Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με οθονη laptop

BloodDonor89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, το laptop του αδερφου μου Dell (δεν γνωριζω το μοντελο, αυριο θα το ξερω) χαλασε κατι στην οθονη.

Το προβλημα εγινε οταν ενω το λαπτοπ ηταν κλειστο το κουταβι του δαγκωσε το καλωδιο απο την βαση ψυξης που ηταν συνδεδεμενο στην πισω θυρα usb. 

καπως ετσι ειναι η οθονη οταν το ανοιγει.

Το εχει παει σε 2 τεχνικους, ο ενας του ειπε καρτα γραφικων και ο αλλος οτι ειναι το flex cable.

Υ.Γ. Η εικονα ειναι απο το ιντερνετ, αλλα θυμαμαι πως οταν το ειχε φερει να το δω η οθονη αυτο το πραμα εμφανιζε.

post-250754-0-66710800-1407268721_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι με αυτο το θεμα. πλεον το λαπτοπ το εχω στα χερια μου, το μοντελο ειναι το: Packard Dell Ares GMDC AMDC0

Ο δευτερος τεχνικος λογικα ειχε βγαλει το flex και το ξανα εβγαλε. Οταν το ανοιξα εγω πρωτη φορα ανοιξε κανονικα μετα απο 5 λεπτα που ψαχουλευα απο δω κι απο κει το laptop για να σωσω αρχεια. Αρχει παλι να κανει νερα, εβγαλε κατι γραμμες κιτρινες, κτλ κτλ. Και παγωνει. 

Παω σε ενα μαγαζακι εδω, παιρνω εναν ανταπτορα VGA F to DVI M και συνδεω την εξωτερικη οθονη με το λαπτοπ. Μου εμφανιεζεται ετσι ακριβως με της μπλε γραμμες και τρεμοπαιζαν (1η εικονα). Παταω enter φορτωναν τα windows οταν παει να βγαλει το welcome μου πεταει αυτο το μηνυμα (2η εικονα).

Μετα απο λιγο ξανα φτιαχνει μονο του, ξανα παλι χαλαει. Και γινεται αυτη η δουλεια. Αλλα οταν δειχνει μια ασπρη εικονα και συνδεω την εξωτερικη δειχνει κανονικα εικονα μονο που εμφανιζει τις περιεργες γραμμες. 

Ειναι σιγουρα το flex?

post-250754-0-14633400-1407760900_thumb.jpg

post-250754-0-76969200-1407760911_thumb.jpg

Τελικα η καρτα γραφικων ειναι, την ζεστανα με ενα πιστολακι για τα μαλλια, κι ολα κομπλε τωρα. 

μέτρησε μέρες...δεν κρατάει! ;)

Eνα κουταβι δαγκωσε ενα καλωδιο και χαλασε η καρτα γραφικων που ειναι bga,πολυ περιεργα ειναι ολα αυτα.

Να εισαι τοσο ατυχος και να εκατσε?

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρησιμοποιούμε  cookies για να απολαμβάνεις το insomnia προσωποποιημένο στις ανάγκες σου αλλά και για την παροχή στοιχείων επισκεψιμότητας για να βελτιώσουμε την ποιότητα των υπηρεσιών μας