Προς το περιεχόμενο

Δεν bootάρει το desktop pc μου


prezakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα μόλις έβαλα σε παλιό υπολογιστή το τροφοδοτικό και δούλεψε μια χαρά. Θα το κρατήσω λίγο στο παλιό να δω μήπως κάνει τίποτα παρόμοιο. Ελπίζω να κάνει, γιατί αλλιώς η μητρική θα με βάλει πάλι σε χοντρά έξοδα.

Πώς το κάνουν οι άτιμοι και μόλις τελειώνει η εγγύηση βγάζουν όλα τους τα προβλήματα;

Έχω την Gigabyte GA-H67A-UD3H-B3 και την είχα πάρει για καλή τότε...2010 αν θυμάμαι καλά.

Τι να πω....μέγιστη γκαντεμιά, 1 μέρα πριν αρχίσει τα νερά παίνευα το πισι στην πεθερά μου για το πόσο αξιόπιστο έχει βγει...

Τι να σου πω μια φορα που πετυχα pc να κανει ακριβως το ιδιο με το δικο σου ηταν μητρικη. Παντως βρισκεις απο το stock  και με 30 ευρω, μικρο το κακο! Εννοειται πως δεν κανει να παινευεις το pc ειδικα σε πεθερες κτλπ! Μακρια απο μας!!! Τα ατιμα λες και εχουν αυτια και ακουνε, πας να φτιαξεις βλαβη και με το που μπαινει τεχνικος σταματαει να εμφανιζεται το προβλημα. Αντε να κανεις διαγνωση μετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μόλις έβαλα σε παλιό υπολογιστή το τροφοδοτικό και δούλεψε μια χαρά. Θα το κρατήσω λίγο στο παλιό να δω μήπως κάνει τίποτα παρόμοιο. Ελπίζω να κάνει, γιατί αλλιώς η μητρική θα με βάλει πάλι σε χοντρά έξοδα.

Πώς το κάνουν οι άτιμοι και μόλις τελειώνει η εγγύηση βγάζουν όλα τους τα προβλήματα;

Έχω την Gigabyte GA-H67A-UD3H-B3 και την είχα πάρει για καλή τότε...2010 αν θυμάμαι καλά.

Τι να πω....μέγιστη γκαντεμιά, 1 μέρα πριν αρχίσει τα νερά παίνευα το πισι στην πεθερά μου για το πόσο αξιόπιστο έχει βγει...

Εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Ναι , παράξενω αλλά έτυχε. Είχαμε μία κουβέντα με κάποιον και του είπα ότι τα τίναξε ένα παλιό λαπτοπάκι που είχα και η πεθερά μου κατάλαβε ότι τα τίναξε το dektop που είναι σχετικά καινούριο. Με ρώτησε αν ισχύει κάτι τέτοιο και της απάντησα ότι αυτό φυσάει από την πρώτη στιγμή και δεν έχει βγάλει τίποτα.

 

Τέσπα, επιστρέφω στο θέμα μας. Τρίτη φορά που μπουτάρω το παλιό pcάκι και δουλέυει μια χαρά. Κάθε φορά που το σβήνω, κλείνω και το διακόπτη του τροφοδοτικού για να αδείασουν οι πυκνωτές που μου είπε ο φίλος πριν. Μετά από 10-15 το ανοίγω ξανά, αλλά το άτιμο δουλεύει με την πρώτη.

 

Μία ερώτηση, μήπως..μήπως λέω...υπάρχει περίπτωση να άρχισε τα νερά επειδή του έβαλα πάνω εξωτερική κάρτα και πλέον το τροφοδοτικό ζορίζεται να τα σηκώσει όλα αυτά; ...αν και δεν έχω πολλά πάνω. Ένα σκληρό, ένα ssd, ένα drive... και πλέον μία msi R7750-PMD1GD5/OC.

Διορθώνω...τέλη Φλεβάρη - αρχές Μάρτη του 2012 το έφτιαξα αυτό το pcάκι. Just που τελείωσαν τα δύο χρόνια. Τόσο δεν είναι η εγγύηση για όλα αυτά;

Λέτε να κοιτάξω αποδείξεις κ.λπ μήπως ισχύει εγγύηση σε τροφοδοτικό ή μητρική να τους την πάω πίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπέρασμα:

 

Παίδες, δεν είναι καλά τα μαντάτα. Δοκίμασα το τροφοδοτικό στο κανονικό pc και σταδιακά του πρόσθετα εξαρτήματα ξεκινώντας με τα άκρως απαραίτητα. Δυστυχώς έχοντας μόνο επεξεργαστή, μνήμες και δίσκους δεν έπαιξε. Τα συμπτώματα τα ίδια. Μπορεί με το ξεκίνημα είτε να κάνει επανεκκίνηση (φυσικά χωρίς μπιπ όταν ξεκινά και χωρίς να στέλνει σήμα στην οθόνη) ή να μην κάνει επανεκκίνηση αλλά να παραμένει σε αδρανή κατάσταση(πάλι χωρίς μπιπ ούτε σήμα).

Παρατήρησα μερικά πράγματα. Πατώντας το κουμπί, αρκετές φορές υπάρχει μια ελάχιστη χρονική διαφορά μέχρι να ξεκινήσει, κάτι που δεν έκανε πριν οπότε και ξεκινούσε άμεσα. Επιπλέον, τις φορές που αποτυγχάνει να ξεκινήσει το ανεμιστηράκι της κάρτας γραφικών ξεκινά στιγμιαία και σε κλάσματα δευτερολέπτου σταματάει. Στις περιπτώσεις που πρόκειται να καταφέρει να ξεκινήσει τότε και το ανεμιστηράκι λειτουργεί κανονικά. Συνεπώς, τις φορές που αποτυγχάνει δεν παίρνει ρεύμα η κάρτα γραφικών(πιθανόν και πολλά άλλα), σωστά; Τέλος, υπήρξαν 1-2 φορές που ενώ πήγε να ξεκινήσει επιτυχημένα (με μπιπ και ανεμιστηράκι γραφικών), τελικά έκανε επανεκκίνηση μόνο του και έπειτα πάλι κατάσταση αδράνειας.

Σας ζάλισα αλλά φανταστείτε πόσο αναστατωμένος είμαι με την κατάσταση. Αν κάποιος μπορεί να συμπεράνει με σιγουριά αν είναι τροφοδοτικό ή μητρική ας με συμβουλέψει, γιατί δεν με παίρνει καθόλου να κάνω περιττές αγορές (βαπτίζω και γεννάω τον Σεπτέμβρη και θα τα δω κωλυόμενα όσον αφορά τα οικονομικά μου).

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείξατε στην περίπτωσή μου αλλά και για τις απαντήσεις σας.

 

Καλό βράδυ.

Αντώνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti απαιτήσεις σε ισχύ έχει το πρώτο και τι το δεύτερο pc που δοκίμασες ?

Αν το παλιό (δοκιμής) έχει λιγότερες έχεις μια ελπίδα, (έτσι επειδή λένε ότι πεθαίνει ....τελευταία!) και για αυτή τη περίπτωση θα δοκίμαζα και ένα δανεικό  τροφοδοτικό που αποδεδειγμένα δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σίγουρα το παλιό pc στο οποίο δοκίμασα το τροφοδοτικό έχει πολύ λιγότερες απαιτήσεις. 

Όπως μου είπες δανείστηκα από φίλο ένα τροφοδοτικό 500W κι ένα Power Supply Tester για να μετρήσω το δικό μου κι έπειτα να κάνω και δοκιμή το καινούριο τροφοδοτικό μήπως έχω ενδείξεις.

Τα αποτελέσματα....

Όταν δοκίμασα στο tester το τροφοδοτικό μου έδειχνε ΟΚ. Τέσταρα ξεχωριστά τα 5volt καλώδια κάθε φορά. Δηλαδή, έχει 2* (6+2)P + , 2 * 4P (προφανώς εννοεί P = pins). Η μητρική μου έχει υποδοχή για 8P επομένως εγώ χρησιμοποιώ το καλώδιο και τα δύο 4P. Τα δύο καλώδια (6+2)P δεν ταιριάζουν στην υποδοχή. Έτσι, δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος γιατί δεν ξέρω αν το tester τα δοκιμάζει σωστά. Βέβαια έχει υποδοχή για 4Ρ+4Ρ και γράφει 8Ρ περιλαμβάνοντας και τα δύο. Κατά το τεστ και των δύο όμως τα νούμερα παραμένουν τα ίδια με όταν τεστάρω μόνο το 1 4Ρ.

Το πράγμα μπερδεύει γιατί ενώ έχω απογοητευτεί και πιστεύω ότι είναι μητρική(η οποία όταν μου άρχισε να μου κάνει τα νερά ήταν εκτός εγγύησης για ένα μήνα) όταν βάζω το 500W τροφοδοτικό που μου δάνεισε ο φίλος μου και το οποίο έχει μόνο ένα 4Ρ καλώδιο, δείχνει να ξεκινάει (κάνει μπιπ και γυρνάει και το ανεμιστηράκι της κάρτας γραφικών). Σε κανένα μισάωρο που θα φέρω και την οθόνη θα το δοκιμάσω να μπουτάρει κανονικά και θα σας πω.

Μακάρι να είναι το τροφοδοτικό γιατί αυτό είναι εντός εγγύησης και σίγουρα είναι και πιο εύκολη η αλλαγή του.

Υπάρχει περίπτωση αν λειτουργεί ΟΚ με το νέο τροφοδοτικό η αιτία του κακού να ήταν πάλι η μητρική; Το λέω γιατί στο tester έδειχνε ΟΚ το παλιό τροφοδοτικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εριξες καμια ματια στη μητρικη για κανα φουσκωμενο πυκνωτη?

Ναι, κοίταξα , αλλά δεν βρήκα φουσκωμένο πυκνωτή...τουλάχιστον όπως μπορώ να τον φανταστώ εγώ φουσκωμένο. Αν είναι κάτι πολύ αμυδρό πιθανόν να μην το πρόσεξα.

 

Η μητρικη παντως εχει 3 χρονια εγγυηση οποτε προλαβαινεις

Δυστυχώς δεν προλαβαίνω. Μ' αυτό το θέμα απογοητεύτηκα εντελώς! Μόλις διαπίστωσα ότι έχει 3 χρόνια η Gigabyte στις μητρικές χάρηκα πολύ, και άρχισα να ψάχνω τιμολόγια για επιστροφή. Ψάχνοντας, όμως, και κοιτώντας τα mails στο Gmail κάποια στιγμή ο δείκτης του ποντικιού έμεινε λίγο παραπάνω στην ημερομηνία που έλεγε 04/11/2011. Το μήνυμα-επεξήγηση της ημερομηνίας που εμφανίστηκε με αποστόμωσε! 11 Απριλίου 2011!!! Και τότε θυμήθηκα ότι το Gmail έχει Αμερικάνικες ημερομηνίες ΜΜ/ΗΗ/ΕΕΕΕ κι όχι ΗΗ/ΜΜ/ΕΕΕΕ . Σε ερώτηση προς το μαγαζί που το είχα αγοράσει μου είπαν ότι δεν χρεώνεται έτος έτος(δηλαδή αγόρασα το 2011 και η 3ετής εγγύηση να διαρκεί όλο το 2014), αλλά με ακριβή ημερομηνία αγοράς, άρα στις 11/04/2014 έληξε. Εεε, και μετά από λίγες μέρες άρχισε τα νερά. Μέχρι να τα φτύσει εντελώς φτάσαμε στα τέλη Ιούλη.

 

 

 

 

Πάντως, δοκίμασα και δεύτερο τροφοδοτικό εκτός από το 500W , που ανέφερα πριν. Αυτή τη φορά είναι 385W και δουλεύει και πάλι άψογα. Αυτό με χαροποιεί κάπως γιατί το τροφοδοτικό έχει 5ετής εγγύηση...αλλά και να μην είχε σίγουρα είναι μικρότερο το κόστος από τη μητρική.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει θέμα για την μητρική αν στην υποδοχή για τα 5V που είναι 8pins στην μητρική μου, θα έχει θέμα αν το βάλω μόνο καλώδιο με 4pins; Γιατί τα 2 τροφοδοτικά που έχω και λειτουργούν δεν έχουν καλώδια 2*4pins όπως το άλλο που μάλλον είναι χαλασμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...