Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακό σήμα


tzafar1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά αναγκάζομαι να σας ενοχλήσω επειδή έχω ένα θέμα με το σήμα που λαμβάνει η τηλέορασή του αδελφού μου. Ο αδελφός μου μένει στον Πειραιά,στη Καστέλλα, σε ένα υπόγειο. Με την αλλαγή του σήματος από αναλογικό σε ψηφιακό,αποφάσισε να αγοράσει μια καινούργια τηλεόραση και πήρε μια οικονομική LG 42¨ που βρήκε στα 335€. Επειδή εκείνος δεν ασχολείται,φώναξε εμένα για να του ρυθμίσω τα κανάλια. Όλα ωραία και καλά,έβαλα την αυτόματη αναζήτηση και κατόπιν ξεκίνησα να βάλω τα κανάλια στη σειρά,όπου εκεί παρατήρησα πως κάποια κανάλια(κυρίως τοπικής εμβέλειας)πιξελιάζανε κι έσπαγε η εικόνα τους, πράγμα που θεώρησα αμελητέο και αποφάσισα να τα βγάλω. Ο αδελφός μου, μου είπε πως με το αναλογικό σήμα πάντως έπιανε τα πάντα καμπάνα. Αμέσως μετά κατάλαβα πως ανάμεσα στα κανάλια που είχε εντοπίσει η σάρωση της τηλεόρασης δεν υπήρχαν τα NIKELODEON και SMILE που βάζουν παιδικά κι εκεί αρχίζει το ΜΕΓΆΛΟ ΔΡΆΜΑ!!! Γιατί συμβαίνει ο αδελφός μου να έχει τρία πιτσιρίκια, εκ των οποίων τα δύο μεγαλύτερα να είναι φανατικοί θαυμαστές των συγκεκριμένων καναλιών,τα οποία παρακολουθούσαν χωρίς κανένα πρόβλημα προτού της αλλαγής του σήματος αλλά κυρίως για τα ανήψια μου προτού έρθει ο άσχετος ο θείος και τους καταστρέψει τη διασκέδαση. Γι' αυτό ζητώ απελπισμένα τη βοήθεια κάποιου γνώστη,που θα μου εξηγήσει τι πρέπει να κάνω,γιατί δεν αντέχεται αυτό το βλέμμα τους ρε παιδιά με τίποτα. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κεραία είναι κεντρική και όπως προανέφερα με το αναλογικό δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Όταν πρώτο-μετακόμισε εκεί ο αδελφός μου, δοκίμασε να χρησιμοποιήσει κάποια εσωτερική δικιά του, βγάζοντάς την στον ακάλυπτο, μα δεν είχε καλή απόδοση, λόγω των πολυκατοικιών που βρίσκονται περιμετρικά και πολύ κοντά η μία στην άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να ρωτήσετε για αρχή τους γείτονες για να δείτε αν έχουν και εκείνοι πρόβλημα με αυτά τα κανάλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα...Μια βοηθεια...Εχω μια  τηλεοραση  περιπου πενταετιας που δεν εχει  mpeg4.. Και εχω παρει απωδικοποιητη για να βγαλω το σημα... Αλλα ομως οταν προσπαθω και εχω ορισει  ποτε συνδεση να  γινει η  με  hdmi η με  scart  η τηλεοραση δεν μου βγαζει  το μενου του απωδικοποιητη για να ψαξω τα ψηφιακα καναλια αυτοματα!! Τι μπορει να συμβαινει; Το εχω δοκιμασει και  με 2 απωδικοποιητες και δεν γινεται κατι... Δεν μου εμφανιζει το μενου του απωδικοποιητη για το ψαξιμο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα...Μια βοηθεια...Εχω μια  τηλεοραση  περιπου πενταετιας που δεν εχει  mpeg4.. Και εχω παρει απωδικοποιητη για να βγαλω το σημα... Αλλα ομως οταν προσπαθω και εχω ορισει  ποτε συνδεση να  γινει η  με  hdmi η με  scart  η τηλεοραση δεν μου βγαζει  το μενου του απωδικοποιητη για να ψαξω τα ψηφιακα καναλια αυτοματα!! Τι μπορει να συμβαινει; Το εχω δοκιμασει και  με 2 απωδικοποιητες και δεν γινεται κατι... Δεν μου εμφανιζει το μενου του απωδικοποιητη για το ψαξιμο!!

 

Η τηλεόραση δεν μπορεί να "βγάλει" το μενού του αποκωδικοποιητή. Ο αποκωδικοποιητής "βγάζει" το μενού του στην οθόνη της τηλεόρασης.

 

Η σύνδεση του αποκωδικοποιητή στην τηλεόραση είναι ακριβώς ίδια περίπτωση με την σύνδεση του αποκωδικοποιητή σε μια οθόνη υπολογιστή. Η τηλεόραση χρησιμοποιείται ως απλή οθόνη και τίποτε άλλο (εκτός από τη ρύθμιση της έντασης του ήχου από το τηλεχειριστήριο της τηλεόρασης, και κάποιες πιθανές ρυθμίσεις εικόνας).

 

Προφανώς χρειάζεται να συνδέσεις τον αποκωδικοποιητή στο ρεύμα, να έχεις τοποθετήσει μπαταρίες στο τηλεχειριστήριό του και πατώντας το πλήκτρο ON/OFF να ανάβει/σβήνει η ενδεικτική λυχνία του. Μετά πρέπει να συνδέσεις την έξοδο HDMI (ή SCART) του αποκωδικοποιητή με την αντίστοιχη είσοδο της τηλεόρασης. Εάν υπάρχει η δυνατότητα χρήσης σύνδεσης HDMI, είναι προτιμότερη από κάθε άποψη σε σχέση με τη σύνδεση SCART. Προφανώς για να συντονίσεις κανάλια πρέπει να συνδέσεις και καλώδιο κεραίας στον αποκωδικοποιητή.

 

Εάν έχεις συνδέσει τον αποκωδικοποιητή στην τηλεόραση με καλώδιο HDMI, πρέπει να επιλέξεις στο μενού της τηλεόρασης ως πηγή εικόνας τη θύρα HDMI, οπότε ανάβοντας τον αποκωδικοποιητή θα δεις στην οθόνη της τηλεόρασης την αρχική του εικόνα. Πατώντας MENU στο τηλεχειριστήριο του αποκωδικοποιητή θα δεις στην οθόνη της τηλεόρασης το μενού που ζητάς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα... Τα εχω κανει ολα αυτα!!! Αλλα δεν βρισκει η τηλεοραση μου το μενου του απωδικοποιητη οταν τον ανοιγω!!!! Ενω το εκανε πριν  καιρο  τωρα δεν γινεται;;; Το μενου δεν μου εμφανιζεται ενω ανοιγει  ο αποκωδικοποιητής.... Αλλα μετα τιποτα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εχω ανοιξει την τηλεοραση και εχω βαλει τον απωδικοποιητη κανονικα  και για  συνδεση  μεσω του hdmi  δεν ανοιγει το μενου  του απωδικοποιητη για να τρεξω  και να ψαξω τα καναλια!!!

Ενω μου το εκανε...


Δεν μου ανοιγει  και δεν  μου εμφανιζει το μενου του απωδικοποιητη καθολου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε το και σε αλλη tv. Αν και εκει εχεις τα ιδια, τοτε ειναι θεμα του δεκτη. Επιστεψε τον στο καταστημα που τον αγορασες εαν εχει εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...