Προς το περιεχόμενο

Διαμάχη μεταξύ φωτογράφου και Wikipedia για τα πνευματικά δικαιώματα των φωτογραφιών μιας μαϊμούς


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Λολ, πλάκα έχει το θέμα.

 

Στην περίπτωση του timer τη φωτογραφία τη βγάζεις εσύ γιατι εσυ στήνεις την κάμερα, επιλέγεις το θέμα και πατάς το κουμπι για να βγει η φωτογραφία. Το ότι βγαίνει με χρονοκαθυστέρηση δεν έχει σημασία. Άλλωστε φαντάζομαι πως ακόμα και οταν τραβάς κανονικη φωτογραφια, θα μεσολαβήσει κάποιος χρόνος - π.χ. miliseconds ή κατι χαμηλότερο) απο τη στιγμη που πατάς το κουμπί έως τη στιγμη που "τραβιέται" η φωτογραφια.

 

Άσχετα με τις συνθήκες που τραβήχτηκε η συγκεκριμενη φωτογραφία, που δεν τις γνωρίζουμε με λεπτομερεια, την αντιστοιχία τη βλεπω περισσότερο με το εξης σενάριο: Εάν εγώ πάρω την μηχανή κάποιου άλλου και βγάλω φωτογραφία τον εαυτό μου, τα πνευματικά δικαιώματα της φωτογραφίας σε ποιόν ανήκουν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λολ, πλάκα έχει το θέμα.

 

Στην περίπτωση του timer τη φωτογραφία τη βγάζεις εσύ γιατι εσυ στήνεις την κάμερα, επιλέγεις το θέμα και πατάς το κουμπι για να βγει η φωτογραφία. Το ότι βγαίνει με χρονοκαθυστέρηση δεν έχει σημασία. Άλλωστε φαντάζομαι πως ακόμα και οταν τραβάς κανονικη φωτογραφια, θα μεσολαβήσει κάποιος χρόνος - π.χ. miliseconds ή κατι χαμηλότερο) απο τη στιγμη που πατάς το κουμπί έως τη στιγμη που "τραβιέται" η φωτογραφια.

 

Άσχετα με τις συνθήκες που τραβήχτηκε η συγκεκριμενη φωτογραφία, που δεν τις γνωρίζουμε με λεπτομερεια, την αντιστοιχία τη βλεπω περισσότερο με το εξης σενάριο: Εάν εγώ πάρω την μηχανή κάποιου άλλου και βγάλω φωτογραφία τον εαυτό μου, τα πνευματικά δικαιώματα της φωτογραφίας σε ποιόν ανήκουν;

Σε σενα, ασφαλως. Οπως και με εναν καμβα, δεν εχει τα πνευματικα δικαιωματα ο ανθρωπος στον οποιο ανηκει ο καμβας, αλλα σε αυτον που τον ζωγραφισε. Βεβαια, στη φωτογραφια υπαρχει καποια διαφορα οσον αφορα το copyright. Υπαρχει και το creative copyright (η δεν ξερω πως αλλιως λεγεται), οπου η επιλογη της τοποθεσιας / ημερας / ωρας καθως και το γενικο στησιμο του πλανου ειναι πνευματικη ιδιοκτησια αυτου που τα εστησε, ασχετως του ποιος πατησε το κουμπι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Σε σενα, ασφαλως. Οπως και με εναν καμβα, δεν εχει τα πνευματικα δικαιωματα ο ανθρωπος στον οποιο ανηκει ο καμβας, αλλα σε αυτον που τον ζωγραφισε. Βεβαια, στη φωτογραφια υπαρχει καποια διαφορα οσον αφορα το copyright. Υπαρχει και το creative copyright (η δεν ξερω πως αλλιως λεγεται), οπου η επιλογη της τοποθεσιας / ημερας / ωρας καθως και το γενικο στησιμο του πλανου ειναι πνευματικη ιδιοκτησια αυτου που τα εστησε, ασχετως του ποιος πατησε το κουμπι. 

 

Συμφωνώ. Βέβαια η μαϊμου στη συγκεκριμενη περίπτωση έκανε περισσοτερα απο το να πατησει απλως το κουμπί, αφου ουσιαστικα αυτη ηταν που επέλεξε (λολ) το θέμα της φωτογραφίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Βέβαια η μαϊμου στη συγκεκριμενη περίπτωση έκανε περισσοτερα απο το να πατησει απλως το κουμπί, αφου ουσιαστικα αυτη ηταν που επίλεξε (λολ) το θέμα της φωτογραφίας.

Σωστα, ομως "υποτιθεται" οτι ο Slater ταξιδεψε ως εκει (με δικα του εξοδα), δικια του φωτογραφικη, διαλεξε το σημειο / ημερα / ωρα, και επελεξε να "κανει" την μαιμου να φωτογραφησει τον εαυτο της. Και καπου εδω πεφτει ξεβρακωμα για το ποσο ηλιθια ειναι η ολη φαση με τα copyrights...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδη ζουν απο αυτο οι φωτογραφοι εμεις πρεπει να το ανεχομαστε κιολας? δεν νομιζω

 

Ναι. Αν δεν σαρέσει για το site σου μπορείς να διαλέξεις φωτογραφίες με creative commons. Υπάρχουν άπειρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σενα, ασφαλως. Οπως και με εναν καμβα, δεν εχει τα πνευματικα δικαιωματα ο ανθρωπος στον οποιο ανηκει ο καμβας, αλλα σε αυτον που τον ζωγραφισε. 

 

Άρε ατζαμέστατε κούκλε μου θα γυρίσεις τον κόσμο ανάποδα για να βγάλεις επιχειρήμα...

Σόρρυ λίγο πάω να κάνω μεταβίβαση το αμάξι μου στον γκραφιτά που μου το τάγκαρε γιατί έχει πλέον πνευματικά δικαιώματα πάνω στον καμβά του :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρε ατζαμέστατε κούκλε μου θα γυρίσεις τον κόσμο ανάποδα για να βγάλεις επιχειρήμα...

Σόρρυ λίγο πάω να κάνω μεταβίβαση το αμάξι μου στον γκραφιτά που μου το τάγκαρε γιατί έχει πλέον πνευματικά δικαιώματα πάνω στον καμβά του :P

Στον γκραφιτα θα κανεις μηνυση γιατι το αμαξι ειναι ιδιοκτησια σου την οποια κατεστρεψε χωρις την αδεια σου. Ασφαλως οταν μιλαω για καμβα, δεν μιλαω να πας να κλεψεις τον καμβα απο το σπιτι του ιδιοκτητη και να τον ζωγραφισεις. Επισης τα πνευματικα δικαιωματα δεν πανε στο υλικο, δηλαδη στον καμβα καθεαυτο, αλλα σε αυτο το οποιο απεικονιζει ο καμβας (η το γκραφιτι αντιστοιχα). Οπως και με τα cd rom για παραδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το θέσανε ευγενικά,το θέμα έληξε. :-D

Σιγά να μην έληξε το θέμα...στο 70ο σχόλιο είμαστε ακόμα.

μέχρι να καταλάβουν κάποιοι ότι μόνο οι άνθρωποι έχουν πνευματικά δικαιώματα θα γράφουν μέχρι αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που δεν έχει watermark ή και να έχει ... το watermark δεν είναι ΝΌΜΙΜΑ δηλωμένο, τότε ο κάθε ένας μια άσχετη εικόνα μπορεί να την κάνει claim από την στιγμή που δεν έχει κατοχυρωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που δεν έχει watermark ή και να έχει ... το watermark δεν είναι ΝΌΜΙΜΑ δηλωμένο, τότε ο κάθε ένας μια άσχετη εικόνα μπορεί να την κάνει claim από την στιγμή που δεν έχει κατοχυρωθεί.

 

Οπότε την στρούμφησε και θα μείνει μακάκας; :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...