αυτη

 

Επισης, καθε τι τεχνολογικο χανει την αξια του οσο προχωραει η τεχνολογια. Κατι που μεχρι χτες κοστιζε Χ σε μια εταιρια, τωρα που εγινε πιο mainstream κοστιζει Χ/2. Αυτα οσον αφορα τις τεχνολογικες εταιριες που παραγουν τεχνολογικα προιοντα. Για τις σχεδιαστικες εταιριες που πουλανε design, τα προιοντα τους κρατανε τις τιμες, γιατι το design ειναι διαχρονικο.Ετσι και με το iPhone, δεν θα το διαλεξεις λογω της τεχνολογιας του, αλλα λογω του design του (το οποιο ειναι παρα πολυ ομορφο ομολογω). Και αφου το design δεν παλιωνει (σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα), γιατι να πεσει η τιμη του?

 

Οχι. Οποιος θελει smartphone με μεγαλη οθονη, θα αγορασει Note 3 (η τις αντιστοιχες προτασεις απο LG / HTC η και την ιδια τη samsung). Αυτος λοιπον που θελει smartphone, με ποια λογικη να αγορασει iPhone που δεν ειναι smartphone?

Το οτι το iphone δεν ειναι smartphone ειναι δικη σου μοναδικη στα χρονικα εφευρεση , επομενως καθε σχετικος συνειρμος ειναι λαθος και το λιγοτερο αναξιος σχολιασμου.

:)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι μου λέει ότι δε συμφωνούμε όλοι στον ορισμό του "διαχρονικός"...

Οπως το εκλαμβανει ο καθενας.Αλλα μιλαμε για ιδιο σχεδιο εδω και 7 χρονια.Μονο η οθονη αλλαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθολου δεν θα με χαλουσε. Αλλα ο συνδυασμος iphone + ipad ειναι για εμενα κορυφαιος. Μαζι με την πιο απτη ποιοτητα των προιοντων της απλ, εναντι των νεξους,

 

Το οτι το iphone δεν ειναι smartphone ειναι δικη σου μοναδικη στα χρονικα εφευρεση , επομενως καθε σχετικος συνειρμος ειναι λαθος και το λιγοτερο αναξιος σχολιασμου.

:)

To ipad air ειναι εξαιρετικο.Δεν μπορω να πω το ιδιο για το iphone.To ipad εχει πολυ μικρο ανταγωνισμο δεδομενου οτι εφαρμογες android optimize για android tablet ειναι παρα πολυ λιγες.Εκει ειναι πισω το android.Ενα ipad air 2 και ενα note 4 με 900-1000 ευρω και τα 2 εισαι καλυμμενος για 4-5 χρονια.Σε μικροτερη οθονη απλα δεν μπορω να δουλεψω.

Διαχρονικό, δηλαδή!

Βαρετο θα ελεγα οπως εχουν καταντησει και ολα τα galaxy μετα το s3.Εκτος νοτε που ειναι καπως διαφορετικο μπρος-πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που και ως που το 5+ ιδανικό μέγεθος? Δεν χωράει στη τσέπη, δεν μπορείς να το λειτουργήσεις με το 1 χέρι και άλλα μειονεκτήματα.

Επειδή έχει μεγάλη οθόνη δεν το κάνει και ιδανικό για κινητό τηλέφωνο.

 

Θεωρώ ότι το φάσμα 4.5-4.7'' είναι υπερ-αρκετό, και ας γκρινιάζουν όσοι μετράνε την επιφάνεια της οθόνης με στρέμματα.

Εxactly!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εxactly!

Για καποιον ιδανικο ειναι ενα 3" κινητο για αλλον ενα με 6".Δεν υπαρχει ιδανικο.Υποκειμενικα ειναι ολα αυτα.Οσα παντελονια εχω χωραει σε ολα το νοτε.Με ενα χερι το δουλευω ευκολα.Σε ταινιες/παιχνιδια ειναι αψογο.Σε multitasking ειναι εξαιρετικο.Γιατι δεν βολευει ειπαμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο είσαι τόσο καλός στο facebook και δεν το έχεις δει; Εδώ ειναι https://www.facebook.com/RootMyAndroid.tk/posts/589524784439008

Για να εχει οδηγιες πως να κανεις root μαλλον δεν ειναι και τοσο ευκολο, αλλιως δεν θα χρειαζοταν οδηγιες..λεω εγω τωρα

Οπως το εκλαμβανει ο καθενας.Αλλα μιλαμε για ιδιο σχεδιο εδω και 7 χρονια.Μονο η οθονη αλλαζει.

Γιαυτο λεγεται διαχρονικος. Γενικοτερα το design διατηρειται, δεν ειναι τεχνολογια να θεωρηθει ξεπερασμενη. 7 χρονια οταν μιλαμε για σχεδιασμο ειναι πολυ λιγα.

Περαν ολων αυτων, δεν εχει παραμεινει ιδιο το design των iPhone. Το 3gs ειναι απτα πιο ασχημα κινητα που εχω δε, ενω το iPhone 4 απτα ομορφοτερα

Το οτι το iphone δεν ειναι smartphone ειναι δικη σου μοναδικη στα χρονικα εφευρεση , επομενως καθε σχετικος συνειρμος ειναι λαθος και το λιγοτερο αναξιος σχολιασμου.

:)

Οσο smartphone ειναι το iPhone αλλο τοσο ειναι και ενα ΝΟΚΙΑ των 50 ευρω. Αν μου βρεις τι το διαφορετικο εχει το iPhone απο ενα οποιοδηποτε feature phone και το κανει smartphone, τοτε θα παραδεχτω το λαθος μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καποιον ιδανικο ειναι ενα 3" κινητο για αλλον ενα με 6".Δεν υπαρχει ιδανικο.Υποκειμενικα ειναι ολα αυτα.Οσα παντελονια εχω χωραει σε ολα το νοτε.Με ενα χερι το δουλευω ευκολα.Σε ταινιες/παιχνιδια ειναι αψογο.Σε multitasking ειναι εξαιρετικο.Γιατι δεν βολευει ειπαμε?

εχεις μεγαλα δαχτυλα.....συμπερασμα αντικειμενικο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι το iphone δεν ειναι smartphone ειναι δικη σου μοναδικη στα χρονικα εφευρεση , επομενως καθε σχετικος συνειρμος ειναι λαθος και το λιγοτερο αναξιος σχολιασμου.

:)

smartphone (or smart phone) is a mobile phone with more advanced computing capability and connectivity than basic feature phones.

 

O oρισμος απο την wiki. Το iPhone εχει το ιδιο η και χειροτερο connectivity απο ενα απλο feature phone, αρα δεν ειναι smart. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

smartphone (or smart phone) is a mobile phone with more advanced computing capability and connectivity than basic feature phones.

 

O oρισμος απο την wiki. Το iPhone εχει το ιδιο η και χειροτερο connectivity απο ενα απλο feature phone, αρα δεν ειναι smart. 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%88%CE%BE%CF%85%CF%80%CE%BD%CE%BF_%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%AD%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%BFθα μας κουφανεις σημερα.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...