Προς το περιεχόμενο

Nokia 130, νέο feature phone με τιμή €19


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εμένα μου φαίνεται προβατίλα (θύμα μάρκετινγκ) να πας να πάρεις smartphone για να είσαι «ιν» και για να σερφάρεις σαν το ζόμπι 24 ώρες στο Facebook ( χώρια η στραβομάρα που θα αποκτήσεις  από την μικροσκοπική οθόνη)  και μετά να πάρεις και «δεύτερο» κανονικό κινητό για να κάνεις σωστά την δουλειά σου και να μην φθείρεις το «πρώτο» διότι νομίζεις ότι είναι κανένα κόσμημα...(!!!!!)

 

Εγώ που δεν χρειάζομαι να τσεκάρω τα μέιλ μου στο δρόμο, ούτε θα κάτσω να στραβωθώ για να σερφάρω σε μια οθόνη 4 ιντσών, θα εξακολουθώ να παίρνω κανονικά τηλέφωνα διότι είναι πιο λειτουργικά…

Δεν είναι θέμα ηλικίας ή χρημάτων όπως νομίζουν οι περισσότεροι. Είναι θέμα κάλου στον εγκέφαλο. :P  Όταν τον έχεις, καταναλώνεις πράγματα που δεν έχεις πραγματικά ανάγκη.  :-D

Προβατίλα να θές να έχεις ένα κινητό της προκοπής;Ρε τι πίνετε επιτέλους;Πάρε αυτό για κύριο μη δώσεις άλλα 50 ευρώ να βρείς ένα αξιοπρεπές κινητό τι να σου πώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω ριμάξει η γλώσσα μου να λέω για γενικότητες. Τι να πω ρε παιδιά. Θα αρχίσω τρολλάρω. Εμένα ο πατέρας μου μια χαρά έπαιζε πριν λίγο καιρό Angry-Birds, συνέχεια νετ-συνέχεια όμως, βίντεο-καμιά τσοντούλα, ηχογράφηση εισερχόμενων και εξερχόμενων και φέισμπουκ.

εμενα ο πατέρας μου αμα του δώσω smartphone θα βρεθεί στον τοίχο σε λίγα λεπτά :P 

αλλά είναι και 60 χρονών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προβατίλα να θές να έχεις ένα κινητό της προκοπής;Ρε τι πίνετε επιτέλους;Πάρε αυτό για κύριο μη δώσεις άλλα 50 ευρώ να βρείς ένα αξιοπρεπές κινητό τι να σου πώ...

Γιατί φίλε μου; Αυτό δεν είναι «αξιοπρεπές» και κινητό της «προκοπής»;

Και τι θα πει «κύριο»; Γιατί να έxω 2 κινητά; (!)

Πάω στοίχημα ότι το συγκεκριμένο έχει και μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας από το smartphone σου.

Οπότε, αν θες κινητό, πάρε αυτό και πέτα αυτή τη χαζό-μικρό-ταμπλέτα που σου πάσαραν για μοδάτο «έξυπνο» κινητό. 

 

Πιστεύω ότι δεν είναι θέμα χρημάτων αλλά κάλου στον εγκέφαλο ( :-D),γκατζετομανίας και μάρκετινγκ.

Οι περισσότεροι ίσως σκέπτονται με παρόμοιο τρόπο

Παίρνουν σμαρτ αντί για κανονικό κινητό επειδή αυτό είναι στη μόδα και νομίζουν ότι δίνοντας 50 ή 500 ευρώ θα κερδίσουν κάποιο είδος πρεστίζ, διότι το άλλο είναι «φθηνό».

Όμως μόνο ένας φτωχός (τόσο στην τσέπη όσο και στo πνεύμα) μπορεί σκεφτεί έτσι.

Φτωχός στην τσέπη διότι θεωρεί τα 500 ψωροευρώ σοβαρό ποσό ώστε να νομίζει ότι επιδεικνύεται με αυτό στον άλλο, και φτωχός στο πνεύμα διότι δεν έχει καταναλωτική συνείδηση και πέφτει εύκολα θύμα της διαφήμισης και διάφορων «μοδών»

Λίγες είναι περιπτώσεις που κάποιος χρειάζεται κινητό με ίντερνετ για την δουλειά του και εκεί πάω πάσο. 

 

εμενα ο πατέρας μου αμα του δώσω smartphone θα βρεθεί στον τοίχο σε λίγα λεπτά  :P

αλλά είναι και 60 χρονών 

Αν το δώσεις σε εμένα θα βρεθεί στον τοίχο σε ένα δευτερόλεπτο.

Μπορεί για διαφορετικούς λόγους, αλλά το αποτέλεσμα μετράει.

Και είμαι 33. :-D

Επεξ/σία από Bermudakias33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχωρεσε μας που δεν ρωτήσαμε ποιες είναι οι δικές σου ανάγκες πριν διαλέξουμε εμείς κινητό.

Που θέλουμε μια συσκευή που κουβαλάμε συνέχεια πάνω μας να κάνει και άλλα πράγματα αφού πλέον υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Και για τα παιδάκια που την έχουν δει τεχνοφρικιά: σιγά τα αίματα! Αυτά με τα οποία ασχολείστε σήμερα και τα θεωρείται ΤΟΣΟ σπουδαία, και ακατανόητα για τα πουρά τους 40άρηδες, σε μια πενταετία θα έχουν καταστεί απλές κουδουνίστρες (όπως είναι ήδη δηλαδή αλλά δεν το αντιλαμβάνεστε).

Διότι καλά μου παιδιά, όταν έχω προσωπικό υπολογιστή εδώ και 20 χρόνια, το μόνο που δεν πρόκειται να με εκπλήξει ποτέ σε τεχνολογικό επίπεδο είναι ένα smartwatch. Όσο και να το εξελίξουν δεν θα το κάνουν ποτέ ισάξιο με PC. Το ίδιο και τις κουδουνίστρες, τα smartphones.

 

 

Σε μια 5ετια λοιπόν θα ασχολούνται με τα τότε gadgets.

Αντίθετα όποιος μένει με τη λογική αυτή τότε θα είναι ακόμα πιο πίσω.

Προσπαθώ ακόμα να καταλάβω το παράδειγμα με το PC. Και εγώ έχω απο τα 6 μου αλλά δεν το πιάνω.

Περίμενες δηλαδή εσύ πριν μερικά χρόνια πως τα κινητά θα έχουν τις δυνατότητες που διαθετουν τώρα?

ΥΓ Επίσης δεν θέλω να σας σοκάρω...αλλά πάνω από 40 οι άντρες είναι μειοψηφία καθώς οι γυναίκες είναι περισσότερες..αν εσείς νομίζετε ότι 42-43 χρονών γυναίκες και άνω ξέρουν να χειρίζονται smartphone είστε σε γελοίο βαθμό εκτός πραγματικότητας....

 

Η μάνα μου πάντως στα 60 της εχει και κινητό και tablet με android.

Υπερκαταναλωτής: Άτομο που θέλει να καλύψει την πνευματική του γύμνια και κάθε είδους ανεπάρκεια, μέσα από υλικά αγαθά. Το «είμαι αυτό» αντικαθίσταται από το «έχω αυτό».

 

 

Υγ: Τα smart phones είναι δύσχρηστα για χρήση ως κινητά τηλέφωνα διότι δεν διαθέτουν πληκτρολόγιο και έχουν συνήθως μικρή διάρκεια μπαταρίας.

 

Τουλάχιστον με τα κινητά τους κοστίζει λίγο.

Άλλοι αγοράζουν BMW ενώ στην πραγματικοτητα χρειάζονται KIA.

 

Για την ακρίβεια έχουν όσα πληκτρολόγια τους βάλεις.

Αν τα δουλεύεις όπως ενα απλό κινητό μια χαρά είναι η διάρκεια. Οχι πως μετράει αυτό βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Για άτομα άνω των 40 ετών είναι μια χαρά λύση...</p>

<p> </p>

<p>(επίσης για τον στρατό όπως ειπώθηκε άψογο τηλέφωνο με άπειρο χώρο για mp3 που στην σκοπιά είναι must!! ) </p>

 

40 να ναι οι ώρες σου που έμαθες το Ίντερνετ απο το facebook

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 40αρηδες οι σημερινοι ειναι κατι τυπαδες που ξεκινησαν με κατι amstrad 6128 με πρασινη οθονη και απο τοτε ακαθικτα ακολουθουν την τεχνολογια. Και μιλαω γενικα και οχι για τους πολυ ψαγμενους.

Οποτε τα σχολια περι ασχετων 40ριδων ασχολιαστα. Οποτε για πολλους ειναι και χομπυ και ως γνωστον τα χομπυ κοστιζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 40αρηδες οι σημερινοι ειναι κατι τυπαδες που ξεκινησαν με κατι amstrad 6128 με πρασινη οθονη και απο τοτε ακαθικτα ακολουθουν την τεχνολογια. Και μιλαω γενικα και οχι για τους πολυ ψαγμενους.

Οποτε τα σχολια περι ασχετων 40ριδων ασχολιαστα. Οποτε για πολλους ειναι και χομπυ και ως γνωστον τα χομπυ κοστιζουν.

Πες τα χρυσοστομε!!! ειμαι 31 , και τη γενια που αναφερεσαι , των 40αρηδων που ξεκινησαν με amstrad τους εχω (παντα τους ειχα ) πολυ respect.!! εγω ειχα την αυτογνωσια οτι ειμαι φλωρος και ζω στην πολυτελεια με MSDOS και τα πρωτα windows μπροστα στους παλιοτερους.., δε πειραζει, το παιδακι μπορει να ζει σε εναν πολυ περιορισμενο κοινωνικο κυκλο και να μην του δινεται η δυνατοτητα να συναναστρεφεται με πληθος ατομων και ποικιλια ηλικιων.  αλλο ειναι να γνωριζεις 5 40αρηδες και αλλο 100 ωστε να εχεις αντιπροσωπευτικο δειγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ευρώ χωρίς Φ.Π.Α. Άρα κάτι ψιλά κάτω απο 24ευρώ(23κατι). Συγνώμη αλλά 26 πωλείται το 108 που έχει και μια κάμερα (έστω vga) που μπορείς να τραβήξεις μια φωτογραφία ή ένα βίντεο. Δεν μιλάμε για καμιά ποιότητα αλλά να βγάλεις φωτογραφία ένα ωράριο απο κάποιο κατάστημα κλπ ωστε να το δεις σπίτι, όταν θα το συνδέσεις και στον υπολογιστή (γιατί απο την 1.8" οθόνη δεν μπρόκειται να το δείς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν παρόμοια samsung και zte (λογικά και άλλα που δεν μου έρχονται τώρα) που παίρνουν 2 σιμ (κάτι που βολεύει πολλούς) και κοστίζουν γύρω στο 20άρικο. Αυτό θα βγει λίγο παραπάνω αφού λέει τιμή προ φόρων. Επίσης, δεν κατάλαβα αυτούς που λένε ότι τώρα που βγήκε αυτό δεν χρειάζονται σμάρτφον, θα πάρουν αυτό κι ένα τάμπλετ κλπ. Πάντα υπήρχαν τέτοια φτηνά τηλέφωνα για βασική χρήση, δεν είναι κάτι που κυκλοφορεί πρώτη φορά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...