Προς το περιεχόμενο

Τρία νέα διαφημιστικά της Microsoft συγκρίνουν το Surface Pro 3 με το MacBook Air


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ότι όλοι εσείς ξέρετε καλύτερα από την MS με ξεπερνάει λίγο.. Εγώ ξέρω ότι εταιρείες προγραμματισμου παροτρύνουν τους προγραμματιστες τους να πάρουν mac γιατί σε αυτά τρέχουν καλύτερα τα προγράμματα..

( από φίλο που δουλεύει σε εταιρία προγραμματισμου στο Άμστερνταμ )..

+του ότι το sp3 είναι πολύ ακριβό έχουν σαν αποτέλεσμα τις χαμηλές πωλήσεις..

Τώρα αυτά που λένε όλοι οι ειδικοί ότι

"Α ρε MS δε ξέρεις τι σου γίνεται, άλλο tablet κι άλλο Laptop, έχεις μπερδέψει τα μπούτια σου.. "

Μάλλον δε ξέρουν περισσότερα από τους ειδικούς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν ξερω για το κόστος αν ειναι λογικο αλλα αν και γενικα προτιμώ προϊόντα apple το συγκεκριμένο μου αρέσει πολύ...

Θεωρω οτι για καποιον που θέλει φορητότητα δουλεια - γραφειο - σπιτι - ραντεβου κτλ ειναι πολυ καλη κινηση...

 

Ισως για να αξιολογήσεις καλύτερα ενα προϊον να πρεπει να δεις που απευθύνεται

Για εμένα (αν και μου αρέσει) ειναι σπατάλη κατι τέτοιο φαντάζομαι όμως κάτι πωλητές θα πέταγαν την σκούφια τους για να το πάρουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τίθεται θέμα φανμποϋσμού από μέρους μου, ειλικρινά. Είμαι επαγγελματίας και εδώ και 4 χρόνια δουλεύω άνετα σε Air.

 

Με δούλευαν, αλλά όταν είχα SSD μανίσιο και όχι το ξεπερασμένο DVD Drive να πιάνει χώρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τα βιντεάκια που τα έχει δίπλα δίπλα ,είναι ακριβώς από κάτω, και πες μου αν πιάνει μεγαλύτερο χώρο ή οχι...

 

Θα αποτρελαθούμε τελείως μου φαίνεται...

Τα είδα αλλά δες και αυτό που έβαλα με το review, αυτό που έχει για να στέκεται όρθιο σου πιάνει περισσότερο  χώρο όσο δίνεις μεγαλύτερη γωνία κλίσης στην οθόνη.

surfacembairsides.png

 

laptopmacbookair.gif

 

laptopsurface.gif

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι όταν θες να πουλήσεις κάτι για δουλειά δεν βάζεις

 

-2160 χ 1440 ανάλυση

-Ακριβό λογισμικό

 

Πώς ακριβώς να πουλήσει το tablet?Μόνο η οθόνη και το λογισμικό είναι κάπου στα +250 ευρώ.

Η άποψή μου είναι ότι θα έπρεπε να βγάλουν το surface pro 3 με λιγότερη ανάλυση οθόνης (1330 x 768 ή κάτι τέτοιο),και με windows sst και να συμπεριλάβουνε και το πληκτρολόγιο.Σίγουρα θα είναι κανά 200 ευρω φθηνότερο από το παρόν μοντέλο και θα είναι και λειτουργικό.Ο τύπος που το θέλει για δουλειά στο γραφείο δεν χρειάζεται την σούπερ ανάλυση.Το laptop μου είναι 1330 x 768 ανάλυση και 15 ίντσες οθόνη και βλέπω τα πάντα μια χαρά.

 

 

Κάποια στιγμή θα βγει κάποια ευλογημένη εταιρία ,θα κατασκευάσει ένα φθηνό haswell tablet το οποίο θα έρχεται με αποσπώμενο πληκτρολόγιο και γραφίδα.

Αλλά αυτή η εταιρία δε θα είναι η microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το SP3 ειναι ειδική κατηγορία προϊόντων.

Τέλειο ultrabook δεν ειναι ούτε τέλειο tablet,αλλα ειναι για αυτός που θέλουν με μια συσκευη να παντρέψουν 2 κόσμους και να κερδίσουν σε φορητότητα και πρακτικότητα απο μια και μονο συσκευη.

Εγω προςωπικα αν και έχω τη δυνατότητα δεν θα αγόραζα ούτε air ούτε ενα οποιοδήποτε ultrabook και γενικά μια συσκευη για μια μονη χρηςη αποκλειστικά.

Αςε που στο air δεν μου κανει/αρέσει το λειτουργικό του

Προτιμώ να έχω ενα SP3 με ενα 8ιντσο tablet και είμαι υπέρ άνετος και καλυμμένος απο όλες τις πλευρές.

Θέλω πάντως αφή και γραφίδα που δεν μου τα παρέχει η Apple,οταν θα βγάλει κάτι αντίστοιχο το συζητάμε.

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To λειτουργικό της Apple (OS X) είναι τόσο προχωρημένο που ακόμη και αν δεν υποστηρίζει touch ο χρήστης δεν το καταλαβαίνει. Σαν πρώην χρήστης windows για πολλά χρόνια, έχω να πω μόνο ένα: Microsoft δεν το έχεις με τα λειτουργικά! Ό,τι κάνεις έχει προβλήματα. Αν θες να μάθεις πώς φτιάχνεται ένα λειτουργικό σωστά κοίτα να μάθεις από την Apple. Το μόνο πράγμα που έχεις φτιάξεις σωστά είναι ένα: το MS Office. Σε όλα τα άλλα τα έχεις κάνει $%$$#$.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είδα αλλά δες και αυτό που έβαλα με το review, αυτό που έχει για να στέκεται όρθιο σου πιάνει περισσότερο  χώρο όσο δίνεις μεγαλύτερη γωνία κλίσης στην οθόνη.

surfacembairsides.png

 

laptopmacbookair.gif

 

laptopsurface.gif

 

 

παρτο αλλιως λαθος παραδειγμα δειχνεις με εντελως λαθος τροπο

 

χρηστης ταμπλετ δε θα μπει ποτε στο κοπο να πληκτρολογησει σε "σταση λαπτοπ"

αφου εχει πολυ μεγαλυτερη ευελιξια ειτε να το αφησει ορθιο στην ακρη του τραπεζιου πιανοντας ελαχιστο footprint και εχοντας το αποσπωμενο πληκτρολογιο στα χερια, (κατι που για ενα λαπτοπ θα ηταν αδυνατο να βρισκεται η οθονη του συριζα στην ακρη του τραπεζιου αφου το κεντρο βαρους του που ειναι το πληκτρολογιο θα προεξειχε στο κενο!)

ειτε θα μπορουσε να γραφει σε ταμπλετ mode με το virtual keyboard κρατωντας το απο κοντα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τα είδα αλλά δες και αυτό που έβαλα με το review, αυτό που έχει για να στέκεται όρθιο σου πιάνει περισσότερο χώρο όσο δίνεις μεγαλύτερη γωνία κλίσης στην οθόνη.

surfacembairsides.png

 

laptopmacbookair.gif

 

laptopsurface.gif

 

 

παρτο αλλιως λαθος παραδειγμα δειχνεις με εντελως λαθος τροπο

 

χρηστης ταμπλετ δε θα μπει ποτε στο κοπο να πληκτρολογησει σε "σταση λαπτοπ"

αφου εχει πολυ μεγαλυτερη ευελιξια ειτε να το αφησει ορθιο στην ακρη του τραπεζιου πιανοντας ελαχιστο footprint και εχοντας το αποσπωμενο πληκτρολογιο στα χερια, (κατι που για ενα λαπτοπ θα ηταν αδυνατο να βρισκεται η οθονη του συριζα στην ακρη του τραπεζιου αφου το κεντρο βαρους του που ειναι το πληκτρολογιο θα προεξειχε στο κενο!)

ειτε θα μπορουσε να γραφει σε ταμπλετ mode με το virtual keyboard κρατωντας το απο κοντα...

Για αυτο λέμε οτι οταν κρίνουμε μονο απο YouTube βιντεακια βγάζουμε συνήθως εσφαλμένα συμπεράσματα,αν το δουλεύεις ξέρεις πολυ καλύτερα τα πλεονεκτήματα του και τα αντιστοιχα μειονεκτήματα βρίσκεις τροπο και τα περιόριζεις στο ελάχιστο.Αλλα προπονητές του καναπέ βλέπεις έχουμε χορτάσει.Sent from my iPad using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τα δικα σου γουστα!

Ας του βαλει πρωτα μια καλη ips οθονουλα και μετα συζηταμε εν ετη 2014 για το πιο "ολοκληρομενο" ultrabook!!! 

 

Για τα δικά μου γούστα και εκατοντάδων άλλων επαγγελματιών & ερασιτεχνών reviewer ανά τον κόσμο. Ακόμη και με TN panel δεν υπάρχει την στιγμή που μιλάμε κάποιος άμεσος ανταγωνιστής για το Air. Αν έχεις υπόψη σου κάποιο ultraportable σε γήινη τιμή, που συνολικά θα σου δώσει καλύτερη εμπειρία χρήσης δεν έχεις παρά να το προτείνεις.

Τσέκαρε όλα τα reviews για το Air και θα διαπιστώσεις ότι είναι διθυραμβικά.  Επίσης επειδή παράλληλα έχω και το Retina Haswell 13"  μπορώ να πω ότι οτι το Air είναι πιο απροβλημάτιστο από το ΜΒPr με την σουπερ-ντουπερ οθόνη. Δεν ειναι της παρούσας να επεκταθώ στο γιατί.

 

Τέλος ποιος σου είπε ότι το Air έχει κακή οθόνη...κάθε άλλο...(contrast 650-750:1,  black: 0.35-0.45  brightness: 300-330 nits). Προφανώς και υπάρχουν καλύτερες οθόνες, αλλά αυτό δεν κάνει αυτομάτως κακή την οθόνη του Air.

Επεξ/σία από panos2000gr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα η στιγμή που πέφτει η οθόνη του Surface πάνω της όλα τα λεφτά!

 

ολοκληρο το gifaki δειχνει το απαυγασμα της παραγωγικοτητας αφου αλλαζει σταυροποδι πληκτρολογωντας με τυφλο συστημα χωρις να της βγει ουτε μισος ποντος απο το καλτσον, πιθανοτατα να μη πηρε καν χαμπαρι οτι επεσε η οθονη γιατι χρησιμοποιωντας τυφλο σιγουρα θα κοιταζει και καπου αλλου οποτε τι να λεμε... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...