Προς το περιεχόμενο

τρεμοσβηνουν τα φωτα οταν αναβω pc.


hackerW32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πηγα που λετε στον θειο μου προχτες επιδη του εσβινε το pc μεσα σε 10 λεπτα

(ειχα ξαναπαει πριν 3 ευδομαδες, ειχε σταματισει ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικου απο την σκονη, τον ξεμπλοκαρα και μετα ηταν οκ)

 

ελα που ομως ο ανεμηστηρας εχει χαλασει και σταματαει που και που με αποτελεσμα να σβηνει το τροφοδοτικο..

 

το πήρα λοιπόν χτες, και εβαλα εναν ανεμιστήρα απο μια παλια intel ψυχτρα που ειχα (τραβιξα καλοδιο και παιρνει ρευμα απο την μητρηκη)

 

ολα καλα ολα ωραια, δοκιμάζω το τροφοδοτικο στο pc μου και δουλευε μια χαρα.

παω, το βραδακι χτες σπιτι του να το βαλο και αρχισαν τα παραξενα.

 

το βαζω στο ρευμα, παταω power.. και το σαλονι εκανε οπως το lab κάποιου τρελου επιστήμονα, ολα τα φωτα τρεμοσβηναν, και οχι απαλα ή λιγο, σε φαση που εσβησαν τελειως για μισο δευτερολεπτο και το pc εσβησε. βρε καλο μου, βρε χρυσο μου τιποτα,

το παίρνω οπως ειναι ετσι και το βαζω στην κουζινα, εκει δουλευε μια χαρα. ουτε φώτα έσβηναν ουτε τιποτα. τωρα εχει ενα μακρι καλώδιο και παίρνει ρευμα απο το χολ.

 

καταλαβαίνω πως κατι παιζει με τον χωρο αλλα πριν μια μερα που ηταν εκει το μονο που εκανε οταν αναβες το pc ηταν ενα πολυ μικρο αλαφρο τρεμοπεγμα, μετα ηταν ok για ωρες.

 

μπορει να με βοηθήσει καποιος; εχει ξανασυμβει σε κανεναν αυτο;

το περιεργο σε εμενα ειναι οτι μια μερα πριν ηταν οκ, και οταν αλλαξα fan εκανε αυτα τα κουλα..

 

ευχαριστω.

Επεξ/σία από hackerW32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://el-gr.facebook.com/nikosxortareas

 

 

Εγγυημένα αποτελέσματα,καλές τιμές.

 

Πρώτον,συνέδεσε τον ανεμιστήρα στα καλώδια από όπου έπαιρνε και ο παλιός.Ίδιοι είναι.

Δεύτερον,τα καλώδια που έκοψες,τα μόνωσες;

Τρίτον,δοκίμασες κάτι άλλο στην συγκεκριμένη πρίζα;

Τέταρτον,μου μοιάζει για κάποιο πρόβλημα στη γείωση/ουδέτερο.Έκανε κανένα βραχυκύκλωμα όταν χάλασε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα οπως ειπε και ο παραπάνω να συνδέσεις τον ανεμιστήρα στο καλώδιου που έκοψες για τον προηγούμενο μεσα στο τροφοδοτικό , απο εκει και πέρα καλο θα ηταν να εχεις υπόψιν σου να αγοράσεις καποιο αλλο γιατι εκτος οτι μπορεί να εχει καποια εσωτερική ζημιά που μπορεί να σου στοιχίσει δεν ξέρεις και ποσο θα αντέξει ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://el-gr.facebook.com/nikosxortareas

 

 

Εγγυημένα αποτελέσματα,καλές τιμές.

 

Πρώτον,συνέδεσε τον ανεμιστήρα στα καλώδια από όπου έπαιρνε και ο παλιός.Ίδιοι είναι.

Δεύτερον,τα καλώδια που έκοψες,τα μόνωσες;

Τρίτον,δοκίμασες κάτι άλλο στην συγκεκριμένη πρίζα;

Τέταρτον,μου μοιάζει για κάποιο πρόβλημα στη γείωση/ουδέτερο.Έκανε κανένα βραχυκύκλωμα όταν χάλασε;

 

1)φοβόμουν να βαλω τον fan του cpu να παίρνει ρευμα μεσα απο το τροφοδοτικό, θα το κανω αν ειναι.

2)οχι δεν τα μόνωσα, στο σημείο που τα εκοψα ουτε μπορουν να ακουμπήσουν το ενα το αλλο, ουτε πουθενα αλλου (ηταν δεμένα σφικτα)

3)ναι δοκιμασα και αλλα και ηταν μια χαρα. επισης δοκιμασα και σε αλλη πριζα του σαλονιου και εκανε τα ιδια.

4)τι εννοείς οταν χαλασε; απλα σταματαγε ο ανεμιστηρας (σίγουρα εφτεγε ο fan γιατι οταν τον γυρναγα με το χερι ηταν καπως περιεργο και σκληρο)

 

επισης οταν πηγα σπιτι, ειχα παρει μαζι μου ενα 400αρι τροφοδοτικο, να του εβαζα αυτο και να κραταγα εγω το δικο του (420)

βαζω το 400αρι πανω, παω να το αναψω, αναβε για 1 δευτερολεπτο και μετα εσβηνε. και ετσι του λεω οκ θα σου αλλαξω ανεμηστηρα στο δικο σου. αν και ποτε δεν καταλαβα γιατι να μην το σηκωνει, το pc ειναι απλο, γραφειου με μια μικρη καρτα γραφικων.

 

και κατι αλλο που ειδα ειναι οτι η γείωση του τροφοδοτικου έμπαινε ανάμεσα στο τροφοδοτικό και στον ανεμιστήρα, εκει που βιδώνει, ειπα οκ αυτο πρεπει να κατσει εκει, οποτε εκοψα κομματι απο τον fan για να κανει επαφη με το τροφοδοτικο

 

α και δεν ξερω εαν εχει σημασία, αλλα εχει και 3-4 σκασμενους πυκνωτές, καπιοι απλα φουσκωμένοι και αλλοι χανουν υγρα. στη μητρηκη.

 

 

 

μήπως έχεις πολλές συσκευές στο συγκεκριμένο δωμάτιο και έχει να κάνει με την τάση;

μπα οχι, στο σαλονι το μονο που ηταν ον ηταν η λαμπα και το pc μονο του στην πριζα (ειχε και ενα ups πανω, ειπα να βαλω μονο του το pc μήπως εκανε τιποτα το ups..)

 

 

Θα σου πρότεινα οπως ειπε και ο παραπάνω να συνδέσεις τον ανεμιστήρα στο καλώδιου που έκοψες για τον προηγούμενο μεσα στο τροφοδοτικό , απο εκει και πέρα καλο θα ηταν να εχεις υπόψιν σου να αγοράσεις καποιο αλλο γιατι εκτος οτι μπορεί να εχει καποια εσωτερική ζημιά που μπορεί να σου στοιχίσει δεν ξέρεις και ποσο θα αντέξει ακομα

αυτο θα κανω, θα συνδεσω τον fan μεσα στο τροφοδοτικο.

 

 

α και κατι τελευτεο, μου ειπε οτι οταν κατεβασε αυτος την ασφαλεια και πηγε να την ανεβασει παλι(ηθελε να δει απο που παίρνουν οι πριζες κλπ) μου ειπε οτι η ασφάλεια ειναι έτοιμη να πέσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει το eshop προσφορά αυτό.Τσιμπήστε το,γιατί το τροφοδοτικό απλά πνέει τα λοίσθια.

Τώρα για τη μητρική,τι να σου πω εγώ..απορείς και γιατί δεν επαιζε με το άλλο τροφοδοτικό..για αρχή είναι τοξική βόμβα..να πάει για ανακύκλωση αυτή,και εσύ να βρεις τι επεξεργαστή φοράει,να βρούμε αντικαταστάτη.

 

Αν δεν έχει πρόβλημα η πρίζα,γλυτώσατε ακριβή ζημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοξική βόμβα; :blink:

ειναι παλιο pc με 775 socket

δεν ξερω εαν αξιζει να βαλει κανουρια μητρηκη με τετοιο socket, και τωρα για μεταχειρισμένη δεν ξερω, δεν θα επερενα used mobo..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα χαρακτήριζες ένα ηλεκρονικό που θερμαίνεται και εκρύει υγρά,τα οποιά προφανώς καταλήγουν σε αναθυμιάσεις;
 

Το πιο φθηνό που μπορεί να κάνει,αφού φαντάζομαι δε θα έχει ddr3 μνήμη:


PER.806747.jpg

PER.806747
COOLERMASTER ELITE SERIES 400W PSU (RS400-PSAPI3-EU)
24.90 €
PER.559888.jpg

PER.559888
AMD SEMPRON 2650 1.45GHZ BOX
29.85 €


PER.523181.jpg

PER.523181
ASUS AM1M-A RETAIL
33.63 €
PER.550882.jpg
PER.550882
KINGSTON HX318C10FB/4 4GB DDR3 1866MHZ HYPERX FURY BLACK SERIES
40.16 €

Αξία προϊόντων συμπερ. ΦΠΑ:

128.54 €
 
  Το πιο φθηνό και καλό,που θα τον κρατήσει 5 χρόνια,και με μητρική που λογικά θα πάρει καλύτερο επεξεργαστή,άμα χρειαστεί.

PER.559671.jpg

PER.559671
AMD A4-4020 3.20GHZ BOX
35.20 €


PER.523169.jpg

PER.523169
ASUS A88XM-A RETAIL
58.50 €
 

Αξία προϊόντων συμπερ. ΦΠΑ: 158.76 €

 

Οι επεξεργαστές έχουν ενσωματωμένες κάρτες γραφικών.

Να βεβαιωθούμε όμως πρώτα,πως δεν έχει ζημιά η πρίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εσυ κόλλημα με asus; :-D

 

για την δουλεια που κανει τα 2gb ειναι υπεραρκετά για αυτον, και δεν το ειπα πιο πανω αλλα καρτα γραφικων δεν χρειαζεται μιας και το πιο βαρυ game που θα παιξει ειναι πασιετζα,

 

θα παω σημερα απο κει να τα πουμε και απο κοντα, ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εσυ κόλλημα με asus; :-D

 

για την δουλεια που κανει τα 2gb ειναι υπεραρκετά για αυτον, και δεν το ειπα πιο πανω αλλα καρτα γραφικων δεν χρειαζεται μιας και το πιο βαρυ game που θα παιξει ειναι πασιετζα,

 

θα παω σημερα απο κει να τα πουμε και απο κοντα, ευχαριστω.

 

Όχι ,καθόλου.Σε αυτά τα λεφτά,με αυτά που προσφέρουν,έτυχε να "μου κάνουν".

Κάρτα γραφικών χρειάζεται,πως θα βλέπει στην οθόνη :-D :-D :-D :-D .

20 ευρώ λιγότερα είναι αυτό που λες,και θα τα δώσει σε κανα δυο χρόνια,το περισσότερο, πάλι.Ας πάρει 4 από τώρα,να είναι κομπλέ.

Με 2 γίγα,του χρόνου,θα βάζει να δει βιντεο στο youtube,και αν ακούει μόνο,καλά θα είναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να εβαζε κανα τετιο cpu με Intel hd ειπα οτι δεν χρειαζετε καρτα γαρφικων

οσο για την ραμ, το budget αν ποτε παρει τα κομματια θα ειναι περιορισμενο, ετσι και αλλιως windows 8 εχει και πιστευω πως για browsing θα του ειναι αρκετο.

επισης θελει firewire, εχει μια καμερα με τετοιο καλώδιο, οποτε η μητρηκη που θα βαλει ή θα πρέπει να εχει πανω της firewire ή pci θυρα για να βαλει την καρτα με τις θυρες του..(την μακρια, η πρωτη που ειπες ειχε μονο την μικρη)

 

 

τωρα γενικα ειναι νωρίς να αποφασίσω για το τι κομματια θα του βαλω, θα του πω πως το λιγοτερεο που μπορει να δωσει ειναι 100 ευρω και οταν ειναι μπορει να ανοιξω κανα θεμα εδω.

 

μηπως ειναι στοιχειωμενος;

ρε εγω σκιαχτηκα, λεω τωρα ή θα μου πεταχτει κανα φαντασμα ή θα μου εκραγει κανα τροφοδοτικό, ειχα κλασει μεντες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...