Προς το περιεχόμενο

Διαμάχη μεταξύ φωτογράφου και Wikipedia για τα πνευματικά δικαιώματα των φωτογραφιών μιας μαϊμούς


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α μάλιστα. Μάθαμε λοιπόν σήμερα πως μια φωτό ανήκει σε αυτόν που απεικονίζεται σε αυτή...

Oχι, ανηκουν σε αυτον με του οποιου η καμερα τραβηχτηκε. Μας κοροιδευεις? Αμα παρω εγω το καβαλετο και τα χρωματα σου και ζωγραφισω κατι, τα πνευματικα δικαιωματα της ζωγραφιας σε ποιον ανηκουν? Παντως οχι σε σενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ειναι προδηλο οτι αυτο το κατασκευασμα των πνευματικων δικαιωματων αντιβαινει καθε λογικη. Συντομα θα καταρευσει εαν δεν καταλαβουν εγκαρα οι μεγαλοι καρχαριες και προσαρμοστουν αναλογος.
Εαν υπαρχουν πνευματικα δικαιωματα ετσι οπως τα εννουν σημερα οι μεγαλες εταιριες τοτε θεωρω οτι και ο υδραυλικος που εγκατεστησε η επισκευασε το καζανακι θα πρεπει να εισπρατει δικαιωματα για καθε χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαϊμού ποιανού είναι; :P :P :P

Βρε ασε ποιανου ειναι.Οι φωτο που εβγαλε ειναι εξαιρετικες.Να την προσλαβουμε για φωτογραφο.Οπως την κοβω δεν νομιζω να νοιαζετε για τα πνευματικα δικαωματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Oχι, ανηκουν σε αυτον με του οποιου η καμερα τραβηχτηκε. Μας κοροιδευεις? Αμα παρω εγω το καβαλετο και τα χρωματα σου και ζωγραφισω κατι, τα πνευματικα δικαιωματα της ζωγραφιας σε ποιον ανηκουν? Παντως οχι σε σενα. 

 

Δεν θα κάνουμε μαζί αυτή τη συζήτηση. Δεν θα πέσω στην παγίδα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι προδηλο οτι αυτο το κατασκευασμα των πνευματικων δικαιωματων αντιβαινει καθε λογικη. Συντομα θα καταρευσει εαν δεν καταλαβουν εγκαρα οι μεγαλοι καρχαριες και προσαρμοστουν αναλογος.

Εαν υπαρχουν πνευματικα δικαιωματα ετσι οπως τα εννουν σημερα οι μεγαλες εταιριες τοτε θεωρω οτι και ο υδραυλικος που εγκατεστησε η επισκευασε το καζανακι θα πρεπει να εισπρατει δικαιωματα για καθε χρηση.

Και τον μπατσο που συνελαβε εναν εγκληματια που τον πας? Για καθε μερα που ειναι εγκλειστος ο εγκληματιας, πνευματικα δικαιωματα στο μπατσο! Hooray. Οτι ναναι μιλαμε, το χουνε ξεφτιλισει το θεμα. Εχουν εφαρμοσει νομους που αντιβαινουν καθε **μημενη λογικη, απλα και μονο επειδη παιζονται εκκατομυρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλά μην είστε τόσο ευαίσθητοι. Αν έχω μια μηχανή και μου την αρπάξει ένα ζώο και τυχαία βγουν φωτογραφίες, αν την ξαναπάρω πίσω τη μηχανή, οι φωτό μου ανήκουν. Δεν είμαι ο δημιουργός προφανώς αλλά είμαι ο κάτοχος και μπορώ άνετα να τις πουλήσω ή να επιλέξω αν θα μπορεί ο καθένας να τις χρησιμοποιήσει ή όχι. Τονίζω πως αναφέρομαι στο γεγονός πως ένα ζώο και όχι ένας άλλος άνθρωπος έβγαλε τις φωτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην είστε τόσο ευαίσθητοι. Αν έχω μια μηχανή και μου την αρπάξει ένα ζώο και τυχαία βγουν φωτογραφίες, αν την ξαναπάρω πίσω τη μηχανή, οι φωτό μου ανήκουν. Δεν είμαι ο δημιουργός προφανώς αλλά είμαι ο κάτοχος και μπορώ άνετα να τις πουλήσω ή να επιλέξω αν θα μπορεί ο καθένας να τις χρησιμοποιήσει ή όχι. Τονίζω πως αναφέρομαι στο γεγονός πως ένα ζώο και όχι ένας άλλος άνθρωπος έβγαλε τις φωτό...

 

oχι συμφωνα με τον νομο που επικαλειται η Wikimedia. 

ειλικρινα διαβασε το αρθρο, γιατι τα εχεις μπλεξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

oχι συμφωνα με τον νομο που επικαλειται η Wikimedia. 

ειλικρινα διαβασε το αρθρο, γιατι τα εχεις μπλεξει.

 

Το παράδειγμά μου είναι γενικό, δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα. Η υπόθεση με το συγκεκριμένο φωτογράφο "βρωμάει" από την αρχή.

 

Αλλά διάβασε και συ όλα τα σχόλια για να δεις πως δεν είναι ξεκάθαρα τα πράγματα με το νόμο που λες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κάνουμε μαζί αυτή τη συζήτηση. Δεν θα πέσω στην παγίδα. :P

Αφου ολοι μαζι μου συμφωνουν, να πω οτι ημουν ο μονος. Αλλωστε πνευματικα δικαιωματα εχεις σε κατι που δημιουργησες εσυ, αυτος ειναι ο ορισμος των πνευματικων δικαιωματων. Δεν γινεται να εχεις πνευματικα δικαιωματα σε κατι που δημιουργησε καποιος αλλος, ακομα και αν χρησιμοποιησε δικες σου πρωτες υλες. Η μονη εξαιρεση ειναι να εχει συμφωνηθει (με συμβολαιο παντα) οτι οι δημιουργιες ανηκουν σε αυτον που θα δωσει τα λεφτα (producers σε παιχνιδια για παραδειγμα). Τωρα με τη μαιμου δεν νομιζω να υπεγραψαν κανα συμβολαιο, οποτε..

Καλά μην είστε τόσο ευαίσθητοι. Αν έχω μια μηχανή και μου την αρπάξει ένα ζώο και τυχαία βγουν φωτογραφίες, αν την ξαναπάρω πίσω τη μηχανή, οι φωτό μου ανήκουν. Δεν είμαι ο δημιουργός προφανώς αλλά είμαι ο κάτοχος και μπορώ άνετα να τις πουλήσω ή να επιλέξω αν θα μπορεί ο καθένας να τις χρησιμοποιήσει ή όχι. Τονίζω πως αναφέρομαι στο γεγονός πως ένα ζώο και όχι ένας άλλος άνθρωπος έβγαλε τις φωτό...

Η φωτογραφια σαν φωτογραφια σου ανηκει, δηλαδη το υλικο. Αυτο που εμφανιζεται στη φωτογραφια ομως δεν ανηκει σε σενα σαν πνευματικο δικαιωμα αλλα στον πιθηκο. Εγω κατοπιν μπορω να φωτογραφησω τη φωτογραφια σου και να την κανω οτι θελω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αφου ολοι μαζι μου συμφωνουν, να πω οτι ημουν ο μονος. Αλλωστε πνευματικα δικαιωματα εχεις σε κατι που δημιουργησες εσυ, αυτος ειναι ο ορισμος των πνευματικων δικαιωματων. Δεν γινεται να εχεις πνευματικα δικαιωματα σε κατι που δημιουργησε καποιος αλλος, ακομα και αν χρησιμοποιησε δικες σου πρωτες υλες. Η μονη εξαιρεση ειναι να εχει συμφωνηθει (με συμβολαιο παντα) οτι οι δημιουργιες ανηκουν σε αυτον που θα δωσει τα λεφτα (producers σε παιχνιδια για παραδειγμα). Τωρα με τη μαιμου δεν νομιζω να υπεγραψαν κανα συμβολαιο, οποτε..

Η φωτογραφια σαν φωτογραφια σου ανηκει, δηλαδη το υλικο. Αυτο που εμφανιζεται στη φωτογραφια ομως δεν ανηκει σε σενα σαν πνευματικο δικαιωμα αλλα στον πιθηκο. Εγω κατοπιν μπορω να φωτογραφησω τη φωτογραφια σου και να την κανω οτι θελω

 

Άμα αφήσω τη μηχανή μου να βγάζει φωτογραφίες μόνη της ανά 1 λεπτό, έχεις εσύ το δικαίωμα να τις κάνεις ο,τι θέλεις online χωρίς την άδειά μου??? Βάλε τώρα στο υποθετικό παράδειγμα πως στο διάστημα αυτό τη μηχανή την παίρνει μια μαϊμού, ένα λιοντάρι, ένας αετός κλπ και θα δεις όσο πολύπλοκη γίνεται η υπόθεση...

Εγω κατοπιν μπορω να φωτογραφησω τη φωτογραφια σου και να την κανω οτι θελω

 

Μπα, τι μας λες? Να πας να βρεις την ίδια μαϊμού αμα σου αρέσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα αφήσω τη μηχανή μου να βγάζει φωτογραφίες μόνη της ανά 1 λεπτό, έχεις εσύ το δικαίωμα να τις κάνεις ο,τι θέλεις online χωρίς την άδειά μου??? Βάλε τώρα στο υποθετικό παράδειγμα πως στο διάστημα αυτό τη μηχανή την παίρνει μια μαϊμού, ένα λιοντάρι, ένας αετός κλπ και θα δεις όσο πολύπλοκη γίνεται η υπόθεση...

Καταρχας δεν ειπα οτι ειναι απλη υποθεση. Δεν εχω καταλαβει οωμς γιατι πραγμα μιλας, για τα πνευματικα δικαιωματα της φωτογραφιας η για τη φωτογραφια καθεαυτη (δηλαδη το υλικο της, ειτε ψηφιακο ειτε οχι). Tωρα απο κει και περα αν ηταν ανθρωπος που επαιρνε τη φωτογραφικη, τοτε οι φωτογραφιες θα ανηκαν σε εκεινον. Επειδη ομως μιλαμε για μαιμου, δεν νομιζω οι μαιμουδες να μπορουν να αποκτησουν πνευματικα δικαιωματα, οποτε ειναι λιγο περιεργη η κατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καταρχας δεν ειπα οτι ειναι απλη υποθεση. Δεν εχω καταλαβει οωμς γιατι πραγμα μιλας, για τα πνευματικα δικαιωματα της φωτογραφιας η για τη φωτογραφια καθεαυτη (δηλαδη το υλικο της, ειτε ψηφιακο ειτε οχι). Tωρα απο κει και περα αν ηταν ανθρωπος που επαιρνε τη φωτογραφικη, τοτε οι φωτογραφιες θα ανηκαν σε εκεινον. Επειδη ομως μιλαμε για μαιμου, δεν νομιζω οι μαιμουδες να μπορουν να αποκτησουν πνευματικα δικαιωματα, οποτε ειναι λιγο περιεργη η κατασταση

 

Το περιεχόμενο δεν μπορεί να του ανήκει προφανώς. Η σκηνή όμως και η συγκεκριμένη φωτό του ανήκουν και δεν μπορεί οποιοσδήποτε να αναπαράγει τη συγκεκριμένη φωτό χωρίς τη σχετική άδεια. Τη μαϊμού μπορεί να τη φωτογραφίσει όποιος θέλει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά διάβασε και συ όλα τα σχόλια για να δεις πως δεν είναι ξεκάθαρα τα πράγματα με το νόμο που λες...

 

 

τι ακριβως δεν ειναι ξεκαθαρο; απο την στιγμη που ο τυπος δεν τραβηξε την φωτογραφια, δεν μπορει να ισχυριστει οτι ειναι ο κατοχος της. ειναι πολυ σαφες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Μια χαρά μπορεί να τράβηξε την φωτό η μαιμού το οτι είναι κεντραρισμένες υπάρχει και το crop και το rotate και πολλά άλλα. 

2. Δεν είπε οτι του τράβηξε την κάμερα είπε οτι την ετοίμασε και της την έδωσε και την καθοδήγησε να πατήσει το "κλικ"

3. Φυσικά και δεν είναι πνευματικό δικαίωμα της μαιμούς η φωτογραφία αφού ούτε καν να αντιληφθεί δεν μπορεί την ένοια του copyright (όπως και πολλοί άλλοι...άλλο αυτό).

και 4. Η φωτογραφία ανήκει στον φωτογράφο που την δημιούργησε...άμα είναι να μετράει μόνο το "κλικ" μην ξαναβάλω timer στις φωτογραφίες μου και ζητήσει πνευματικά δικαιώματα ο αέρας. 

Όποιος κατηγορεί τον φωτογράφο προφανώς δεν έχει την επίγνωση οτι πολλοί φωτογράφοι ζούν μόνο απο το να πουλάνε δικαιώματα απο φωτογραφίες και όταν την παίρνεις και την δίνεις σαν public domain σε ένα τόσο μεγάλο site λογικό να πέσουν καταγγελίες. 

Τέλος το τραγικό του τύπου "και εγώ μπορώ να την πάρω τώρα και να την ποστάρω τι θα μου κάνει μήνυση;" δεν μπορεί να συγκριθεί με το συγκεκριμένο γεγονός καθώς άλλο το να την δούν οι 100 φίλοι σου στο φβ που δεν είχαν και σκοπό να κάτσουν να την ψάξουν και να την αγοράσουν και άλλο να την ποστάρει ένα απο τα μεγαλύτερα site στο internet και να την δίνει ελεύθερα σε όλους.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...