Προς το περιεχόμενο

Διαμάχη μεταξύ φωτογράφου και Wikipedia για τα πνευματικά δικαιώματα των φωτογραφιών μιας μαϊμούς


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το σκηνικό δεν έγινε ακριβώς έτσι... είχε στήσει την μηχανή σε τρίποδα και την άφησε και η μαϊμού απλά πήγε μπροστά της και πάτησε το κουμπί.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος κατηγορεί τον φωτογράφο προφανώς δεν έχει την επίγνωση οτι πολλοί φωτογράφοι ζούν μόνο απο το να πουλάνε δικαιώματα απο φωτογραφίες και όταν την παίρνεις και την δίνεις σαν public domain σε ένα τόσο μεγάλο site λογικό να πέσουν καταγγελίες. 

 

 

Και επειδη ζουν απο αυτο οι φωτογραφοι εμεις πρεπει να το ανεχομαστε κιολας? δεν νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

τι ακριβως δεν ειναι ξεκαθαρο; απο την στιγμη που ο τυπος δεν τραβηξε την φωτογραφια, δεν μπορει να ισχυριστει οτι ειναι ο κατοχος της. ειναι πολυ σαφες.

 

Είναι ο κάτοχος της φωτογραφίας. Είναι σαφέστατο.

 

Και επειδη ζουν απο αυτο οι φωτογραφοι εμεις πρεπει να το ανεχομαστε κιολας? δεν νομιζω

 

Ναι. Και αν διαφωνείς, δημιουργείς δικό σου περιεχόμενο και είσαι άρχοντας! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στήνω την κάμερα να κάνει timelapse, δλδ την έχω ρυθμίσει να τραβήξει μόνη της 500 φωτογραφίες ανά διαστήματα, έσκασε μύτη η μαϊμού και πήρε την κάμερα και την περιεργάστηκε ενώ η κάμερα τραβούσε μόνη της. Σε ποιον ανήκουν τα δικαιώματα στο ιντερβαλομετρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στήνω την κάμερα να κάνει timelapse, δλδ την έχω ρυθμίσει να τραβήξει μόνη της 500 φωτογραφίες ανά διαστήματα, έσκασε μύτη η μαϊμού και πήρε την κάμερα και την περιεργάστηκε ενώ η κάμερα τραβούσε μόνη της. Σε ποιον ανήκουν τα δικαιώματα στο ιντερβαλομετρο?

 

μονο που δεν εγινε ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στήνω την κάμερα να κάνει timelapse, δλδ την έχω ρυθμίσει να τραβήξει μόνη της 500 φωτογραφίες ανά διαστήματα, έσκασε μύτη η μαϊμού και πήρε την κάμερα και την περιεργάστηκε ενώ η κάμερα τραβούσε μόνη της. Σε ποιον ανήκουν τα δικαιώματα στο ιντερβαλομετρο?

 

Αυτό λέω εδώ και ώρα και προσπαθούν να με βγάλουν παράλογο! :P

μονο που δεν εγινε ετσι.

 

Καλά μην το δένεις κόμπο ακόμη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην το δένεις κόμπο ακόμη!

 

 

δεν δενω τιποτα, απλως κρινω τις δηλωσεις του φωτογραφου το 2011:

http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/howaboutthat/8615859/Monkey-steals-camera-to-snap-himself.html

 

φυσικα τωρα, αρχιζει σιγα σιγα να τις αλλαζει:

http://www.bbc.com/news/uk-england-gloucestershire-28674167

 

οπως ειπα απο την αρχη, ο τυπος την πατησε μονος του. το δικαστηριο θα αποφανθει φυσικα το ποιος εχει τελικα δικιο, ισως με σοβαρο μελλοντικο αντικτυπο για το copyright το ιδιο,  αλλα το συμπερασμα απο ολο αυτο πανηγυρι ειναι μονο ενα:

κανενα οικτο για τους πιθηκανθρωπους. στηριξη μονο στους πιθηκους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο που δεν εγινε ετσι.

 

Ναι βρήκε το σωστό κουμπάκι 500 φορές η μαϊμού, το μισοπατησε έκανε focus, το πάτησε τελείως και έβγαλε φωτο και όλα αυτά κρατώντας την μηχανή με τεντωμένο χέρι στραμμένη ανάποδα προς το πρόσωπο της (selfie), προσωπικά εγώ δυσκολεύομαι να βγάλω selfie με dslr και το πέτυχε η μαϊμού.

 

Ο τύπος ειναι θύμα του πως παρουσίασε τα πράγματα 100%, τρολαρε και καλά κάνει και η wiki που τον τρολαρει για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν δενω τιποτα, απλως κρινω τις δηλωσεις του φωτογραφου το 2011:

http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/howaboutthat/8615859/Monkey-steals-camera-to-snap-himself.html

 

φυσικα τωρα, αρχιζει σιγα σιγα να τις αλλαζει:

http://www.bbc.com/news/uk-england-gloucestershire-28674167

 

οπως ειπα απο την αρχη, ο τυπος την πατησε μονος του. το δικαστηριο θα αποφανθει φυσικα το ποιος εχει τελικα δικιο, ισως με σοβαρο μελλοντικο αντικτυπο για το copyright το ιδιο,  αλλα το συμπερασμα απο ολο αυτο πανηγυρι ειναι μονο ενα:

κανενα οικτο για τους απατεωνες.

 

Εσύ το πας αλλού. Απατεώνες υπάρχουν σε όλες τις πλευρές! Και οι περισσότεροι είναι οι τσαμπατζήδες που θεωρουν πως όλα τα αποτελέσματα στο google image search είναι ελεύθερα προς χρήση με σκοπό το κέρδος... :)

post-40751-0-24581600-1407435011_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιδιο πραμα λεμε.


Εσύ το πας αλλού. Απατεώνες υπάρχουν σε όλες τις πλευρές! Και οι περισσότεροι είναι οι τσαμπατζήδες που θεωρουν πως όλα τα αποτελέσματα στο google image search είναι ελεύθερα προς χρήση... :)

 

 

τελειως ασχετο με αυτο που εγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ με την μαϊμού είμαι.

 

Ούτως ή αλλιώς, έχω σοβαρές αμφιβολίες ότι μερικοί από αυτούς που διεκδικούν πνευματικά δικαιώματα (και οι λογικές-επιχειρηματα τους) έχουν μεγαλύτερο IQ από την ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...