Προς το περιεχόμενο

Τρία νέα διαφημιστικά της Microsoft συγκρίνουν το Surface Pro 3 με το MacBook Air


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To SP3 θα αποτύχει παταγωδώς όπως και οι όλοι πρόγονοι του....μπορεί σαν ιδέα να φαίνεται έξυπνο, αλλά μέχρι όλο αυτό το εγχείρημα να γίνει εύχρηστο, θέλει πολύ δουλειά-φαντασία ακόμη. Πιθανόν το επόμενο concept με broadwell CPU να έχει κάτι παραπάνω να δώσει. 

 

Μέχρι τότε δεν βλέπω κανέναν απολύτως λόγo γιατί κάποιος να προτιμήσει να δώσει σχεδόν 1200 ευρώ ( http://www.skroutz.gr/s/5057017/Microsoft-Surface-Pro-3-Core-i5-4GB-128GB.html ) για το Laptop-tabletoειδές με μέτρια-κακη εμπειρία χρήσης τόσο ως laptop, όσο και ως tablet:

 

και να μην επιλέξει στα 769 ευρώ (

http://www.skroutz.gr/s/3480103/Apple-MacBook-Air-11-1-3GHz-i5-4GB-128GB-SSD.html )

έναν πραγματικά φορητό υπολογιστή, με τεράστια αυτονομία (11-12 ώρες browsing), με κορυφαίο πληκτρολόγιο & trackpad, γρηγορότερο ssd, καλύτερη εργονομια, περισσότερες θύρες, που τρέχει εξίσου καλά MACOS & Windows και  συνολικό βάρος μικρότερο από του SP3 αν στο τελευταίο προσθέσουμε και το αποσπώμενο πληκτρολόγιο.

 

...και φυσικά περισσεύει και ένα 400αρι++ ευρώ για την τσέπη ή για να αγοράσεις ένα πραγματικά εύχρηστο tablet (π.χ. ipad mini-ipad air).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To SP3 θα αποτύχει παταγωδώς όπως και οι όλοι πρόγονοι του....μπορεί σαν ιδέα να φαίνεται έξυπνο, αλλά μέχρι όλο αυτό το εγχείρημα να γίνει εύχρηστο, θέλει πολύ δουλειά-φαντασία ακόμη. Πιθανόν το επόμενο concept με broadwell CPU να έχει κάτι παραπάνω να δώσει. 

 

Μέχρι τότε δεν βλέπω κανέναν απολύτως λόγo γιατί κάποιος να προτιμήσει να δώσει σχεδόν 1200 ευρώ ( http://www.skroutz.gr/s/5057017/Microsoft-Surface-Pro-3-Core-i5-4GB-128GB.html ) για το Laptop-tabletoειδές με μέτρια-κακη εμπειρία χρήσης τόσο ως laptop, όσο και ως tablet:

 

και να μην επιλέξει στα 769 ευρώ (

http://www.skroutz.gr/s/3480103/Apple-MacBook-Air-11-1-3GHz-i5-4GB-128GB-SSD.html )

έναν πραγματικά φορητό υπολογιστή, με τεράστια αυτονομία (11-12 ώρες browsing), με κορυφαίο πληκτρολόγιο & trackpad, γρηγορότερο ssd, καλύτερη εργονομια, περισσότερες θύρες, που τρέχει εξίσου καλά MACOS & Windows και  συνολικό βάρος μικρότερο από του SP3 αν στο τελευταίο προσθέσουμε και το αποσπώμενο πληκτρολόγιο.

 

...και φυσικά περισσεύει και ένα 400αρι++ ευρώ για την τσέπη ή για να αγοράσεις ένα πραγματικά εύχρηστο tablet (π.χ. ipad mini-ipad air).

Δεν βρησκεις τον λογο γιατι δεν εισαι χρηστης υβριδικων και γι'αυτο!

Οταν θα αποκτησεις το δικο σου υβριδικο και θα μπεις στην παρεα,τοτε θα μπορεις να εκτιμησεις αυτο που πραγματικα αντιπροσωπευουν αυτα τα μηχανηματα!

Mεχρι τοτε για εσενα και ολους τους υπολοιπους που δεν εχουν επαφη,ειναι απλα κοστος και οτι 2-3 συσκευες ειναι καλυτερη απο τη 1!

 

Μεχρι στιγμης δεν εχει βρεθει καποιος που να εχει υβριδικο και να πει οτι δεν προκειται να ξαναπαρει ενα τετοιο μηχανημα!Μπορει καποιοι να απογοητευτηκαν για παραδειγμα με την ποιοτητα κατασκευης του t100,αλλα κανεις δεν ειπε οτι δε θα ψαξει για καποιο πιο ποιοτηκο υβριδικο ή οτι θα επιστρεψει μια για παντα σε απλα tablets!

 

Καταλαβαινω οτι αγαπας τα osx και ξερω οτι εισαι πολυ αντικειμενικος οσο αφορα τα προιοντα της apple(σε παρακολουθω συχνα),αλλα νομιζω οτι οσο αφορα τα υβριδικα,πιστευω οτι μπορεις να τους δωσεις μια ευκαιρια στο να τα δοκιμασεις πριν τα καταδικασεις!

 

Y.Γ.Το 11αρι macbook εχει 9 ωρες αυτονομιες και οχι 12 που εχει το 13αρι  και ακομη χειροτερη οθονη σε συγκριση με το surface και ειναι και πιο βαρυ και ογκοδες απο το 12αρι surface pro 3!

 

Y.Γ2.Σκεψου οτι το surface 3 ειναι συνδιασμος ενος ultrabook και του samsung note 12.5!Με την διαφορα οτι το note σε 2 χρονια θα εχει βγει outperform και το surface pro 3,θα περιμενει αλλα 2+ χρονια(συνολο 4+),μηπως τα android και ipad φτασουν τις επιδοσεις του!

Συν οτι τα πληρης και επαγγελματικα σχεδιαστικα,για stylus,προγραμματα,ειναι στην desktop και οχι στην mobile πλατφορμα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To SP3 θα αποτύχει παταγωδώς όπως και οι όλοι πρόγονοι του....μπορεί σαν ιδέα να φαίνεται έξυπνο, αλλά μέχρι όλο αυτό το εγχείρημα να γίνει εύχρηστο, θέλει πολύ δουλειά-φαντασία ακόμη. Πιθανόν το επόμενο concept με broadwell CPU να έχει κάτι παραπάνω να δώσει. 

 

Μέχρι τότε δεν βλέπω κανέναν απολύτως λόγo γιατί κάποιος να προτιμήσει να δώσει σχεδόν 1200 ευρώ ( http://www.skroutz.gr/s/5057017/Microsoft-Surface-Pro-3-Core-i5-4GB-128GB.html ) για το Laptop-tabletoειδές με μέτρια-κακη εμπειρία χρήσης τόσο ως laptop, όσο και ως tablet:

 

και να μην επιλέξει στα 769 ευρώ (

http://www.skroutz.gr/s/3480103/Apple-MacBook-Air-11-1-3GHz-i5-4GB-128GB-SSD.html )

έναν πραγματικά φορητό υπολογιστή, με τεράστια αυτονομία (11-12 ώρες browsing), με κορυφαίο πληκτρολόγιο & trackpad, γρηγορότερο ssd, καλύτερη εργονομια, περισσότερες θύρες, που τρέχει εξίσου καλά MACOS & Windows και  συνολικό βάρος μικρότερο από του SP3 αν στο τελευταίο προσθέσουμε και το αποσπώμενο πληκτρολόγιο.

 

...και φυσικά περισσεύει και ένα 400αρι++ ευρώ για την τσέπη ή για να αγοράσεις ένα πραγματικά εύχρηστο tablet (π.χ. ipad mini-ipad air).

με τα 400 ευρώ θα έπαιρνα οθονη,πληκτρολόγιο και ποντίκι να το κάνω και σταθερό στο σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρησκεις τον λογο γιατι δεν εισαι χρηστης υβριδικων και γι'αυτο!

Οταν θα αποκτησεις το δικο σου υβριδικο και θα μπεις στην παρεα,τοτε θα μπορεις να εκτιμησεις αυτο που πραγματικα αντιπροσωπευουν αυτα τα μηχανηματα!

Mεχρι τοτε για εσενα και ολους τους υπολοιπους που δεν εχουν επαφη,ειναι απλα κοστος και οτι 2-3 συσκευες ειναι καλυτερη απο τη 1!

 

Μεχρι στιγμης δεν εχει βρεθει καποιος που να εχει υβριδικο και να πει οτι δεν προκειται να ξαναπαρει ενα τετοιο μηχανημα!Μπορει καποιοι να απογοητευτηκαν για παραδειγμα με την ποιοτητα κατασκευης του t100,αλλα κανεις δεν ειπε οτι δε θα ψαξει για καποιο πιο ποιοτηκο υβριδικο ή οτι θα επιστρεψει μια για παντα σε απλα tablets!

 

Καταλαβαινω οτι αγαπας τα osx και ξερω οτι εισαι πολυ αντικειμενικος οσο αφορα τα προιοντα της apple(σε παρακολουθω συχνα),αλλα νομιζω οτι οσο αφορα τα υβριδικα,πιστευω οτι μπορεις να τους δωσεις μια ευκαιρια στο να τα δοκιμασεις πριν τα καταδικασεις!

 

Y.Γ.Το 11αρι macbook εχει 9 ωρες αυτονομιες και οχι 12 που εχει το 13αρι  και ακομη χειροτερη οθονη σε συγκριση με το surface και ειναι και πιο βαρυ και ογκοδες απο το 12αρι surface pro 3!

 

Y.Γ2.Σκεψου οτι το surface 3 ειναι συνδιασμος ενος ultrabook και του samsung note 12.5!Με την διαφορα οτι το note σε 2 χρονια θα εχει βγει outperform και το surface pro 3,θα περιμενει αλλα 2+ χρονια(συνολο 4+),μηπως τα android και ipad φτασουν τις επιδοσεις του!

Συν οτι τα πληρης και επαγγελματικα σχεδιαστικα,για stylus,προγραμματα,ειναι στην desktop και οχι στην mobile πλατφορμα!

 

Καταρχήν δεν αγαπάω το osx, ούτε είμαι φανατικός οποιουδήποτε brand. Πριν καταλήξω σε Macbook για laptop χρήση έχουν περάσει από τα χέρια μου μερικές δεκάδες απο τα καλύτερα Windows Laptops (DELL XPS, Latitude, Thinkpad Workstation και μη, Vaio Z1-Z2 κτλ κτλ). Ας βγει κάτι που θα με εξιτάρει εξίσου σε windows laptop και θα φύγω από τα Macbook χωρίς να κυλίσει ούτε ένα δάκρυ :)

Το αντίθετο ακριβώς συμβαίνει για desktop χρήση....δεν αλλάζω εύκολα τα windows (παρόλο που στον δεύτερο SSD "ζει" ένα άψογο λειτουργικά Hackintosh 10.9.4).

 

Με το surface τώρα έχω ασχοληθεί με το προηγούμενο μοντέλο για μερικές ημέρες. Δεν μου άρεσε...και είμαι 100% σίγουρος ότι ούτε το SP3 θα μου αρέσει. Δεν χρειάζεται καν να το δω και να του δώσω ευκαιρία. Απλά δεν θέλω να έχω ένα μέτριο έως κακό laptop με "ιδιοτροπίες", κακή εργονομία και μια 12ιντση υπερβολικά βαριά ταμπλέτα συνδυασμένα σε μια συσκευή.

Πραγματικά ψάχνω να βρω το target group μιας τέτοιας αγοράς, όσο και να σέβομαι την διαφορετικότητα των αναγκών του καθενός.

Θεωρώ ότι το συγκεκριμένο project θα πετύχει όταν κάνει και τα δύο πράγματα για τα οποία προορίζεται εξίσου καλά.... όπως κάποια στιγμή το iphone έγινε τεχνολογικό σημείο αναφοράς γιατί ενσωμάτωσε άριστα την λειτουργικότητα 3 συσκευών σε 1.

 

Πάμε στο Macbook Air 11" τώρα. Καταρχήν είναι ελαφρύτερο από το surface, αν στο surface συμπεριλάβουμε και το πληκτρολόγιο. (έτσι θα είναι τίμια η σύγκριση άλλωστε). Επίσης η πραγματική του αυτονομία είναι μεγαλύτερη από την επίσημη τιμή που δίνει η Apple και φτάνει τις 11+ ωρες web browsing...έχω ακούσει και μεγαλύτερα νουμερα. Ρίξε μια ματιά εδω ενδεικτικά:

http://www.notebookcheck.net/Review-Apple-MacBook-Air-11-inch-Mid-2013-1-7-GHz-256-GB-Subnotebook.97445.0.html

http://www.notebookcheck.net/Review-Apple-MacBook-Air-11-Mid-2013-i5-1-3-GHz-128-GB.96570.0.html

 

Y.Γ: Για το Τ100 δεν έχω να πω και πολλά....είναι άδικο νομίζω να μπει σε διαδικασία σύγκρισης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τα λεφτά του surface pro 3 όμως παίρνεις τούμπανο,και περισσεύουν λεφτά και για tablet.

και στις 12 ίντσες του sp3 τι να την κάνεις την πολύ δύναμη? ακόμα και 1550$ να δώσεις για την έκδοση με τον i7.

 

 

 

βασικα ειναι ψιλοακυρο αυτο που γραφεις,

 

ταμπλετ με τιμη που ξεκιναει απο 800ευρω δεν απευθυνεται με το συμπαθειο ουτε σε φτωχομπινεδες ουτε σε τσιπηδες που ειναι εκπαιδευμενοι απο τα Lidl στα 2+1 δωρο

δεν αγοραζεις πιτσα ρε φιλε μηχανημα παιρνεις που σαυτη τη τιμη οφειλεις να το ζυγισεις απολες τις μεριες  αν σε εξυπηρετει  και οχι να κανεις μπακαλιστικη αριθμητικη

 

δλδ σε εναν που αγοραζει κινητο 600ευρω τι θα του πεις;

παρε ενα των 200 και τα υπολοιπα φατα σε μπυρες και σουβλακια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν αγαπάω το osx, ούτε είμαι φανατικός οποιουδήποτε brand. Πριν καταλήξω σε Macbook για laptop χρήση έχουν περάσει από τα χέρια μου μερικές δεκάδες απο τα καλύτερα Windows Laptops (DELL XPS, Latitude, Thinkpad Workstation και μη, Vaio Z1-Z2 κτλ κτλ). Ας βγει κάτι που θα με εξιτάρει εξίσου σε windows laptop και θα φύγω από τα Macbook χωρίς να κυλίσει ούτε ένα δάκρυ :)

Το αντίθετο ακριβώς συμβαίνει για desktop χρήση....δεν αλλάζω εύκολα τα windows (παρόλο που στον δεύτερο SSD "ζει" ένα άψογο λειτουργικά Hackintosh 10.9.4).

 

Με το surface τώρα έχω ασχοληθεί με το προηγούμενο μοντέλο για μερικές ημέρες. Δεν μου άρεσε...και είμαι 100% σίγουρος ότι ούτε το SP3 θα μου αρέσει. Δεν χρειάζεται καν να το δω και να του δώσω ευκαιρία. Απλά δεν θέλω να έχω ένα μέτριο έως κακό laptop με "ιδιοτροπίες", κακή εργονομία και μια 12ιντση υπερβολικά βαριά ταμπλέτα συνδυασμένα σε μια συσκευή.

Πραγματικά ψάχνω να βρω το target group μιας τέτοιας αγοράς, όσο και να σέβομαι την διαφορετικότητα των αναγκών του καθενός.

Θεωρώ ότι το συγκεκριμένο project θα πετύχει όταν κάνει και τα δύο πράγματα για τα οποία προορίζεται εξίσου καλά.... όπως κάποια στιγμή το iphone έγινε τεχνολογικό σημείο αναφοράς γιατί ενσωμάτωσε άριστα την λειτουργικότητα 3 συσκευών σε 1.

 

Πάμε στο Macbook Air 11" τώρα. Καταρχήν είναι ελαφρύτερο από το surface, αν στο surface συμπεριλάβουμε και το πληκτρολόγιο. (έτσι θα είναι τίμια η σύγκριση άλλωστε). Επίσης η πραγματική του αυτονομία είναι μεγαλύτερη από την επίσημη τιμή που δίνει η Apple και φτάνει τις 11+ ωρες web browsing...έχω ακούσει και μεγαλύτερα νουμερα. Ρίξε μια ματιά εδω ενδεικτικά:

http://www.notebookcheck.net/Review-Apple-MacBook-Air-11-inch-Mid-2013-1-7-GHz-256-GB-Subnotebook.97445.0.html

http://www.notebookcheck.net/Review-Apple-MacBook-Air-11-Mid-2013-i5-1-3-GHz-128-GB.96570.0.html

 

Y.Γ: Για το Τ100 δεν έχω να πω και πολλά....είναι άδικο νομίζω να μπει σε διαδικασία σύγκρισης.

Δεν εκτιμάς ένα λογισμικό ή μια συσκευή μέσα σε λιγες μέρες!

Και εγώ είχα το MacBook pro 13 για δυο ευδομαδες και δεν είχα την ουαο εμπειρία που πολλοί πενευονται,αλλά αντίθετα εκτίμησα πολύ περισσότερο τα windows και ακομη περισσότερο το traskpad του qosmio,με "χίλια" gestures και τις shortcut συντομεύσεις του.

ΑΛΛΑ δυο ευδομαδες πιστεύεις ότι ήταν αρκετές για να δω,να μάθω και να εκτιμήσω το συγκεκριμενο μηχάνημα και λογισμικό και όχι να φύγω τρέχοντας???

 

 

Όσο αφορά την αυτονομία του air 11,είδες τι ανάλυση έχει σε σύγκριση με το sp3?

Και για να σε βοηθησω,περίγραψε μας λίγο τα χαρακτηρίστηκα της οθόνης του MacBook air 11 και κάνε ένα συγκριτικό με την οθόνη του sp3!Πες μας σε ποιο ακριβως υπερέχει η οθόνη και τι ακριβως πληρώνεις για το air και τι πληρώνεις για το sp3?

Το αλουμίνιο vs μαγνήσιο,την απλη HD TN panel vs 2160 x 1440 IPS TOUCHSCREEN με stylus digitizer?

 

Και για να τελειώνουμε,κρατά τις δυο τρις συσκευές σου και άστε εμάς τους βλάκες να βολευομαστε με μια!Και αν θές πιστευε ότι είσαι πιο παραγογικος μ'αυτες,απ'οτι εγώ με το surface ή οποιοδήποτε windows υβριδικό!

 

Προσωπικά,γουστάρω να είμαστε όσο το δυνατό πιο λίγοι μ'αυτα τα μηχανήματα και οσο περναει απο το χερι μου θα προσπαθω να αποτρεπω καποιο να παρει κατι τέτοιο,αν ΔΕΝ έχει ψαχτει και καταλήξει από ΜΟΝΟΣ του σ'αυτες τις συσκευές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

panos2000gr: Με το surface τώρα έχω ασχοληθεί με το προηγούμενο μοντέλο για μερικές ημέρες. Δεν μου άρεσε...και είμαι 100% σίγουρος ότι ούτε το SP3 θα μου αρέσει. Δεν χρειάζεται καν να το δω και να του δώσω ευκαιρία. Απλά δεν θέλω να έχω ένα μέτριο έως κακό laptop με "ιδιοτροπίες", κακή εργονομία και μια 12ιντση υπερβολικά βαριά ταμπλέτα συνδυασμένα σε μια συσκευή.

Πραγματικά ψάχνω να βρω το target group μιας τέτοιας αγοράς, όσο και να σέβομαι την διαφορετικότητα των αναγκών του καθενός.

Θεωρώ ότι το συγκεκριμένο project θα πετύχει όταν κάνει και τα δύο πράγματα για τα οποία προορίζεται εξίσου καλά.... όπως κάποια στιγμή το iphone έγινε τεχνολογικό σημείο αναφοράς γιατί ενσωμάτωσε άριστα την λειτουργικότητα 3 συσκευών σε 1.

 

Είπες μια μαγική και ουσιώδες λέξη.

"Δεν μου αρεσε"

Εκεί ακριβώς βρίσκεται η πεμπτουσία της αρνητικότητας σου απέναντι στο surface.

Για πολλούς ανθρώπους ένα βασικό κριτήριο αγοράς είναι και να τους αρέσει αυτό που παίρνουν. 

Άμα δεν τους αρέσει και παπάδες να κανει......δεν.

Αν δεν σου άρεσε το air ακόμα και εμφανισιακά και ντιζάιν και ποιότητα υλικών-φινίρισμα θα το αγοράζεις με κλειστά μάτια μόνο και μόνο επειδή θα σε κάλυπτε;

Δεν νομίζω. 

Εμένα προσωπικά και αντίθετα από εσένα θεωρώ το air και οποιαδήποτε ultrabook ξεπερασμένο και αναχρονιστικό.

Θεωρώ σπατάλη να δώσω 1000 ευρώ για μια συσκευη απλώς για μία μόνο  χρήση.

Θέλω από μια συσκευη να μου δίνει την δυνατότητα να την αξιοποιήσω σε οσο το δυνατόν μεγαλύτερο εύρος δραστηριοτήτων που θα κάνω μαζί του και σε αυτό υπερέχει κατά το πολύ το surface από οποιοδήποτε air η ultrabook.

Και ούτε τίθεται θέμα ότι δεν θα με καλύψει καλά στο ένα η στο άλλο.

 

Και η πρώτη μου γνωριμία με υβριδικό ήταν το Pro 2 επί ένα εξάμηνο και παρ ολο που χάνει κατά κράτος από το 3 παρ όλα αυτά ούτε μια στιγμή σκέφτηκα να γυρίσω πίσω σε λαπτοπ/ultrabook.

Αντίθετα το εκτίμησα αφάνταστα και με κάλυψε σε μεγαλο βαθμο ως λαπτοπ replacement παρ όλα τα αδιαμφισβήτητα μειονεκτήματα έναντι του 3.

 

Αναφέρθηκες στους Broadwell που ομως απλά θα προσθέσουν 1 ώρα αυτονομία σε χρήση η καλύτερη διαχείριση ενεργειας σε κατάσταση standby 

Και κατά πάσα πιθανότητα το form factor το ίδιο θα παραμείνει,αρα πως λες ότι θα το θεωρήσεις καλύτερη λύση αφού εσύ είσαι αντίθετος με την φιλοσοφία των υβριδικών και προτιμάς 2 και 3 συσκευές για να επιτελέσεις αυτά που εγώ θα κάνω με μια.

 

Και επειδή ξέρω καλά τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα του Pro 3 για αυτό για εκτεταμένη το τονίζω χρήση tablet θα έχω πάντα ένα 8ιντσο που το ίδιο θα έκανα ακόμα και αν είχα λαπτοπ η ultrabook.απλα λόγω μέγεθος και βάρος πράγμα απόλυτα φυσιολογικο

Όπως ειπώθηκε πάνω στην ουσία σε tablet form factor έναν υπολογιστή στο ίδιο μέγεθος και βάρος με το Note 12 που όμως μπορώ να κάνω απείρως περισσότερα πράγματα.

 

Αύριο μεθαύριο θα βγάλει η Apple 12αρι iPad,τι θα λες τότε δεν κάνει για tablet και πάρε το mini η το 9,7 σημερινό air  και 200 ευρώ στην άκρη να τα χαλάσει για σουβλάκια πχ.

 

Θα πάω αύριο μεθαύριο ένα μικρο ταξιδι η σε επαγγελματική συνάντηση η στη δουλειά η ακόμα και στην καφετέρια και δεν θα έχω μαζί το οποιοδήποτε 8ιντσο μαζί μου και θα θέλω 15-20 λεπτά μιση ώρα να ξεκλεψω από το χρόνο και να θέλω να χαλάρωση πχ παίζοντας asphalt 8 η να σερφάρω άνετα η να γράψω κάτι το οτιδήποτε  στο One Note με την γραφίδα,αυτα και άλλα πολλά αντίστοιχα παραδείγματα μορω να τα κάνω με το air η οτιδήποτε αλλο.

 

Όχι είναι η απάντηση.

 

Άρα το συμπέρασμα που προκύπτει είναι ότι ο κάθε ένας αξιολογεί διαφορετικά πως θα καλύψει τις οποίες ανάγκες του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχας,οταν παιρνεις ενα ultrabook με ενα i5,περιμενεις να σου κρατησει 4-5 χρονια το λιγοτερο!

Και να λυσεις το θεμα του ultrabook με ενα 800αρικο,μενει το tablet που για να σου κρατησει 3 χρονια θες καποιο high end στα 400+,το οποιο στα 3 χρονια θα βγει outperform,θα σταματησει η υποστηριξει του λογισμικου και πολλες καινουργιες και πιο απαιτητικες εφαρμογες/παιχνιδια θα σερνονται,με αποτελεσμα,αλλο ενα 400αρικο για να φτασουμε  με αξιοπρεπες επιδοσεις στα 5χρονια,που θα κρατησουμε το ultrabook.

Σ'αυτα τα 4-5χρονια το sp3,θα ειναι παντα overperform για tablet χρηση και εφαρμογων,θα ειναι παντα ενημερομενο με το τελευταιο λογισμικο(πληρες και οχι οπως τα δινει η apple) και θα ΤΡΕΧΕΙ ΧΑΛΑΡΑ ΟΛΕΣ τις τελευταιες και πιο απαιτητικες tablet εφαρμογες!

 

Να αναφαιρω,οτι δεν περιμενεις 64bit soc,64bit os και ΟΛΕΣ οι εφαρμογες του(desktop/metro) ειναι ηδη 64bit απο day one!

Δεν υπαρχει κατι που να στερησαι,δεν υπαρχει κατι που να περιμενεις και το πιο συμαντικο,οτι το λογισμικο ειναι μια 10ετια+ στην 64bit εκδοση,οπως και οι επεξεργαστες της x64(intel&amd).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εκτιμάς ένα λογισμικό ή μια συσκευή μέσα σε λιγες μέρες!

Και εγώ είχα το MacBook pro 13 για δυο ευδομαδες και δεν είχα την ουαο εμπειρία που πολλοί πενευονται,αλλά αντίθετα εκτίμησα πολύ περισσότερο τα windows και ακομη περισσότερο το traskpad του qosmio,με "χίλια" gestures και τις shortcut συντομεύσεις του.

ΑΛΛΑ δυο ευδομαδες πιστεύεις ότι ήταν αρκετές για να δω,να μάθω και να εκτιμήσω το συγκεκριμενο μηχάνημα και λογισμικό και όχι να φύγω τρέχοντας???

 

Δεν ξέρω το επίπεδο σου σε τεχνολογικά θέματα, οπότε δεν μπορώ να απαντήσω τι ισχύει για σένα. Θεωρώ ότι μετά από 30 περίπου χρόνια ενασχόλησης με υπολογιστές και τεχνολογία, έχω μια μικρή εμπειρία ώστε σε 1 εβδομάδα να μπορώ να καταλάβω αν κάτι μου "κάνει" ή όχι.

 

Όσο αφορά την αυτονομία του air 11,είδες τι ανάλυση έχει σε σύγκριση με το sp3?

 

Το αποτέλεσμα έχει σημασία...και το αποτέλεσμα είναι ότι ακόμη και το μικρό air έχει πολύ μεγαλύτερη αυτονομία από το SP3. Το θέμα με τις αναλύσεις οθονών είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία. Μεγαλύτερη ανάλυση οθόνη δεν σημαίνει απαραίτητα και καλύτερη εμπειρία χρήσης...και όσο πάμε σε μικρότερες ίντεσες τόσο περισσότερο ισχύει αυτό.  Πόσο μάλλον όταν πρέπει να "πολεμάς" με τα dpi και το σύνολο των προγραμμάτων που αρνούνται να προσαρμοσουν το UI στις υψηλές ανάλυσεις.

Θα σου φέρω ως χαρακτηριστικό παράδειγμα το LG G3...αύξησε την ανάλυση σε QHD και πέτυχε μια τρύπα στο νερό. Η εμπειρία χρήσης και η απόδοση ηταν πολύ χειρότερη από το προηγούμενο LG G2. Τόσο απλά.

 

Προσωπικά,γουστάρω να είμαστε όσο το δυνατό πιο λίγοι μ'αυτα τα μηχανήματα και οσο περναει απο το χερι μου θα προσπαθω να αποτρεπω καποιο να παρει κατι τέτοιο,αν ΔΕΝ έχει ψαχτει και καταλήξει από ΜΟΝΟΣ του σ'αυτες τις συσκευές!

 

Πίστεψε με δεν χρειάζεται καμια προσπάθεια για κάτι τέτοιο...το SP3 θα πάει άπατο. Δεν κάνει σωστά την δουλειά για την οποία κυκλοφορησε. Πρόκειται για ένα τρίκυκλο που θέλει να αντικαταστήσει το αυτοκίνητο και το μηχανάκι. Η ουσία είναι ότι όμως οτι θα παραμένει τρίκυκλο. Δεν θα είναι ούτε καλό αυτοκίνητο, ούτε καλό μηχανάκι. 

Όταν καταφέρει να λύσει θέματα λειτουργικότητας, εργονομίας κτλ κτλ τότε η επιτυχία θα έρθει από μόνη της. Το αγοραστικό κοινό είναι σοφό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστεψε με δεν χρειάζεται καμια προσπάθεια για κάτι τέτοιο...το SP3 θα πάει άπατο. Δεν κάνει σωστά την δουλειά για την οποία κυκλοφορησε. Πρόκειται για ένα τρίκυκλο που θέλει να αντικαταστήσει το αυτοκίνητο και το μηχανάκι. Η ουσία είναι ότι όμως οτι θα παραμένει τρίκυκλο. Δεν θα είναι ούτε καλό αυτοκίνητο, ούτε καλό μηχανάκι. 

Όταν καταφέρει να λύσει θέματα λειτουργικότητας, εργονομίας κτλ κτλ τότε η επιτυχία θα έρθει από μόνη της. Το αγοραστικό κοινό είναι σοφό....

Μπορεις να το αποδειξεις αυτο που λες ή με τα 30χρονια εμπειριας σου,ειναι αρκετο μονο να το ξεφουρνιζεις και να γινεται δεχτο σαν γεγονος,απ'ολους εμας τους αδαεις και απειρους!

 

Οσο για τη μια εβδομαδα,χρησης εχεις μαθει το surface pro 2 και γενικα τα υβριδικα λαπτοπ,δε θα το σχολιασω καν,γιατι ειπαμε,με 30χρονια πειρα,"μια ματια μονο φτανει..."! :devil:

 

Και το αγοραστικο κοινο ειναι τοσο σωστο,οσο και ο ελληνας ψηφοφορος!

Μαζι σου!!!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επι του θέματος.....η Apple έκανε διαφημίσεις για να προωθήσει το λειτουργικό της που ήταν παρόμοιο με τα PC με windows. Δεν στόχευε πάντα κάποιο συγκεκριμένο hardware. Ήθελε να προσελκύσει πελάτες με το μόνο διαφορετικό πράγμα που έχουν τα Mac έναντι των άλλων που ειναι το λειτουργικό.

Η Microsoft τώρα χτυπάει και τα δυο και hardware και software,αδιαφορώντας ότι έτσι χτυπάει και τα αντίστοιχα ultra book που δεν τρέχουν Mac OS. Μεγάλο fail. Θα μπορούσε να προωθήσει το λειτουργικό της και όχι μια συσκευή της αλλά αποφάσισε να κάνει την κατα μέτωπο επίθεση η ίδια με δικό της hardware, θεωρώντας έτσι ότι οι υπόλοιποι κατασκευαστές της έχουν αποτύχει. Άλλο ένα μεγάλο fail γιατι ειδικά η Lenovo ειναι πολύ μπροστά.

Ανέκαθεν η Microsoft είχε tablet PC. Το έχουμε ξαναπεί. Δεν ειναι κάτι καινούργιο. Όπως ανέκαθεν είχε smartphone. Μάλιστα πιο πριν απο το iPad και το iPhone. Όμως βλέποντας ότι δεν προχωράνε τόσα χρόνια σε σχέση με την apple, ανέλαβε ως η ίδια να αντιμετωπίσει τo θέμα. Δεν νομίζω όμως ότι κάνει τίποτα με το να δίνει κάτι αναμασημένο και μάλιστα χρησιμοποιώντας στοιχεία των ανταγωνιστών της παρουσιάζοντας τα μετά, σαν δικά της πλεονεκτήματα....

Το surface δεν έχει αντίπαλο το air αλλά τα υπόλοιπα υβριδικά . Τα υπόλοιπα υβριδικά όμως που το μόνο που έχουν αλλάξει σε σχέση με τους προγόνους τα tablet PC, ειναι μόνο η εμφάνιση. Αυτό δεν αρκεί.

Επίσης η στροφή των διαφημίσεων της απο τα chrome book στα MacBook Air δείχνει ότι δεν αντιμετωπίζει το πρόβλημα στη βάση του,αλλά στους επιμέρους εκφραστές του.

Ελπίζω ότι θα το ξεπεράσει σύντομα και θα κάνει την αλλαγή σε συνεργασία με την intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να το αποδειξεις αυτο που λες ή με τα 30χρονια εμπειριας σου,ειναι αρκετο μονο να το ξεφουρνιζεις και να γινεται δεχτο σαν γεγονος,απ'ολους εμας τους αδαεις και απειρους!

 

Καταρχήν δεν μίλησα για όλους εσάς...μιλησα με σένα και για σένα. Γιατί θέλεις να γίνεις μέλος κάποιας ομάδας ατόμων; Επίσης δεν σε χαρακτήρισα ούτε αδαή, ούτε άπειρο. Είπα απλά ότι δεν γνωρίζω το τεχνολογικό σου επίπεδο. Ελληνικά μιλάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρθηκες στους Broadwell που ομως απλά θα προσθέσουν 1 ώρα αυτονομία σε χρήση η καλύτερη διαχείριση ενεργειας σε κατάσταση standby 

Και κατά πάσα πιθανότητα το form factor το ίδιο θα παραμείνει,αρα πως λες ότι θα το θεωρήσεις καλύτερη λύση αφού εσύ είσαι αντίθετος με την φιλοσοφία των υβριδικών και προτιμάς 2 και 3 συσκευές για να επιτελέσεις αυτά που εγώ θα κάνω με μια.

 

Το βασικότερο πλεονέκτημα των broadwell δεν θα είναι η αυτονομία, αλλά η θερμική συμπεριφορά. Γι' αυτό το λόγο μιλάμε για fanless συσκευές (ακόμη και στο επερχόμενο 12αρι Air), για λεπτότερες μπαταρίες και άρα λεπτότερο form factor. Ειδικότερα για συσκευές τύπου SP3 αυτό είναι κάτι πολύ σημαντικό γιατί αφενός θα μειώσει το αρκετά μεγάλο βάρος τους ως tablet και αφετέρου θα λύσει τα πολύ μεγάλα προβλήματα που δημιουργούνται λόγω των αυξημένων θερμοκρασιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε σχεση με τα προηγούμενα της σειρας τα πηγαίνει πολυ καλα και στην ανταπόκριση των καταναλωτών και στην ζέστη κριτική της πλοιοψηφια των τεχνολογικών sites,blogs κ.α

Μια ματιά σε φόρουμ του εξωτερικού,σε καταστήματα πχ amazon,ms store,best buy υπαρχει αρκετα μεγάλο ενδιαφέρον.

Το αν δεν πετύχει εμπορικά οςο το air δεν μου λέει κάτι εμένα απο τη στιγμη που εμένα θα με καλυψει καλύτερα και που το θεωρώ ανώτερη πρόταση συνολικά με περισσότερα συν απο πλην.

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

 

 

Αναφέρθηκες στους Broadwell που ομως απλά θα προσθέσουν 1 ώρα αυτονομία σε χρήση η καλύτερη διαχείριση ενεργειας σε κατάσταση standby

Και κατά πάσα πιθανότητα το form factor το ίδιο θα παραμείνει,αρα πως λες ότι θα το θεωρήσεις καλύτερη λύση αφού εσύ είσαι αντίθετος με την φιλοσοφία των υβριδικών και προτιμάς 2 και 3 συσκευές για να επιτελέσεις αυτά που εγώ θα κάνω με μια.

 

Το βασικότερο πλεονέκτημα των broadwell δεν θα είναι η αυτονομία, αλλά η θερμική συμπεριφορά. Γι' αυτό το λόγο μιλάμε για fanless συσκευές (ακόμη και στο επερχόμενο 12αρι Air), για λεπτότερες μπαταρίες και άρα λεπτότερο form factor. Ειδικότερα για συσκευές τύπου SP3 αυτό είναι κάτι πολύ σημαντικό γιατί αφενός θα μειώσει το αρκετά μεγάλο βάρος τους ως tablet και αφετέρου θα λύσει τα πολύ μεγάλα προβλήματα που δημιουργούνται λόγω των αυξημένων θερμοκρασιών.

Δεν διαφωνώ αν και με το SP2 δεν είχε θεμα με θερμοκραςιες ούτε και το SP3 απ οςο διαβάζω σε σημειο αποτρεπτικο σε καμία περιπτωση.Ειναι στα λογικά πλαίσια.Απο εκει και πέρα το form factor κατα 90% θα παραμείνει το ιδιο με ίσως κάποιες μικρο βελτιώσεις,διότι πιστεύω το παρόν form factor σε συνδυασμό με τις 12 ιντςες και το aspect ratio των 3:2(15:10) ειναι η πλέον χρηςη τομή για χρηςη ως ultrabook και ως tablet.Αυτο δείχνει και το ενδιαφέρον των καταναλωτών στην άλλη πλευρά του ατλαντικου.

Να δεις οτι αυτο οταν κυκλοφορήσει με τους Broadwell http://www.asus.com/Notebooks_Ultrabooks/ASUS_Transformer_Book_T300_Chi/ και αμα δώσεις την επιλογή στον κόσμο να επιλέξει η συντριπτική πλοιοψηφια το SP3 θα διαλέξει,να είσαι σίγουρος.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες αλλα πλεονεκτηματα εχει το air και αλλα το sp3

οι διαφορετικοι κοσμοι απο τους οποιους προερχονται δεν επιτρεπει διλημματα του τυπου η το ενα η το αλλο,

 

προσωπικα το air θα το συνεκρινα περισσοτερο με το asus t100 και το sp3 με τα υπολοιπα ultrabooks της κατηγοριας του

 

ειναι μια συσκευη που θα πουλησει καλα στις μεγαλες αγορες και αυτο ηδη φαινεται απο τις προπαραγγελιες αλλα αποτι φαινεται η τεχνολογια στα wintablets / convertibles δεν εχει τερματισει που σημαινει οτι ολοενα και περισσοτερο παρομοια προιοντα θα ψαλιδιζουν μεριδιο απο παραδοσιακα λαπτοπ και γιατι οχι και desktop

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...