Προς το περιεχόμενο

γνώμες για tablet I.ONIK TP9.7-1200QC-ULTRA 9.7''


nickpolym

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πειτε μας ρε παιδια κανα antutu πως παιζει Qhd εικονα.. πως ανοιγει σελιδες γενικα κατι παραπανω μπαταριες κτλ.. ανυπομονουμεεεε...

Επεξ/σία από killmelater
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το antutu μου έβγαλε αυτό.
992322d5c3.png

Google play, bluetooth,  δουλεύει κανονικά.
Πρώτη φορά παίρνω ταμπλετ και σε συγκριση με το galaxy s+ μου, πετάει. Αρα δεν ξέρω κατα πόσο είναι smooth σε σύγκριση με άλλα ταμπλετ.
Για την μπαταρία ακόμα δεν έχω άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον!

Η μπαταρία,λογικά με λίγο χαμήλωμα στην οθόνη(που σίγουρα θα είναι ενεργοβόρα και λόγω ανάλυσης) θα κρατάει καλά!

Το ασύρματο τσεκάρετε σε αποστάσεις,και ανοίξτε φουλ προγράμματα να τρέχουν να δούμε αν κολλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης είναι rooted απο μόνο του.
Εβαλα το no-frills cpu, και εχει να ανεβάσεις το cpu μεχρι 1.44.
Το έβαλα στο 1.2 που λεει οτι είναι ενω το είχαν στο 1.008. Παραπάνω crashαρει.
Πρέπει να ξανακάνω benchmark τωρα αλλα για κάποιο λόγο εσβησε το antutu και μολις παω να το κανω ινσταλ λεει οτι δεν εχω χώρο.
Λογικα εγινε απο το chashαρισμα.

 

Edit:
Τελικά άκυρο, και στο 1.2 chashαρει.

Επεξ/σία από ababila
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και καλως σας βρηκα,

Ηρθε και μενα αυτο το ταμπλετ σημερα στα χερια μου αλλα αντιθετα με οτι διαβαζω εδω εχω προβλημα στο wifi..Μου φαινεται πολυ αργο.Ειδικα αν παω να δω μεγαλο βιντεο στο youtube 720p κανει buffering καθε δευτερολεπτο.Επισης κανει πολυ ωρα να κατεβασει τις εφαρμογες απο το google play,που δε ξερω αν φταιει το wifi ή το tablet γενικα.Επισης πηγα να βαλω το update με το wifi αλλα δε με αφηνει γιατι μου λεει οτι ηδη εχει την τελευταια εκδοση.

Πληροφοριακα στο ιδιο wifi ειναι και ενα lg g tab 8.3 και δεν εχω τετοια προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαπα το καρπουζι δηλαδη? αξιζει τελικα να κανοθμε την αγορα?

Γενικα για τα λεφτα του ειναι καλο,αμα δεν εχει κανας αλλος το προβλημα με το wifi μια χαρα θα ναι..Οτι πληρωνεις παιρνεις βασικα οποτε μην περιμενετε να μην εχει και κολληματα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα ας μας πει καποιος το tablet I.ONIK TP9.7-1200QC-ULTRA 9.7''  αξιζει? το wifi ειναι ικανοποιητικο μεσα τουλαχιστον σε ολο το σπιτι η πρεπει να εισαι πανω απο το router??Γιατι  στα σχολια του amazon.de γραφουν τα χειροτερα ακομη και οτι καποιο δυπηρηνο με 1 g ram εχει καλυτερη αποκριση απο αυτο που ειναι τετραπυρηνο.Για το wifi εχουν γραψει και αλλοι πιο πριν.Ολοι απο οτι καταλαβα το προτιμουν για τα "καλα"χαρακτηριστικα του ΑΛΛΑ να ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα και να μην ειναι μουφα!!

Πχ εγω ειχα παρει  απο κοτσοβολο το 

F&U ETB8554 8''  υποτιθεται για δυπηρηνο με 1 g ram και ειναι απαραδεκτο δεν ανταποκρινεται καλα η οθονη το wifi μετριο μπαταρια μετρια και με πολλα lags.συνεπως μακρια απο f@u Επεξ/σία από ksentoukas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τελικά το έστειλα πίσω και ζήτησα πιστωτικό να παρω κατι αλλο.
Καταρχην μας λενε οτι τρέχει στα 1.2 και τρεχει στα 1.
Στο ιντερνετ οντως αργει λίγο. Το κινητό μου (galaxy s plus) στα ιδια σαιτ φορτωνει γρηγοροτερα, και σε δωματιο 2 τοιχους μακριά αν και πιάνει λιγότερες γραμμες απο το ταμπλετ, εχει καλυτερες ταχυτητες. Παραδειγμα, ενω το ταμπλετ ακυρωνε συνέχεια ενα download απο το google play επειδη δεν είχε καλη ταχυτητα, απο το κινητό μου έλεγχα το πισι μου μεσω team viewer.
Μου εσπασε τα νευρα και ο φορτιστης που συνέχεια έβγαινε.  Ασταδιάλα πια :P
Ψιλομάπα μου φάνηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με το wifi δεν εχω προβλημα, σε αλλο δωματιο πιανει μια χαρα, δε με προβληματισε, ουτε εβαλα το αρχιεο που εχουν στο site. Youtube 720p χωρις προβληματα. Απο κει και περα, το απαραδεκτο ειναι ο φορτηστης που βγαινει με το παραμικρο και τα ηχεια που ειναι κυριολεκτικα μαπα, με τερμα την ενταση εναι σα να εχεις συνδεδεμενα ακουστικα!

 

Απο την αλλη ομως αν συνδεσεις ακουστικα εχει απροσδοκητα ικανοποιητικη ποιοτητα, ενω ειναι πολυ smooth η οθονη του ακομη και με τελεια αναλυση. Μπαταρια νορμαλ για τα 7000, βαρος σαν παλιο ipad.

 

Οποιος θελει 4/3 aspect ratio, με retina 9.7 οθονη, smooth αποκριση, καλη ποιοτητα ηχου ΜΟΝΟ με ακουστικα και στα λιγοτερα λεφτα (ακομα κι απο τα κινεζικα retina 9.7 που κατω απο 160€ δε παιρνεις κι απο Κινα) τοτε αυτο ειναι μονοδρομος νομιζω. Ακομη και τα κινεζικα (πχ Onda) λενε πως λαγκαρουν, κι ας εχουν καλυτερο cpu. Ας πουμε αν καποιος θελει για αναγνωση e-books ή comics οπου το 4/3 ειναι μαλλον προτιμοτερο, ειναι πολυ καλο με απιαστο value for money τα 119€.

 

Αν ειχε και αισθητηρα φωτεινοτητας θα ηταν τελειο. Ωστοσο δε ξερω πια εχουν τετοιο, νομιζω τα κινεκα δεν εχουν, ισως μονο τα ακριβα μοντελα (πχ Samsung, Ipad) αλλα παμε σε αλλη κατηγορια μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα παρελαβα κι'εγω αυτο το ταμπλετ απο το e-shop...

Δεν βλεπω κανενα ορατο προβλημα προς το παρον εκτος απο το βυσμα που το φορτιζει.

Οθονη τελεια, ολα τα λεφτα, wi-fi αψογο με σωστη ταχυτητα και χωρις διακοπες.

Η ταχυτητα πραγματι ειναι στο 1GHZ x 4, αλλα επειδη ειναι ρουτ ανεβασα την κατωτερη την πηγα στα 504 απο 120 και παει μια χαρα.

Πολυ γρηγορο δεν ειναι αλλα ουτε και αργο ειναι και μαλιστα δεν κολλαει μεχρι τωρα.

Τωρα με το ηχειο, αν βαλεις απο πισω το χερι σου σε σχημα οβαλ εκει που ειναι το ηχειο εχεις ηχο κανονικοτατο!

Για την μπαταρια δεν μπορω να πω ακομα γιατι πρεπει να αποφορτιστει και επαναφορτιστει μερικες φορες για να αποδωσει στο μαξιμουμ.

Εκδοση android 4.2.2 μια χαρα το βλεπω για 120 ευρω.

Το βαρος του ειναι 600 γραμμαρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...